13 липня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5174/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України) про визнання протиправною бездіяльності щодо виготовлення і направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) та копії - позивачу нової довідки про грошове забезпечення із зазначенням усіх основних і додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року; зобов'язання виготовити (скласти) і направити до ГУ ПФУ у Волинській області для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку пенсії нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року з урахуванням таких складових: посадовий оклад - 2500,00 грн; оклад за спеціальним званням майор міліції - 2000,00 грн; надбавка за стаж служби - 1350,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (40%) - 2236,00 грн; премія (162,005%) - 7640,89 грн.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказав, що отримує пенсію, яка йому призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач вважає, що у зв'язку із визнанням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103"Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) нечинним згідно з рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19 листопада 2019 року, він набув право на перерахунок пенсії з 01 грудня 2019 року із грошового забезпечення за відповідною посадою, яке має визначатися станом на 19 листопада 2019 року.
Як стверджує позивач, 30 березня 2021 року він звернувся до відповідача із заявою про виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року для перерахунку пенсії, проте таку довідку відповідач не видав. Листом від 23 квітня 2021 року №17173/22-2021 відповідач відмовив у видачі нової довідки.
На думку позивача, відмова відповідача у підготовці та наданні до органу Пенсійного фонду оновленої довідки про розмір грошового забезпечення є протиправною, оскільки без такої довідки неможливий перерахунок та виплата пенсії у належному розмірі, тому просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 26 травня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, одночасно до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ГУ ПФУ у Волинській області (далі - третя особа); розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 26 травня 2021 року разом з позовною заявою та доданими до неї матеріалами відповідач отримав 16 червня 2021 року (а.с.23).
Відповідач відзив на позов не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У письмовому поясненні (а.с.24-28) третя особа зазначила, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), пенсії, призначені відповідно до цього Закону у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, перераховуються на умовах та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, алгоритм дій, які повинні вчинити орган, який видає довідку, та Управління Пенсійного фонду не змінився, тому саме по собі визнання нечинними зазначених положень нормативно-правових актів не є підставою для проведення перерахунку пенсій. Постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" встановлено порядок виплати з 01 січня 2020 року пенсій, які з 01 січня 2016 року перераховані з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського. Одночасно цією постановою виключено пункт 3 Постанови №103. Жодних інших рішень Кабінет Міністрів України щодо перерахунку пенсії не приймав, а тому третя особа вважає, що вимоги позивача про надання нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії безпідставні.
Інші заяви по суті справи не надходили.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи позову, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 18 лютого 2020 року (а.с.9).
30 березня 2021 року позивач звернувся до МВС України із заявою про виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розміри основних і додаткових щомісячних видів грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року та її надіслання до ГУ ПФУ у Волинській області для проведення перерахунку пенсії (а.с.12).
Листом від 23 квітня 2021 року №17173/22-2021 МВС України доручило Державній установі "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області" розглянути заяву ОСОБА_1 (а.с.13).
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача у виготовленні та направленні до ГУ ПФУ у Волинській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Питання перерахунку призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій унормовано статтею 63 цього Закону, частинами першою, другою якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей". Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988), пунктом 1 якої установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Також пунктом 3, 4 цієї Постанови затверджено, зокрема, схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Наказом МВС України від 06 квітня 2016 року №260 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за №669/28799) затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260). Зокрема, пунктами 4 - 11 розділу ІІ Порядку №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесне звання "заслужений"; доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності; доплата за вчене звання; доплата за службу в нічний час.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (зі змінами, внесеними Законом України від 06 грудня 2016 року №1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України") усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 3 Постанови №103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Одночасно пунктом 5 Постанови №103 обумовлено перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).
Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни і до Порядку №45.
Пунктом 5 Порядку №45 (зі змінами) передбачено, що особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Постановою №103 доповнено Порядок №45 додатком 3, який визначає форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281), премія.
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 (стосуються пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року, крім пенсій, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Після скасування 05 березня 2019 року змін до пункту 5 Порядку №45 і додатка 2 Порядку №45 був чинним пункт 3 Постанови №103, який безпосередньо стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та містив вказівку здійснити перерахунок пенсій з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи основні та щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством, премії за січень 2016 року відповідно до Постанови №988, а також пункт 6 Постанови №103, яким внесено зміни до Порядку №45, зокрема, доповнено цей Порядок додатком 3, який встановлював форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Частковим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови №103, який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Отже, з 19 листопада 2019 року - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 - пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні. Тому суд вважає, що з цієї дати виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988 та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.
На думку суду, оскільки Кабінет Міністрів України до цього часу не приймав інших рішень про зміну розміру грошового забезпечення для пенсіонерів органів внутрішніх справ, то відсутні підстави керуватися алгоритмом інформування, визначеним Порядком №45, який передував видачі довідок для перерахунку пенсії. Скасування у судовому порядку окремих положень Постанови №103, що було спрямоване на захист прав відповідної категорії громадян на належний розмір пенсії, дає право на перерахунок пенсій з урахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії на підставі довідок уповноважених органів.
Згідно з пунктом 3 Порядку №45 довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком: в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.
Процедуру організації в МВС України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи, зокрема, з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом №2262-ХІІ, визначає Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань, затверджена наказом МВС України від 17 вересня 2018 року №760 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2018 року за №1152/32604; далі - Інструкція №760).
Відповідно до абзацу четвертого пункту 3 розділу І Інструкції №760 уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
На момент звернення позивача із заявою до МВС України наказом МВС України від 25 лютого 2019 року №129 "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій" в МВС України таким уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій визначено Департамент персоналу МВС України.
Разом з тим, наказом МВС України від 16 квітня 2021 року №291 "Про внесення змін до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року №129" були внесені зміни до пункту 1 наказу МВС України від 25 лютого 2019 року №129 та територіальні медичні об'єднання МВС України по областях, місту Києві визначені уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ (а.с.35-36).
Як видно з матеріалів справи, листом від 23 квітня 2021 року №17173/22-2021 МВС України доручило Державній установі "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області" розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу довідки про розмір грошового забезпечення, враховуючи зміни, внесені до наказу МВС України від 25 лютого 2019 року №129 наказом від 16 квітня 2021 року №291 (а.с.13).
На запит суду від 14 червня 2021 року №140/5174/21/40946/21 Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області" листом від 16 червня 2021 року №33/23-2561 повідомила про виготовлення ОСОБА_1 довідки від 13 травня 2021 року №33/23-240д про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року. Відповідно до цієї довідки розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року згідно з Постановою №988 за прирівняною посадою поліцейського "інспектор апарату головного управління" становить 15149,01 грн: посадовий оклад - 2500,00 грн; оклад за спеціальним званням майор міліції - 2000,00 грн; надбавка за стаж служби - 1350,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (40,03%) - 2341,76 грн; премія (84,93%) - 6957,26 грн.
Довідка від 13 травня 2021 року №33/23-240д про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 листом Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області" від 14 травня 2021 року №33/23-1483 надіслана до ГУ ПФУ у Волинській області (а.с.39), а листом від 14 травня 2021 року № 33/23-1484 - позивачу (а.с.40).
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
У цій справі ОСОБА_1 оспорює протиправну, як на його думку, бездіяльність МВС України щодо виготовлення і направлення до ГУ ПФУ у Волинській області (копії - позивачу) нової довідки про грошове забезпечення із зазначенням усіх основних і додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року.
Як протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень треба розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу/його посадової особи, яка полягає у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені. Значення також мають конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків, фактичні підстави припинення бездіяльності, а також її наслідки для прав та інтересів заінтересованої особи. Днем вчинення бездіяльності вважається останній день строку, в який мала бути, однак не була вчинена дія, передбачена законом.
Разом з тим, матеріалами справи підтверджено, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про виготовлення оновленої довідки Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Волинській області", яка відповідно до наказу МВС України від 16 квітня 2021 року №291 є уповноваженою установою за видачу довідок про розмір грошового забезпечення, за дорученням відповідача розглянула заяву позивача ще до моменту звернення його до суду із цим позовом і видала ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського та направила її до ГУ ПФУ у Волинській області.
Таким чином, суд констатує, що у спірних відносинах відсутня протиправна бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача від 30 березня 2021 року.
Суд враховує, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
До подібних висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 18 жовтня 2019 року у справі №813/38/16, від 27 лютого 2020 року у справі №440/569/19.
Крім того, з комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» судом встановлено, що ОСОБА_1 25 червня 2021 року звернувся до Волинського окружного адміністративного суду із позовом до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності щодо непроведення з 01 грудня 2019 року перерахунку та виплати пенсії за вислугу років відповідно до вимог статей 43, 63 Закону №2262-ХІІ, положень Постанови №988 на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області"; зобов'язання здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до вказаних нормативно-правових актів, на підставі довідки від 13 травня 2021 року №33/23-24д про розмір грошового забезпечення (а.с.41).
Такі дії вказують на те, що ОСОБА_1 отримав довідку про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року та вчинив дії на реалізацію довідки, яка йому видана Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Волинській області", подавши 27 травня 2021 року заяву до ГУ ПФУ у Волинській області про перерахунок пенсії (а.с.42), у той час як 21 травня 2021 року звернувся із позовом до суду про визнання протиправною бездіяльності МВС України та зобов'язання вчинити дії (підготувати і направити до ГУ ПФУ у Волинській області довідку станом на листопад 2019 року, а йому - копію довідки).
Наведене вказує на безпідставність позову та відсутність порушеного права ОСОБА_1 з боку МВС України станом на день звернення до суду із цим позовом.
Отже, в задоволенні позову належить відмовити повністю.
У зв'язку із відмовою у задоволенні позову підстави для відшкодування позивачу судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача відповідно до правил статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (01601, місто Київ, вулиця Академіка Богомольця, 10, ідентифікаційний код юридичної особи 00032684), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя Ж.В. Каленюк