15 липня 2021 року Справа №160/7989/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О. С., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 160/79889/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити пені дії,-
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.09.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 , з 80% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року і дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з приводу відмови ОСОБА_1 листом № 11755-12733/Г-02/8-0400/20 «про надання відповіді» від 25 червня 2020 року в перерахунку пенсії з 01.01.2018 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум. Стягнуто на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 420,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві. Стягнуто на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 420,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 10.02.2021 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року в адміністративній справі № 160/7989/20 - повернуто заявнику.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/7989/20 набрало законної сили 10.02.2021 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.05.2021 року задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 160/7989/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити пені дії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати суду звіт про повне та фактичне виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року у справі №160/7989/20, у місячний строк з дня набрання ухвалою законної сили.
Отже, ухвала Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.05.2021 року набрала законної сили 18.05.2021 року, та з цього моменту починається встановлений судом місячний строк для подачі відповідачем до суду звіту про виконання судового рішення у справі №160/7989/20.
02.07.2021 року судом отримано наданий на виконання рішення суду звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 0400-010901-7/84501, датований 24.06.2021 року.
У вказаному звіті відповідач просить прийняти письмові докази про виконання судового рішення по справі № 160/7989/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.07.2021 року розгляд звіту призначено до розгляду в судовому засіданні на 15 липня 2021 року о 14:00.
Представники сторін в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Суд, у відповідності до ч. 9 ст. 205 КАС України, розглядає звіт в порядку письмового провадження.
При розгляді звіту про виконання судового рішення суд виходить з наступного.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.05.2021 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі № 160/7989/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити пені дії - задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати суду звіт про повне та фактичне виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року у справі №160/7989/20, у місячний строк з дня набрання ухвалою законної сили.
На виконання вказаної ухвали відповідачем надано звіт про виконання судового рішення, в якому зазначено, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.09.2020 у справі № 160/7989/20 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80% суми грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року. Доплата до пенсії за період з 01.01.2018 по 30.11.2020 становить 43446,00 грн.
Також, у звіті зазначено, що доплата до пенсії за рішенням суду за період з 01.01.2018 по 30.11.2020 у розмірі 43446,00 грн. буде виплачена ОСОБА_1 в межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету в порядку черговості надходження рішення суду до Головного управління.
До звіту відповідачем долучено:
- копію розрахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ;
- копію розрахунку на доплату до пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 30.11.2020 за рішенням суду по справі № 160/7989/20 у розмірі 43446,00 грн.
Аналізуючи поданий відповідачем до суду звіт виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.09.2020 року в адміністративній справі №160/7989/20, судом встановлено, що вказане рішення в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, виконано відповідачем в повному обсязі.
Однак рішення суду в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити виплату ОСОБА_1 з урахуванням раніше виплачених сум, то в цій частині рішення суду не виконано.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про неналежне та неповне виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.09.2020 року в адміністративній справі №160/7989/20.
Особливості судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративних справах врегульовано статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Приписами частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, зобов'язання суб'єкта владних повноважень - відповідача подати звіт про виконання судового рішення є однією із форм судового контролю за виконанням ухваленого судового рішення та може бути застосовано судом під час прийняття рішення у справі.
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, надати звіт про виконання судового рішення, після його надходження - розгляду поданого звіту, а за наслідками розгляду поданого звіту або в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту або накладенням штрафу на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Водночас, застосування інституту судового контролю є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Аналогічні висновки містить постанова Верховного Суду від 31.07.2018 р. у справі №235/7638/16-а.
Враховуючи викладене та, керуючись ч. 2 ст. 382 КАС України, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк для подання звіту та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати суду звіт про повне та фактичне виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року у справі №160/7989/20, у місячний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Додатково, суд роз'яснює відповідачу, що у випадку невиконання вимог ухвали та ненадання звіту про виконання рішення суду від 15.09.2020 року у встановлений судом строк, до відповідача будуть застосовані наслідки, передбачені ч.ч. 2-7 ст. 382 КАС України.
Керуючись ст.ст. 241, 242, 248, 250, 382 Кодексу адміністративного судочинства України,
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року у справі №160/7989/20.
Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подати суду звіт про повне та фактичне виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2020 року у справі №160/7989/20, у місячний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна