про заміну сторони виконавчого провадження
19 липня 2021 року № 320/2390/20
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання позивача про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації Київської області, третя особа: Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до до Управління соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації Київської області, третя особа: Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, про зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 адміністративний позов задоволено:
- визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення;
- зобов'язано Управління соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації Київської області встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни встановленого зразка.
26.03.2020 до суду надійшла заява від представника позивача про заміну сторони виконавчого провадження, у якій він просить про заміну боржника по справі - Управління соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації Київської області на - Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації Київської області.
Згідно з актом канцелярії відділу ДЗК (канцелярія), вказана заява зареєстрована у КП «ДСС» Київського окружного адміністративного суду 26.03.2021 та передана 07.07.2021 головуючому судді Щавінському В.Р. для подальшого розгляду.
Обґрунтовуючи подану заяву, заявник зазначив, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2020 №807 «Про утворення та ліквідацію районів» ліквідовано Васильківський район та віднесено с. Мала Салтанівка до Фастівського району.
Сторони у судове засідання призначене на 19.07.2021 не з'явилися, явку представників не забезпечили, про час, дату та місце проведення судового засідання належним чином повідомлені, про причину неявки суд не повідомили.
Керуючись приписами ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст.205, ч. 2 ст. 379 КАС України протокольною ухвалою від 19.07.2021 суд вирішив розгляд заяви про заміну сторони виконавчого провадження здійснювати у порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Згідно з п. 10 ч. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2020 №807 «Про утворення та ліквідацію районів» Васильківський район Київської області ліквідовано.
Відповідно до пунктів 8-10 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1321, перехід майна, майнових прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється: у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації.
Передавальний акт складається комісією з реорганізації та затверджується головою облдержадміністрації.
Райдержадміністрація, розташована в ліквідованому районі, продовжує здійснювати свої повноваження до моменту виникнення відповідного правонаступництва, передбаченого пунктами 7 і 8 цього Порядку.
Як вбачається з інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Управління соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації Київської області перебуває в стані припинення, отже, процес реорганізації наразі не завершений.
Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Аналогічні приписи закріплені також ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якої, у разі вибуття однієї зі сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Тобто під час виконавчого провадження заміна сторони виконавчого провадження є аналогом інституту процесуального правонаступництва, встановленого статтею 52 КАС України, яка визначає процесуальні наслідки переходу прав і обов'язків від однієї особи до іншої у відносинах, щодо яких виник спір.
Отже, підставою для заміни сторони виконавчого провадження є припинення юридичної особи та перехід її прав і обов'язків до іншої юридичної особи.
Отже, підстави для заміни боржника - Управління соціального захисту населення Васильківської районної державної адміністрації Київської області на - Управління соціального захисту населення Фастівської районної державної адміністрації Київської області відсутні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заява про заміну сторони виконавчого провадження задоволенню не підлягає
Керуючись статтями 48, 52, 243, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд
1. У задоволенні заяви представника позивача про заміну сторони виконавчого провадження відмовити.
2. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженнні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.