Україна
Донецький окружний адміністративний суд
13 липня 2021 р. Справа№200/5483/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42171400, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25) про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії;
- скасувати рішення відповідача №65 про відмову в перерахунку пенсії від 27.10.2020 року;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу зазначеного у нотаріально засвідченій 05.06.1980 року ОСОБА_2 державним нотаріусом Саріасійської державної нотаріальної контори копії трудової книжки ОСОБА_3 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не згоден з рішенням відповідача щодо відмови йому в перерахунку пенсії. Враховуючи, що позивач надав всі необхідні документи, які підтверджують наявність стажу для призначення пенсії, вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.05.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що оскільки позивачем при зверненні за перерахунком пенсії було надано трудову книжку невстановленого зразка, а саме, завірену державним нотаріусом управлінням було відмовлено позивачу в перерахунку пенсії.
Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду та отримує пенсію у разі втрати годувальника.
22.10.2020 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії від відповідно до статті 36 закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058.
Рішенням Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 27.10.2020 року №65 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки ОСОБА_1 надана трудова книжка невстановленого зразку завірена 5 червня 1980 року державним нотаріусом Кузневим У.Х.
11.11.2020 року позивачем подано скаргу до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області щодо неправомірних дій Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області у відмові здійснити перерахунок пенсії.
Листом від 14.12.2020 року 39021-9144/С-02/8-0500/20 Головне управління Пенсійного фонду в Донецькій області повідомило позивача, що оскільки до заяви про перерахунок пенсії до управління ним подана копія трудової книжки ОСОБА_3 , форма якої не відповідає вимогам законодавства підстави для її врахування при обчисленні стажу відсутні.
Спірним питанням даної справи є правомірність дій відповідача стосовно відмови в перерахунку пенсії позивачу.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 36 Закону № 1058 визначено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
За приписами частини 2 ст. 24 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно стаття 48 Кодексу законів про працю України (в редакції від 02.04.2020 року) трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1, норми наведені в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Документи, які додаються до заяви про призначення пенсії за віком, визначені п. 2.1. Порядку № 22-1.
Так, згідно з пп. 2 п. 2.1. Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії, крім іншого, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Відповідно до п. 2.23. Порядку № 22-1 документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
П. 4.1. Порядку № 22-1 визначено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Згідно з приписами п. 4.2. Порядку № 22-1 4.2. при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до п. 1.7. Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Відповідно до п. 4.3. Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абз. 2 пп. 3 п. 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з п. 4.7. Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до органу Пенсійного фонду 22.10.2020 року було подано заяву про перерахунок пенсії відповідно ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви були надані наступні документи: заява, копія паспорту, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, трудова книжка завірена державним нотаріусом 5 червня 1980 року.
Таким чином, позивачем до органу Пенсійного фонду не було надано трудової книжки встановленого зразку, передбаченої п. 2.23 Порядку №22-1, а саме, оригіналу трудової книжки або копії завірені адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
Судом встановлено, що управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради на запит позивача від 11.08.2020 року щодо наявності пенсійної справи ОСОБА_3 листом від 12.08.2020 року №0.212/5681/20 було повідомлено, що архівну пенсійну справу ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 в архіві не знайдено з причини затоплення архіву та того, що особові рахунки прийшли в повну непридатність.
За результатами розгляду заяви позивача щодо підтвердження стажу роботи ОСОБА_3 листом Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 04.09.2020 року №0577-03-8/6455 його повідомлено, що управлінням був направлений запит до Денауського районного відділу Пенсійного фонду при міністерстві фінансів Республіки Узбекистан №32232/03 від 17.12.2019.
20.02.2020 року надійшов лист від Пенсійного фонду при Міністерстві фінансів Республіки Узбекистан з повідомленням про те, що запит на підтвердження стажу роботи ОСОБА_3 був перенаправлений до Денауського Державного архіву для розгляду та виконання. Проте відповідь на адресу управління від Денауського Державного архіву не надходила.
З наведеного вбачається що, перш ніж прийняти рішення 27.10.2020 року № 65, відповідач використав повноваження, надані йому ч. 3 ст. 44 Закону № 1058.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Зважаючи на викладене, суд не встановив в діях відповідача порушення пенсійного законодавства, а отже рішення № 65 від 27.10.2020 року є таким, що прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, а тому в їх задоволенні належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, 262, 293, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42171400, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25) про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.П. Бабаш