Справа № 560/3904/21
іменем України
08 липня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/214 від 07.07.2020 з 01.04.2019 року. Також просить зобов'язати відповідача вчинити дії щодо перерахунку пенсії з 01.01.2018 з урахуванням сум щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010, які він отримував під час проходження військової служби та індексації грошового забезпечення, здійснивши виплату недоплачених коштів.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у позивача поновлене право на виплату пенсії з урахуванням усіх (у тому числі додаткових) видів грошового забезпечення. У зв'язку з цим, позивачу виготовлено оновлену довідку із зазначенням у ній розмірів усіх складових грошового забезпечення, у тому числі додаткових. Цю довідку було скеровано УПФУ у Хмельницькій області разом з заявою про перерахунок пенсії, однак пенсійний орган відмовився проводити перерахунок з підстав, які позивач вважає протиправними. Крім цього позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування для перерахунку пенсії розміру щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010, яку він отримував під час проходження військової служби, а також індексації грошового забезпечення.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому відповідач позов не визнає. Покликається на те, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати перелік складових грошового забезпечення та їх розміри, оскільки перерахунок пенсій здійснюється на підставі тих даних, які вказані у довідках, виданих уповноваженими органами. Оскільки у довідках Адміністрації Державної прикордонної служби України від 31.03.2018 станом на 01.03.2018 та № 11/214 від 07.07.2020 станом на 05.03.2019 відсутні такі складові як щомісячна додаткова грошова винагорода та індексація грошового забезпечення, підстави для їх врахування при проведенні перерахунку пенсії позивача відсутні. Також посилається на те, що постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду у справі № 2240/2901/18 від 03.03.2020, на яку посилається позивач, останньому відмовлено в частині визнання протиправною бездіяльності Адміністрації ДПС України щодо невключення до довідки для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року складових грошового забезпечення (як основних так і додаткових), які мали постійний щомісячний характер та відповідних одноразових виплат. Зазначає, що нормативно-правові акти, які передбачають підвищення грошового забезпечення, або інший порядок перерахунку пенсій після 05.03.2019 Кабінет Міністрів України не приймав, грошове забезпечення відповідних категорій пенсіонерів не змінювалось. Зважаючи на це, підстави для проведення нового перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки відсутні. У позові просить відмовити.
Вирішуючи спір, суд встановив наступне.
Позивач отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що доводиться матеріалами пенсійної справи і ніким під сумнів не ставиться. У зв'язку з набранням законної сили рішеннями судів, якими поновлене право військових пенсіонерів на обчислення пенсії з розрахунку усіх видів грошового забезпечення ( у тому числі додаткових), позивач звернувся про видачу йому довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Позивачу виготовлено довідку Адміністрацією Державної прикордонної служби України за № 11/214 від 07.07.2020, яку разом з заявою позивача було направлено відповідачу для проведення перерахунку пенсії. Довідка виготовлена без зазначення у ній сум щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №889 від 22.09.2010 та індексації грошового забезпечення.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.
Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює спірні правовідносини у сфері пенсійного забезпечення є Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ. Згідно з частинами 1,2,4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Відповідно до частини третьої статті 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера про перерахунок пенсії у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.
Додаток 2 до Порядку №45 містив форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка Постановою КМУ №103 була викладена в редакції, що не передбачає щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії).
Разом з тим, окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. Отже, положення пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, у тому числі щодо обмеження грошового забезпечення пенсіонерів трьома складовими, втратили чинність з 05 березня 2019 року.
Таким чином, перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, повинен здійснюватись за правилами, що були передбачені до внесення змін постановою №103, а саме з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх додаткових видів грошового забезпечення, на які особа набула право раніше.
Відтак, з 05 березня 2019 року у позивача поновлене право на перерахунок його пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх додаткових видів грошового забезпечення, право на які він набув раніше (правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, залишеній без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020).
Отже, поновлення права пенсіонера на включення у перерахунок додаткових видів грошового забезпечення, є належною підставою для проведення перерахунку.
Зважаючи на це, відмова Головного управління у проведенні перерахунку пенсії позивача відповідно до оновленої довідки є протиправною, чого відповідач не спростував. Оскільки відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача, позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.
З огляду на це, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунок та виплату пенсії позивача, виходячи з розмірів грошового забезпечення, зазначених у довідці, виданій уповноваженим органом.
Разом з тим, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 з урахуванням сум щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №889 та індексації грошового забезпечення, здійснивши виплату недоплаченої частини пенсії з 01.01.2018 року однією сумою, задоволенню не підлягають.
Орган Пенсійного фонду не наділений повноваженнями включати до грошового атестату військовослужбовця, виданого органом військового управління, будь-які додаткові види грошового забезпечення. Крім того, як вже зазначено вище, визначення розмірів та складових видів грошового забезпечення ( у тому числі додаткових) для обчислення і перерахунку пенсій належить до повноважень Адміністрації Державної прикордонної служби України, а не до повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Як вбачається зі змісту виданої позивачу довідки від 07.07.2020 № 11/214, у ній відсутні такі складові грошового забезпечення як щомісячна додаткова грошова винагорода, передбачена постановою Кабінету Міністрів України №889 та індексація грошового забезпечення. У той же час, повноваження щодо включення або невключення вказаних складових у відповідача відсутні, тому у цій частині позовні вимоги є необґрунтованими.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи зазначене, позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці, виданій Адміністрацією Державної прикордонної служби України за № 11/214 від 07.07.2020.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці, виданій Адміністрацією Державної прикордонної служби України за № 11/214 від 07.07.2020 (включаючи усі вказані у ній додаткові види грошового забезпечення) з 01.04.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 08 липня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок