25 червня 2021 року м. Ужгород№ 260/44/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Іванчулинця Д.В.
при секретарі судового засідання Костелей І.Ф.
за участю сторін:
позивача: представник - Головацький Н.Т.,
відповідача: представник - Кремер Л.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Закарпатський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
У відповідності до ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 25 червня 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено та підписано (враховуючи перебування головуючого на лікарняному з 06 липня 2021 року по 09 липня 2021 року (включно)) 12 липня 2021 року.
Дочірнє підприємство "Закарпатський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (далі - позивач) звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Закарпатській області (далі - відповідач), яким просило суд: 1) прийняти до свого провадження позовну заяву на рішення Головного Управління ДПС у Закарпатській області № 1268/07-16-04-09/31179046 від 12 листопада 2020 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або не своєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску; 2) визнати протиправним та скасувати рішення Головного Управління ДПС у Закарпатській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахунок) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 1268/07-16-04-09/31179046 від 12 листопада 2020 року, яким до ДП «Закарпатський облавтодор» АТ «ДАК Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 31179046) застосовано штрафи за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску у розмірі 20% а період з 31.03.2015 року по 02.04.2018 року, всього на загальну суму 20483,12 грн., та нараховану пеню у сумі 407,58 грн. (0,1% від суми недоїмки)(а.с.1-5).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем 12 листопада 2020 року було прийнято рішення № 1268/07-16-04-09/31179046 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску позивачем. Зазначеним рішенням на підставі ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» до позивача застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску у розмір 20% за період з 21 квітня 2015 по 27 квітня 2015, всього на загальну суму 20 483,12 грн., та нараховано пеню у сумі 407,58 грн. (0,1% від суми недоїмки). Позивач 24 листопада 2020 року оскаржив прийняте рішення ГУ ДПС у Закарпатській області № 1268/07-16-04-09/31179046 від 12 листопада 2020 року до Державної податкової служби України. Державною податковою службою України 15 грудня 2020 року, було розглянуто скаргу та прийнято рішення за №35193/6/99-00-06-03-01-06, відповідно до якого, зазначена скарга не підлягає розгляду Державною податковою службою України. Позивач заперечує проти прийнятого відповідачем рішення, оскільки під час перевірки, згідно складеного Акту про результати документальної планової виїзної перевірки ДП «Закарпатський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» від 05 червня 2018 року № 639/07-16-14-01/ 311790 за період з 31 березня 2015 року по 02 квітня 2018 року порушень щодо нарахування єдиного внеску не встановлено. Відповідно до п.4 п.п.5 абз.12 Розділу 2 Наказу від 13 липня 2017 року зазначено, що Зміст акту (довідки) про результати перевірки має містити інформацію про порушення з посиланням на норми законодавства та обґрунтування того, що ці порушення спричинили заниження сум податків. Також, у відповідності до п.1 Розділу 3 вищезазначеного Наказу, Акт (довідка) документальної перевірки складається з чотирьох частин: вступної, загальних положень, описової та висновку. До акту (довідки) документальної перевірки додаються інформативні додатки. Однак, як стверджує позивач, порушення щодо нарахування єдиного соціального внеску актом не встановлені. Враховуючи вищезазначене, позивач звернувся до суду з даним позовом щодо визнання в судовому порядку протиправним т а скасування відповідного рішення відповідача про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було відкрито загальне позовне провадження в даній адміністративній справі (а.с.165, 166).
У подальшому на адресу суду надійшов від відповідача відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач заперечує проти заявлених вимог, просить відмовити позивачеві в задоволені позову повністю, оскільки позовні вимоги безпідставні та необґрунтовані (а.с.151, 152).
26 квітня 2021 року у судовому засіданні протокольною ухвалою суду було замінено неналежного відповідача на належного, а саме: Головне управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 43143065) на правонаступника - Головне управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ ВП 44106694)
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2021 року було закрито підготовче провадження у даній справі, призначено розгляд такої по суті.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимог з мотивів наведених у позовній заяві та просив суд задовольнити позов повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позовних вимог з мотивів наведених у відзиві на позов та просив відмовити в задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Обставини справи.
Як вбачається із даними інтегрованих карток по єдиному внеску ДП "Закарпатський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" в порушення ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» несвоєчасно сплатило 102415,60 грн. узгодженого єдиною внеску згідно звітів ДП "Закарпатський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" за грудень 2014 року, січень 2015 року, березень 2015 року, поданих до органу ДПС України.
На підставі даних інформаційної системи органу ДПС, 22 червня 2020 року ГУ ДПС у Закарпатській області прийнято рішення за № 0025415033 про застосування до ДП "Закарпатський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до ДП "Закарпатський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" було застосовано 20483,12 грн. штрафу (20 відсотків несвоєчасно сплачених сум єдиного внеску за період з 21 січня 2015 року до 27 квітня 2015 року), нараховано 424,89 грн. пені.
Судом встановлено, що Державна податкова служба України рішенням від 23 липня 2020 року за №23564/6/99-00-06-03-01-06 (про результати розгляду скарги) скаргу ДП "Закарпатський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" задовольнила частково, скасувала рішення ГУ ДПС у Закарпатській області від 22 червня 2020 року за №0025415033 про застосування штрафних санкцій та нарахування нені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та зобов'язала винести та направити платнику податків нове рішення.
Як вбачається із матеріалів даної адміністративної справи, на виконання вказаною рішення ДПС України про результати розгляду скарги ГУ ДПС у Закарпатській області 12 листопада 2020 року прийняла рішення №1268/07-16-04-09/31179046 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до ДП "Закарпатський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" застосовано 20483.12грн штрафу (20 відсотків несвоєчасно сплачених сум єдиного внеску за період з 21.01.2015р. до 27.04.2015р.), нараховано 407,58грн пені.
У відповідності до вимог ч.2, п.6 ч.1 ст. 1 Закону України від 08.07.2010р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у цьому Законі нижченаведені терміни вживаються в такому значенні:
- єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування;
- недоїмка - сума єдиного внеску , своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до приписів п. 1 ч. 1 ст.4. п.1 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій. інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. Платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до ч.8. ч.10, ч.11. ч.12 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця. Днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Згідно ч.6 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій га пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та непі у порядку календарної черговості їх виникнення.
Податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиною внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (п.2 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Відповідно до ч.10, ч. 13 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Відповідно до ч.15 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» рішення податкового органу про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
Відповідно до ч.16 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Аргументи позивача про те, що «під час перевірки ДП «Закарпатський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» згідно складеного акту про результати документальної планової виїзної перевірки від 05 червня 2018 року № 639/07-16-14-01/ 311790 за період 31.03.2015 року по 02.04.2018 року порушень щодо нарахування єдиного внеску не встановлено» спростовуються наступним.
У відповідності до Закону України від 08.07.2010 року за № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який набрав чинності з 01 січня 2011 року, із змінами та доповненнями, на момент виникнення спірних правовідносин, визначаються правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно вимог ч.1 ст.2 вищезазначеного Закону встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно пп.2 п.2 розділу VII «Фінансові санкції» Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015р. №449, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.05.2015р. за №508/26953, у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28.03.2016р. №393, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.04.2016р. за №609/28739) відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції) таких розмірах, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється па підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів. При застосуванні штрафів, зазначених \ цьому підпункті, приймається одне рішення па всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за зазначені періоди.
Згідно до п.4 розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування факти порушень законодавства, крім тих. що є предметом акту документальної перевірки, та тих, що зазначені в підпункті 2 пункту 2 нього розділу, посадова особа органу доходів і зборів оформлює актом довільної форми, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів. Такий акт про порушення надсилається (вручається) платнику разом із рішенням про застосування штрафних санкцій.
Враховуючи вищевикладене, у податкового органу відсутній обов'язок складати акт перевірки при встановленні факту несвоєчасної сплати єдиного внеску відповідно до пункту 4 розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Розрахунок фінансової санкції за порушення термінів сплати єдиного внеску здійснюється на підставі даних інформаційної системи податковою органу, що передбачено у підпункту 2 пунктом 2 розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Документальна планова виїзна перевірка від 05 червня 2018 року №639/07-16-14- 01 31 1790 (з питання правильності нарахування, обчислення та сплати єдиною внеску па загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 по 31.12.2017) охоплювала правильність складання та ведення первинних документів у періоді з 01.01.2015 по 31.12.2017. на підставі яких ДП «Закарпатський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» визначались суми єдиного соціального внеску, які були задекларовані у поданих звітах про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Перевіркою досліджувались наступні питання: ведення первинних документів, на підставі яких обліковується нарахування єдиного внеску; достовірність відображення у звітності сум, на які нараховується та з яких утримується єдиний внесок; пропорційність сплати єдиного внеску одночасно з виплатою сум заробітної плати (доходу), па суми якої (якого) нараховується єдиний внесок. Питання своєчасності сплати єдиного соціального внеску ДП «Закарпатський облавтодор» ВАТ «ДАК Автомобільні дороги України» узгодженою згідно звітів ДП "Закарпатський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" за грудень 2014 року, січень 2015 року, березень 2015 року вказаною перевіркою не охоплювалось.
Згідно ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення.
Позивачем не наведено аргументи та не надано доказів, які б свідчили про своєчасну сплату єдиного соціального внеску, узгодженого згідно звітів за грудень 2014 року, січень 2015 року, березень 2015 року, а наведені аргументи позивача у позовній заяві не є підставою для скасування оскарженого рішення ГУ ДПС у Закарпатській області від 12 листопада 2020 року за №1268/07-16-04-09/31179046 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У задоволенні позову Дочірнього підприємства "Закарпатський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (місцезнаходження: вул. Собранецька, буд. 39, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ - 31179046) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (місцезнаходження: вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ ВП 44106694) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).
СуддяД.В. Іванчулинець