Справа № 369/4594/21
Провадження № 3/369/3590/21
Іменем України
31.05.2021 року м. Київ
Суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Козак Ірина Адамівна, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з БПП в с. Чайки УПП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
встановила:
05 квітня 2021 року о 00:20 год., водій ОСОБА_1 , керував автомобілем «ВАЗ 2101», днз НОМЕР_1 , по вул. Старо-Житомирська, 41 в с. Гнатівка Бучанського (Києво-Святошинського) району Київської області, з ознаками наркотичного сп'яніння (розширені зіниці очей не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, бліде обличчя), від проходження огляду на стан сп'яніння в установленому законом порядку відмовився.
Своїми діями водій ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України (далі - ПДР), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.
В судові засідання 26 квітня та 31 травня 2021 року ОСОБА_1 не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи, повідомлений у передбаченому законом порядку. Будь-яких клопотань про його участь в судовому засіданні не надходило, його участь при розгляді даної категорії справи не є обов'язковою, у зв'язку з чим та з огляду на розумні строки розгляду провадження, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 .
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно з ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно із ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні по справі «O'Halloran and Francis v. The United Kingdom»[GC] no. 15809/02 і 25624/02ECHR 29 червня 2007 року, постановлено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Положеннями ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 27 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року № 14 (із змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України № 18 від 19 грудня 2008 р.), судам слід ураховувати, що відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів. Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп'яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
При цьому, суд зауважує, що диспозицією ч. 1 ст. 130 КУпАП, передбачено декілька альтернативних діянь, які є окремими складами цього адміністративного правопорушення, серед яких відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Тобто, відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження огляду на стан сп'яніння охоплюється складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 350988 від 05 квітня 2021 року в якому вказано, що громадянин ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Поряд з цим, в матеріалах справи № 369/4594/21, наявна довідка начальника ВАП БПП в с. Чайки УПП в Київській області капітана поліції Юлії Таран, щодо повторності притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та витяг з ЄДРСР - постанови Києво-Святошинського районного суду Київської області від 01 березня 2021 року, у зв'язку з чим, просить суд вважати фабулу протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 350988, складеного відносно громадянина ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Крім того, згідно з Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС України № 1376 від 06 листопада 2015 року, п. 7 розділу ІІ вбачається, що не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Наведене твердження працівників поліції, суперечить наведеним вище вимогам Закону та узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, згідно з якою суд позбавлений права самостійно змінювати кваліфікацію вчиненого чи змінювати фабулу викладеного правопорушення. Наведене викладено в рішенні від 30 травня 2013 року, заява №36673/04 у справі «Малофєєва проти Росії», де ЄСПЛ констатував, що у випадку коли викладена у протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь звинувачення.
Таким чином, суд вважає за необхідне розглянути справу № 369/4594/21 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, яке ставиться йому у провину підтверджується такими доказами: протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 350988 від 05 квітня 2021 року, направленням водія ОСОБА_1 до закладу охорони здоров'я для проходження огляду на стан сп'яніння, письмовим зобов'язанням ОСОБА_2 про доставку транспортного засобу «ВАЗ 2101», днз НОМЕР_1 , за адресою: вул. Старо-Житомирська, 41, с. Гнатівка, Бучанський район, Київська область, та не передавати його водієві ОСОБА_1 рапортом інспектора БПП в с. Чайки УПП в Київській області, інформацією, що міститься на DVD-диску, а саме відеозаписом з нагрудної камери працівника поліції та оглянутими в судовому засіданні довідку начальника ВАП БПП в с. Чайки УПП в Київській області капітана поліції Юлії Таран, щодо повторності притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, витяг з ЄДРСР - постанови Києво-Святошинського районного суду Київської області від 01 березня 2021 року.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 350988 від 05 квітня 2021 року, складеного у відповідності з вимогами ст. 256 КУпАП, ОСОБА_1 будь-яких зауважень не висловив підписавши його, з якого вбачається порушення водієм п. 2.5 ПДР України.
З направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції вбачається, що водій ОСОБА_1 направлявся на огляд 05 квітня 2021 року о 00:30 год.
Як вбачається з рапорту інспектора БПП в с. Чайки УПП в Київській області, 05 квітня 2021 року близько 00:20 год. патрулюючи в складі «Комета 315» було зупинено транспортний засіб «ВАЗ 2101», днз НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 за порушення ПДР України, за адресою: вул. Старо-Житомирська, 41, с. Гнатівка, Бучанський район, Київська область. Під час спілкування з водієм у нього було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння (розширені зіниці очей не реагують на світло, виражене тремтіння пальців рук, бліде обличчя). У зв'язку з чим водію було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння, у встановленому законом порядку в закладі охорони здоров'я. Водій ОСОБА_1 відмовився від відповідного огляду на стан сп'яніння, що зафіксовано на відеозаписі відзнятому на нагрудну камеру ZM 0349, тому на водія було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 350988.
Крім того, з переглянутого відеозапису, відзнятого при оформленні адміністративних матеріалів чітко вбачається, що водієві ОСОБА_1 патрульним запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння від якого він відмовився.
У зв'язку з чим водій ОСОБА_1 був відсторонений від керування транспортним засобом «ВАЗ 2101», днз НОМЕР_1 , що підтверджується наявним в матеріалах справи письмовим зобов'язанням ОСОБА_2 про доставку транспортного засобу за місцем проживання ОСОБА_1 .
Тобто, зазначене діяння містить ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Будь-яких даних, які б спростовували обставини, що підтверджуються вказаними вище доказами, які були безпосередньо досліджені в судовому засіданні та винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, суду не надано. Будь-яких клопотань від ОСОБА_1 до суду не надходило.
Підстав вважати ці докази такими, що отримані з порушенням встановленого законом порядку, і давали б підстави визнавати встановлені обставини недійсними, у суду немає.
Таким чином, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, доведена поза розумним сумнівом, його дії містять склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, у зв'язку з чим суд накладає на нього адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавлення права керування транспортними засобами в межах санкції інкримінованої статті.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , судом не встановлено.
Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 40-1, 130 ч. 1, 245, 251, 252, 280, 283, 284 ч. 1 п. 1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,
постановила:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 350988 від 05 квітня 2021 року) та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн в дохід держави з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір за винесення постанови про накладення адміністративного стягнення в сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Строк пред'явлення постанови до виконання - три місяці з дня її винесення.
Суддя І. А. Козак