Рішення від 15.07.2021 по справі 200/5872/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2021 р. Справа№200/5872/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Аканова О.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване місцепроживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області (місцезнаходження: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд.23, код ЄДРПОУ 25953617) про визнання протиправним рішення про відмову у призначенні допомоги за заявою від 09.04.2021; зобов'язання призначити щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до заяви від 09.04.2021,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом. Позовні вимоги вмотивовані тим, відповідачем протиправно рішення про відмову у призначенні допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Ухвалою суду від 19.05.2021 відкрито провадження у справі; розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження; призначено судове засідання на 17.06.2021.

Відповідачем надано до суду відзив від 24.06.2021 № 0500-2202-8/24108, за змістом якого останній заперечує проти задоволення позовних вимог, аргументуючи це таким.

Згідно з абз. 2 п.6 Порядку № 505 «грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях. Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

В ході перевірки, згідно відповіді Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану від 22.04.2021 №29-07-19/255, інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно. Державного реєстр) іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 , про що 05.06.2004 р. складений актовий запис №311. Актові записи про розірвання шлюбу не виявлено.

У власності ОСОБА_3 перебуває:

з 05.09.2017 р. квартира розташована за адресою: АДРЕСА_2 . реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 134328621412;

з 08.08.2016 р. квартира розташована за адресою: АДРЕСА_3 . реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 998820914129.

За результатами перевірки складено акт №1097-21 від 21.04.2021 р.

Відповідно до ч. 4 статті 3 Сімейного кодексу України сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Таким чином, дружина позивача ОСОБА_3 є членом його родини.

На підставі акту проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги №1097-21 від 21.04.2021 р. Управлінням прийнято рішення від 22.04.2021 року яким було відмовлено позивачу у призначенні грошової допомоги за заявою від 09.04.2021 р. на підставі абз. 2 п. 6 Порядку № 505, у зв'язку з наявністю у членів сім'ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення. Також, відповідачем заявлено клопотання про виклик свідка.

14.06.2021 від позивача через канцелярію суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що обставини, якими позивач обґрунтовує заявлені позовні вимоги підтверджується змістом рішення у справі №22ц-7024/2008 Калінінського районного суду м. Донецька. Також позивач посилається на відсутність відмітки у своєму щодо сімейного стану.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив та відповідь на відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 09.08.2016 №1426-73165 фактичним місцем проживання позивача вказано: АДРЕСА_4 .

Судом з текстів судових рішень у справах №234/5363/19, №200/3274/21-а, №0540/7970/18-а встановлено, що ОСОБА_3 - ІПН НОМЕР_2 , має статус внутрішньо-переміщеної особи, що підтверджено довідкою від 08.09.2016 №1426-73166, фактичне місце мешкання вказано: АДРЕСА_3 .

Також, у матеріалах справи міститься копія заяви для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради від гр. ОСОБА_1 , в якій останній просив призначити грошову допомогу для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг щодо ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . Заява датована 09.04.2021. У вказаній заяві додатково зазначено, сімейний стан - не одружений, також наявна вказівка, що у будь-якого з членів сім'ї відсутні у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

Згідно листа Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану «Щодо перевірки наявності актових записів» актовий запис №311 про шлюб ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складений 05.06.2004 Київським районним у м. Донецьку відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків). Додатково зазначено про відсутність актових записів про розірвання шлюбу, смерть дружини.

Крім цього в матеріалах справи наявні відомості з реєстру прав власності на нерухоме майно, якими підтверджено, що ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 є власником двокімнатної квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 .

Розпискою, яка датована 25.11.2014 ОСОБА_3 підтвердила факт перебування у шлюбі з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт НОМЕР_3 .

Згідно копії свідоцтва про одруження НОМЕР_4 , ОСОБА_1 та ОСОБА_6 одружились 05.06.2004, прізвища після одруження ОСОБА_7 , ОСОБА_7 .

Згідно копії свідоцтва про народження НОМЕР_5 ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 про що 01.07.2005 складено відповідний актовий запис №550, батьки - ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .

Згідно копії свідоцтва про народження НОМЕР_6 ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 про що 27.07.2012 складено відповідний актовий запис №629, батьки - ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

З метою визначення механізму надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога), Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (тут і надалі - Порядок №505 у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 5 Порядку №505, для отримання грошової допомоги (у тому числі у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу та адреси подання заяви уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.

У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги: прізвище, ім'я та по батькові; число, місяць, рік народження; серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий, або документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус; реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної фіскальної служби і мають відмітку в паспорті); зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування); наявність у будь-якого із членів сім'ї у власності житлового приміщення / частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення; інформація про наявність житла, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції; наявність у будь-кого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює.

До заяви додаються копія довідки з військової частини про залучення до проведення антитерористичної операції (для військовослужбовців із числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції), копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей, засвідчені власним підписом уповноваженого представника сім'ї, письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім'ї від інших членів сім'ї та згода на обробку персональних даних, а також письмовий дозвіл на розкриття уповноваженим банком інформації, що містить банківську таємницю, щодо поточного рахунка, відкритого уповноваженому представнику сім'ї в установі уповноваженого банку. У разі наявності житла, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, додається копія акта обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири) (далі - акт технічного стану), складеного комісією, утвореною районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, військово-цивільною адміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (в разі утворення) ради, виконавчим органом ради об'єднаної територіальної громади, за формою згідно з додатком.

До заяви, в якій уповноважений представник сім'ї повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, додаються копії документів, визначених в абзаці сьомому пункту 3 цього Порядку, засвідчені підписом уповноваженого представника сім'ї.

Взаємодія уповноваженого банку та Мінсоцполітики, а також уповноважених органів з метою виконання цього Порядку здійснюється на підставі укладеного між уповноваженим банком та Мінсоцполітики договору про взаємодію. Обмін інформацією між Мінфіном та уповноваженим банком з метою виконання цього Порядку здійснюється на підставі укладеного між уповноваженим банком та Мінфіном договору про взаємодію.

Установа уповноваженого банку відкриває уповноваженому представнику сім'ї поточний рахунок та не пізніше трьох робочих днів з дати відкриття зазначеного рахунка надсилає його заяву про призначення грошової допомоги (заяву, в якій уповноважений представник сім'ї повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги) разом з документами, що додаються до неї, відповідному уповноваженому органу із супровідним листом, в якому зазначаються реквізити поточного рахунка. У разі коли від установи уповноваженого банку надійшла заява про призначення грошової допомоги, до якої не додано всіх необхідних документів, передбачених пунктом 5 цього Порядку, уповноважений орган надсилає уповноваженому представнику сім'ї повідомлення про перелік документів, які необхідно подати додатково.

У силу п. 6 Порядку №505, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення / частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання (п. 10 Порядку №505).

Уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку (п. 11 Порядку №505).

На підтвердження безпідставності відмови здійснити нарахування та виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, позивачем вказано про встановлені у рішенні Калінінського районного суду м. Донецька про розірвання шлюбу у справі №22ц-7024/2008. При цьому відмову від позовних вимог в частині розірвання шлюбу позивач мотивує тим, що шлюб було розірвано раніше. Також, позивач намагаючись спростувати шлюбні відносини приводить факт реєстрації своїх дітей за різними адресами. Крім цього заперечує факт перебування квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 у спільній власності ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , оскільки вказане не підтверджено належними доказами.

Суд критично ставиться до заперечень позивача щодо не перебування у шлюбі із ОСОБА_3 згідно матеріалів справи факт перебування у шлюбі підтверджено копією свідоцтва про одруження НОМЕР_4 , видане 05.06.2004, розпискою де ОСОБА_3 вказує, що перебуває у шлюбі з ОСОБА_1 .

Крім цього на наявність спільних відносин вказує також той факт, що ОСОБА_3 є власницею квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 , довідки внутрішньо-переміщених осіб на ОСОБА_1 та двох його спільних дітей з ОСОБА_3 видані із зазначенням місця фактичного мешкання за адресою: АДРЕСА_3 , тобто у квартирі яка належить на праві власності ОСОБА_3 .

З огляду на викладене, суд звертає увагу, що обставини щодо відсутності у ОСОБА_3 статусу члена сім'ї заявника - ОСОБА_1 , - чим останній обґрунтовує заявлені позовні вимоги у даній адміністративній справі, не підтверджені жодним аргументом, окрім довідки про фактичне мешкання, що видана Комітетом мікрорайону №2 Краматорської міської ради із зазначенням, що на підставі заяви сусідів ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , громадянин ОСОБА_1 мешкає за адресою АДРЕСА_3 . Спільно з ним мешкають діти ОСОБА_5 та ОСОБА_5 .

Суд критично ставиться до вищевказаної довідки, оскільки матеріалами справи спростосувується таку обставину факт.

Позивачем до суду не надано достовірних аргументів того, що шлюб із гр. ОСОБА_3 розірваний, тобто в даному випадку судового рішення про розірвання шлюбу, або витягу з реєстру актів цивільного стану не надано.

Також суду не надані, докази того, що разом із заявою на призначення допомоги переміщеним особам на проживання позивачем надавались інші докази на підтвердження припинення шлюбних відносин з його дружиною, матеріали справи не містять.

На підставі викладеного вище, суд вказує про відсутність у спірному рішенні відповідача критерію протиправності щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Крім того, враховуючи що судом не встановлено протиправності оскаржуваного позивачем рішення Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області, суд зазначає, що вимога зобов'язального характеру, як похідна позовна вимога, у силу п. 23 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України, окремо задоволенню не підлягає.

У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відмову у задоволенні останніх.

Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (зареєстроване місцепроживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради Донецької області (місцезнаходження: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні, буд.23, код ЄДРПОУ 25953617) про визнання протиправним рішення про відмову у призначенні допомоги за заявою від 09.04.2021; зобов'язання призначити щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до заяви від 09.04.2021 - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення складений та підписаний 15.07.2021 року.

Суддя О.О. Аканов