03 червня 2021 року м. Дніпросправа № 280/249/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),
суддів: Лукманової О.М., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03 червня 2020 року в адміністративній справі №280/249/20 (м. Запоріжжя, суддя І інстанції Конишева О.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
11.01.2020 ОСОБА_1 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування в інтегрованій картці фізичної особи пені по податку на доходи фізичних осіб нараховану за період з 01.08.2017 по 05.10.2018 розміром 42916,75 грн. та пені по військовому збору нараховану за період з 01.08.2017 по 05.10.2018 розміром 3576,40 грн.;
- зобов'язати відповідача відкоригувати дані інтегрованої картки фізичної особи шляхом виключення пені розміром 42916,75 грн. по податку па доходи фізичних осіб нараховану за період з 01.08.2017 по 05.10.2018 та пені розміром 3576,40 грн. по військовому збору нараховану за період з 01.08.2017 по 05.10.2018.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03 червня 2020 року в адміністративній справі №280/249/20 позовні вимоги задоволені.
Визнано протиправними дії Головного управління ДПС у Запорізькій області щодо нарахування в інтегрованій картці фізичної особи ОСОБА_1 пені по податку на доходи фізичних осіб нараховану за період з 01.08.2017 року по 05.10.2018 року розміром 42916,75 грн. та пені по військовому збору нараховану за період з 01.08.2017 року по 05.10.2018 року розміром 3576,40 грн.
Зобов'язано Головне управління ДПС у Запорізькій області відкоригувати дані інтегрованої картки фізичної особи ОСОБА_1 шляхом виключення пені розміром 42916,75 грн. по податку па доходи фізичних осіб нараховану за період з 01.08.2017 року по 05.10.2018 року та пені розміром 3576,40 грн. по військовому збору нараховану за період з 01.08.2017 року по 05.10.2018 року.
Рішення суду обґрунтовано тим, що нарахування пені мало бути розпочато після спливу десятиденного строку з дня наступного узгодження податкового повідомлення-рішення. Податкові повідомлення -рішення були отримані позивачем 25.09.2019, таким чином початком нарахування пені є 06.10.2019. Враховуючи, що борг позивачем був сплачений 05.10.2019 протягом 10 днів після отримання податкових повідомлень- рішень, відповідно підстави для нарахування пені у відповідача відсутні.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач оскаржив його в апеляційному порядку, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права. Апеляційна скарга обґрунтована неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи. В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що відповідно до підпунктів 129.1.1, 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПК України пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом; у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження). Пеня, визначена підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження. Просить апеляційну скаргу задовольнити, оскаржуване рішення скасувати, та винести нове, яким відмови в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач посилається на практику Верховного суду, зазначає, що нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження), тобто через 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, рішення суду першої інстанції без змін.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у липні 2018 року ГУ ДФС у Запорізькій області було проведено документальну позапланову невиїзду перевірку з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів з доходів фізичної особи за ознакою доходу « 126» платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 , за період з 01.01.2016 по 31.12.2016.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 23.07.2018, яким встановлені порушення вимог податкового кодексу, в результаті чого донараховано військовий збір за 2016 рік, а також податок на доходи фізичних осіб за 2016 рік.
За результатами перевірки були винесені податкові повідомлення-рішення:
№ 0025101305 податок з доходу фізичних осіб з суми чистого оподаткованого доходу за 2016 рік 302873,41грн., що складається з 242298,73 грн. основний платіж та 60574,68 грн. фінансової санкції.
№0025121305 військового збору за 2016 рік - 25239,45 грн., що складається з суми заниження податку 20191, 56 грн. та суми штрафу 5047,89 грн.
№0025111305 донарахування штрафних санкцій за неподання декларації з податку з доходів фізичних осіб за 2016 рік. - 170 грн.
Загальний розмір податкового боргу складав 303043,41грн.
Підставою для перевірки стало неподання позивачем декларації про майновий стан та доходи за 2016 рік терміном до 01.05.2017 та не задекларований отриманий дохід у вигляді додаткового блага, отриманого у сумі 1 346 104, 05 грн. від ПАТ «Укрсоцбанк».
05.10.2018 позивачем було сплачено вищевказані суми боргу у повному обсязі, що підтверджується квитанціями, які додаються до позовної заяви. Погашення заборгованості у цей день також слідує з відповіді ГУ ДПС у Запорізькій області від 06.12.2019 року №6631/14/08-01- 10. Таким чином, останнім днем нарахування пені є 05.10.2018, день фактичної сплати заборгованості.
Відповідно до відомостей наявних у інтегрованій картці платника податків, позивачу був нарахований розмір пені за несвоєчасну сплату штрафних санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями №№ 0025101305, 0025111305, 0025121305 у сумі 46493,15 грн. Винесені податкові повідомлення рішення були отримані позивачем 25.09.2018.
21.11.2019 позивач звернувся до ГУ ДФС у Запорізькій області із запитом, в якому просив повідомити підстави для нарахування пені, а також надати розрахунок її нарахування.
В інтегрованих картках платника податків ОСОБА_1 автоматично нарахована пеня з податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування в сумі 42916,75грн. з податку на доходи фізичних осіб та 3576,40 грн. з вимоги по сплаті військового збору.
Податковий орган розраховує пеню з 01.08.2017, оскільки ОСОБА_1 повинен був самостійно подати податкову декларацію про майновий стан та доходи за 2016 рік до 1 травня 2017року відповідно до 01 серпня 2017 року сплатити податкові зобов'язання. Останнім днем нарахування пені є 05.10.2018, день фактичної сплати заборгованості.
Не погоджуючись з нарахуванням пені позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Правомірність нарахування в інтегрованій картці фізичної особи пені по податку на доходи фізичних осіб нараховану за період з 01.08.2017 по 05.10.2018 розміром 42916,75 грн. та пені по військовому збору нараховану за період з 01.08.2017 по 05.10.2018 розміром 3576,40 грн. є предметом спору в цій справі.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла такого висновку.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковим боргом визнається сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.
Відповідно до п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України визначено, що нарахування пені розпочинається при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
За приписами абз. 1 пункту 129.4 ст.129 ПК України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
У спірному випадку грошове зобов'язання, зі сплатою якого контролюючий орган пов'язує наявність підстав для нарахування пені, визначено відповідачем на підставі податкових повідомлень-рішень №№ 0025101305, 0025111305, 0025121305.
У свою чергу, визначені контролюючим органом грошові зобов'язання сплачені позивачем 05.10.2018, тобто у межах строку, який визначено п.57.3 ст.57 ПК України.
Таким чином, оскільки пеня нараховується на суму грошового зобов'язання, що не сплачена у встановлені законодавством строки, то у спірному випадку у контролюючого органу не існувало підстав для нарахування пені, оскільки нараховане контролюючим органом грошове зобов'язання сплачено позивачем у визначені законодавством строки.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності у контролюючого органу підстав для нарахування пені, у зв'язку із сплатою позивачем грошових зобов'язань, визначених податковими повідомленнями-рішенням №№ 0025101305, 0025111305, 0025121305.
Колегія суддів також погоджується з судом першої інстанції з посиланням на постанову Верховного суду від 19.02.2019 у справі №825/999/17, щодо способу захисту та відновлення порушеного права позивача шляхом коригування в інформаційній системі органів ДФС даних інтегрованої картки шляхом виключення пені.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Проаналізувавши встановлені обставини справи у сукупності, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції, яким при розгляді адміністративної справи всебічно і об'єктивно встановлено обставини справи, оскаржене рішення суду винесене з дотриманням норм матеріального і процесуального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, в ньому повно відображені обставини, що мають значення для справи, а висновки щодо встановлених обставин і правові наслідки є вірними, а тому немає підстав для його скасування. Апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03 червня 2020 року в адміністративній справі №280/249/20 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя Л.А. Божко
суддя О.М. Лукманова
суддя Ю. В. Дурасова