Ухвала від 02.07.2021 по справі 335/6198/21

1Справа № 335/6198/21 1-в/335/99/2021

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2021 року м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого судді: ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника відділу поліції № 1 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області підполковника поліції ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно:

- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, громадянина України, не працюючого, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого: 1) 22.11.2000 року за ч. 2, ч. 3 ст. 140 КК України до 3 років позбавлення волі, звільнений умовно-достроково на не відбуду частину покарання 1 рік 1 місяць 23 дні; 2) 09.10.2002 року за ч. 2 ст. 289 КК України до 1 року 1 місяця 23 днів позбавлення волі та штрафу в розмірі 800 грн., на підставі ст. 75 КК України звільнений з іспитовим строком на 1 рік; 3) 24.03.2003 року за ч. 3 ст. 185 КК України до 3 років позбавлення волі, на підставі ст. 75 КК України звільнений з іспитовим строком на 3 роки; 4) 16.07.2014 року за ч. 2 ст. 307, ст. 69 КК України до 5 років позбавлення волі,

ВСТАНОВИВ:

09.06.2021 року до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя надійшло подання начальника відділу поліції № 1 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області підполковника поліції ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 .

Подання вмотивовано тим, що ОСОБА_4 , 1983 року народження, був засуджений Оріхівським районним судом Запорізької області за ч. 2 ст. 307, ст. 69 КК України та відбував покарання у вигляді 5 років позбавлення волі. Ухвалою Веселівського районного суду Запорізької області від 11.03.2016 року зараховано строк попереднього ув'язнення з 14.06.2013 року по 19.08.2014 року згідно Закону України № 838-VІІІ від 26.11.2015 року «Про внесення змін до КК України щодо удосконалення порядку зарахування судом строку попереднього ув'язнення у строк покарання». Початок строку відбування покарання 16.07.2014 року. Кінець строку відбування покарання 26.03.2017 року.

За час перебування на профілактичному обліку, ОСОБА_4 , як особа, яка формально підпадає під адміністративний нагляд, належних висновків для себе не зробив, на шлях виправлення не став та неодноразово порушував норми діючого законодавства.

У 2021 році ним вчинено п'ять адміністративних правопорушень, притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 126 КУпАП «Керування транспортним засобом особою, яка не має права керувати таким транспортним засобом» (02.02.2021 року, 03.02.2021 року, 25.02.2021 року, 22.03.2021 року) та ч. 1 ст. 178 КУпАП «Розпивання пива, алкогольних напоїв у громадських місцях» (28.04.2021 року).

Таким чином, посилаючись на вимоги п. «в» ст. 3, п. 1 ст. 5, п. 1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення» від 01.12.1994 року начальник відділу поліції № 1 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області просив встановити відносно ОСОБА_4 адміністративний нагляд строком на 1 рік і встановити наступні обмеження:

- заборонити виходити з будинку (квартири) з 21-00 год. до 05-00 год. ранку наступного дня;

- заборонити відвідувати всі спеціалізовані магазини з продажу спиртних напоїв, а також ресторани, бари, кафе, у яких здійснюється продаж алкогольних напоїв на розлив;

- заборонити виїзди в особистих справах за межі населеного пункту в особистих справах без дозволу посадових осіб, які здійснюють адміністративний нагляд, і зобов'язати повідомляти цих осіб про виїзд за межі населеного пункту у службових справах;

- зобов'язати явкою на реєстрацію до відділу поліції № 1 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області 2 рази на місяць по вівторкам з 09-00 год. до 18-00 год. протягом строку адміністративного нагляду.

У судове засідання представник відділу поліції № 1 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області, прокурор та ОСОБА_4 не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлялись у встановленому законом порядку, про причини неявки суду не повідомили.

Відповідно до ст. 107 ч. 4 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи вищенаведене, судовий розгляд здійснювався без фіксації процесу технічними засобами.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення подання, виходячи з наступного.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі-Закон), адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.

Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону, адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду, при розгляді подання про встановлення адміністративного нагляду суддя, перевіряючи обґрунтованість встановлення такого щодо осіб, зазначених у п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», належить перевіряти дані про вчинені ними правопорушення, а також законність та обґрунтованість застосування до них заходів стягнення.

При цьому слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку. Під іншими правопорушеннями слід розуміти такі порушення, що посягають на громадську безпеку чи порядок управління. Матеріали подання про встановлення адміністративного нагляду повинні містити дані про заходи стягнення, які застосовувалися за порушення громадського порядку, прав інших громадян або за інші правопорушення; письмове попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду та інші дані, необхідні для вирішення питання про законність і обґрунтованість встановлення адміністративного нагляду.

Згідно роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28.03.1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду», суд, при розгляді питання встановлення чи продовження адміністративного нагляду, не може допускати формального підходу, тому слід повно досліджувати всі обставини та перевіряти обґрунтованість встановлення і продовження адміністративного нагляду.

Відповідно до вимог п. «в» ст. 3 Закону, адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.

Як вбачається із матеріалів подання, вироком Оріхівського районного суду Запорізької області від 16.07.2014 року, ОСОБА_4 засуджено за ч. 2 ст. 307 КК України із застосуванням ст. 69 КК України до 5 років позбавлення волі.

Ухвалою Веселівського районного суду Запорізької області від 22.03.2017 року, ОСОБА_4 встановлений адміністративний нагляд терміном на 1 рік, із відповідними обмеженнями.

У 2021 році ОСОБА_4 було притягнуто до адміністративної відповідальності, а саме: 02.02.2021 року, 03.02.2021 року, 25.02.2021 року та 22.03.2021 року за ст. 126 КУпАП (керування транспортним засобом особою, яка не має права керувати таким транспортним засобом) та 28.04.2021 року за ч. 1 ст. 178 КУпАП (розпивання пива, алкогольних напоїв у громадських місцях).

Однак, до матеріалів справи вищевказаних постанов про притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності не долучено.

Не додано також і попереджень ОСОБА_4 про наслідки притягнень до адміністративної відповідальності у виді можливого встановлення йому адміністративного нагляду. Таким чином, інформація, що викладена в поданні не відповідає дійсності.

Із побутової характеристики вбачається, що ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі, за місцем мешкання характеризується задовільно, схильний до вживання алкогольних напоїв, у стані алкогольного сп'яніння до скоєння правопорушень.

Проте вказана характеристика судом розцінюється як недопустимий доказ, вона не містить реєстраційних реквізитів документа, підписана не уповноваженою особою міської ради, з огляду на видачу її працівником поліції, у суду виникли сумніви щодо її неупередженості та об'єктивності.

Матеріалами подання не підтверджується, що ОСОБА_4 залишається небезпечним для суспільства, потребує тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю.

Таким чином, обмеження прав ОСОБА_4 , визначених у вказаному поданні, буде порушувати його право на свободу та особисту недоторканність, визначене ст. 5 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, а також право на свободу пересування гарантоване ст. 33 Конституції України, ст. 13 Загальної декларації прав людини, ст. 2 Протоколу № 4 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, ст. 12 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права.

Керуючись ст. 3 п. «в» Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 року, суд,

УХВАЛИВ:

В задоволенні подання начальника відділу поліції № 1 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області підполковника поліції ОСОБА_3 -відмовити.

На ухвалу суду протягом семи днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя.

Суддя ОСОБА_1