Рішення від 13.07.2021 по справі 600/2319/21-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2319/21-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

25.05.2021 року до Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач) з такими позовними вимогами:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 , у перерахунку та виплаті пенсії за вислугою років з 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 13.09.2020 року №11/1918, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби, обчисленої із застосуванням 56% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 , перерахунок пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України Довідки від 13.09.2020 року №11/1918, обчисленої із застосуванням 56% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням складових грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії;

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 , за рахунок виплати з 01.04.2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року, починаючи з 01 квітня 2019 року, з урахуванням виплачених за цей період сум пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 20.05.2008 року їй була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ, і з цього періоду вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області. З урахуванням вислуги років, відповідно до вимог п. "а" ч. 1 ст.13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) пенсія призначена в розмірі 56% грошового забезпечення.

З 01.01.2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від Адміністрації Державної прикордонної служби України позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - Постанова КМУ №103).

При цьому під час перерахунку пенсії не були враховані наявні у справі позивача документи, які підтверджують наявні на дату звільнення щомісячні підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мали постійний характер, премії та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Крім того виплата перерахованої пенсій здійснювалась не в повному обсязі а тільки шляхом з доплат до попереднього розміру пенсії у розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків, а з 1 січня 2019 року - 75 відсотків від підвищення.

У вересні 2020 року позивачу надійшов Лист Адміністрації Державної прикордонної служби від 16.09.2020 №11/4-8960 з копією Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року від 13.09.2020 №11/1918. Цим же листом Адміністрація Державної прикордонної служби направила оригінал Довідки до ГУ Пенсійного фонду в Чернівецькій області. 03 квітня 2021 року позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Чернівецькій області із заявою про перерахунок пенсії, до якої долучила копію листа Адміністрації Державної прикордонної служби від 16.09.2020 року №11/Ч-8960 на 1 арк. та копію Довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року від 13.09.2021 №11/1918 на 1 арк., однак Листом від 19 квітня 2021 року №1256-1110/4-17/8-2400/21 ГУ ПФУ в Чернівецькій області повідомило позивача, що підстави для перерахунку пенсії відсутні, оскільки це суперечить вимогам чинного законодавства України.

Позивач вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо здійснення йому перерахунку пенсії протиправною, у зв'язку з чим, звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач, не погоджуючись з позовним вимогами, подав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що згідно пенсійної справи позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Визначення грошового забезпечення для призначення чи перерахунку пенсій залишилось у компетенції органів силових міністерств (відомств), де особа проходила службу, у випадку позивача - Адміністрацією Державної прикордонної служби України, а, отже, визначення розміру грошового забезпечення для врахування при перерахунку пенсій не належить до компетенції органів Пенсійного фонду України.

Відповідач зазначив, що відповідно до вимог рішення Уряду від 21.02.2018 року №103 з січня 2018 року перерахунок пенсії, зокрема, особам із числа військовослужбовців Державної прикордонної служби України проводився з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Врахування інших видів грошового забезпечення при перерахунку раніше призначених пенсій постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 не було передбачено.

На адресу Головного управління надійшла довідка з Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення позивача для здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача на виконання постанови №103.

З урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення Головним управлінням проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу, при цьому виплата перерахованої пенсії з 01.01.2018 року проводиться позивачу згідно постанови №103.

Нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених за Законом №2262, після дати набрання рішенням суду законної сили, окрім рішень Уряду від 14.08.2018 року №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" та від 24.12.2019 року №1088 "Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян" не приймалися.

Відповідно Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідку про розмір грошового забезпечення повернуто на адресу Адміністрації Державної прикордонної служби України.

Порядок виплати перерахованих сум пенсії з 01.01.2018 року чітко був визначений зазначеним вище рішенням Уряду.

Згідно з даним нормативно-правовим документом з січня 2018 року щомісячно проводилась виплата 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, з січня 2019 року - 75% суми підвищення пенсії.

Вимога позивача провести та здійснити виплату пенсії у розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії є безпідставною, оскільки пунктом 2 постанови №103 передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 року у таких розмірах: з 01.01.2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75 відсотків; з 01.01.2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Постанова №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій. Зазначена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 02.05.2018 року у справі №818/1076/18 (Пз/9901/32/18).

Підсумовуючи вищевикладене, відповідач зазначив, що здійснював свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та відповідно до законів України.

Позивач, ознайомившись з відзивом на позовну заяву, подав до суду відповідь на відзив, в якій вказав обставини аналогічні викладеним у позовній заяві.

Ухвалою суду від 31.05.2021 року даний адміністративний позов залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків - п'ять днів з дня отримання позивачем копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою суду від 14.06.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Зважаючи на відсутність клопотання будь-якої зі сторін про інше, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено такі обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 виданий 10.07.1996 року Глибоцьким РВ УМВС України в Чернівецькій області (а.с. 11-12).

Відповідно до Протоколу за пенсійною справою - 2410000654 (Державна прикордонна служба України) від 20.05.2008 року позивачу з 20.05.2008 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням 22 роки вислуги, у розмірі 56% грошового забезпечення (а.с. 18).

Адміністрацією Державної прикордонної служби України було направлено на адресу позивача Довідку про розмір грошового його забезпечення від 13.09.2020 року №11/1918 станом на 05.03.2019 року у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за посадою, відповідною (аналогічною) його останній штатній посаді: інспектор прикордонного контролю 2 категорії 2 групи інспекторів прикордонного контролю відділення прикордонного контролю "Вадул-Сірет" 31 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України. Відповідно до вказаної довідки розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року становив: посадовий оклад - 3080,00 грн; оклад за військовим званням прапорщик - 950,00 грн; надбавка за вислугу років 40% - 1612,00 грн; надбавка за особливості проходження служби 30% - 1692,00 грн; премія 110% - 3388,00 грн; всього - 10722,60 грн (а.с. 13-14).

08.04.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою в якій просив відповідно до вимог статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" здійснити перерахунок пенсії з 05 березня 2019 року, з урахуванням того. що до грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, повинні бути включені всі види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) та врахувати при цьому дані згідно додаткового документу, а саме довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року, наданої Адміністрацією Держприкордонслужби України та позивачем особисто (а.с. 15-16).

У відповідь на вищевказану заяву, відповідач листом від 19.04.2021 року №2516-1110/Ч-17/8-2400/21 повідомив позивача, що підстави для перерахунку пенсії відсутні, оскільки це суперечить вимогам чинного законодавства України (а.с. 17).

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії за вислугою років з 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 13.09.2020 року №11/1918, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби, та щодо зменшення розміру пенсії, за рахунок виплати з 01.04.2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті пору.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 51 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

13.02.2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 вказаного Порядку встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), якою затвердив тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Пунктом 2 цієї постанови визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, Постановою №704 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, а також премії.

Вказана постанова набрала чинності з 01.01.2018 року та у зв'язку з цим у позивача виникло право на перерахунок призначеної йому пенсії.

21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 (далі - Постанова №103), пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 1 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови № 704.

Цією ж Постановою №103 також було внесено зміни до Порядку №45, абз. 1 п. 5 якого після цих змін, визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються лише такі види грошового забезпечення, як: 1) посадовий оклад, 2) оклад за військовим (спеціальним) званням, 3) відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до вказаного Порядку №45 містилася форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, внаслідок чого стали відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Згодом, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 р. та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.12.2008 року

Враховуючи те, що зміни, внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 Порядку №45, яким визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 Порядку №45, що діяла до зазначених змін.

Водночас, алгоритм дій, який повинен вчинятися, зокрема відповідачем, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, пункт 3 Порядку №45 передбачає, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Слід зауважити, що списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, були направлені територіальними органами пенсійного органу на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №704 від 30.08.2017 року з урахуванням вимог постанови КМУ №103 і органи, уповноважені складати відповідні довідки, подавали такі довідки для перерахунку пенсій. Але разом з тим, у вказаних довідках не зазначалися додаткові види грошового забезпечення.

З матеріалів справи встановлено та не заперечується сторонами, що в 2018 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України складено та подано до відповідача довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, з урахуванням положень пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018 року, тобто лише з трьома складовими грошового забезпечення.

Водночас, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, тобто з урахуванням не лише розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а й додаткових видів грошового забезпечення.

Наведена позиція повністю узгоджується із правовим висновком Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, викладеним у рішенні від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №160/8324/19, яку відповідно до ч. 5 ст.242 КАС України суд враховує при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин у цій справі.

Отже, як встановлено судом, з 05.03.2019 року у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи те, що Адміністрація Державної прикордонної служби України як орган, з якого позивач був звільнений зі служби, надав відповідачу встановленої форми довідку про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії, то відповідач не мав жодних правових підстав для відмови з 01.04.2019 року у здійсненні такого перерахунку.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

У зв'язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає перерахунку для виплати у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, а не з 01.04.2019 року.

Такий висновок зроблений Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 року по зразковій справі №160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на положення постанови КМУ від 14.08.2019 року № 804 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яка була прийнята після скасування п. п. 1, 2 постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року, якою передбачено, що виплата пенсії, перерахованих з 01.01.2018 року здійснюється у 2019 році в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01 березня 2018 року, оскільки з перерахунку пенсії позивача станом на 01 січня 2018 року вбачається, що позивачу був зроблений перерахунок саме на підставі постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами, а відтак підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років, обчисленої із застосуванням 56% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення та, з метою захисту порушених прав позивача, зобов'язати відповідача з 01.04.2019 року провести позивачу перерахунок пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України від 24.09.2020 року №11/2130 та виплатити пенсію, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення.

Крім того, є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення розміру пенсії позивача, за рахунок виплати з 05.03.2019 року (а не з 01.04.2019 року) 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, а також, з метою захисту порушених прав позивача, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року, починаючи з 05.03.2019 року, з урахуванням виплачених за цей період сум пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, з відповідача на користь позивача слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1816,00 грн за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії за вислугою років з 01.04.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 13.09.2020 року №11/1918, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби, обчисленої із застосуванням 56% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 , перерахунок пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України Довідки від 13.09.2020 року №11/1918, обчисленої із застосуванням 56% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням складових грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії.

4. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 , за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року, починаючи з 05.03.2019 року, з урахуванням виплачених за цей період сум пенсії.

6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі - 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) грн 00 коп., сплачений відповідно до квитанції №58 від 19.05.2021 року на суму 908,00 грн та №9 від 09.06.2021 року на суму 908,00 грн.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, площа Центральна, 3,м. Чернівці, Чернівецька область, 58002).

Суддя В.О. Григораш