Справа № 488/2191/21
Провадження № 3/488/954/21
05.07.2021 року м. Миколаїв
Суддя Корабельного районного суду м. Миколаєва Федорченко А.А., отримавши адміністративні матеріали за ст. 130 ч.1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ААБ № 114189 від 13.06.2021 року, в той же день о 08:55 год. ОСОБА_1 керував автомобілем CHERY, р/н НОМЕР_1 , по пр. Богоявленському, 234-В у м. Миколаєві в станіалкогольного сп'яніння згідно тесту приладу Drager ARАM 2299 (результат тесту 0,61 проміле), чим порушив п. 2.9 а ПДР України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнав, пояснивши, що з результатом тесту був не згоден та просив, щоб його відвезли до найближчого медичного закладу для проходження медичного огляду.
Захисник Ігнатов Д.І. просив закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю складу правопорушення. Вважає, що протокол про адміністративне правопорушення та результат тесту є недійсними, оскільки складені з порушенням законодавства. Доданий до протоколу про адміністративне правопорушення відеозапис не є безперервним, не фіксує всього періоду складання протоколу, зокрема тих відрізків, які свідчать на користь його підзахисного. Не зазначено про походження вказаного відеозапису (назви та номери пристроїв).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.5 Розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, затвердженої Наказом МВСУ 18.12.2018 р. № 1026, включення портативного відео реєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відео зйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відео реєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
З метою фіксації фактів порушення водіями Правил дорожнього руху України передбачено проведення поліцейськими відеозапису за допомогою відеореєстратора патрульної машини та нагрудних камер, які є належними та допустимими доказами, на підставі яких встановлюються фактичні обставини справи, у тому числі, доведення винуватості особи у вчиненні правопорушення.
До протоколу долучено відеозаписи, які не відповідають вимогам зазначеної Інструкції в частині безперервності. Крім того не зазначено джерело їх походження (назви і номери відео пристроїв).
Також, матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять відеозапису факту виконання функцій водія, тобто моменту керування транспортним засобом.
Відповідно до ч. 6 ст. 266 КУпАП в разі застосування відеозапису, матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу. При цьому в графі «до протоколу додаються» відсутнє посилання на відеозаписи та номери портативних камер.
Вказані недоліки не можуть бути усунені в судовому засіданні. Разом із тим недоліки є суттєвими, оскільки, зокрема, на зазначених документах, суду належить грунтувати рішення у справі.
Відтак, адміністративні матеріали підлягають поверненню до органу, який порушив адміністративне провадження для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 277, 278, 280 КУпАП, -
Адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за ст. 130 ч. 1 КУпАП повернути до Управління патрульної поліції в Миколаївської області для усунення недоліків.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.А.Федорченко