Рішення від 19.07.2021 по справі 826/15384/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2021 року м. Київ № 826/15384/18

Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії.

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною відмову відповідача здійснити перерахунок його пенсії, шляхом включення до грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби для розрахунку пенсії сум: матеріальної допомоги, одноразової премії, індексації, разової допомоги при звільненні на підставі довідки Національної академії внутрішніх справ від 26.06.2018 №43;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії, включивши до сум грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням зі служби: матеріальну допомогу в розмірі 6072,18 грн, одноразову премію у розмірі 4020 грн, індексацію у розмірі 10269,38 грн, разову грошову допомогу при звільненні у розмірі 13690,38 грн на підставі довідки Національної академії внутрішніх справ від 26.06.2018 №43, з 12.07.2018.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.09.2018 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи, встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що при обчисленні його пенсії відповідач не врахував фактично отримані ним у складі грошового забезпечення додаткові види грошового забезпечення (матеріальна допомога на оздоровлення, одноразова премія, індексація, одноразова грошова допомога при звільненні), які позивач отримував за останні 24 місяця перед звільненням та з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, чим порушив його право на отримання пенсії у розмірі визначеному законом.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, одноразова премія, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні до складу грошового забезпечення не входять, тому пенсія позивача перерахунку не підлягає. При цьому, відповідач вказав на те, що єдиною умовою для включення індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, є сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Зважаючи на те, що на суми виплат індексації грошового забезпечення та вихідної допомоги при звільненні осіб рядового та начальницького складу єдиний внесок не нараховується, вказані суми не можуть бути включені до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Крім того, органи Пенсійного фонду України виконують функції тільки призначення та перерахунку пенсій, а функція визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі їх компетенцій.

Дослідивши письмові докази, судом установлено.

ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, наказом ректора Національної академії внутрішніх справ Міністерства внутрішніх справ України від 28.11.2014 №209/ос був звільнений в запас з 04.12.2014 з посади командира відділення - водія відділу автотранспортного забезпечення Національної академії внутрішніх справ Міністерства внутрішніх справ України на підставі пункту 63 "ж" (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органі внутрішніх справ.

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 05.12.2014 призначило позивачу пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до розрахунку пенсії позивача, пенсія призначена (обчислена) з 05.12.2014 із сум грошового забезпечення: посадового окладу (680 грн), окладу за військовим званням (60 грн), процентної надбавки за вислугу років 35 % (259 грн), середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (2036,46 грн) в тому числі надбавка за особливо важливі завдання 50 %, премія 66,108%, всього 3035,46 грн, в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 3035,46 грн. Основний розмір пенсії: 56% грошового забезпечення (вислуга років 22) у розмірі 1699,86 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: учасник АТО або бойових дій - 363 грн, учасник бойових дій - 40 грн, адресна допомога - 292,94 грн, підсумок пенсії (з надбавками) - 2395,80 грн.

Національною академією внутрішніх справ 26.06.2018 складено довідки:

№44 про доходи та відрахування позивача за 2012 рік, відповідно до якої нарахування доходів позивача включали: посадовий оклад (1), оклад за званням (2), вислуга років (3), премія атестованим (8А), матеріальна допомога до відпустки (56А), грошова компенсація податку (106), надбавка за особливо важливі завдання (85А), індексація доходу (122), відрахування: зарплата на картки (510), податок на доходи фізичних осіб, єдиний соціальний внесок 2,6% атестовані (902);

№45 про доходи та відрахування позивача за 2013 рік, нарахування доходів позивача включали: посадовий оклад (1), оклад за званням (2), вислуга років (3), премія атестованим (8А), матеріальна допомога до відпустки (56А), грошова компенсація податку (106), разова премія атестованим (32а), надбавка за особливо важливі завдання (85А), індексація доходу (122), відрахування: зарплата на картки (510), податок на доходи фізичних осіб (350), єдиний соціальний внесок 2,6% атестовані (902); № 46 про доходи та відрахування позивача за 2014 рік, нарахування доходів позивача включали: посадовий оклад (1), оклад за званням (2), вислуга років (3), премія атестованим (8А), грошова допомога звільненим (68), матеріальна допомога до відпустки (56А), грошова компенсація податку (106), разова премія атестованим (32а), надбавка за особливо важливі завдання (85А), індексація доходу (122), відрахування: зарплата на картки (510), податок на доходи фізичних осіб (350), єдиний соціальний внесок 2,6% атестовані (902).

Відповідно до довідки Національної академії внутрішніх справ від 26.06.2018 №43 загальна сума доходів позивача у період з 01.12.2012 по 30.11.2014 становить 149666,03грн.

Позивач звернувся до відповідача із заявою (вх.№Б-4429 від 25.07.2018) про здійснення перерахунку його пенсії із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення (матеріальна допомога на оздоровлення, одноразова премія, індексація, грошова допомога в разі звільнення з військової служби), які він отримував за останні 24 місяця перед звільненням та з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідач листом від 08.08.2018 №56857/02/5-4429 на звернення позивача надав відповідь, відповідно до якої останній вказав, що такі види грошового забезпечення як грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова винагорода, грошова допомога в разі звільнення з військової служби, не можуть бути враховані у складі грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, оскільки такі не передбачені положеннями статті 43 Закону №2262-XII та пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 №393 (далі - Постанова № 393).

Не погоджуючись з відмовою відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (матеріальної допомоги, одноразової премії, індексації, разової грошової допомоги при звільненні) на підставі довідки Національної академії внутрішніх справ від 26.06.2018 №43, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Вирішуючи спір, Суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Норми матеріального права у цій справі суд застосовує в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, які регулюються, зокрема, Законом №2262-ХІІ та Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі також - Закон №2011-XII).

Відповідно до статті 9 Закону №2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно з приписами статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням необхідно розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Отже, Закон №2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону №2262-ХІІ, який є вичерпним (наприклад, постанова Великої Палата Верховного Суду у постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17 вирішила за необхідне відступити від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10.03. 2015 (№ 21-70а15).

З огляду на такий правовий висновок Верховного Суду, необґрунтованими є доводи позивача про наявність правових підстав для включення до складу грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням, якого розраховується пенсія, матеріальної допомоги, одноразової премії, разової допомоги при звільненні, оскільки характер таких виплат одноразовий (також, наприклад, постанова Верховного Суду від 14.05.2019 справа №428/11103/16-а).

Позивачем також заявлено вимогу про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації.

Статтею 9 Закону №2011-XII передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 03.07.1991 №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (Закон №1282-ХІІ).

Згідно статті 1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону №1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Надаючи тлумачення наведеним нормам Верховний Суд у постанові від 14.05.2019 справа №428/11103/16-а сформулював правовий висновок, за яким індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Оскільки індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, водночас стаття 9 Закону №2011-ХІІ є бланкетною, тому механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону №2011-XII або Закону №2262-ХІІ. Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання необхідно субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону №2017-ІІІ, Закону №1282-ХІІ.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Такий висновок не суперечить правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 06.02.2019 у справі №522/2738/17, оскільки Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10 березня 2015 року (справа №21-70а15) щодо наявності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сформулювала критерії включення до нього саме тих складових, які передбачені Законом №2262-ХІІ. Разом з тим, питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої індексації грошового забезпечення, не було предметом розгляду Великою Палатою Верховного Суду у справі №522/2738/17. Подібний правовий висновок сформований в постанові Верховного Суду від 03.04.2019 у справі №638/9697/17 (також, наприклад постанова Верховного Суду 31.03.2021 справа №428/11102/16-а).

Як убачається з матеріалів судової справи згідно з довідкою про доходи Національної академії внутрішніх справ від 26.06.2018 №43, з грудня 2012 року по грудень 2014 року розмір індексації становив 10269,38 грн.

З огляду на встановлені обставини, наведене правове регулювання з урахуванням правових висновків Верховного Суду, виходячи з меж позовних вимог, підлягають задоволенню вимоги про визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві врахувати індексацію грошового забезпечення до сум грошового забезпечення за останні 24 місяці перед звільненням ОСОБА_1 зі служби, з якої було розраховано його пенсію, та здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням суми індексації грошового забезпечення. Відповідно підлягають задоволенню вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсіїпозивачу з урахуванням індексації в розмірі 10269,38 грн, визначеної в довідці Національної академії внутрішніх справ від 26.06.2018 №43, починаючи з 12.07.2018, з урахуванням раніше сплачених сум.

Щодо строків звернення до суду, то суд вважає, що позивачем дотримано шестимісячного строку, встановленого частиною другою статті 122 КАС України, оскільки про відмову врахувати індексацію та здійснити перерахунок пенсії позивачу стало відомо після отримання листа відповідача від 08.08.2018, у відповідь на його звернення від 12.07.2018, водночас позов зареєстровано судом 20.09.2018, тобто в межах шестимісячного строку.

Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як убачається з матеріалів адміністративної справи, позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (зі змінами), позаяк є учасником бойових дій (посвідчення 05.06.2015 серія НОМЕР_1 ).

Оскільки сторонами не надано інших доказів понесення судових витрат, такі витрати розподілу та присудженню не підлягають.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві врахувати суму індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 , визначеної в довідці Національної академії внутрішніх справ від 26 червня 2018 року №43, до суми грошового забезпечення за останні 24 місяці перед його звільненням зі служби та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням індексації з 12 липня 2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації, визначеної в довідці Національної академії внутрішніх справ від 26 червня 2018 року №43 у розмірі 10269,38 грн (десять тисяч двісті шістдесят дев'ять гривень тридцять вісім копійок), починаючи з 12 липня 2018 року та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше сплачених сум.

У задоволенні решти позову відмовити.

Судові витрати розподілу та присудженню не підлягають.

Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно -Кудрявська, 16).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділ VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.А. Донець