Справа № 560/1500/19
15 липня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши звіту про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.06.2019 по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
27 червня 2019 року суд задоволив позов ОСОБА_1 , визнав протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в призначенні їй пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» після смерті чоловіка та зобов'язав відповідача призначити (перевести), нарахувати та виплатити пенсію у зв'язку з втратою годувальника з 24.12.2018 року у розмірі, передбаченому ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру пенсії годувальника - ОСОБА_2 , та враховуючи обставини, встановлені постановою Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 30.07.2013 року у справі №685/690/13-а.
В подальшому ОСОБА_1 звернулась до суду з заявою, поданою в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
11 листопада 2020 суд задоволив заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення суду.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшов звіт, який суд призначив до розгляду в порядку письмового провадження, про що сторони повідомлені. Будь-які додаткові пояснення, клопотання або заперечення від сторін не надходили. Звіт розглядається після повернення справи з суду апеляційної інстанції.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області покликається на те, що на виконання рішення суду від 27.06.2019, яке набрало законної сили згідно з постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 01.10.2019, Головним управлінням ОСОБА_1 переведено на пенсію у зв'язку з втратою годувальника з 24.12.2018 року у розмірі, передбаченому ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру пенсії годувальника ОСОБА_2 ( з урахуванням обставин, встановлених постановою Теофіпольського районного суду Хмельницької області від 30.07.2013 у справі № 685/690/13-а) Заборгованість згідно з рішенням суду за період з 24.12.2018 по 30.11.2019 в сумі 23916,89 грн. включена до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, з датою надходження рішення до боржника на виконання 02.07.2019 року. На виконання рішення суду відповідач також звернувся до Пенсійного фонду України з запитом від 26.11.2020 № 2200-0410-9/51958 з метою отримання коштів, на що отримав повідомлення про те, що виплата коштів здійснюється в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат (вих. від 08.12.2020 року № 2800-030202-9/42705) Відповідач зазначає, що головним розпорядником коштів за бюджетною програмою “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду” (код програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету - 2506080) є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Стаття 382 КАС України передбачає, що за наслідками звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі подання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф.
Вирішуючи питання прийняття звіту, суд враховує позицію Верховного Суду України, який зазначає (справи №21-66а14, № 21-199а15, № 21-1044а15, № 21-2630а15, №21-5118а15, №804/5081/13-а) про те, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Згідно зі ст. 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Верховний Суд у постановах від 07.11.2019 у справі № 420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19 та від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а дійшов висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатись невиконанням судового рішення без поважних причин.
Також Верховний Суд в своєму рішенні від 23.04.2020 по справі 560/523/19 зазначає, що за умови дотримання Головним управлінням Пенсійного фонду України встановленого порядку виконання судового рішення, рішення судів щодо накладення штрафу на керівника Головного управління за результатами розгляду звіту про виконання судового рішення є передчасними, оскільки це не захищає право особи на отримання належних їй коштів. Верховний Суд вважає, що відповідач в особі керівника Головного управління вжив конкретні заходи з метою виконання рішення суду. Фактична невиплата нарахованих коштів зумовлена тим, що бюджетні кошти, які виділяються на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень в порядку черговості.
З огляду на це, Верховний Суд постановою від 23.04.2020 по справі №560/523/19 скасував постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.02.2020 в частинні накладення штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за результатами розгляду Звіту.
Судом встановлено, що на виконання рішення суду відповідач:
- призначив (перевів) та нарахував ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з втратою годувальника з 24.12.2018 у розмірі, передбаченому ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (довідка, протокол призначення пенсії),
- включив заборгованість згідно з рішенням суду до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (витяг з Реєстру та довідка №2304/04-16 від 27.11.2020 року).
- звернувся до Пенсійного фонду України з запитом з метою отримання коштів для виконання рішення суду (запит від 26.11.2020 № 2200-0410-9/51958 та відповідь ПФУ від 08.12.2020 № 2800-030202-9/42705).
Враховуючи викладене, суд вважає, що на даному етапі подальше виконання рішення суду залежить не лише від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, а й від дій держави в особі органів, уповноважених вирішувати питання виділення ГУ ПФУ необхідних або додаткових асигнувань для виплати коштів. ГУ ПФ України в Хмельницькій області надані докази вчинення необхідних дій з метою виконання рішення суду. Зважаючи на це, суд вважає, що відповідач повинен подати звіт ( в частині виплати коштів) одразу ж після фактичної виплати позивачці коштів на виконання рішення суду.
Одночасно з цим, рішення суду може виконуватись у порядку примусового виконання відповідним органом Державної виконавчої служби.
Керуючись статтями 248, 254, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області
подати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 червня 2019 року
у 10-денний строк після фактичної виплати коштів ОСОБА_1 .
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя І.С. Козачок