про залишення позовної заяви без руху
12 липня 2021 рокум. Ужгород№ 260/2887/21
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Маєцька Н.Д., вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 , в особі представника Розмана С.Ю., звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України якою просить: 1) Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації Закарпатської області у здійсненні йому доплати разової грошової допомоги до 05 травня 2020 року, передбаченої для учасників бойових дій, виходячи з розміру такої допомоги у п'ять мінімальних пенсій за віком; 2) Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації по нездійсненню виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року, передбаченої для учасників бойових дій; 3) Зобов'язати Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації здійснити нарахування і доплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, передбаченої для учасників бойових дій, у розмірі 6800,00 грн. та здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року, передбаченої для учасників бойових дій, у розмірі 8845,00 грн.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Розглянувши зміст позовної заяви та доданих до неї матеріалів, суддя встановив наявність підстав для залишення позову без руху, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Предметом даного адміністративного позову є гарантовані нормами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" соціальні виплати учасникам бойових дій, що носять регулярний характер та виплачуються один раз на рік.
Так, зокрема ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
В той же час, за захистом своїх прав щодо нездійснення нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, позивач звернувся 08 липня 2021 року, тобто з пропуском строку звернення до адміністративного суду.
При цьому, у позовній заяві позивач зазначає, що у 2020 році отримав разову грошову допомогу у розмірі 1390,00 грн.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
В позовній заяві позивачем заявлено клопотання про поновлення строку звернення до суду із позовними вимогами про визнання протиправною відмови Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації Закарпатської області у здійснення доплати разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року, передбаченої для учасників бойових дій, виходячи з розміру такої допомоги у п'ять мінімальних пенсій за віком та зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату такої допомоги до 5 травня 2020 року у розмірі 6800,00 грн.
В обґрунтування вказаного клопотання позивач зазначає, що про наявність у нього права на отримання разової грошової допомоги як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій йому стало відомо тільки після появи постанови Великої Палати Верховного Суду від 13 січня 2021 року у справі № 440/2722/20. У зв'язку з чим, позивач у березні 2021 року звернувся до відповідача із відповідною заявою про здійснення нарахування та виплати разової грошової допомоги учаснику бойових дій у розмірі 6800, 00 грн. Однак, відповідач листом від 04 червня 2021 року повідомив про відсутність правових підстав у здійсненні такої доплати. Відтак, позивач зазначає, що про порушення своїх прав він дізнався із вказаного листа відповідача.
Проте, такі аргументи слід відхилити, оскільки подання відповідної заяви та отримання відповіді на неї не змінює моменту, з якого починає свій відлік строк звернення до суду з цим позовом, а свідчить лише про час, коли позивач почав вчиняти дії щодо реалізації свого права на отримання допомоги у належному, на його думку, розмірі.
Із матеріалів позовної заяви вбачається, що у 2020 року позивач отримав щорічну грошову допомогу до 5 травня як учасник бойових дій відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 1390,00 грн.
Отже, позивач не міг не знати, що сума допомоги, яка йому виплачувалася відповідачем у вказаний період, є меншою, ніж розмір п'яти мінімальних пенсій, в якому відповідач, на думку позивача, був зобов'язаний здійснювати нарахування та виплату спірної щорічної грошової допомоги.
Крім того, слід дійти висновку, що факт звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок та виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік та отримання відмови відповідача, оформленої листом, не свідчить про обчислення строку звернення до суду з дати отримання позивачем (його представником) такого листа, оскільки, як вже зазначалося, позивач не міг не знати про порушення відповідачем його прав та інтересів у зв'язку з виплатою спірної допомоги за вказаний період у меншому розмірі, в порівнянні з тим, який, на його думку, мав би виплачуватись у відповідності до закону.
Жодних інших належних та допустимих доказів чи пояснень щодо причин пропуску шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, які б унеможливлювали і не залежали б від волі позивача своєчасно звернутись за судовим захистом, ніж тих, що зазначені в заяві, позивачем до суду не надано, відповідно судом не встановлено обставин та поважних причин, що свідчать про наявність об'єктивних перешкод для звернення до суду з позовними вимогами щодо виплати щорічної разової допомоги до 5 травня 2020 року, у встановлений законодавством строк та пропущення строку звернення до суду.
Враховуючи вищевикладене, суд визнає неповажними причини пропуску позивачем строку звернення до суду з позовними вимогами щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно з ч. 2 ст. 123 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Згідно з ст. 166 КАС України при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування тощо щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань. Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі.
Вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення викладені в ст.167 КАС України.
З огляду на те, що, викладені позивачем обставини пропуску строку звернення до суду, визнано неповажними, позивачу необхідно надати інші обґрунтовані причини пропуску строку звернення до суду з позовними вимогами щодо виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, із наданням відповідних доказів в обґрунтування такого пропуску.
Відповідно до статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно надати суду заяву про поновлення строку звернення до суду щодо виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, оформлену відповідно до вимог ст.ст. 161, 167 КАС України, із зазначенням інших поважних підстав пропуску строку звернення до суду та доказів на підтвердження таких підстав.
На підставі наведеного та керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації, Міністерства соціальної політики України про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення вищезазначених недоліків.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Попередити позивача, що у випадку не виправлення недоліків, вказаних в ухвалі про залишення позовної заяви без руху у встановлені судом строки, позовна заява буде повернута позивачеві.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Н.Д. Маєцька