12 липня 2021 року м. Дніпросправа № 160/14228/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Бишевської Н.А. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Семененка Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження
апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2020 року
у справі №160/14228/20
за позовом ОСОБА_1
до Департаменту соціального захисту населення Дніпровської обласної державної адміністрації
третя особа: Міністерство у справах ветеранів України (Мінветеранів)
про визнання дій щодо відмови в перерахунку щорічної одноразової допомоги до Дня перемоги за 2019 р. протиправними; зобов'язання нарахування та виплати щорічної одноразової допомоги до Дня перемоги за 2019 р.; стягнення мінімальних пенсій за віком,-
"02" листопада 2020 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Дніпровської обласної державної адміністрації в якому просив про визнання дій щодо відмови в перерахунку щорічної одноразової допомоги до Дня перемоги за 2019 р. протиправними; зобов'язання нарахування та виплати щорічної одноразової допомоги до Дня перемоги за 2019 р.; стягнення мінімальних пенсій за віком.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2020 р. у справі № 160/14228/20 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпровської обласної державної адміністрації Міністерство у справах ветеранів України (Мінветеранів) про визнання дій щодо відмови в перерахунку щорічної одноразової допомоги до Дня перемоги за 2019 р. протиправними; зобов'язання нарахування та виплати щорічної одноразової допомоги до Дня перемоги за 2019 р.; стягнення мінімальних пенсій за віком - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду, ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2020 р. у справі № 160/14228/20, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, інвалід війни ІІ групи захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач 06.06.2019 р. звертався до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-міської районної у м.Кривий Ріг ради із заявою щодо нарахування та виплати щорічної одноразової допомоги до Дня перемоги у 2019 р. у розміру 8 прожиткових мінімумів у 2019 р. (1497 грн.*8=11976 грн.). Роз'яснити чи права останнього щодо нарахування та виплати управлінням праці та соціального захисту населення виконкому центрально-міської районної у м.Кривому Розі ради щорічну одноразову допомогу Дня перемоги у 2019 р. значно менший розмір. Чи звертались посадові особи Управління праці та соціального захисту населення виконкому центрально-міської районної у м.Кривому Розі ради з пропозиціями про виділення коштів для виплати у 2019 р. щорічної одноразової допомоги до Дня перемоги у 2019 р. у розмірах згідно ст.ст. 7, 1 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту».
Представник позивача - Романов В.П. 29.06.2019 р. отримав лист №Р-484-П від 21.06.2019 р. де було вказано, що відповідно до вищевказаної постанови у 2019 р. розмір допомоги до 5 травня для осіб з інвалідністю становить: І група - 3850 грн.; ІІ група - 3400,00 грн.; ІІІ група - 2950 грн. Оскільки управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради не здійснює виплату зазначеної допомоги, позивачеві запропоновано звернутись з питання недоплаченої суми щорічної одноразової допомоги до Дня перемоги за 2019 р. до комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради».
Так, представник позивача 20.08.2019 р. звернувся до ОСОБА_2 , директора КП «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради з проханням нарахувати та виплатити щорічну одноразову грошову допомогу до Дня перемоги у 2019 р. у розмірі 8 прожиткових мінімумів у 2019 р. (1 497 грн. * 8 = 11976 грн.).
Представник позивача - Романов В.П. 13.11.2019 р. отримав лист №01/1415-01-08 від 03.09.2019 р. в якому зазначено, що КЗ «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (Заклад) ознайомившись із заявою №1 щодо розрахунку та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2019 р. для 9 осіб, в тому числі позивача повідомляє наступне: згідно ст.17-1 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених ст.12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення. Органом соціального захисту населення обласного рівня є Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
Представник позивача - Романов В.П. 30.10.2019 р. звернувся до ОСОБА_3 , директора департамента захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації з заявою щодо нарахування та виплати щорічної одноразової грошової допомоги до Дні перемоги у 2019 р. у ромірі 8 прожиткових мінімумів у 2019 р. (1 497 грн. * 8) = 11976 грн. Роз'яснити чим порушені права відмови щодо нарахування та виплати Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щорічної одноразової допомоги до Дня Перемоги у 2019 р. Чи звертались посадові особи Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації з пропозиціями до КМУ про виділення коштів для виплати у 2019 р. щорічної одноразової допомоги до Дня перемоги у 2019 р. у розмірах відповідно до ст.ст. 7, 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Представник позивача - ОСОБА_4 20.12.2019 р. отримав лист №Р-368 від 18.11.2019 р. із зазначенням, що в департаменті соціального захисту населення облдержадміністрації наявні тільки транзитні розрахункові рахунки за КПКВ 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни», призначення яких - перерахування сум коштів комунальному закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» який безпосередньо виконує перерахування відповідних сум коштів фізичним особам. За інформацією Центру разова грошова допомога до 5 травня згідно чинного законодавства виплачена ОСОБА_1 - 3400 грн. у квітні 2019 р. на АТ КБ «Приватбанк».
З огляду на викладене позивач звернувся до суду.
Колегія суддів вважає за можливе погодитись з висновками суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення вимог адміністративного позову з наступних підстав.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-XII від 22 жовтня 1993 року (далі - Закон № 3551-XII).
Відповідно до ст.13 Закону № 3551-XII (в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року №367-XIV) щорічно до 5 травня інвалідам війни ІІ групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28 грудня 2007 року (набрав чинності 01 січня 2008 року) статтю 13 частину 5 Закону України № 3551-XII викладено у такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28 грудня 2007 року.
У подальшому Законом України від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" (набрав чинності 01 січня 2015 року) розділ VІ "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінетом Міністрів України щороку приймалися відповідні щодо окремого бюджетного року постанови, а саме: № 147 від 31 березня 2015 року, № 141 від 02 березня 2016 року, № 233 від 05 квітня 2017 року, № 170 від 14 березня 2018 року, № 237 від 20 березня 2019 року та № 112 від 19 лютого 2020 року, якими визначався, зокрема, розмір та порядок виплати разової грошової допомоги інвалідам війни.
Зокрема, у постанові Кабінету Міністрів України "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" №112 від 19 лютого 2020 року (набрала чинності 25 лютого 2020 року) визначено розмір виплати разової грошової допомоги інвалідам війни ІІ групи - 3640 гривень.
Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 року № 3-р/2020 у справі № 1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
У цьому ж рішенні зазначено, що окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Отже, з 27.02.2020 року норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, з 27.02.2020 року застосовуються положення статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 25 грудня 1998 року № 367-XIV (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10рп/2008), а саме: щорічно до 5 травня інвалідам війни ІІ групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Відповідно до статті 28 частини 1 вказаного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" № 294-IX від 14 листопада 2019 року встановлено у 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1638 гривень.
Таким чином, розмір щорічної разової грошової допомоги інвалідам війни ІІ групи у 2020 році становить 13104 грн. (1638 грн. х 8).
Відповідна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рішенні від 29.09.2020 по справі №440/2722/20, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2020.
При цьому, це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є оскарження дій (бездіяльності) органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат) щодо нарахування і виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році у розмірі, передбаченому статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Колегія суддів наполягає, що позовні вимоги підлягають задоволенню судом лише з 2020 року оскільки з 27 лютого 2020 року норми і положення, зокрема статей12,13,14,15та16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2020 р. у справі № 160/14228/20 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 грудня 2020 р. у справі № 160/14228/20 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст.329 КАС України.
Головуючий - суддя Н.А. Бишевська
суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко