Рішення від 29.06.2021 по справі 380/4248/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2021 року справа №380/4248/20

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Грень Н.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Кушика Й-Д.М.,

представника відповідача Попович Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , в якій позивач просить суд:

- поновити термін для звернення до суду з питання скасування результатів та даних внесених до Скороченої оцінної карти військовослужбовця, оцінної характеристики військовослужбовця у зв'язку із карантинними заходами введеними КМ України з 12.03.2020;

- визнати протиправними дії в/ч НОМЕР_1 щодо внесення до службової характеристики непідтверджених, недостовірних відомостей, а саме: “не завжди дисциплінований військовослужбовець, не працює над вдосконаленням своїх теоретичних знань та практичних навичок, не реагує адекватно на зауваження старших”;

- визнати протиправними дії в/ч НОМЕР_1 щодо внесення до Скороченої оцінної карти військовослужбовця, оцінної характеристики військовослужбовця даних, які не підтверджені належними та допустимими доказами;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надати нову службову характеристику, та скласти нову Скорочену оцінну карту військовослужбовця, яка б ґрунтувалася на об'єктивних показниках службової діяльності, що підтверджені документально.

Ухвалою суду від 09.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у справі.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 02.07.2020 позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії залишено без розгляду.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 16.09.2020 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 02.07.2020 про залишення позовної заяви без розгляду у справі № 380/4248/20 скасовано, справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 01.10.2020 продовжено розгляд справи.

Ухвалою суду від 26.01.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з оцінками за критеріями службової діяльності позивач не погоджується, оскільки вони були занижені за вказівкою командира військової частини НОМЕР_1 . Зазначає, що первинні документи(відомості), де записувалися оцінки містили зовсім інші дані, а саме були оцінки вищі, ніж вказані у оцінній картці. Такі дії командира сталися через його особисте неприязне ставлення до позивача. Крім того в оцінній характеристиці є вказано, що позивач відмовився від виконання бойових(службових) завдань в зоні проведення ООС у складі бойових бригад, чим показав негативний приклад підлеглому сержантському, старшинському та рядовому складу та рекомендовано перевести на нижчу посаду. Проте позивач не відмовлявся від виконання бойових обов'язків в зоні проведення ООС, вказане не підтверджується жодними письмовими доказами, жодними результатами службового розслідування чи іншими належними та допустимими доказами. Зазначив, що ознайомився із службовою характеристикою, яка була складена його_безпосереднім начальником-командиром військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_2 , яка не відповідає дійсності, а саме містить неправдиві відомості про те, що він характеризується із негативної сторони, не завжди дисциплінований військовослужбовець, не працює над вдосконаленням своїх теоретичних знань та практичних навичок, не реагує адекватно на зауваження старших. З даною характеристикою позивач не згідний, вважає її необ'єктивною, упередженою, неправдивою. Просить позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву в якому зазначив, що згідно з п. 7.30 наказу Міністра оборони України «Про затвердження Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» від 10.04.2009 року № 170, рішення за скаргою щодо щорічного оцінювання або службової характеристики приймає прямий начальник військовослужбовця, який не брав участі в їх складанні. У разі визнання скарги обґрунтованою складається нова оцінна картка або службова характеристика військовослужбовця. Рішення за скаргою щодо незалежного оцінювання, військовослужбовця приймає Міністр оборони України або інша визначена ним посадова особа. Позивач не скористався своїм право та не звернувся із скаргою на порушення порядку оцінювання, необ'єктивності змісту, висновків та рекомендацій, викладених в оцінній картці та в службовій характеристиці, після ознайомлення з ними. Окрім того, службова характеристика та скорочена оцінна картка, з якими ознайомився позивач були складені та підписані командиром військової частини НОМЕР_1 полковником ОСОБА_2 , як безпосереднім начальником позивача, діяльність якого він міг оцінити та надати відповідні висновки та характеристики, а сам позивач, як і полковник ОСОБА_2 виключені зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 , тому належним чином оцінити та надати характеристику діяльності позивача нове командування військової частини НОМЕР_1 належним чином не в змозі. Просить відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

08.11.2019 на старшого прапорщика ОСОБА_1 головного старшину військової частини НОМЕР_1 складено скорочену оцінну картку військовослужбовця за період з 01.11.2018 по 01.11.2019, відповідно до якої:

- за час проходження служби в Збройних Силах старший прапорщик ОСОБА_1 характеризується як з позитивної так і з негативної сторони. Грамотний, але не завжди дисциплінований військовослужбовець. В професійному відношенні підготовлений посередньо. Над вдосконаленням своїх теоретичних знань та практичних навичок не працює. До виконання службових обов'язків відноситься сумлінно. Документи, що регламентують роботу знає та не завжди вміло використовує у своїй діяльності. На зауваження старших начальників реагує неадекватно. У стройовому відношенні підтягнутий, завжди має охайний зовнішній вигляд. Відмовився від виконання бойових (службових) завдань в зоні проведення ООС у складі бойових бригад, чим показав негативний приклад підлеглому сержантському, страршинському та рядовому складу;

- висновок безпосереднього начальника - «Займаній посаді не відповідає»;

- рекомендації - «Доцільно перемістити на нижчу посаду»;

- висновок прямого начальника- «Займаній посаді не відповідає»;

- рекомендації - «Доцільно перемістити на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових якостей.

Оцінну картку склав та підписав безпосередній начальник, командир військової частини НОМЕР_1 полковник ОСОБА_3 ; прямий начальник, начальник армійської авіації Командування сухопутних військ ЗС України генерал майор ОСОБА_4 .

10.11.2019 безпосереднім начальником, командиром військової частини НОМЕР_1 полковником В Севериловим складено службову характеристику на старшого прапорщика ОСОБА_1 головного старшину військової частини НОМЕР_1 відповідно до якої: «За час проходження служби в Збройних Силах України характеризується як з позитивної так і з негативної сторони. Грамотний але не завжди дисциплінований військовослужбовець. В професійному відношенні підготовлений посередньо. Над вдосконаленням своїх теоретичних знань та практичних навичок не працює. До виконання службових обов'язків відноситься сумлінно. Документи що регламентують роботу знає, та не завжди вміло використовує у своїй діяльності. На зауваження старших реагує неадекватно. Бере участь у проведенні контрольних занять з бойової підготовки із військовослужбовцями рядового і сержантського складу бригади. Координує діяльність головних старшин підрозділів та головних сержантів окремих підрозділів бригади, вимагає ефективного виконання покладених на них обов'язків. У стройовому відношенні підтягнутий, завжди має охайний зовнішній вигляд. Державну таємницю зберігати вміє.».

Позивач, не погоджуючись із діями щодо внесення недостовірних, на думку позивача, відомостей до службової характеристики та Скороченої оцінної карти, звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд керувався наступним.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини в даній справі врегульовані Законом України “Про військовий обов'язок і військову службу” від 25.03.1992 №2232-XII (далі- Закон №2232-XI), Інструкцією “Про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України”, затвердженої наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 №170 (далі - Інструкція №170), Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України від 10.12.2008 №1153/2008 (далі - Положення №1153/2008), Методичними рекомендаціями з порядку організації і проведення атестування військовослужбовців Збройних Сил України, затвердженими директором Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України від 19.04.2017 №328 (Методичні рекомендації № 328).

Частиною першою статті 2 Закону №2232-XI визначено, що військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з пунктами 176 - 179 розділу VII Положення №1153/2008 атестування військовослужбовців проводиться для забезпечення правильного добору, розстановки, виховання і вдосконалення підготовки військових кадрів шляхом об'єктивного оцінювання професійного рівня, ділових та моральних якостей кожного військовослужбовця, відповідності їх посаді, визначення перспективи службового використання, створення резерву кандидатів для просування по службі.

Процес атестування військовослужбовців передбачає проведення комплексного та періодичного оцінювання.

Атестуванню підлягають усі військовослужбовці, за винятком військовослужбовців-депутатів, прикомандированих до відповідних рад у зв'язку з обранням на посади, на яких вони працюють на постійній основі, та військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних закладів, а також військовослужбовців строкової військової служби та військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період (за винятком атестації до присвоєння військового звання та оцінювання перед закінченням військової служби).

Порядок та строки проведення атестування військовослужбовців визначаються Міністерством оборони України.

Згідно з п.7.1 Інструкції №170 процес атестування військовослужбовців передбачає проведення комплексного та періодичного оцінювання військовослужбовців. Комплексне оцінювання включає щорічне оцінювання, здійснене прямими командирами (начальниками), та незалежне оцінювання військовослужбовців, здійснене визначеним представником Головної інспекції Міністерства оборони України або комісій з перевірки військ (сил), утворених наказами Міністерства оборони України, у випадках, визначених пунктом 7.5 цього розділу.

Згідно з п.7.5 відповідної Інструкції щорічне оцінювання військовослужбовців проводиться до 30 листопада календарного року. В особливий період оцінювання військовослужбовців проводиться в кінці календарного року, а осіб рядового, сержантського і старшинського складу військових частин (підрозділів), які виконують завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій,- після завершення виконання завдань за призначенням.

Пунктом 7.7 Інструкції №170 визначено, що за підсумками щорічного оцінювання складається оцінна картка військовослужбовця.

Згідно з п.7.10 Інструкції №170 щорічне оцінювання військовослужбовця здійснює його безпосередній командир (начальник) за умови спільної служби не менше трьох місяців. В іншому випадку зазначену дію виконує заступник безпосереднього командира (начальника) або старший прямий командир (начальник), який має тримісячний строк спільної служби з військовослужбовцем, який оцінюється. У такому разі заступник безпосереднього командира (начальника), який здійснює щорічне оцінювання військовослужбовця, повинен займати посаду, вищу за посаду військовослужбовця.

Пункт 7.13 Інструкції № 170 посадові особи, які складають оцінну картку військовослужбовця, зобов'язані:

знати порядок комплексного оцінювання;

проаналізувати службову діяльність підлеглих військовослужбовців за рік та оцінити виконання ними службових обов'язків, рівень їх індивідуальної підготовки, виконання планів і програм бойової підготовки, індивідуальних результатів за підсумками контрольних занять, підсумкових перевірок, інспектувань тощо;

вивчити матеріали періодичного оцінювання підлеглих військовослужбовців за період після останнього щорічного оцінювання;

особисто скласти оцінну картку військовослужбовця, написати висновок, надати відповідні рекомендації та подати за підпорядкованістю для отримання висновків і рекомендацій прямого начальника.

Пункт 7.14 Інструкції №170, в свою чергу, визначає, що залежно від результатів оцінювання службової діяльності військовослужбовців за рік посадові особи, які складають на військовослужбовців оцінні картки, роблять висновки щодо відповідності посадам, які вони займають, а також надають рекомендації стосовно їх подальшого службового використання, а саме:

зарахування до Резерву для просування по службі;

залишення на займаній посаді або продовження строку перебування на посаді;

призначення або переміщення на рівнозначну посаду із зазначенням причин, визначених підпунктом 2 пункту 82 Положення;

переміщення на нижчу посаду із зазначенням причин, визначених -пунктом 3 пункту 82 Положення;

направлення на навчання, підготовку до ад'юнктури, докторантури;

залишення на військовій службі понад граничний вік; з

звільнення а військової служби із зазначенням підстав, назначених статтею 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Пунктом 7.25 Інструкції №170 встановлено, що в особливий період на військовослужбовця складається скорочена оцінна картка (додаток 12). Безпосередній начальник заповнює розділи 1-3 скороченої оцінної картки. Прямий начальник здійснює висновок та рекомендації, які заносить до розділу 4 скороченої оцінної картки військовослужбовця. У разі потреби на військовослужбовця складається службова характеристика у випадках, визначених Положенням. Незалежне оцінювання військовослужбовця, який займає посаду, передбачену штатом воєнного часу, в особливий період не проводиться.

Військовослужбовець, на якого складається оцінна картка, ознайомлюється з нею після висновку та рекомендацій прямого начальника.

Голова комісії, під керівництвом якого здійснювалося незалежне оцінювання військовослужбовця, надає його результат до кадрового органу військової частини за місцем проходження військової служби військовослужбовцем та до Кадрового центру Збройних Сил України для обліку та врахування. Представник кадрового органу цієї військової частини заповнює розділ 6 оцінної картки військовослужбовця в порядку, визначеному Міністерством оборони України.

Відповідно до вимог пунктів 7.26, 7.28 Інструкції №170 ознайомлення з результатами щорічного оцінювання та службовою характеристикою військовослужбовця здійснює безпосередній начальник під підпис. Оцінна картка та службова характеристика доводиться до військовослужбовця після рішення посадової особи, яка їх затверджує, під підпис в оцінній картці та в службовій характеристиці.

За приписами п. 7.29 Інструкції № 170 скарга на порушення порядку оцінювання, необ'єктивність змісту, висновків та рекомендацій, викладених в оцінній картці або в службовій характеристиці, подається не пізніше ніж через місяць після ознайомлення військовослужбовця з оцінною карткою або службовою характеристикою і розглядається в порядку, установленому Дисциплінарним статутом Збройних Сил України.

Рішення за скаргою щодо щорічного оцінювання або службової характеристики приймає прямий начальник військовослужбовця, який не брав участі в їх складанні. У разі визнання скарги обґрунтованою складається нова оцінна картка або службова характеристика військовослужбовця (п. 7.30 Інструкції № 170).

За приписами п. 7.31, 7.32 Інструкції № 170 виконання висновку оцінювання проводиться після ознайомлення військовослужбовця з оцінною карткою або зі службовою характеристикою, а у разі їх оскарження - після розгляду та прийняття рішення за скаргою.

Для забезпечення виконання атестаційного висновку кадрові органи всіх рівнів зобов'язані:

уточнити відповідні плани переміщення військовослужбовців на посади;

скласти та подати за належністю списки військовослужбовців, які оцінені до призначення на посади, переміщення по службі;

скласти контрольні списки військовослужбовців, строк контракту в яких закінчується в наступному році.

Відповідно до п.п. 1.1.2 п. 1.1. розділу І Методичних рекомендацій №328 посадові особи, які здійснюють періодичне та щорічне оцінювання військовослужбовців, серед іншого, особисто складають оцінну картку військовослужбовця або службову характеристику з відповідними висновками та рекомендаціями.

Абзацом 4 п. 5.4. вказаних Методичних рекомендацій визначено, що загальна оцінка за критерії діяльності військовослужбовця визначається по сумі балів за всі оцінні критерії.

Судом встановлено, що 08.11.2019 на старшого прапорщика ОСОБА_1 головного старшину військової частини НОМЕР_1 складено скорочену оцінну картку військовослужбовця за період з 01.11.2018 по 01.11.2019, відповідно до якої:

- за час проходження служби в Збройних Силах старший прапорщик ОСОБА_1 характеризується як з позитивної так і з негативної сторони. Грамотний, але не завжди дисциплінований військовослужбовець. В професійному відношенні підготовлений посередньо. Над вдосконаленням своїх теоретичних знань та практичних навичок не працює. До виконання службових обов'язків відноситься сумлінно. Документи, що регламентують роботу знає та не завжди вміло використовує у своїй діяльності. На зауваження старших начальників реагує неадекватно. У стройовому відношенні підтягнутий, завжди має охайний зовнішній вигляд. Відмовився від виконання бойових (службових) завдань в зоні проведення ООС у складі бойових бригад, чим показав негативний приклад підлеглому сержантському, страршинському та рядовому складу;

- висновок безпосереднього начальника - «Займаній посаді не відповідає»;

- рекомендації - «Доцільно перемістити на нижчу посаду»;

- висновок прямого начальника- «Займаній посаді не відповідає»;

- рекомендації - «Доцільно перемістити на нижчу посаду з урахуванням професійних, ділових якостей.

Оцінну картку склав та підписав безпосередній начальник, командир військової частини НОМЕР_1 полковник ОСОБА_3 ; прямий начальник, начальник армійської авіації Командування сухопутних військ ЗС України генерал майор ОСОБА_4 .

10.11.2019 безпосереднім начальником, командиром військової частини НОМЕР_1 полковником В Севериловим складено службову характеристику на старшого прапорщика ОСОБА_1 головного старшину військової частини НОМЕР_1 відповідно до якої: «За час проходження служби в Збройних Силах України характеризується як з позитивної так і з негативної сторони. Грамотний але не завжди дисциплінований військовослужбовець. В професійному відношенні підготовлений посередньо. Над вдосконаленням своїх теоретичних знань та практичних навичок не працює. До виконання службових обов'язків відноситься сумлінно. Документи що регламентують роботу знає, та не завжди вміло використовує у своїй діяльності. На зауваження старших реагує неадекватно. Бере участь у проведенні контрольних занять з бойової підготовки із військовослужбовцями рядового і сержантського складу бригади. Координує діяльність головних старшин підрозділів та головних сержантів окремих підрозділів бригади, вимагає ефективного виконання покладених на них обов'язків. У стройовому відношенні підтягнутий, завжди має охайний зовнішній вигляд. Державну таємницю зберігати вміє.».

Судом не встановлено наявності жодних рішень стосовно позивача про його переміщення чи звільнення тощо, які б приймались на підставі оскаржуваної оцінної картки, як і не встановлено реалізації висновку скороченої оцінної картки.

Отже, з аналізу наведеного вбачається, що інформація, зазначена в скороченій оцінній картці стосується оцінки за критеріями службової діяльності, оцінної характеристики та пропозицій безпосереднього начальника, а також висновків та рекомендацій прямого начальника.

Скорочена оцінна картка є документом внутрішнього користування, порядок заповнення якої, а також її оскарження регламентовано Інструкцією № 170. У разі незгоди з викладеними в оцінній картці даними, військовослужбовець має право звернутись із відповідною скаргою, у разі задоволення якої складається нова оцінна картка.

Тобто, оцінні характеристики, висновки, рекомендації та пропозиції, викладені в скороченій оцінній картці, є відображенням дій посадових осіб військової частини за підсумками щорічного оцінювання і самі по собі не породжують правових наслідків для військовослужбовця. Відповідно, така оцінна картка не порушує прав останнього, не є актом індивідуальної дії.

Враховуючи, що посадовими особами військової частини, у підпорядкуванні яких перебуває військовослужбовець, фактично реалізована їх компетенція та функція на проведення щорічного оцінювання та оформлення результатів такого оцінювання, оспорювана оцінна картка та службова характеристика не є такою, що порушує права позивача та інтереси шляхом обмежень у реалізації його прав чи безпідставного покладення на нього необґрунтованих обов'язків, відтак визнання протиправними дій щодо внесення відомостей до службової характеристики та Скороченої оцінної карти не призведе до поновлення порушеного права позивача, оскільки не є юридично значимою для позивача та носить виключно інформативний характер. Вказане також не свідчить про наявність права, яке підлягає захисту, оскільки захисту підлягає тільки порушене право, а не ймовірно порушене у майбутньому.

В той же час, матеріали справи не містять доказів звернення позивача з відповідною скаргою, за результатами розгляду якої приймається відповідне рішення.

В спірних правовідносинах актом індивідуальної дії, що має певні правові наслідки, породжує права та обов'язки для позивача є, по-перше, рішення за результатами скарги, по-друге, рішення, прийняте на підставі оскаржуваної оцінної картки про переміщення, звільнення тощо.

Суд вказує, що відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Положеннями частини першої статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені права, свободи або інтереси.

Отже, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав, свобод чи інтересів особи, що звернулася до суду з позовом, у публічно-правових відносинах.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 1 грудня 2004 у справі № 18-рп/2004 термін “порушене право”, який вживається у низці законів України, має той самий зміст, що й поняття “охоронюваний законом інтерес”. При цьому з приводу останнього, то в тому ж рішенні Конституційного Суду України зазначено, що “поняття “охоронюваний законом інтерес” означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб'єктивного права; б) є самостійним об'єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб'єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.

Отже, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Тобто для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що у зв'язку з прийняттям рішення, дією або бездіяльністю суб'єктом владних повноважень порушуються права позивача.

Проте право на звернення до адміністративного суду з позовом не завжди співпадає з правом на судовий захист, яке закріплено у статті 5 КАС України. Саме по собі звернення до адміністративного суду за захистом ще не означає, що суд зобов'язаний надати такий захист. Адже для того, щоб було надано судовий захист суд повинен встановити, що особа дійсно має право, свободу та інтерес, про захист яких вона просить і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем у публічно-правових відносинах.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13 листопада 2019 року у справі №687/1539/16-а та від 4 лютого 2020 року у справі №320/7969/17.

Крім того, суд звертає увагу на те, що обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер. Висновки, викладені у скороченій оцінній картці та службовій характеристиці не породжують обов'язкових юридичних наслідків для позивача. Водночас аналіз службової діяльності військовослужбовця за визначений період є лише висновками та рекомендаціями безпосереднього та прямого начальника, зазначення яких у скороченій оцінній картці та характеристиці відповідає законодавству. Такі висновки скороченої оцінної картки можуть бути підтверджені або спростовані судом у разі спору про законність рішень, дій, в основу яких покладені згадувані висновки та рекомендації скороченої оцінної картки та характеристики.

Суд вважає, що скорочена оцінна картка та службова характеристика не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні КАС України, не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, стосовно яких була складена, тому її висновки не можуть бути предметом спору. Скорочена оцінна картка та службова характеристика є носієм оціночної і доказової інформації щодо службової діяльності військовослужбовця, документом, на підставі якого приймаються відповідні рішення у формі наказів посадових осіб по особовому складу щодо призначення на посади, переміщення, звільнення з посад і зарахування у розпорядження, звільнення з військової служби та присвоєння військових звань. А тому оцінка скороченої оцінної картки та характеристики, в тому числі й оцінка дій посадових осіб щодо їх складання, викладення висновків, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такої скороченої оцінної картки та характеристики.

Аналогічна позиція щодо схожих правовідносин викладена у постанові Верховного Суду від 02.09.2020 у справі № 580/2354/19

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо надання висновків та рекомендацій у скороченій оцінній картці та характеристиці ОСОБА_1 не створюють безпосередньо для позивача будь-яких правових наслідків. Отже, відсутність порушення прав, свобод чи інтересів позивача є підставою для відмови у задоволенні позову.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а тому у задоволенні позову належить відмовити.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 241-246, 250, 251, 255, 295, КАС України, суд-

вирішив:

У задоволенні позову відмовити.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Грень Н.М.

Повний текст рішення складено та підписано 08.07.2021.