Рішення від 12.07.2021 по справі 200/3151/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2021 р. Справа№200/3151/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бєломєстнова О.Ю.

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

24.03.2021 року позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3), у якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 25.09.2020 року № 34 про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 1 жовтня 2019 року відповідно до статей 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації згідно з додатковою довідкою ГУ НП в Донецькій області від 04.09.2020 року № 804.

У позовній заяві позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що він є пенсіонером за вислугою років, перебуває на обліку у відповідача. Вивченням копій грошового атестату № 182, довідки № 182 та протоколу за пенсійною справою від 02.12.2019 року, наданих ГУ ПФУ у відповідь на інформаційний запит, позивачем встановлено, що ГУНП до довідки № 182 не включило відомості про суми індексації грошового забезпечення, нараховані та виплачені протягом останніх 24-х календарних місяців служби підряд перед звільненням. Внаслідок чого Головне управління ПФУ в Донецькій області не врахувало вказані суми індексації при обчисленні розміру пенсії.

У зв'язку з зазначеним позивач 22.09.2020 року звернувся через Ясинуватське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області до Управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління ПФУ в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії з моменту її призначення. До зазначеної заяви долучив наступні документи: довідку від 04.09.2020 року № 804 про розмір грошового забезпечення та нараховану індексацію доходів за період з 01.10.2017 року по 30.09.2019 року. Однак, рішенням відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії, обґрунтовуючи це тим, що перелік складових грошового забезпечення пенсії за вислугу років є вичерпним і не містить сум, зокрема, індексації, яка не відноситься до щомісячних (постійних) додаткових видів грошового забезпечення. Вважає таке рішення відповідача протиправним та таким, що порушує конституційні права позивача.

Ухвалою суду від 29.03.2021 року було відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

19.04.2021 року відповідач через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, з якого слідує наступне. Довідка № 804 від 04.09.2020 року, яка надана з заявою позивача від 22.09.2020 року, не містить інформації щодо факту сплати страхових внесків, та відповідно, не може слугувати підставою для перерахунку пенсії. У зв'язку з наведеним просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.

28.04.2021 року позивач через відділ діловодства та документообігу суду надав відповідь на відзив, у якій заперечував проти доводів, що викладені у відзиві відповідача, та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

26.04.2021 року ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 26.05.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Дослідивши подані сторонами докази, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) є пенсіонером, отримує пенсію за вислугою років та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) є суб'єктом владних повноважень, основним завданням якого згідно вимог чинного законодавства, є забезпечення своєчасно і в повному обсязі нарахування та виплати пенсій.

Судом встановлено та з протоколу за пенсійною справою - НОМЕР_2 (НПУ) від 02.12.2019 року вбачається, що до грошового забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 не включені відомості про суми індексації грошового забезпечення, нараховані та виплачені протягом останніх 24-х календарних місяців служби підряд перед звільненням.

Відповідно до довідки УФЗБО ГУНП в Донецькій області від 04.09.2020 року № 804 вбачається, що ОСОБА_1 була нарахована індексація за період з 01 жовтня 2017 року по 30 вересеня 2019 року.

22.09.2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за вислугу років.

Відповідно до рішення № 34 від 25.09.2020 року про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , зазначено, що пенсію останньому призначено на підставі грошового аттестату № 182 та довідки від 31.10.2019 року № 182 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням, наданих до ГУНП в Донецькій області. Посилається на ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262), пункт 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та пункт 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, пенсії військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою і військовим званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно з законодавством і залишені за їхньою згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Цей перелік складових грошового забезпечення є вичерпним і не містить сум, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги (для вирішення соціально - побутових проблем), матеріальної (грошової) допомоги на оздоровлення, разової премії, грошової компенсації за невикористані відпустки, надбавки за несення служби (роботу) у нічний час, компенсації за роботу у святкові дні, індексації, одноразової грошової допомоги при звільненні та грошової винагороди особам рядового і начальницького складу під час проведення антитеррористичної операції, які не відносяться до щомісячних (постійних) додаткових видів грошового забезпечення. Вирішено відмовити ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугу років згідно Закону № 2262 у зв'язку із тим, що включення матеріальної допомоги, грошової допомоги та індексації до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не передбачено Постановою № 393 та Порядком № 45.

Таким чином, спірним питанням даної справи є правомірність прийняття відповідачем рішення про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації згідно з додатковою довідкою ГУ НП в Донецькій області.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.

Отже, відповідач має діяти в межах та у спосіб, встановлених законодавчих норм.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Зокрема, згідно статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських після звільнення їх зі служби в поліції здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частиною 1 статті 1 (прим.1) Закону №2262 встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно- правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Згідно частини 3 статті 43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За правилами абзаців 1 - 3 пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески па загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях. - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи па службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до п. 3 Порядку та умов, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 року № 260 Грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять:

1) посадовий оклад;

2) оклад за спеціальним званням;

3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер);

4) премії;

5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Разом з тим, статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII (далі - Закон № 2011) передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282).

Згідно статті 1 вказаного Закону індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону №2011 містить відсилочну норму, суд дійшов висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011 або Закону № 2262.

Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону №2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078)

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Такий висновок не суперечить правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, висловленої в постанові від 6 лютого 2019 року у справі №522/2738/17, оскільки Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10 березня 2015 року (справа №21-70а15) щодо наявності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сформулювала критерії включення до нього саме тих складових, які передбачені Законом №2262-ХІІ. Разом з тим, питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої індексації грошового забезпечення, не було предметом розгляду Великою Палатою Верховного Суду у справі №522/2738/17.

Вказаний правовий висновок сформований в постановах Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі № 638/9697/17, від 14 травня 2019 року у справі № 428/11103/16-а та № 296/10628/16-а від 21 січня 2021 року.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов висновку, що рішення відповідача № 34 від 25.09.2020 року про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , зокрема, з урахуванням індексації грошового забезпечення є неправомірним та підлягає скасуванню.

З метою повного захисту порушеного права позивача, суд прийшов до висновку, що підлягає:

- визнанню протиправним та скасуванню рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 34 від 25.09.2020 року про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ;

- зобов'язанню Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 жовтня 2019 року відповідно до ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації згідно додаткової довідки ГУНП в Донецькій області від 04 вересеня 2020 року № 804.

Таким чином, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії підлягає задоволенню.

Щодо вимоги позивача подати звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Вказаною статтею КАС України встановлено право, а не обов'язок суду зобов'язувати подати суб'єкта владних повноважень звіт про виконання судового рішення, тому підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, суд не вбачає.

Окрім того, позивач у позовних вимогах просив суд допустити рішення до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць. Вирішуючи питання щодо можливості звернення рішення до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць суд зазначає наступне.

Нормами ст. 371 КАС України передбачено, що негайно виконуються рішення, зокрема, про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Метою допущення часткового виконання судового рішення до набрання законної сили таким рішенням у повному обсязі є забезпечення позивача коштами, що необхідні для його життєдіяльності у найближчий час, до початку надходження регулярних платежів. Предметом спору у даній справі є не поточні пенсійні виплати, а перерахунок пенсії урахування грошового забезпечення, до якого входить індексація. Тому допущення рішення до негайного виконання у даному випадку не відповідає меті даного процесуального інституту.

Крім того, таке допущення передбачене статтею 371 КАС України для рішень у справах, у яких предметом спору є стягнення певної суми, а не зобов'язання вчинити певні дії, як у даній справі.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. ст. 2-15, 31-32, 72-80, 160-161, 168, 171, 173-183, 192-198, 210, 223-225, 227-229, 241-246, 250-251, 255, 293, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 34 від 25.09.2020 року про відмову в перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01 жовтня 2019 року відповідно до ст. 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, індексації згідно додаткової довідки ГУНП в Донецькій області від 04 вересеня 2020 року № 804.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.

Повний текст судового рішення складено та підписано 12 липня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Бєломєстнов О.Ю.