Рішення від 30.06.2021 по справі 320/2864/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2021 року № 320/2864/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Коздровської К.Д., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України, які полягають у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.12.2019 для перерахунку пенсії з 01.12.2019 за порівняною посадою заступника начальника відділу Головного слідчого управління Національної поліції України, яку позивач обіймала на день звільнення, з повною реальною інформацією з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за специфічні умови проходження служби, доплати, підвищення, індексації) та премії відповідно до форми, визначеною додатком №3 Порядку №45;

- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області для перерахунку пенсії з 01.12.2019 оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2019 за порівняною посадою заступника начальника відділу Головного слідчого управління Національної поліції України, яку позивач обіймала на день звільнення, з повною реальною інформацією, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", наказу МВС України №260 від 06.04.2016 із обов'язковим зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за специфічні умови проходження служби, доплати, підвищення, індексації) та премії відповідно до форми, визначеною додатком №3 Порядку №45.

Позивач зазначила, що вона є пенсіонером МВС України з 01.04.2010 року, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фону України у Київській області.

Позов мотивовано протиправністю відмови відповідача у наданні Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням відомостей про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019, з огляду на набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Позивач вважає, що право на перерахунок її пенсії виникло 19 листопада 2019 року після винесення постанови Шостим апеляційним адміністративним судом у справі №826/12704/18, якою визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 відкрито провадження в адміністративній справі №320/2864/21, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

26.03.2021 на офіційну електронну адресу суду від позивача надійшла заява про витребування доказів від відповідача, а саме довідки про грошове забезпечення за порівняною посадою заступника начальника відділу Головного слідчого управління Національної поліції України, яку позивач обіймала на день звільнення, з повною реальною інформацією з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за специфічні умови проходження служби, доплати, підвищення, індексації) та премії відповідно до форми, визначеною Додатком №3 Порядку №45 станом на 01.12.2019.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про витребування доказів.

Копію ухвали Київського окружного адміністративного суду від 22.03.2021 про відкриття провадження в адміністративній справі, повістку та копію позовної заяви із доданими до неї документами направлено на адресу відповідача рекомендованою кореспонденцією, яку отримано відповідачем 29.03.2021, що підтверджується трекінгом відправлення з сервісу пересилання поштових відправлень Укрпошта №0113300024571.

Відповідач правом на надання відзиву не скористався.

Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Сторони з відповідним клопотанням до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданим Києво-Святошинським РВ ГУМВС України в Київській області 28.05.2004.

Відповідно до витягу з наказу МВС України від 29.03.2010 №513 о/с (по особовому складу) підполковника міліції ОСОБА_1 , заступника начальника 1-го відділу управління розслідування особливо важливих справ, злочинів, учинених організованими групами, злочинними організаціями, та контролю за розслідуванням злочинів економічної спрямованості Головного слідчого управління звільнено з органів внутрішніх справ у відставку за п.65 ''а'' (за віком) з 31 березня 2010 року.

28.04.2010 позивачу видано Пенсійним фондом України пенсійне посвідчення № НОМЕР_2 , вид пенсії: за вислугу років.

Як вбачається з матеріалів справи, після звільнення зі служби в органах внутрішніх справ позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

11.11.2015 Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №988, якою визначено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції. Ця постанова набрала чинності 02.12.2015.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №103, пунктом 3 якої передбачено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до Постанови №988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

З програмного комплексу «Діловодство спеціалізованого суду» Київського окружного адміністративного суду вбачається, що до Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просила визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії із 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року у справі № 810/1269/18 встановлено такі фактичні обставини: «За результатами судового розгляду встановлено, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Київській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надала до ГУ ПФУ в Київській області довідку від 16.05.2017 № П-1102 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , що свідчить про дотримання державним органом Порядку № 45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду. Враховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, позивач має законні підстави для перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських від 16.05.2017 № П-1102, а відповідач - орган Пенсійного фонду, на порушення вимог статті 51 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45, пенсію позивачу після отримання довідки не перерахував".

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року у справі № 810/1269/18 адміністративний позов - задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей", статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови КМ України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", довідкою про грошове забезпечення позивача від 10.05.2017 № П-1655, починаючи з 01.01.2016.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії згідно із Законом України від 23.12.2015 № 900-VII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та членів їх сімей", статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови КМ України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", довідкою про грошове забезпечення позивача від 10.05.2017 № П-1655, починаючи з 01.01.2016.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2018 року у справі № 810/1269/18 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - повернуто особі, яка її подала.

В матеріалах справи наявна копія доданої позивачем довідки Головного управління МВС України в Київській області про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії від 16.05.2017 № П-1102, відповідно до якої визначено такі складові для перерахунку пенсії: посадовий оклад - 3800,00 грн., оклад за спеціальним званням - 2200,00 грн., надбавка за вислугу років (35%) - 2100,00 грн., надбавка за науковий ступінь 190,00 грн., премія (80,92%) - 6708,27 грн., всього - 14998,27 грн.

На виконання зазначених нормативних актів, рішення суду у справі № 810/1269/18 та на підставі відповідної довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області було здійснено перерахунок пенсії позивача.

Судом встановлено, що позивач звернулася до Міністерства внутрішніх справ України із заявою від 20.11.2020, в якій просить виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за прирівняною посадою поліцейського для здійснення обчислення та перерахунку з 01.01.2016 основного розміру пенсії.

У відповідь на вказану заяву Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України листом від 10.12.2020 №Б-24686/22 повідомив позивачу, що на виконання пункту 3 Постанови КМУ №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Національна поліція України визначила та надала МВС інформацію про фактично виплачені надбавки, доплати, підвищення та середні розміри премії за відповідними посадами поліцейських. Згідно з цією інформацією за січень 2016 року поліцейським була виплачена лише премія. Інші надбавки, які передбачені постановою КМУ №988 за січень 2016 року, не виплачувались. Тобто розмір пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 01 січня 2016 року перераховувався з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії (на відміну від пенсії осіб з числа військовослужбовців).

З урахуванням викладеного МВС та ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та місті Києві були підготовлені та надіслані до територіальних органів Пенсійного фонду України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Зазначає, що Велика Палата Верховного Суду, розглянувши зразкову справу №802/2196/17-а, установила, що для включення до розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії виплат, які фактично не встановлювалися та не виплачувалися поліцейським за січень 2016 року, підстави відсутні. Вказує, що після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 та 3 Постанови КМУ №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій.

На підставі викладеного, Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України повідомив позивачу про відсутність підстав для видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Не погоджуючись з такою позицією відповідача, позивач звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є, зокрема, Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з положеннями статті 43 Закону №2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Частиною другою статті 51 Закону №2262 передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано статтею 63 Закону №2262.

Так, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як було вказано вище, Кабінет Міністрів України постановою №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону №2262, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до положень пункту 4 постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:

1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби;

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Відповідно до пункту 2 постанови №988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону №580 та Постанови №988 МВС 06.04.2016 видало наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260).

Згідно з пунктом 3 Розділу І Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.

До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 4 Розділу ІІ Порядку №260 передбачено, що надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.

Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.

Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Поліцейським, які отримують підвищені посадові оклади, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції виплачується з урахуванням підвищених посадових окладів.

У разі несвоєчасного або неналежного виконання завдань, зниження результатів службової діяльності розмір установленої раніше надбавки за мотивованим поданням керівництва органу поліції може бути зменшено або надбавку взагалі скасовано, про що оголошується наказом.

Згідно з пунктом 12 Розділу ІІ Порядку №260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та в межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції України.

Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення.

Рішення керівників органів поліції про преміювання оформлюється наказом, який видається до 25 числа кожного місяця, згідно із затвердженим положенням про преміювання та на підставі списків керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції. Рішення керівників органів поліції про преміювання заступників керівника органу поліції, керівників структурних підрозділів та відокремлених структурних підрозділів здійснюється на підставі наказу.

Залежно від виконання показників преміювання (у тому числі успішного виконання службових обов'язків, допущення проступків, застосування до поліцейських дисциплінарного стягнення в установленому законодавством порядку), які можуть впливати на розмір премії, до наказу про преміювання за відповідний місяць можуть уноситися відповідні зміни та проводитися перерахунок премії на підставі мотивованого рапорта (звернення) керівника.

Нарахування премії проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер).

Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції.

Виплата премії проводиться щомісяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Поліцейським поліції охорони виплата премії здійснюється щомісяця до 07 числа за минулий місяць разом з виплатою грошового забезпечення

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (тут і далі - Порядок №45, в редакції, чинній на момент звернення позивача до відповідача із заявою про видачу нової довідки про розмір грошового забезпечення, для перерахунку пенсії з урахуванням постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, підставою для перерахунку пенсії є:

- зміна розміру грошового забезпечення на підставі рішення КМУ;

- введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій.

Згідно з пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Отже, розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 12 грудня 2018 року у справі №802/2196/17, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Таким чином, оскільки право у позивача на перерахунок пенсії виникло у січні 2016 року, у довідці для перерахунку пенсії належить вказати усі додаткові види грошового забезпечення та премію у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом в постанові від 29.07.2020 у справі №636/3610/17 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 90652665).

За таких обставин, на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто станом на січень 2016 року, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) не виплачувались.

Посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, суд вважає безпідставними, оскільки цим рішенням були визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

У той же час, спірні правовідносин врегульовувалися пунктом 3 Постанови №103 та додатком 3 Порядку №45 (затверджена форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які не оскаржувалися у рамках адміністративної справи №826/3858/18.

Не є переконливими і посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019 та яким визнано протиправним та нечинним пункт 3 постанови №103, оскільки це судове рішення не змінює порядок та підстави проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського.

Так, як до прийняття Окружним адміністративним судом міста Києва рішення у справі №826/12704/18, так і після цього, передбачено, що підставою для перерахунку пенсії, призначеної за Законом №2262, є або зміна розміру грошового забезпечення на підставі рішення КМУ або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій. Такі умови передбачені статтями 43 та 63 Закону №2262 та пунктом 1 Порядку №45, які не зазнали змін у зв'язку з набранням законної сили рішенням суду у справі №826/12704/18.

Суд звертає увагу на те, що включення до складу грошового забезпечення начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (окрім посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) було передбачено і до прийняття Окружним адміністративним судом міста Києва рішень у справах №826/3858/18 та №826/12704/18.

Умовою для включення додаткових видів грошового забезпечення до довідки для перерахунку пенсії, згідно з вищенаведеними положеннями Порядку №45, є визначення та виплата таких додаткових видів грошового забезпечення на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами). Вказана умова залишається чинною і на теперішній час.

Цей висновок суду підтверджується і тим, що у довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанов №988 та №103 був включений такий додатковий вид грошового забезпечення як премія, розмір якої визначався станом на січень 2016 року, що і є моментом виникнення права позивача на перерахунок пенсії у зв'язку з прийняттям постанови №988.

Суд зауважує, що право позивача на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, закріплено частиною другою статті 51 Закону №2262. Це право виникло у позивача 01.01.2016 у зв'язку з прийняттям Постанови №988 та набранням нею чинності 02.12.2015, а тому прийняття Кабінетом Міністрів України постанови №103, яке за своєю суттю є лише рішенням про здійснення перерахунку пенсії, не впливає на таке право позивача. Наведене підтверджується і тим, що незважаючи на те, що Постанова №103 набрала чинності з 1 березня 2018 року, нею передбачено здійснити перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 1 січня 2016 року, тобто з моменту виникнення у таких осіб права на перерахунок. Звідси, як внесення змін до Постанови №103, так і визнання її положень протиправними та нечинними у судовому порядку не впливають на наявність у позивача права на перерахунок його пенсії, яке виникло у нього 01.01.2016 та яке має реалізовуватися з урахуванням складових грошового забезпечення, які були визначені та виплачувалися саме у січні 2016 року.

Отже, набрання чинності судовим рішенням у справі №826/12704/18 не є підставою для перерахунку пенсії позивача, оскільки у зв'язку з прийняттям такого рішення не відбулася зміна розміру грошового забезпечення та не були введені нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії.

Наведені обставини і відрізняють цю справу від зразкової справи №160/8324/19, під час якої Верховним Судом було встановлено, що з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій військовослужбовців, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Наведений висновок Верховного Суду був зроблений у зв'язку з тим, що після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 рішенням у справі №826/3858/18 військовослужбовці мають право на включення у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не лише посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а й додаткових видів грошового забезпечення.

У зв'язку з цим висновок Верховного Суду у справі №160/8324/19 не є релевантним до спірних правовідносин, оскільки, як було вказано вище, право позивача на врахування у складі грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії усіх його складових (у тому числі премії та надбавки за специфічні умови проходження служби) було передбачено як до, так і після прийняття Постанови №103, та виникло у нього 01.01.2016 відповідно до положень пункту 4 постанови №988. Отже, набрання законної сили рішенням у справі №826/12704/18 не є підставою для перерахунку пенсії позивача, оскільки не свідчить про виникнення у позивача передумов для такого перерахунку, визначених Законом №2262 та Порядком №45.

При цьому, саме факт виплати премії та надбавок поліцейським у січні 2016 року є визначальним для вирішення питання про включення такої премії та надбавки у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно з правовим висновком, викладеним Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 12.12.2018 у зразковій справі №802/2196/17-а (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 79112740).

Крім того, суд звертає увагу, що в межах даної справи позивач не зазначив, - які саме основні та додаткові види грошового забезпечення відповідач мав визначити у новій довідці для позивача, але не визначив (відмовив у наданні довідки).

При цьому, позивачем не надано і попередньої довідки (виданої до видачі довідки від 16.05.2017), з якої б вбачалося, які види грошового забезпечення до неї включені та чи вплинуло це на зменшення складових грошового забезпечення, як і не надано відомостей щодо складових грошового забезпечення позивача до прийняття постанови № 103 та після прийняття, з аналізу яких можна було б дійти висновку про порушення прав позивача, хоча, в силу вимог ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

У той же час, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

По суті, позовні вимоги є абстрактними та носять загальний характер, без деталізації відомостей щодо того, - які складові грошового забезпечення відповідач мав включити у нову довідку у порівнянні з раніше визначеними видами грошового забезпечення.

Позов містить лише загальне посилання на певні норми права та гіпотетичні розсуди щодо порушення прав позивача без посилання на докази, які б свідчили про порушення прав позивача на певні складові грошового забезпечення, які відповідач мав би визначити, але не визначив.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду 26 січня 2021 року у справі № 560/3102/20 дійшов висновку про те, що наведену у частині п'ятій статті 160 КАС України правову категорію «зміст позовних вимог» слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає постановити судове рішення, що спрямоване на задоволення певної матеріально-правової вимоги позивача. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб'єктивного права, зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формулюватися максимально чітко і зрозуміло.

Відтак, за наведених вище обставин, за висновком суду, позивачем в порядку в виконання обов'язку, визначеного ч. 1 ст. 77 КАС України, не доведено наявності обставин, які б зумовлювали виникнення у відповідача обов'язку сформувати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає підстав для висновку про порушення відповідачем прав чи інтересів позивача у сфері спірних відносин, а відтак, суд приходить до висновку про необґрунтованість позивних вимог, їх безпідставність, що є підставою для відмови у задоволенні позову, оскільки підстави для задоволення позову відсутні.

Наведені позивачем доводи та наявні матеріали не спростовують наведеного та не доводять зворотного.

В контексті останнього слід додати, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що вчинено судом у даній справі.

Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись статтями 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення суду складено 30.06.2021 р.

Суддя Кушнова А.О.