Рішення від 12.07.2021 по справі 380/3559/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/3559/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 , відповідач), у якому просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо виплати ОСОБА_1 підйомної допомоги в серпні 2016 року; допомоги на оздоровлення в листопаді 2016 року, травні 2017 року, березні 2018 року, серпні 2019 року; одноразової грошової допомоги при звільненні відповідно до пункту 2 ст. 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” без врахування у складі місячного грошового - забезпечення для обрахунку вказаних виплат винагороди за , участь в АТО, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 “Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських”;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену підйомну допомогу в серпні 2016 року; допомогу на оздоровлення в листопаді 2016 року, травні 2017 року, березні 2018 року, серпні 2019 року; одноразову грошову допомогу при звільненні відповідно до пункту 2 ст. 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” з урахуванням винагороди за участь в АТО, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 “Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських”;

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо виплати ОСОБА_1 підйомної допомоги в серпні 2016 року; допомоги на оздоровлення в листопаді 2016 року, травні 2017 року, без врахування у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену підйомну допомогу в серпні 2016 року; допомогу на оздоровлення в листопаді 2016 року, травні 2017 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889;

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо виплати ОСОБА_1 надбавки за кваліфікацію за період 2017 - 2018 років в розмірі 50% від законодавчо встановленого розміру;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , з урахуванням виплачених сум, надбавку за кваліфікацію з січня 2017 року по лютий 2018 року у розмірі, визначеному у додатку № 25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”: класна кваліфікація,“Майстер” - 11 відсотків посадового окладу.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі наданих із отриманих на адвокатський запит документів з питань грошового забезпечення та розрахунку при звільненні ОСОБА_1 стало відомо, що грошове забезпечення, як під час проходження військової служби, так і після звільнення, було виплачено не у повному розмірі. На думку позивача, вказані дії відповідача призвели до виплати йому грошового забезпечення та компенсаційних виплат у меншому розмірі, ніж належить згідно законодавства. У зв'язку з наведеним, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Ухвалою судді від 22.03.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач відзиву на позовну заяву суду не подав. Належним чином повідомлявся про відкриття провадження у вказаній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідно до ч.5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що наказом голови Державної прикордонної служби України від 04.11.2019 №1116-ОС полковника ОСОБА_1 , заступника начальника загону-начальника відділу забезпечення, звільнено з військової служби в запас у зв'язку із закінченням строку контракту (п. 2 ч. 5 ст. 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”).

Відповідно до наказу начальника 1 прикордонного загону Донецько-Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України м. Маріуполь Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 22.11.2019 №590-ос, ОСОБА_1 виключено із списків особового складу, усіх видів забезпечення.

Згідно наданих на адвокатський запит документів з питань грошового забезпечення та розрахунку при звільненні ОСОБА_1 було встановлено, що позивачу не у повному обсязі виплачено грошове забезпечення та компенсаційні виплати, право на які позивач набув у зв'язку з виконанням обов'язків військової служби.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

При вирішенні спору, суд застосовує наступні норми права.

Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян, які знаходяться на службі в Збройних Силах України і інших військових формуваннях, а також членів їх сімей.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, врегульовані Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

Статтею 1 цього Закону передбачено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій щодо виплати ОСОБА_1 підйомної допомоги в серпні 2016 року; допомоги на оздоровлення в листопаді 2016 року, травні 2017 року, березні 2018 року, серпні 2019 року; одноразової грошової допомоги при звільненні відповідно до пункту 2 ст. 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” без врахування у складі місячного грошового - забезпечення для обрахунку вказаних виплат винагороди за участь в АТО, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 “Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських”, та щодо визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо виплати ОСОБА_1 підйомної допомоги в серпні 2016 року; допомоги на оздоровлення в листопаді 2016 року, травні 2017 року, без врахування у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 1 абз. 1 п. 3 ст. 9-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” при переїзді військовослужбовців, проходять військову службу за контрактом на нове місце військової служби в інший вселений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду їм виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення.

Статтею 9-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” встановлено, що при переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, термін навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв'язку з передислокацією військової частини їм виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби.

Порядок виплати указаної підйомної допомоги передбачений Інструкцією про умови та порядок виплати підйомної допомоги військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ від 19.08.2016 № 848.

Відповідно до п. 1 вказаної вище Інструкції, військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом або перебувають на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу (далі - військовослужбовці), що переїхали на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, строк навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв'язку з передислокацією органу (підрозділу) Державної прикордонної служби України, виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення.

Залежно від посади, на яку призначено військовослужбовця або яку він займав до дня прибуття органу (підрозділу) Держприкордонслужби до нового пункту постійної дислокації, розмір підйомної допомоги визначається, виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія) (п. 2 Інструкцій).

Відповідно до п. 4 Інструкції, військовослужбовцям (у тому числі й тим, які прибули для подальшого проходження служби з інших військових формувань), які переїхали на нове місце служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на посаду, підйомна допомога виплачується за новим місцем служби на підставі наказу про призначення на посаду і наказу про вступ військовослужбовця до виконання обов'язків за посадою.

Статтею 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови длякомплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Згідно архівної відомості особистої картки грошового забезпечення ОСОБА_1 за 2016 рік у зв'язку із переїздом на нове місце служби та призначенням на посаду в Донецькому прикордонному загоні в серпні 2016 року ОСОБА_1 виплачено підйомну допомогу у розмірі 7522,5 грн. без включення до складу місячного грошового забезпечення винагороди за участь в АТО/ООС отриманої в серпні цього ж року за жовтень 2016 року у розмірі 1200,00 грн. і додаткової грошової допомоги згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайних ситуацій” (далі - постанова Уряду № 889) у розмірі 4513,50 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 “Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських” встановлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби. Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.

Розміри винагороди визначається пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

Відповідно до п. 3 Інструкції про порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, розвідувального органу Адміністрації Державної прикордонної служби України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справі України від 18.03.2016 № 188, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.03.2016 за № 488/28618 винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем проходження служби за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць на підставі наказу начальника (командира) органу Держприкордонслужби.

Із огляду на архівні відомості особистих карток грошового забезпечення ОСОБА_1 йому щомісячно в період із липня 2016 року до листопада 2019 року виплачувалась винагорода за безпосередню участь у воєнних конфліктах, заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях чи в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.

Відповідно до ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, з метою визначення порядку та умов виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 № 588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.07.2018 за № 854/32306 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України.

Пунктом 2 вказаної Інструкції визначено, що у цій Інструкції термін “грошове забезпечення” означає гарантоване державою грошове забезпечення в обсязі, що відповідає проходження військової служби та стимулює закріплення кваліфікованих кадрів. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення складається із:

- посадового окладу;

- окладу за військовим званням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії);

- одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Місячне грошове забезпечення - грошове забезпечення, на отримання якого у повідному місяці має право військовослужбовець згідно із чинним законодавством.

Місячне грошове забезпечення складається із:

основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням);

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового складу, надбавки, доплати, премія).

Із огляду на визначення грошового забезпечення відповідно до статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та відомчої Інструкції № 588, розмір якого напряму залежить, зокрема від інтенсивності та умов походження військової служби, то винагорода, яка щомісячно виплачується військовослужбовцям за безпосередню участь у воєнних конфліктах, заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях чи в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду має включатися до складу місячного грошового забезпечення для визначення розміру підйомної допомоги, розмір якої, на законодавчому рівні, відповідно до статті 9-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” визначено у розмірі місячного грошового забезпечення.

Згідно архівної відомості особистої картки грошового забезпечення ОСОБА_1 за 2019 рік останньому у серпні 2019 року виплачено допомогу на оздоровлення у сумі 19953,70 грн. при розмірі місячного забезпечення у серпні 2019 року у сумі 24103,43 грн.

При розрахунку допомоги на оздоровлення Донецьким прикордонним загоном не включено виплачені ОСОБА_1 за липень 2019 року щомісячні види грошового забезпечення: винагорода за участь в АТО/ООС у сумі 3516,13 грн.; винагорода за бойове чергування в сумі 633,60 грн., що в загальному становить 4149,73 грн.

Згідно архівної відомості особистої картки грошового забезпечення ОСОБА_1 за 2018 рік останньому у березні 2018 року виплачено допомогу на оздоровлення у сумі 15556,9 грн. при розмірі місячного забезпечення у березні 2018 року у сумі 20350,84 грн.

Виходячи з наведеного, при розрахунку допомоги на оздоровлення Донецьким прикордонним загоном не включено виплачені ОСОБА_1 за лютий 2018 року щомісячні види грошового забезпечення: винагорода за участь в АТО/ООС у сумі 4696,43 грн.; додаткова грошова винагорода в сумі 97,51 грн., тобто всього недоплачено 4793,94 грн.

Згідно архівних відомостей особистих карток грошового забезпечення ОСОБА_1 за 2016 - 2018 роки останньому щомісячно із лютого 2016 року до лютого 2018 року включно виплачувалася щомісячна додаткова грошова винагорода встановлена для військовослужбовців Державної прикордонної служби України із січня 2016 року згідно постанови Кабінету міністрів України від 22.09.2010 № 889 “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби,внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Міністерства надзвичайний ситуацій” із врахуванням змін до пункту 1 внесених постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 704, який доповнено підпунктом 5 такого змісту:військовослужбовцям Державної прикордонної служби (крім тих, що зазначені в пункті 1 цього пункту, та військовослужбовців строкової військової служби) - у розмірі, ж не перевищує місячне грошове забезпечення.”

Таким чином, з огляду на набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 704, щомісячно винагорода виплачувалася із січня 2016 року, і така виплата проводилася у поточному місяці за попередній.

Згідно архівної відомості особистої картки грошового забезпечення ОСОБА_1 за 2016 та 2017 роки, останньому у листопаді 2016 року та травні 2017 року виплачено грошову допомогу на оздоровлення 8365,75 грн. та 8428,18 грн. відповідно.

Водночас, впродовж вказаних років, у тому числі і у листопаді 2016 та травні 2017 ОСОБА_1 щомісячно виплачувалася щомісячна додаткова грошова винагорода, розмір якої у листопаді 2016 року становив 5019,45 грн., та у травні 2017 року 5056,90 грн., а також винагорода за участь в АТО/ООС розмір якої у листопаді 2016 року становив 1200 грн., та у травні 2017 року 1000 грн.

Однак, як видно із архівних відомостей особистих карток грошового забезпечення ОСОБА_1 при здійсненні розрахунку та виплаті грошової допомоги на оздоровлення та підйомної допомоги до розрахунку місячного грошового забезпечення для виплати вказаної грошової допомоги на оздоровлення та підйомної допомоги не включено щомісячну додаткову грошову винагороду.

Не включення до розрахунку допомоги на оздоровлення вказаних щомісячних видів грошового забезпечення є протиправним з огляду на наступне.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, соціального та правового захисту, а також гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах визначені Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 2011-XII (далі - Закон № 2011).

Відповідно до вимог п. 1 ст. 10-1 Закону № 2011, військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.

Саме нормами Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” передбачена виплата військовослужбовцям допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.

Частиною 2 ст. 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” “винагороди”, які мають постійний характер, - віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (тобто входять до складу місячного грошового забезпечення з якого, згідно з вимогами зазначених вище законів, обраховується допомога на оздоровлення.

Як уже зазначалося, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія).

Включення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення до розміру грошового забезпечення при обчисленні розміру пенсії також передбачено і частиною третьою статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Відповідно до статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування.

Тобто, вказаним законом передбачено повноваження Кабінету Міністрів України щодо встановлення військовослужбовцям розміру грошового забезпечення.

Постановою Уряду від 22.09.2010 № 889 з 01.10.2010 певним категоріям військовослужбовців (які займали посади плаваючого та льотного складу) було установлено щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення.

Впродовж 2010 - 2015 років порядок та умови виплати цієї винагороди зокрема військовослужбовцям Держприкордонслужби регламентувалися інструкціями, затвердженими наказами Адміністрації Держприкордонслужби від 25.11.2010 № 894 та від 17.09.2012 № 731, згідно з якими виплата здійснювалася лише військовослужбовцям льотного та плавскладу залежно від настання спеціальних обставин (здійснення ними польотів, перебування корабля в кампанії тощо), її розмір не був фіксованим (залежав від часу корабля в кампанії (плаванні), а виплата не була щомісячною (за відсутності польотів чи під час перебування корабля на базі - виплата не здійснювалася).

За цих обставин, твердження про постійний характер виплати було б хибним.

Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 704 (яка набрала чинності з 01.01.2016) постанову Уряду від 22.09.2010 № 889 доповнено новою нормою, згідно якою виплата винагороди поширюється на усіх військовослужбовців Держприкордонслужби, без урахування займаних ними посад та умов служби.

Наказом Міністра внутрішніх справ України від 02.02.2016 № 73 затверджено нову Інструкцію про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, норми якої кардинально різняться від правових норм, якими регулювалися питання виплати винагороди, до набрання чинності постановою Уряду від 16.09.2015 № 704.

Так, щомісячна додаткова грошова винагорода стала виплачуватися:

1) усьому особовому складу Держприкордонслужби незалежно від займаних посад;

2) щомісячно (можливість позбавлення військовослужбовця цієї виплати у повному обсязі - нормативно не передбачена);

3) у фіксованому розмірі (який визначає Адміністрація ДПСУ для усього особового складу кожної частини. Розмір виплати не залежить від кількості днів в які військовослужбовець залучався до виконання певних завдань - польотів, участі у походах кораблів тощо (як це було до 2016 року);

4) незалежно від настання спеціальних обставин (виконання польотів, участь у походах кораблів тощо);

5) виплата не припиняється під час знаходження у відпустці, відрядженні, на лікуванні тощо, (чого не було до 2016 року).

Також слід зазначити, що згідно із законодавством і інші додаткові види грошового забезпечення, як-то надбавка за особливі умови служби, набавка за виконання особливо важливих завдань (наказ АДПСУ 2008 № 425), як і щомісячна додаткова грошова винагорода:

- виплачуються у межах фонду грошового забезпечення, затвердженого в кошторисі органу Держприкордонслужби (п. п. 3.2.5, 3.19.1 наказу АДПСУ 2008 р. № 425);

- їх розмір встановлюється наказом відповідного начальника (п. п. 3.2.5, 3.19.1 наказу АДПСУ 2008 р. № 425);

- до складу грошового забезпечення з якого обраховуються ці виплати також не введені усі його складові (п. п. 3.2.1,3.19.1 наказу АДПСУ 2008 р. № 425);

- усі вони, як визначено відомчими актами, виплачуються “одночасно з грошовим забезпеченням” (п. п. 3.2.14,3.5.5 наказу АДПСУ 2008 р. № 425), але це не значить, що останні не входять до його складу.

Тому твердження, що ці особливості стосуються лише питань виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, а тому остання є якимсь “окремим платежем”, який не входить до складу місячного грошового забезпечення, - є хибним.

Крім того, у рішенні Конституційного суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99, до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце”.

Рішення та висновки, ухвалені Конституційним судом України, є обов'язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені (стаття 1512 Конституції України).

Тому з внесенням змін до постанови Уряду № 889 та застосуванням у Держприкордонслужбі з 01.01.2016 нової Інструкції (наказ Міністра внутрішніх справ України від 02.02.2016 № 73), втратили актуальність твердження щодо тимчасового характеру винагороди і залежності її від настання спеціальних обставин, нефіксованого розміру та щомісячної виплати.

Застосування до спірних правовідносин Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Міністра внутрішніх справ України від 02.02.2016 №73, якою визначено, що винагорода не включається до складу грошового забезпечення, з мето здійснюється обчислення одноразових виплат, не можуть братись до уваги, оскільки положення цієї Інструкції звужують обсяг встановлених законом прав військовослужбовців, так як ні в Законах України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” ні у постанові Уряду № 889 не міститься обмежень щодо включення цієї винагороди до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення одноразових додаткових видів грошового забезпечення (разових виплат).

Частиною 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлені загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, а тому у цих правовідносинах застосуванню підлягає не зазначений відповідачем у наказі відомчий нормативно - правовий акт, а ст. 9, пункт 1 ч. 1 ст. 10-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, які мають вищу юридичну силу.

Аналогічний висновок, про те що щомісячна додаткова винагорода є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення та має враховуватись при нарахування та виплаті розових видів додаткового грошового забезпечення (разових виплат) сформував Верховний Суд у постановах від 22.10.2019 по справі № 520/3505/19, від 28.02.2020 по справі №817/1427/17, від 14.04.2020 у справі № 820/3719/18, від 09.07.2020 по справі № 826/2807/18, від 10.07.2020 по справі № 760/8406/16-а, від 14.07.2020 по справі № 820/1784/17, від 23.07.2020 № 240/5273/18, від 30.09.2020 по справі № 295/5273/18, від 16.10.2020 у справі 826/4043/16, від 19.10.2020 у справі № 826/2205/17, від 29.12.2020 по справі № 240/1095/20.

Також, необхідно врахувати при розгляді справи правову позицію, викладену у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17 на пріоритетність якої Верховний Суд вказав в ухвалі від 27.04.2020 у справі № 1.380.2019.003718).

Висновки, викладені у постанові від 06.02.2019, стосуються грошового забезпечення, із розміру якого обраховується пенсія і має бути єдиний підхід до розуміння грошового забезпечення, як у питаннях призначення пенсії, так і в питаннях включення щомісячної додаткової грошової винагороди до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення, зокрема, грошової допомоги на оздоровлення із огляду на позицію Верховного Суду згідно постанови від 24.10.2018 у справі № 820/3211/17.

У пункті 26 вказаної постанови Верховний Суд зазначив, що на підставі аналізу законодавства із питань соціального та пенсійного забезпечення військовослужбовців, чинним законодавством передбачено єдине поняття грошового забезпечення військовослужбовців, відповідно до якого вираховуються і пенсійні виплати і розмір одноразової грошової допомоги при звільненні (одноразові виплати військовослужбовцям - аналогічно і допомога на оздоровлення, підйомна допомога, тощо) і такий принциповий підхід застосовується незалежно від виду виплат і така позиція узгоджується із позицією викладеної у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/2738/17.

У постанові по справі № 522/2738/17 Велика Палата Верховного Суду сформувала відповідно до якого, до грошового забезпечення військовослужбовців якобрахункові величини не включаються одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім місячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Із огляду на зазначене Донецьким прикордонним загоном у листопаді 2016 та травні 2017 років ОСОБА_1 недоплачена допомога на оздоровлення у загальному розмірі 10076,35 грн. (11/2016 р. 5019,45 + 05/2017 р. 5056,90) та підйомна допомога у серпні 2016 року у розмірі 5713,5 грн. (4513,50+1200 грн.).

Включення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення до розміру грошового забезпечення також передбачено і частиною третьою статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в цій частині, та наявність підстав для задоволення в повному обсязі.

Таким чином, суд дійшов висновку зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену підйомну допомогу в серпні 2016 року; допомогу на оздоровлення в листопаді 2016 року, травні 2017 року, березні 2018 року, серпні 2019 року; одноразову грошову допомогу при звільненні відповідно до пункту 2 ст. 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” з урахуванням винагороди за участь в АТО, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 “Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських”, а також суд дійшов висновку зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену підйомну допомогу в серпні 2016 року; допомогу на оздоровлення в листопаді 2016 року, травні 2017 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо виплати ОСОБА_1 надбавки за кваліфікацію за період 2017 - 2018 років в розмірі 50% від законодавчо встановленого розміру, суд зазначає таке.

Позивач при обґрунтуванні позовних вимог в цій частині наголошував, що в період з 2017 - 2018 роки останньому було виплачено в меншому ніж належало розмірі надбавку за кваліфікацію.

Відповідно до інформації зазначеної в особистих картках грошового забезпечення ОСОБА_1 з січня 2017 року по лютий 2018 року надбавка за класність виплачувалася в розмірі 62,43 (72,05) гривень, що становить 50% від законодавчо встановленого розміру за класну кваліфікацію “Майстер”.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб гадового і начальницького складу та деяких інших осіб” до упорядкування додаткових видів грошового забезпечення, визначених згідно з додатками 25-28, їх виплата провадиться в межах затвердженого фонду грошового забезпечення в обсязі до 50 відсотків установленого згідно із зазначеними додатками розміру, крім щомісячних виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу льотного та наземного складу авіації, плаваючого складу, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які виконують водолазні роботи, проходять службу в аеромобільних військах та частинах спеціального призначення, та виплати одноразової винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які знешкоджують вибухові предмети.

Так, 20.05.2008 на виконання п. 2 вказаної Постанови, наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України № 425 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, підпунктом 3.13.1 якої встановлено, що особам офіцерського складу (крім військових льотчиків і штурманів, військових льотчиків і штурманів інструкторського складу), особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, які клас, присвоєний у встановленому порядку, виплачується надбавка в таких розмірах: 2-й клас - 5 відсотків посадового окладу, 1-й клас - 8 відсотків посадового окладу, класна кваліфікація “Майстер” - 11 відсотків посадового окладу.

В силу п. 2 ст. 9 Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” до складу грошового забезпечення входять: (посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення(підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” затверджено, зокрема, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах, які знайшли відображення в додатках 25-28 до цієї постанови.

Слід зазначити, що п. 2 Постанови № 1294 визначено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державним департаментом з питань виконання покарань (далі - державні органи), а п. 11 зазначеної постанови надано вказівку Міністерству праці та соціальної політики, Міністерству фінансів, іншим державним органам (до яких віднесена й Державна Прикордонна службу України) упорядкувати у тримісячний строк перелік і розміри виплати додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Наведені приписи дають підстави вважати, що Кабінет Міністрів України делегував, зокрема, Адміністрації Державної прикордонної служби України упорядкувати перелік, розміри та порядок виплати додаткового грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу.

Одночасно, в п. 7 Постанови № 1294 вказав, що до упорядкування додаткових видів грошового забезпечення, визначених згідно з додатками 25-28, їх виплата провадиться в межах ствердженого фонду грошового забезпечення в обсязі до 50 відсотків установленого згідно із зазначеними додатками розміру, крім щомісячних виплат військовослужбовцям, особам тилового і начальницького складу льотного та наземного складу авіації, плаваючого складу, з військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які виконують водолазні роботи, проходять службу в аеромобільних військах та частинах спеціального призначення, та виплати одноразової винагороди військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, які знешкоджують вибухові предмети.

На виконання п. 2 Постанови № 1294 наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України № 425 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України, відповідно до якої визначено порядок та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (до складу якого входять й додаткові види грошового убезпечення), а також самі додаткові види грошового забезпечення, серед яких й надбавка за кваліфікацію (пункт 3.13), яка виплачується особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом.

Отже, Адміністрацією Державної прикордонної служби України вищевказаною Інструкцією № 425 було упорядковано перелік, розмір та порядок виплати додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, до складу яких входить і надбавка за кваліфікацію.

За таких обставин, дії Донецького прикордонного загону стосовно виплати ОСОБА_1 додаткового грошового забезпечення за класну кваліфікацію у період 2017-2018 років у розмірі 50% від розміру, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007, тобто за класну кваліфікацію “майстер” - 5,5 % посадового окладу, суперечить нормам законодавства, оскільки наказом Адміністрації ДПС України №425 від 20.05.2018 упорядковано виплати додаткових видів грошового забезпечення, а отже така мала виплачуватися у розмірі, визначеному Урядом у постановах №1294, зокрема в таких розмірах: класна кваліфікація “майстер” - 11 відсотків посадового окладу.

Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в цій частині та наявність підстав для їх задоволення.

Таким чином, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , з урахуванням виплачених сум, надбавку за кваліфікацію з січня 2017 року по лютий 2018 року у розмірі, визначеному у додатку № 25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”: класна кваліфікація,“Майстер” - 11 відсотків посадового окладу.

Таким чином, з огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За наслідком розгляду справи, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір” і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання про відшкодування судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 19-20, 22, 25-26, 73-77, 139, 243 - 246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо виплати ОСОБА_1 підйомної допомоги в серпні 2016 року; допомоги на оздоровлення в листопаді 2016 року, травні 2017 року, березні 2018 року, серпні 2019 року; одноразової грошової допомоги при звільненні відповідно до пункту 2 статті 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” без врахування у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат винагороди за участь в АТО, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 “Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських”.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) (код ЄДРПОУ 14321726, місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) недоплачену підйомну допомогу в серпні 2016 року; допомогу на оздоровлення в листопаді 2016 року, травні 2017 року, березні 2018 року, серпні 2019 року; одноразову грошову допомогу при звільненні відповідно до пункту 2 статті 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” з урахуванням винагороди за участь в АТО, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 “Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських”.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо виплати ОСОБА_1 підйомної допомоги в серпні 2016 року; допомоги на оздоровлення в листопаді 2016 року, травні 2017 року, без врахування у складі місячного грошового забезпечення для обрахунку вказаних виплат щомісячної додаткової грошової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 № 889.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) недоплачену підйомну допомогу в серпні 2016 року; допомогу на оздоровлення в листопаді 2016 року, травні 2017 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 №889.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо виплати ОСОБА_1 надбавки за кваліфікацію за період 2017 - 2018 років в розмірі 50% від законодавчо встановленого розміру.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) з урахуванням вже виплачених сум, надбавку за кваліфікацію з січня 2017 року по лютий 2018 року у розмірі, визначеному у додатку № 25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу”: класна кваліфікація “Майстер” - 11 відсотків посадового окладу.

Судові витрати зі сторін стягненню не підлягають.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 19.07.2021.

Суддя Потабенко В.А.