662/697/21
3/662/420/2021
12 липня 2021 року смт. Новотроїцьке
Суддя Новотроїцького районного суду Херсонської області Решетов В.В., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції №1 Генічеського РВП ГУНП в Херсонській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , не працюючої, за ч.1 ст.183-1 КУпАП
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 7 від 01.04.2021 року, ОСОБА_1 будучи платником аліментів, згідно виконавчого листа Новотроїцького районного суду Херсонської області від 23.04.2019 року, відповідно до якого з ОСОБА_1 стягуються аліменти на користь установи в які перебувають діти, на їх утримання, а саме ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для кожної дитини відповідного віку, до досягнення кожною дитиною повноліття, починаючи з 18.02.2019 року.
13.09.2019 року відкрито виконавче провадження. Однак ОСОБА_1 має заборгованість по сплаті аліментів, яка виникла з 01.10.2019 року та станом на 01.04.2021 року становить 112460,35 гривень. Аліменти за вказаний період жодного разу не сплачувалися, що призвело до значної суми заборгованості, сукупний розмір якого перевищує суму платежів за шість місяців.
Справа про адміністративне правопорушення надійшла до суду 12.04.2021 року.
Враховуючи положення ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до вимог ст.277-2 КУпАпП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності в судове засідання не з'явилася, судові повістки про виклик в судове засідання на 19.04.2021 року, 06.05.2021 року, 12.05.2021 року, 18.05.2021 року, 25.05.2021 року, 01.06.2021 року, 12.07.2021 року не були відправлені особі в зв'язку з закінченням коштів на оплату послуг з пересилання письмової кореспонденції через відділення поштового зв'язку та відсутністю в суді поштових марок, про що канцелярією суду складено відповідні довідки.
Ознайомившись з матеріалами справи, дослідивши надані суду докази, суддя приходить до наступного висновку.
За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
При цьому, наведена норма не містить положень про наявність у суду повноважень щодо встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.
Крім того, логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (стаття 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.
Таким чином, при вирішенні питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності, першочерговим є встановлення судом дотримання строку накладення адміністративного стягнення, за умови закінчення якого суд або уповноважений орган взагалі позбавлені можливості досліджувати та вирішувати питання про наявність в діях особи ознак адміністративного правопорушення.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 11 липня 2018 року (справа № 308/8763/15-а).
Так, згідно матеріалів адміністративної справи, адміністративне правопорушення, яке ставиться в вину ОСОБА_1 ,було виявлено 01.04.2021 року, з вищенаведеного вбачається, що строки можливого притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності почали діяти саме з 01.04.2021 року та відповідно до вимог ч.2 ст.38КУпАП закінчилися 01.07.2021 року.
Тобто, після 01.07.2021 року, в розумінні п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 не могло бути розпочато, а розпочате підлягало закриттю.
В статті 247 КУпАП зазначені обставини, що виключають провадження у справі про адміністративні правопорушення, зокрема:1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення; 2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку; 3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність; 4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони; 5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення; 6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність; 7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу; 8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні поданому факту; 9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
При цьому, ст.247 КУпАП не надає право органу, що здійснює адміністративне провадження його закрити, а зобов'язує його це зробити.
Оскільки станом на 01.07.2021 року, тобто станом на дату розгляду справи закінчилися строки накладення адміністративного стягнення, тому вказана обставина виключає провадження в справі про адміністративні правопорушення.
Керуючись п. 7 ч. 1 ст.247, ст.283-284 КУпАП, суддя,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення її до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.183-1 КУпАП закрити на підставі п.7 ч.1 ст.247КУпАП у зв'язку з закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП .
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з моменту її винесення до Херсонського апеляційного суду через Новотроїцький районний суд Херсонської області.
Суддя В.В. Решетов
Постанова набрала законної сили:_____________________2021 року.
Строк пред'явлення постанови до виконання3 місяці