справа№380/6644/20
про стягнення штрафу в порядку процесуального примусу
14 липня 2021 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Карп'як О.О.,
секретар судового засідання Винник В.М.,
розглянув у підготовчому судовому засіданні питання про накладення штрафу на підставі ст. 149 Кодексу адміністративного судочинства України у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Моріон+” до Стрийської міської ради Львівської області про визнання протиправним і скасування рішення,-
встановив:
До суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “Моріон+” (82441, Львівська область, Стрийський район, с. Верчани, вул. 24 серпня, 30-З, 26) до Підгірцівської сільської ради (82440, Львівська область, Стрийський район, с. Підгірці, вул. Стрийська, 1) про визнання протиправним і скасування рішення, у якій позивач просить:
- визнати неправомірним (недійсним), затверджений рішенням Підгірцівської сільської ради №1003 від 21.06.2019 року Генеральний план села Верчани Стрийського району Львівської області;
- визнати протиправним і скасувати Рішення Підгірцівської сільської ради №1003 від 21.06.2019 року “Про затвердження Генерального плану с. Верчани Стрийського району Львівської області”;
- стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача судові витрати.
Ухвалою суду від 04 вересня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі. Зобов'язано Підгірцівську сільську раду Стрийського району Львівської області опублікувати оголошення про оскарження рішення XХХІІІ сесії УІІ скликання Підгірцівської сільської ради Стрийського району Львівської області від 21.06.2019 р. № 1003 “Про затвердження генерального плану села Верчани Стрийського району Львівської області”, у виданні, в якому оскаржуваний нормативно-правовий акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Ухвалою від 04.02.2021 клопотання позивача про заміну відповідача - задоволено, замінено відповідача Підгірцівську сільську раду на правонаступника - Стрийську міську раду Львівської області (код ЄДРПОУ 26256903, місцезнаходження: вул. Шевченка,71, м. Стрий, Стрийського району, Львівської області).
Ухвалою від 08.06.2021 зобов'язано відповідача, Стрийську міську раду Львівської області (код ЄДРПОУ 26256903, місцезнаходження: вул. Шевченка,71, м. Стрий, Стрийського району, Львівської області) опублікувати оголошення про оскарження рішення XХХІІІ сесії УІІ скликання Підгірцівської сільської ради Стрийського району Львівської області від 21.06.2019 р. № 1003 “Про затвердження генерального плану села Верчани Стрийського району Львівської області”, у виданні, в якому оскаржуваний нормативно-правовий акт був або мав бути офіційно оприлюднений. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання. Зобов'язано відповідача, Стрийську міську раду Львівської області (код ЄДРПОУ 26256903, місцезнаходження: вул. Шевченка,71, м. Стрий, Стрийського району, Львівської області) до 24.06.2021 подати суду докази виконання вказаної ухвали суду.
Роз'яснено відповідачу, Стрийській міській раді Львівської області, що у випадку невиконання вимог даної ухвали судом вирішуватиметься питання про застосування заходів процесуального примусу.
Відповідно до ст.52 КАС України, усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Листом від 24.06.2021 відповідач повідомив, що вказану ухвалу отримав 16.06.2021, а місцевий часопис виходить щосуботи, черговий номер вийшов 19.06.2021. На момент звернення до редакції часопису макет газети вже був сформований. Тому просив відкласти розгляд справи та надати більш тривалий час для виконання вимог щодо публікації оголошення.
Ухвалою від 24.06.2021 відкладено розгляд справи за клопотанням відповідача на 14.07.2021 о 11:45.
Відповідач явки повноваженого представника в підготовче судове засідання не забезпечив, причин неявки не повідомив, доказів виконання вимог ухвал суду від 04.09.2020 та від 08.06.2021 не подав.
Вказані докази суд зобов'язав Стрийську міську раду Львівської області скерувати на адресу Львівського окружного адміністративного суду до 24.06.2021.
Вказану ухвалу представник відповідача отримав 16.06.2021 року.
Станом на 14.07.2021 року ухвали суду від 04.09.2020 та від 08.06.2021, які набрали законної сили, Стрийська міська рада Львівської області не виконала, не надіслала докази та не подала жодних доказів про неможливість виконання вказаних ухвал.
Відповідно до положень Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України; обов'язковість рішень суду є однією із основних засад судочинства, яка гарантує ефективне здійснення правосуддя; за неповагу до суду і судді винні особи притягаються до юридичної відповідальності (частина п'ята статті 124, пункт 9 частини третьої, частина п'ята статті 129). Конституційний Суд України вказав, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (Рішення КС України від 30.06.2009 р. N 16-рп/2009).
Обов'язковість виконання рішення суду гарантується встановленням відповідальності за його невиконання.
Відповідно до ч. 6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали (ч. 7 ст. 80 КАС України).
У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Відповідно до п. 3 ч. 1 статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом.
Ухвала про стягнення штрафу є виконавчим документом та має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Стягувачем за таким виконавчим документом є Державна судова адміністрація України.
Не зважаючи на отримання ухвали суду від 08.06.2021 року, яка набрала законної сили, Стрийська міська рада Львівської області ухилилась від її виконання без поважних причин та проігнорувало рішення суду.
З урахуванням встановлених обставин суд, керуючись положеннями п.3 ч.1 ст. 149 Кодексу адміністративного судочинства, дійшов висновку постановити ухвалу про стягнення з Стрийської міської ради Львівської області штрафу в розмірі трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2021 року становить 2270 грн.
Керуючись статтями 149, 241, 242, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Стягнути з Стрийської міської ради Львівської області (код ЄДРПОУ 26256903, місцезнаходження: вул. Шевченка,71, м. Стрий, Стрийського району, Львівської області) до Державного бюджету України через Державну судову адміністрацію України (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ: 26255795) штраф у розмірі трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб в сумі 6810 грн.
Ухвала є виконавчим документом.
Відповідно до вимог частини п'ятої статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України:
Стягувач: Державна судова адміністрація України (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795).
Боржник: Стрийська міська рада Львівської області (код ЄДРПОУ 26256903, місцезнаходження: вул. Шевченка,71, м. Стрий, Стрийського району, Львівської області).
Відповідно до ч.6 ст. 149 Кодексу адміністративного судочинства України суд може скасувати постановлену ним ухвалу про стягнення штрафу, якщо особа, щодо якої її постановлено, виправила допущене порушення та (або) надала докази поважності причин невиконання відповідних вимог суду чи своїх процесуальних обов'язків.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 149 Кодексу адміністративного судочинства України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках повторного чи систематичного неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення.
Ухвала про стягнення штрафу може бути оскаржена в апеляційному порядку до суду вищої інстанції. Оскарження такої ухвали не перешкоджає розгляду справи. Постанова суду апеляційної інстанції за результатами перегляду ухвали про накладення штрафу є остаточною і оскарженню не підлягає (ч.4 ст. 149 Кодексу адміністративного судочинства України).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом (ч.1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складений 19.07.2021 року.
Суддя Карп'як Оксана Орестівна