справа №380/10983/21
про залишення позовної заяви без руху
12 липня 2021 року м.Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Коморний О.І. одержав позовну заяву ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасувати свідоцтва про хворобу, зобов'язання військово-лікарську комісію військово-лікарської комісії військово-медичної служби Військово-медичного управління Служби безпеки України в Управлінні Служби безпеки України у Львівській області військово-медичної служби Військово-медичного управління Служби безпеки України в Управлінні Служби безпеки України у Львівській області вчинити дії.
Встановив:
До Львівського окружного адміністративного суду 07.07.2021 надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогою:
- визнати міно-підривне поранення - голови, грудей, спини, лівої ноги отримане 4.06.1984 під час проходження строкової служби в Демократичній республіці Афганістан та пошкодження передніх поверхней обох гомілок ніг отриманих при виконанні обов'язків військової служби та наказів Міністерства оборони України під час Антитерористичної операції на Сході України, в м. Сєвєродонецьк, Луганської області, як такі поранення, які пов'язані з виконанням обов'язків військової служби, де велись бойові дії;
- визнати незаконним та скасувати свідоцтво про хворобу від 15 лютого 2018 року №32 військово-лікарської комісії військово-медичної служби Військово-медичного управління Служби безпеки України в Управлінні Служби безпеки України у Львівській області щодо ОСОБА_1 , яку отримав, пов'язану з проходженням військової служби;
- зобов'язати військово-лікарську комісію військово-лікарської комісії військово-медичної служби Військово-медичного управління Служби безпеки України в Управлінні Служби безпеки України у Львівській області військово-медичної служби Військово-медичного управління Служби безпеки України в Управлінні Служби безпеки України у Львівській області скласти свідоцтво про хворобу, як таку, яку ОСОБА_1 отримав в наслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби.
Кодексом адміністративного судочинства України встановлені вимоги щодо форми, змісту позовної заяви, порядку її подання.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 161 цього Кодексу.
Згідно з частиною 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до пункту 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як встановлено з матеріалів позовної заяви, предметом позову є скасування свідоцтва про хворобу № 32 що було видане 15.02.2018, а позивач звернувся до суду лише в 2021 році, таким чином, позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду з означеним позовом, однак клопотань про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з зазначенням поважних підстав не надав.
Позивач у позовній заяві покликається на ч.4 ст. 122 КАС України, та особисто зазначає, що строк має обчислятися з 29.08.2019, тобто від дати звернення до ВМУ СБУ щодо скерування позивача до Міністерства оборони України для підтвердження факту порання, контузії, поввійськово-лікарську комісію військово-лікарської комісії військово-медичної служби Військово-медичного управління Служби безпеки України в Управлінні Служби безпеки України у Львівській області військово-медичної служби Військово-медичного управління Служби безпеки України в Управлінні Служби безпеки України у Львівській області пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби та зупиненням перебігу строків, у відповідно до дати даного звернення, у зв'язку з бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч4. ст. 122 КАС України, якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Позивач в позовній заяві не зазначає яким законом у спірних правовідносинах передбачена можливість досудового порядку вирішення спору.
При цьому навіть якщо б можливість досудового врегулювання спору існувала, то відповідно до ч.4 ст. 122 КАС України позивач мав би звернутися або протягом трьох місяців з дня одержання рішення відповідача, або ж протягом шести місяців з дня зверненя якщо жодного рішення відповідачем не прийнято.
Оскільки як зазначає сам позивач він звертався 29.08.2019 і не отримував жодного рішення відповідача, то до суду позивач мав звернутися протягом шести місяців з 29.08.2019, проте звернувся аж у липні 2021 року.
Кодекс адміністративного судочинства України не містить норм щодо зупинення чи переривання строків звернення до суду визначених у ст. 122 КАС України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 вказаного Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу необхідно надати певний строк для усунення вищевказаних недоліків та приведення позовної заяви у відповідність до вимог ст. ст. 160, 161 КАС України.
Керуючись ст. ст. 122, 123, 160, 161, 169, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
постановив:
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, із зазначенням підстав для поновлення строку (з доказами поважності пропуску строку звернення до суду).
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд відповідно до ч. 2 ст. 123 КАС України повертає позовну заяву.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Коморний О.І.