Рішення від 16.07.2021 по справі 420/7645/21

Справа № 420/7645/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання незаконним та скасування рішення Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №951230122973 від 12.03.2021 р.в частині скасування рішення № 951230122973 від 26.11.2020 ро. про перехід з пенсії по інвалідності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком по Закону України «Про державну службу»; зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до стажу державної служби роботу в державній податковій інспекції Мінфіна України по Кодимському районі в період коли ОСОБА_1 було присвоєно спеціальне звання з 01.02.1993 р. по 06.06.2016 р., зобов'язання Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно ст.37 Закону України "Про державну службу» №3723- XII від 16.12.1993 р. з 26.11.2020 р. відповідно до рішення № 951230122973 від 26.11.2020 р.

Ухвалою суду від 17.05.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач у позовній заяві зазначила, що в період з 01.02.1993 року по 06.06.2016 року вона працювала в Державній податковій інспекції Мінфіна України по Кодимському районі та 26.11.2020 р. звернулась до відповідача з питанням перерахунку пенсії з пенсії по інвалідності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком по Закону України «Про державну службу». Позивач вказала, що рішенням Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за №951230122973 від 26.11.2020р. їй здійснено перерахунок пенсії по інвалідності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком по Закону України «Про державну службу», а рішенням відповідача №951230122973 від 12.03.2021 року було відмовлено в перерахунку пенсії з пенсії по інвалідності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком по Закону України «Про державну службу», посилаючись на те, що підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» 723-ХІ1 від 16.12.1993 року є встановлення за займаною посадою рангу державного службовця. Позивач, посилаючись на норми діючого законодавства вказала, що вважає зазначене рішення незаконним, протиправним та таким, що підлягає скасуванню так як посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідна до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ.

04.06.2021р. до суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач зазначив, що не погоджується із позовними вимогами позивача та просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову. Відповідач вказав, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Відповідач вказав, що період роботи у державній податковій службі посадових осіб на посадах, за якими присвоюються спеціальні звання, зараховується до 10-річного і більше стажу державної служби, який дає право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", у разі, якщо особа на час досягнення пенсійного віку працювала на посаді державного службовця. Поряд з цим, відповідач вказав, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 N 503-р "Про віднесення посад працівників місцевих державних податкових адміністрацій до відповідних категорій посад державних службовців" віднесено до відповідних категорій посад державних службовців тільки ті посади працівників державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і державних податкових інспекцій у районах, містах, районах у містах, які не мають спеціальних звань, та, що на час звільнення позивача вказане розпорядження Міністрів України було чинним. Таким чином, як вказав відповідач, посадові особи органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання не віднесені до відповідних категорій державних службовців.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Як вбачається з копії пенсійної справи позивача, в період з 01.02.1993 р. по 06.06.2016 р. ОСОБА_1 працювала в Державній податковій інспекції Мінфіна України по Кодимському районі.

З 20.06.2005р. ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону №1058-IV.

26.11.2020 р. ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перехід із пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Рішенням Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за №951230122973 від 26.11.2020р. заявнику здійснено перерахунок пенсії по інвалідності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком по Закону України «Про державну службу».

Надалі, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №951230122973 від 12.03.2021р. відмовлено у перерахунку пенсії з Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на Закон України «Про державну службу» зважаючи на те, що посадовими особами контрольних органів згідно зі статтею 343.1 Податкового кодексу України присвоюються спеціальні звання і, відповідно ці посади не належать до категорії посад державних службовців, визначених ст.25 Закону №3723, для призначення пенсії за нормами Закону №889 підстав немає.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ, який набрав чинності з 01.05.2016, встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно із пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VІІІ стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Так, згідно з частиною першою статті 37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом 1 частини першої статті 28 Закону №1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону , а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у рішенні Верховного Суду від 04 квітня 2018 року у зразковій справі №822/524/18.

З матеріалів справи вбачається, що єдиною підставою для відмови у переведенні позивача на пенсію за нормами ЗУ «Про державну службу» є те, що позивачу 14.02.1994р. присвоєно спеціальне звання-інспектор податкової служби ІІІ рангу; 29.04.1994р. - -прийнята присяга державного службовця, після якої 01.09.1997р.- присвоєно спеціальне звання -інспектор податкової служби 2 рангу, 01.04.2002р. присвоєно спеціальне звання- інспектор податкової служби 1 рангу, 24.12.2013 присвоєно спеціальне звання-інспектор податкової та митної справи 1 рангу та ці посади, на думку відповідача, не відносяться до категорій посад визначених Законом №3723 та для призначення пенсії за нормами 899 відсутні.

Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно п.1.1 Податкового кодексу України державна податкова справа - сфера діяльності контролюючих органів, передбачена Податковим кодексом і іншими актами законодавства України, спрямована на формування і реалізацію державної податкової політики в частині адміністрування податків, зборі; платежів.

Відповідно до ст.41.1 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні орган.

Відповідно до норм, закріплених у Податковому кодексі України - посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, визначає Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ.

Згідно статті 1 цього Закону державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження. Регулювання правового становища державних службовців, що працюють в апараті органів прокуратури, судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ та інших, здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України.

Як вбачається з матеріалів пенсійної справи загальний та страховий стаж ОСОБА_1 становить 38 років 10 місяців 15 днів,у тому числі на посадах державної податкової та митної служб, яка звільнена зі служби в митних органах 06.06.2016р.

При прийнятті рішення, суд враховує, що Верховний Суд України сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах.

Зокрема, у постанові від 08 жовтня 2013 року у справі № 21-275а13 зазначив, що аналіз положень статті 37 Закону № 3723-XII, Закону № 509-ХІІ дає підстави вважати, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Зважаючи на те, що цей висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, сформульований за результатами розгляду справи, фактичні обставини в якій є подібними до фактичних обставин, встановлених у справі, що розглядається, - у справі, що розглядається, спір також стосується зарахування до стажу державної служби періоду служби у податкових органах посадових осіб, які мають спеціальне звання, суд приходить до висновку, що враховуючи також Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VІІІ, посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ, є правильним.

Аналогічний підхід застосування наведених норм права висловлений Верховним Судом, зокрема, у постанові від 03 липня 2018 року (справа № 586/965/16-а).

За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для зарахування до стажу державної служби перебування позивача на посаді в органах податкової служби, який безпідставно не враховано відповідачем під час вирішення питання про переведення позивача на інший вид пенсійного забезпечення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №951230122973 від 12.03.2021 р., зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до стажу державної служби роботу в державній податковій інспекції Мінфіна України по Кодимському районі в період коли ОСОБА_1 було присвоєно спеціальне звання з 01.02.1993 р. по 06.06.2016 р., зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести з 26.11.2020р. ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно ст.37 Закону України "Про державну службу» №3723- XII від 16.12.1993 р.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №951230122973 від 12.03.2021 р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до стажу державної служби роботу в державній податковій інспекції Мінфіна України по Кодимському районі в період коли ОСОБА_1 було присвоєно спеціальне звання з 01.02.1993 р. по 06.06.2016 р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83 ) перевести з 26.11.2020р. ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на пенсію за віком згідно ст.37 Закону України "Про державну службу» №3723- XII від 16.12.1993р.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра