"07" липня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/1199/21
Господарський суд Одеської області у складі судді Петренко Н.Д.,
за участі секретаря судового засідання Потребенко О.М.,
розглядаючи справу № 916/1199/21 в порядку загального позовного провадження
за позовом: ОСОБА_1 / НОМЕР_1 , адреса - АДРЕСА_1 /
до відповідача: обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельного кооперативу “СМАРТ ХОЛ” /ЄДРПОУ 42825451, адреса - 65009, м. Одеса, вул. Гагарінське плато, 5/2, оф. 41/
про стягнення 92 735,37 грн.
за участю представників:
від позивача: Григоренко Олександр Валерійович, ордер № ВН103482 від 23.04.2021 року;
від відповідача: не з'явився, повідомлений належним чином.
28.04.2021 року ОСОБА_2 звернувся до Господарського суду Одеської області із позовною заявою /вх. № 1240/21/ до обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельного кооперативу “СМАРТ ХОЛ” про стягнення 92 735,37 грн., з яких: 87 340,00 грн. - основний борг, 4 416,35 грн. - інфляційне збільшення, 971,83 грн. - 3 % річних; та судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов Угоди про порядок повернення паю від 10.08.2020 року за договорами № 1-4-4 про сплату пайових внесків у ОК “ЖБК “СМАРТ ХОЛ” від 27.05.2019 року та № 1-4-5 про сплату пайових внесків у ОК “ЖБК “СМАРТ ХОЛ” від 27.05.2019 року.
Позов пред'явлено на підставі ст.ст. 526, 530, 612, 625 ЦК України, з урахуванням корпоративних правовідносин, які виникли між сторонами у справі.
Ухвалою суду від 29.04.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 916/1199/21; постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 26.05.2021 р. о 12:00 год.
У судовому засіданні 26.05.2021 року судом оголошено протокольну ухвалу про відкладення судового засідання на 16.06.2021 року на 11:00 год.
У судовому засіданні 16.06.2021 року судом оголошено протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи № 916/1199/21 до судового розгляду по суті; судове засідання призначено на 07.07.2021 року на 09:45 год.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач до судового засідання не з'явився, повідомлений належним чином, причини неявки невідомі.
До повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб-учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Ухвала суду про відкриття провадження у справі № 916/1199/21 від 29.04.2021 року направлялись учасникам справи в порядку, визначеному положеннями Господарського процесуального кодексу України, зокрема відповідачу, за адресою, вказаною в позовній заяві (65009, м. Одеса, вул. Гагарінське плато, 5/2, оф. 41, яка є його місцезнаходженням, що підтверджується Витягом в Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань), про що свідчить відтиск штампу вихідної кореспонденції на зворотньому боці другої сторінки цих ухвал з зазначенням адреси відповідача, рекомендованим листом з повідомленням про вручення з позначкою на конверті „Судова повістка”.
Відповідно до п. 4 ч. 6 ст. 242 ГПК днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Ухвалу суду про відкриття провадження у справі відповідач по справі отримав 11.05.2021 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 6511913349829, яке одержано судом 17.05.2021 року за вх. № 12655/21.
Також необхідно зазначити, що за змістом ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
Ухвалу Господарського суду Одеської області від 29.04.2021 року було оприлюднено у Єдиному державному реєстрі судових рішень, а тому відповідач, обізнаний про розгляд справи № 916/1199/21, міг ознайомитися з текстом цієї ухвали.
Оскільки відповідач по справі, отримавши ухвалу суду про відкриття провадження у справі не надав суду відзив на позовну заяву у строк, встановлений судом, суд в порядку ч. 9 ст. 165 ГПК України вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вислухавши представника позивача, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог у повному обсязі, виходячи з наступного.
Як встановлено у судовому засіданні при безпосередньому дослідженні доказів, 27.05.2019 року між обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "СМАРТ ХОЛ" /ЖБК/ та асоційованим членом кооперативу громадянином Сирії ОСОБА_2 /учасник/ укладено договір № 1-4-4 про сплату пайових внесків у ОК «ЖБК «СМАРТ ХОЛ», за умовами якого, ЖБК зобов'язується організувати будівництво житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , за рахунок внесків учасника та внесків інших асоційованих членів та членів ЖБК, здати його в експлуатацію, передати учаснику приміщення в об'єкті будівництва, обумовлене цим договором та всі документи, необхідні учаснику для реєстрації права власності на нього, а учасник зобов'язується сплатити до ЖБК внески у розмірах та в порядку, встановленому даним договором та додатками до нього, та має право отримати об'єкт нерухомості лише за умови повної сплати внеску, встановленого цим договором /п. 1.1 договору/.
Цей договір вважається заявою учасника про вступ до Асоційованих членів ЖБК. Після зарахування вступного та цільового внеску на рахунок ЖБК, цей договір вважається Рішенням голови ЖБК про прийняття учасника до Асоційованих членів ЖБК /п. 1.2 договору/.
Сторони домовляються, що розмір внеску залежить від вартості одного квадратного метра площі об'єкту нерухомості та остаточної загальної договірної площі, яка буде фактично побудована. Загальний розмір внеску на день укладання цього договору дорівнює еквіваленту 18 795 дол. США 00 центів /п. 1.3 договору/.
Сторони домовились, що об'єкт нерухомості за цим договором, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , та буде переданий учаснику з наступними характеристиками: тип приміщення - квартира; будівельний номер приміщення - 1-4-4; кількість кімнат/вільне планування - 1; поверх - 4; загальна договірна площа, м2 - 25,06 /п. 1.5 договору/.
Додатком № 1 до договору № 1-4-4 про сплату пайових внесків у ОК «ЖБК «СМАРТ ХОЛ» від 27.05.2019 року є Порядок сплати пайових внесків.
Додатком № 2 до договору № 1-4-4 про сплату пайових внесків у ОК «ЖБК «СМАРТ ХОЛ» від 27.05.2019 року є План та розміщення об'єкту нерухомості на поверсі.
На виконання умов договору № 1-4-4 про сплату пайових внесків у ОК «ЖБК «СМАРТ ХОЛ» від 27.05.2019 року позивачем в якості оплати пайового внеску сплачено 81 447,31 грн., що вбачається із досліджених судом квитанцій № СВ01614820/1 від 29.05.2019 року на суму 36 427,31 грн., № СВ01676514/1 від 11.06.2019 року на суму 26 375,00 грн., № СВ02263840/1 від 03.10.2019 року на суму 18 645,00 грн.
10.08.2020 року між сторонами укладено Угоду про порядок повернення паю, умови якої передбачено, що сторони підтверджують, що позивачем в період його асоційованого членства в ОК «ЖБК «СМАРТ ХОЛ», було фактично сплачено стороні-1 частину пайового внеску за договором № 1-4-4 про сплату пайових внесків у ОК «ЖБК «СМАРТ ХОЛ» від 27.05.2019 року у загальному розмірі 81 447,31 грн. Відповідно до п.п. 5.1, 5.2, 5.3 та 5.4 договору № 1-4-4 про сплату пайових внесків у ОК «ЖБК «СМАРТ ХОЛ» від 27.05.2019 року та домовленістю сторін, поверненню позивачу підлягають пайові внески у розмірі 71 250,00 грн.
Положеннями п. 3 Угоди про порядок повернення паю визначено порядок повернення пайових внесків.
Крім того, 27.05.2019 року між обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив "СМАРТ ХОЛ" /ЖБК/ та асоційованим членом кооперативу громадянином Сирії ОСОБА_2 /учасник/ укладено договір № 1-4-5 про сплату пайових внесків у ОК «ЖБК «СМАРТ ХОЛ», за умовами якого, ЖБК зобов'язується організувати будівництво житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , за рахунок внесків учасника та внесків інших асоційованих членів та членів ЖБК, здати його в експлуатацію, передати учаснику приміщення в об'єкті будівництва, обумовлене цим договором та всі документи, необхідні учаснику для реєстрації права власності на нього, а учасник зобов'язується сплатити до ЖБК внески у розмірах та в порядку, встановленому даним договором та додатками до нього, та має право отримати об'єкт нерухомості лише за умови повної сплати внеску, встановленого цим договором /п. 1.1 договору/.
Цей договір вважається заявою учасника про вступ до Асоційованих членів ЖБК. Після зарахування вступного та цільового внеску на рахунок ЖБК, цей договір вважається Рішенням голови ЖБК про прийняття учасника до Асоційованих членів ЖБК /п. 1.2 договору/.
Сторони домовляються, що розмір внеску залежить від вартості одного квадратного метра площі об'єкту нерухомості та остаточної загальної договірної площі, яка буде фактично побудована. Загальний розмір внеску на день укладання цього договору дорівнює еквіваленту 19 702 дол. США 50 центів /п. 1.3 договору/.
Сторони домовились, що об'єкт нерухомості за цим договором, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , та буде переданий учаснику з наступними характеристиками: тип приміщення - квартира; будівельний номер приміщення - 1-4-5; кількість кімнат/вільне планування - 1; поверх - 4; загальна договірна площа, м2 - 26,27 /п. 1.5 договору/.
Додатком № 1 до договору № 1-4-5 про сплату пайових внесків у ОК «ЖБК «СМАРТ ХОЛ» від 27.05.2019 року є Порядок сплати пайових внесків.
Додатком № 2 до договору № 1-4-5 про сплату пайових внесків у ОК «ЖБК «СМАРТ ХОЛ» від 27.05.2019 року є План та розміщення об'єкту нерухомості на поверсі.
На виконання умов договору № 1-4-5 про сплату пайових внесків у ОК «ЖБК «СМАРТ ХОЛ» від 27.05.2019 року позивачем в якості оплати пайового внеску сплачено 83 843,67 грн., що вбачається із досліджених судом квитанцій № СВ01614771/1 від 29.05.2019 року на суму 38 823,67 грн., № СВ01676563/1від 11.06.2019 року на суму 26 375,00 грн., № СВ02263867/1від 03.10.2019 року на суму 18 645,00 грн.
10.08.2020 року між сторонами укладено Угоду про порядок повернення паю, умови якої передбачено, що сторони підтверджують, що позивачем в період його асоційованого членства в ОК «ЖБК «СМАРТ ХОЛ», було фактично сплачено стороні-1 частину пайового внеску за договором № 1-4-5 про сплату пайових внесків у ОК «ЖБК «СМАРТ ХОЛ» від 27.05.2019 року у загальному розмірі 83 843,67 грн. Відповідно до п.п. 5.1, 5.2, 5.3 та 5.4 договору № 1-4-5 про сплату пайових внесків у ОК «ЖБК «СМАРТ ХОЛ» від 27.05.2019 року та домовленістю сторін, поверненню позивачу підлягають пайові внески у розмірі 71 250,00 грн.
Положеннями п. 3 Угоди про порядок повернення паю визначено порядок повернення пайових внесків.
Таким чином, за умовами Угод про порядок повернення паю у відповідача перед позивачем виникло зобов'язання з повернення грошових коштів у загальному розмірі 142 500,00 грн. /71 250,00 грн. + 71 250,00 грн./.
З дослідженої судом виписки по рахунку позивача у АТ КБ «ПриватБанк» вбачається, що відповідачем перераховано на користь позивача грошові кошти у розмірі 55 160,00 грн.
Доказів повернення паю у розмірі 87 340,00 грн. /142 500,00 грн. - 55 160,00грн./ матеріали справи не містять.
Оскільки, відповідач не здійснив повернення паю у строк, визначений в Угодах, то суд приходить до висновку, що права інтереси позивача порушені, що призвело до звернення позивача до суду за захистом.
Питання господарської діяльності кооперативів врегульовано статтею 94 ГК України, яка визначає кооперативи як добровільні об'єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань, які можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо). Кооперативи здійснюють свою господарську діяльність відповідно до вимог ГК України, інших законодавчих актів.
Законодавець врегулював приписами статей 95-100 ГК України порядок створення та діяльності виробничих кооперативів, як таких, що є, поміж інших, підприємствами колективної власності, передбачивши водночас існування відповідного закону, що регулює діяльність різних видів кооперативів (частина перша статті 94 ГК України).
Зазначені вище норми ГК України кореспондуються із приписами статей 83, 85, 86 ЦК України, згідно з положеннями яких юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом. Товариством є організація, створена шляхом об'єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві. Товариство може бути створено однією особою, якщо інше не встановлено законом. Непідприємницькими товариствами є товариства, які не мають на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками. Непідприємницькі товариства (кооперативи, крім виробничих, об'єднання громадян тощо) та установи можуть поряд зі своєю основною діяльністю здійснювати підприємницьку діяльність, якщо інше не встановлено законом і якщо ця діяльність відповідає меті, для якої вони були створені, та сприяє її досягненню.
Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначаються Законом України «Про кооперацію».
Згідно приписів ст. ст. 2, 6, 19 Закону України «Про кооперацію» кооператив є юридичною особою, державна реєстрація якого проводиться в порядку, передбаченому законом. Кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо. Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки.
Джерелами формування майна кооперативу є: вступні, членські та цільові внески його членів, паї та додаткові паї; майно, добровільно передане кооперативу його членами; кошти, що надходять від провадження господарської діяльності; кошти, що надходять від створених кооперативом підприємств, установ, організацій; грошові та майнові пожертвування, благодійні внески, гранти, безоплатна технічна допомога юридичних і фізичних осіб, у тому числі іноземних; інші надходження, не заборонені законодавством.
Кооператив є власником будівель, споруд, грошових та майнових внесків його членів, виготовленої продукції, доходів, одержаних від її реалізації та провадження іншої передбаченої статутом діяльності, а також іншого майна, придбаного на підставах, не заборонених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про кооперацію» кооператив створюється його засновниками на добровільних засадах .
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про кооперацію» у кооперативі допускається асоційоване членство для осіб, які визнають його статут та внесли пай. Асоційований член кооперативу - фізична чи юридична особа, яка внесла пайовий внесок і користується правом дорадчого голосу в кооперативі. При ліквідації кооперативу асоційований член кооперативу має переважне порівняно з членами кооперативу право на одержання паю. Порядок вступу до кооперативу та участь асоційованого члена в його господарській та іншій діяльності, права та обов'язки такого члена, розміри паїв та виплат на паї визначаються статутом кооперативу.
За статтями 20, 21 Закону України «Про кооперацію» для забезпечення статутної діяльності кооператив у порядку, передбаченому його статутом, формує пайовий, резервний, неподільний та спеціальний фонди. Пайовий фонд - майно кооперативу, що формується за рахунок паїв (у тому числі додаткових) членів та асоційованих членів кооперативу. Неподільний фонд створюється в обов'язковому порядку і формується за рахунок вступних внесків та відрахувань від доходу кооперативу. Цей фонд не може бути розподілений між членами кооперативу, крім випадків, передбачених законом. Порядок відрахувань до неподільного фонду частини доходу визначається статутом кооперативу. Резервний фонд створюється за рахунок відрахувань від доходу кооперативу, перерозподілу неподільного фонду, пожертвувань, безповоротної фінансової допомоги та за рахунок інших не заборонених законом надходжень для покриття можливих втрат (збитків). Спеціальний фонд створюється за рахунок цільових внесків членів кооперативу та інших передбачених законом надходжень для забезпечення його статутної діяльності і використовується за рішенням органів управління кооперативу. Пай кожного члена кооперативу формується за рахунок разового внеску або часток протягом певного періоду. Майнові внески оцінюються у грошовій формі. Розмір паю члена кооперативу залежить від фактичного його внеску до пайового фонду. Паї, в тому числі резервного і спеціального фондів, є персоніфікованими і у сумі визначають загальну частку кожного члена кооперативу у майні кооперативу. У разі виходу або виключення з кооперативу фізична чи юридична особа має право на одержання своєї загальної частки натурою, грішми або (за бажанням) цінними паперами відповідно до їх вартості на момент виходу, а земельної ділянки - у натурі. Строк та інші умови одержання членом кооперативу своєї загальної частки встановлюються статутом кооперативу, при цьому строк одержання зазначеної частки не може перевищувати двох років, а відлік його розпочинається з 1 січня року, що настає з моменту виходу або виключення з кооперативу.
У випадку ліквідації кооперативу майно кооперативу, що залишилося після задоволення вимог кредиторів кооперативу, здійснення виплат членам кооперативу паїв та виплат на паї, кооперативних виплат, оплати праці, розрахунків з кооперативним об'єднанням, членом якого він є, розподіляється між членами кооперативу у порядку, визначеному статутом. Майно неподільного фонду не підлягає поділу між його членами і передається за рішенням ліквідаційної комісії іншій (іншим) кооперативній організації (кооперативним організаціям) або зараховується до доходу бюджету. При цьому у рішенні повинні бути визначені напрями використання зазначеного майна (частини шоста та сьома статті 29 Закону України «Про кооперацію».
Особливості діяльності обслуговуючих кооперативів містяться у статтях 2, 23, 26 Закону України «Про кооперацію».
Так, обслуговуючий кооператив - це кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу. Обслуговуючий кооператив надає послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку. Норма про кооперативні виплати не поширюється на сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи.
Таким чином, обслуговуючий кооператив незалежно від напряму його діяльності є господарською організацією - юридичною особою, яка здійснює некомерційну господарську діяльність з моменту державної реєстрації на підставі закону та свого статуту.
Особи, які є членами створеного ним обслуговуючого кооперативу, є правомочними брати участь в управлінні обслуговуючим кооперативом, отримувати певну частку активів обслуговуючого кооперативу в разі ліквідації останнього відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами, що випливають з їх участі у кооперативі.
За змістом наведених вище норм корпоративні права характеризуються, зокрема, тим, що особа, яка є учасником (засновником, акціонером, членом) юридичної особи має право на участь в управлінні господарською організацією та інші правомочності передбачені законом і статутними документами. Відповідно, члени обслуговуючого кооперативу незалежно від напряму його діяльності є носіями корпоративних прав, а відносини між його членами та кооперативом, які пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, є корпоративними.
Таким чином, за приписами законодавства, відповідач є господарською організацією- юридичною особою, яка здійснює некомерційну господарську діяльність з моменту державної реєстрації на підставі закону та свого статуту, має відповідні фонди. Члени обслуговуючого кооперативу є носіями корпоративних прав, зокрема, у їх відносинах з кооперативом, які пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи.
Сплативши пайові внески позивач набув статусу асоційованого члена обслуговуючого кооперативу, що слідує з п. 1.2 договорів №1-4-4 та №1-4-5 від 27 травня 2019 року, тобто внаслідок укладення договорів між ОК «ЖБК «СМАРТ ХОЛ» та позивачем виникли відносини щодо членства у ОК «ЖБК «СМАРТ ХОЛ».
Відповідно до ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно до ст.193 ГК України, яка цілком кореспондується зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Враховуючи вищезазначене та те, що належних доказів, які б спростовували наявність заборгованості у розмірі 87 340,00 грн відповідач, згідно приписів ст.ст. 74, 76-77 ГПК України, суду не надав, та вказана заборгованість підтверджується матеріалами справи, суд вважає позовні вимоги в частині стягнення основного боргу цілком обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до частини другої статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно абз.5, 6 п.2 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 17.07.2012р. №01-06/928/2012 „Про практику застосування Вищим господарським судом України у розгляді справ окремих норм матеріального права” передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові. При застосуванні індексу інфляції слід мати на увазі, що індекс розраховується не на кожну дату місяця, а в середньому на місяць і здійснюється шляхом множення суми заборгованості на момент її виникнення на сукупний індекс інфляції за період прострочення платежу. При цьому сума боргу, яка сплачується з 1 по 15 день відповідного місяця, індексується з врахуванням цього місяця, а якщо сума боргу сплачується з 16 по 31 день місяця, розрахунок починається з наступного місяця. Аналогічно, якщо погашення заборгованості здійснено з 1 по 15 день відповідного місяця, інфляційні втрати розраховуються без врахування цього місяця, а якщо з 16 по 31 день місяця, то інфляційні втрати розраховуються з врахуванням даного місяця.
Судом перевірено та встановлено правильність здійсненого позивачем розрахунку інфляційних втрат у розмірі 4 416,35 грн. та 3 % річних у розмірі 971,83 грн.
Положеннями ч. 1 ст. 14 ГПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненнями особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За правилами ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Проаналізувавши встановлені обставини в їх сукупності, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню у повному обсязі, так як обґрунтовані та доведені.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивач при пред'явленні позову сплатив судовий збір у розмірі 2 270,00 грн., що вбачається із квитанції № АКТТ-7105-ВЕН9-ЕЕ8К від 27.04.2021 року.
Таким чином, враховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі, судовий збір у розмірі 2 270,00 грн. підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 74-75, 129, 237-241 Господарського процесуального кодексу України суд
1. Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.
2. Стягнути з обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельного кооперативу “СМАРТ ХОЛ” /ЄДРПОУ 42825451, адреса - 65009, м. Одеса, вул. Гагарінське плато, 5/2, оф. 41/ на користь ОСОБА_1 / НОМЕР_1 , адреса - АДРЕСА_1 / грошові кошти у розмірі 92 735,37 грн. /дев'яносто дві тисячі сімсот тридцять п'ять гривень 37 копійок/, з яких: 87 340,00 грн. - основний борг, 4 416,35 грн. - інфляційні втрати, 971,83 грн. - 3 % річних.
3. Стягнути з обслуговуючого кооперативу “Житлово-будівельного кооперативу “СМАРТ ХОЛ” /ЄДРПОУ 42825451, адреса - 65009, м. Одеса, вул. Гагарінське плато, 5/2, оф. 41/ на користь ОСОБА_1 / НОМЕР_1 , адреса - АДРЕСА_1 / судовий збір у розмірі 2 270,00 грн. /дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок/.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 16 липня 2021 р.
Суддя Н.Д. Петренко