18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
29 червня 2021 року
м. Черкаси справа № 925/340/21
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., із секретарем судового засідання Дяченко Т.В. за участю представників: позивача - не з'явився, відповідача - не з'явився, розглянувши у судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Антимонопольного комітету України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкаське спеціалізоване управління 525" про стягнення 15058,00 грн.
16 березня 2021 року Антимонопольний комітет України звернувся до Господарського суду Черкаської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкаське спеціалізоване управління 525" в якій просить стягнути 7529,00 грн. штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції та 7529,00 грн. пені.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач допустив порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п.4 ч.2 ст.6, п.1 ст.50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", що полягало у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результантів торгів на закупівлю - "послуги з прибирання та підмітання вулиць" (оголошення № 094987. оприлюднене на вебпорталі Уповноваженого органу, бюлетень від 05.04.2016 № 65 (05.04.2016)), проведених Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради, за яке на відповідача на підставі Рішення №98-р/тк накладено штраф у розмірі 7529 грн.
Вказане рішення відповідачем оскаржувалось до Господарського суду міста Києва, яким останньому у позові було відмовлено повністю та яке набрало законної сили.
Позивач зауважив, що оскільки штраф відповідачем не сплачений то відповідно до ч.5 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", з відповідача необхідно стягнути також пеню, яка нараховується за кожний день прострочення сплати штрафу у розмірі півтора відсотка від суми штрафу.
Справа розглядається в порядку загального позовного провадження.
Хід розгляду справи відображено у відповідних ухвалах суду.
Представник позивача в судове засідання не з'явився.
Відповідач відзиву на позову суду не надав, його представник в судове засідання не з'явився.
Про дату, час і місце розгляду справи сторони повідомлялися належним чином, що підтверджується оголошенням про повідомлення відповідача на веб-сторінці "Судова влада України" та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення АТ "Укрпошта" форми № 119.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представника відповідача за наявними матеріалами в порядку ст. 202 ГПК України.
Суд, дослідивши наявні докази у справі, встановив наступне.
З матеріалів справи вбачається, що Тимчасова адміністративна колегія Антимонопольного комітету України (далі - Комітет), розглянувши матеріали справи № 20-26.13/23-17 про порушення відповідачем законодавства про захист економічної конкуренції, прийняла рішення від 29.12.2019 № 98-р/тк (далі - Рішення № 98-р/тк).
Вказаним Рішенням №98-р/тк визнано, що відповідач допустив порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п.4 ч.2 ст.6, п.1 ст.50 Закону України "Про захист економічної конкуренції". Порушення полягало у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результантів торгів на закупівлю - "послуги з прибирання та підмітання вулиць" (оголошення № 094987, оприлюднене на вебпорталі Уповноваженого органу, бюлетень від 05.04.2016 № 65 (05.04.2016)), проведених Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради, за яке на відповідача на підставі цього Рішення накладено штраф у розмірі 7529 грн.
За вимогами ч.3 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Комітету, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
Копія Рішення № 98-р/тк була надіслана із супровідним листом Комітету від 20.01.2020 № 143-26.13/05-935.
23.01.2020 відповідачем Рішення № 98-р/тк було отримано, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 0303505588102.
Таким чином, строк сплати штрафу, накладеного Рішенням № 98-р/тк, закінчився 23.03.2020.
Відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", за кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу.
Відповідач оскаржив Рішення № 98-р/тк до Господарського суду міста Києва.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.03.2020 відкрито провадження у-справі №910/4259/20 за позовом ТОВ "Черкаське спеціалізоване управління 525" до Комітету про визнання недійсним Рішення № 98-р/тк.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 03.08.2020 у справі №910/4259/20 ТОВ "Черкаське спеціалізоване управління 525" в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 14.09.2020 у справі №910/4259/20 апеляційну скаргу ТОВ "Черкаське спеціалізоване управління 525" на зазначене рішення Господарського суду міста Києва залишено без руху.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 15.10.2020 у справі № 910/4259/20 апеляційну скаргу ТОВ "Черкаське спеціалізоване управління 525" повернуто.
В Комітеті та в Єдиному державному реєстрі судових рішень відсутня інформація, щодо подальшого оскарження ТОВ "Черкаське спеціалізоване управління 525" Рішення № 98-р/тк. Отже, Рішення № 98-р/тк відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та ст. 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" є обов'язковим до виконання.
Станом на день звернення позивача до суду, Комітет не отримував від відповідача доказів, що підтверджують сплату штрафу, накладеного Рішенням № 98-р/тк.
Суд бере до уваги, що згідно абз.3 - 5 ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено зупинення нарахування пені на час розгляду чи перегляду господарським судом: справи про визнання недійсним рішення органу Комітету про накладення штрафу; відповідного рішення (постанови) господарського суду.
Отже, тривалість такого зупинення визначається виключно періодом часу, протягом якого фактично здійснювався зазначений розгляд чи перегляд (наприклад, у суді першої інстанції - від дня порушення провадження у справі до дня прийняття рішення в ній; у судах апеляційної та касаційної інстанцій - від дня прийняття апеляційної чи касаційної скарги до дня прийняття постанови), і в цей період не включається час знаходження матеріалів справи в суді, коли згадані розгляд чи перегляд не здійснюються.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27.11.2018 у справі № 910/4081/18, від 22.01.2019 у справі № 915/304/18, від 19.03.2019 у справі № 904/3536/18, від 04.07.2019 у справі № 910/14288/18 та від 11.11.2019 у справі №911/9/19.
Таким чином, нарахування пені за прострочення сплати штрафу, накладеного Рішенням № 98-р/тк, зупинялось з 26.03.2020 до 03.08.2020 (розгляд справи №910/4259/20 Господарським судом міста Києва) та з 14.09.2020 до 15.10.2020 (розгляд справи № 910/4259/20 Північним апеляційним господарським судом).
Позивач подав розрахунок пені станом на 01.03.2021 включно, з якого вбачається, що період нарахування пені за прострочення сплати штрафу: з 24.03.2020 по 25.03.2020 включно, з 04.08.2020 по 13.09.2020 включно та з 16.10.2020 по 01.03.2021 включно.
Кількість днів прострочення сплати штрафу становить - 180 днів.
Розмір пені за один день прострочення сплати штрафу становить: 7 529 х 1,5 % = 112, 935 грн., де 7 529 грн. - розмір штрафу, накладений Рішенням № 98-р/тк;
1,5 % - відсоток від суми штрафу відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
За 180 днів прострочення сплати штрафу сума пені становить: 180 х 112, 935 = 20 328, 30 грн.
За приписами ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Комітету.
Розмір пені становить 7 529 гривень.
Загальна сума заборгованості складає: 7 529 + 7 529 = 15 058 грн, де 7 529 - сума штрафу, накладеного Рішенням № 98-р/тк;
7 529 - розмір пені, нарахованої відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
Відповідно до ч. 7 та 9 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Комітету стягують штраф та пеню у судовому порядку: суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до державного бюджету.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Комітет, територіальні відділення Комітету у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови. скарги до суду, в тому числі про стягнення не сплачених У добровільному порядку штрафів та пені.
Оцінивши фактичні обставини справи та приписи наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.
За змістом ч.8 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати до Комітету документи, що підтверджують сплату штрафу.
Докази, які підтверджували б сплату штрафу, накладеного Рішенням № 98-р/тк до суду не подано.
Суд враховує періоди, на які нарахування пені за прострочення сплати штрафу було зупинено у зв'язку із оскарженням відповідачем Рішення № 98-р/тк в судовому порядку.
Доказів того, що Рішення № 98-р/тк в частині накладення на відповідача штрафу в розмірі 7529 грн. (п.5) визнано недійсним, у суду відсутні.
Відтак, суд приходить до висновку, що Рішення № 98-р/тк є законним та згідно вимог ч. 2 ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", ст. 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" є обов'язковим до виконання.
Відповідно до вимог ч.7 та ч.9 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Комітету стягують штраф та пеню у судовому порядку. Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до державного бюджету.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення із відповідача в дохід загального фонду Державного бюджету України необхідно стягнути 7529,00 грн. штрафу та 7529,00 грн. пені.
Крім того, з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення судові витрати у вигляді сплаченого останнім судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст.ст.233, 236-241 ГПК України суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкаське спеціалізоване управління 525" (вул. Смілянська, 145, м. Черкаси, 18036, ідентифікаційний код 35220972) - 7529,00 грн. (сім тисяч п'ятсот двадцять дев'ять грн) пені та 7529,00 грн. (сім тисяч п'ятсот двадцять дев'ять грн.) штрафу із зарахуванням в дохід загального фонду Державного бюджету України отримувач: УК у Солом.р-ні/Соломян.р-н/21081100, код ЄДРПОУ: 38050812, банк: Казначейство України (ЕАП), рахунок: UА278999980313090106000026010, код класифікації доходів: 21081100 (символ звітності 106).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкаське спеціалізоване управління 525" (вул. Смілянська, 145, м. Черкаси, 18036, ідентифікаційний код 35220972) на користь Антимонопольного комітету України (вул. Митрополита Василя Липківського. 45, м. Київ, ідентифікаційний код 00032767) - 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривні) витрат по сплаті судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 15.07.2021.
Суддя К.І. Довгань