Рішення від 26.04.2021 по справі 753/157/21

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/157/21

провадження № 2/753/3898/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

"26" квітня 2021 р. м. Київ

Дарницький районний суд м. Києва у складі головуючого судді Курічової В.М.,

за участю секретаря судового засідання Козленко С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення з нього заборгованості за кредитним договором № DNABRX03270154 від 18.09.2007, яка станом на 08.09.2020 складає 102 101,86 грн та включає:

-1 632,22 грн - заборгованість за кредитом;

-49 187,24 грн - заборгованість по відсоткам за користування кредитом;

-740,88 грн - заборгованість по комісії за користування кредитом;

-50 541,52 грн - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язання за договором.

На обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно до укладеного договору відповідач по справі отримав кредит у розмірі 2 520,00 грн. зі сплатою відсотків за користування кредитом в розмірі 12,00 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом. У порушення умов договору відповідач зобов'язання за кредитним договором належним чином не виконав, у зв'язку з чим станом на 08.09.2020 утворилась заборгованість, яка до цього часу не погашена.

Ухвалою суду від 15.01.2021 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження з повідомленням сторін, відповідачу визначено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву і всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та дату судового розгляду справи повідомлявся належним чином. При цьому, представник позивача разом з поданням позовної заяви просив суд розглядати справу за відсутності представника позивача та не заперечує проти винесення заочного рішення у разі неявки відповідача.

Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, про час та дату судового засідання повідомлявся належним чином, шляхом направлення судової повістки, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позовну заяву не подав.

За таких обставин та за відсутності заперечень позивача, суд ухвалив провести заочний розгляд справи за відсутністю сторін.

У зв'язку з неявкою в судове засіданні всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до такого висновку

Згідно з ч. 1 ст. 81, 89 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини,на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Судом встановлено, що 18.09.2007 відповідач з метою отримання банківських послуг звернувся до позивача та, підписавши відповідну заяву позичальника № DNABRX03270154, відповідно до якої останній приєднався до Умов надання споживчого кредиту «Розстрочка» (стандарт), отримав кредитну карту, строковий кредит у суму 2 520,00 грн на строк 12 місяців - з 18.09.2007 по 18.09.2008 включно, з умовами сплати за користування кредитом відсотків у розмірі 1,0% на місяць на суму залишку заборгованості по кредиту, щомісячної винагороди за надання фінансового інструменті у розмірі 61,74 грн та єдиноразової винагороди за надання фінансового інструменту у розмірі 420,00 грн в обмін на зобов'язання позичальника з повернення кредиту, сплати відсотків, винагороди, комісії в зазначені в заяві та Умовах надання споживчого кредиту фізичним особам («Розстрочка») (стандарт) строки. Погашення заборгованості здійснюється в наступному порядку: щомісяця в період сплати, за який приймається період з 10 по 15 число кожного місяця позичальник повинен надати банку грошові кошти (щомісячний платіж) у сумі 285.84 грн для погашення заборгованості за кредитом, яка складається із заборгованості за кредитом, відсотків, винагороди, комісії, а також інших витрат згідно з Умовами. Для виконання зобов'язань банк відкриває позичальнику рахунок.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язань або одностороння зміна його умов не допускається.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Позивач надав розрахунок заборгованості, згідно з яким відповідач свої зобов'язання щодо своєчасного погашення заборгованості за кредитом та сплати відсотків не виконав, в зв'язку з чим станом на 08.09.2020 має перед позивачем заборгованість на загальну суму 102 101,86 грн, що складається з такого:

- 1 632,22 грн - заборгованість за кредитом;

-49 187,24 грн - заборгованість по відсоткам за користування кредитом;

-740,88 грн - заборгованість по комісії за користування кредитом;

-50 541,52 грн - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язання за договором.

За вимогами статей 527, 530 ЦК України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і у встановлений строк відповідно до умов договору та вимог закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 1049 ЦК України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику у строк та в порядку, що встановлені договором.

Згідно зі ст. 1050 та ч. 1 ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк зобов'язується надати грошові кошти (кредит) громадянину у розмірі та на умовах, встановлених договором, а громадянин зобов'язується повернути кредит та сплатити відсотки. Якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов'язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то у разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 цього Кодексу.

Згідно з частиною першою ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Статтею 536 ЦК України, встановлено, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 631 ЦК України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору. Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.

Відповідно до висновку про застосування норм права, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.03.2018 у справі № 444/9519/12 та постанові від 31.10.2018 № 202/4494/16-ц, припис абзацу 2 частини першої статті 1048 ЦК України про щомісячну виплату процентів до дня повернення позики у разі відсутності іншої домовленості сторін може бути застосований лише у межах погодженого сторонами строку кредитування. Право кредитодавця нараховувати передбачені договором проценти за кредитом, а також обумовлену кредитним договором неустойку припиняється після спливу визначеного договором строку кредитування чи у разі пред'явлення до позичальника вимоги згідно з частиною другою статті 1050 ЦК України. В охоронних правовідносинах права та інтереси позивача забезпечені частиною другою статті 625 ЦК України, яка регламентує наслідки прострочення виконання грошового зобов'язання.

Таким чином, зважаючи, що за умовами договору № DNABRX03270154 від 18.09.2007, укладеного між сторонами, позивач надав відповідачеві строковий кредит у розмірі 2 520,00 грн на строк 12 місяців з 18.09.2007 по 18.09.2008 включно, право кредитодавця нараховувати передбачені договором проценти за кредитом, а також пеню та комісію припиняється після спливу визначеного договором строку кредитування.

На підставі викладеного, суд вважає вимоги позивача щодо розміру відсотків та комісії за період після строку кредитування безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Вимога про стягнення з відповідача заборгованості з відсотків та комісії за період до закінчення строку кредитування є обґрунтованою, тому суд відповідно до наявного розрахунку позивача ухвалює до стягнення з відповідача станом на 16.09.2020:

-2 261,31 грн - заборгованість з відсотків за користування кредитом;

-740,88 грн - заборгованість з комісії за користування кредитом.

Суд відмовляє у стягнені пені, оскільки у договорі порядок та строки її нарахування сторони не узгодили.

Враховуючи, що фактично отримані та використані позичальником кошти у добровільному порядку АТ КБ «ПриватБанк» не повернуті, а згідно з ч. 2 другої ст. 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання в будь-який час, що свідчить про порушення його прав, суд погоджується, що він вправі вимагати захисту своїх прав через суд - шляхом зобов'язання виконати боржником обов'язку з повернення фактично отриманої суми кредитних коштів, а також узгоджених сторонами у договорі відсотків та комісії у межах строку кредитування.

Такі висновки відповідають висновку, викладеному у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 липня 2019 року у справі № 342/180/17.

Отже, з відповідача на користь позивача підлягає до стягнення 1 632,22 грн заборгованість за наданим кредитом (тілом кредиту), 2 261,31 грн - заборгованість з відсотків за користування кредитом, 740,88 грн заборгованість з комісії за користування кредитом, без стягнення пені, тобто на загальну суму 4 634,41 грн.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а саме: 95,43 грн.

Керуючись нормами ст. 5, 12, 13, 76-81, 141, 259, 280-284, 288, 289, 354, п.п. 15.5 п.15 ч. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства Комерційний Банк «ПриватБанк» заборгованість за кредитним договором від 18.09.2007 № DNABRX03270154, а саме: 1 632,22 грн заборгованість за наданим кредитом (тілом кредиту), 2 261,31 грн - заборгованість з відсотків за користування кредитом, 740,88 грн заборгованість з комісії за користування кредитом, на загальну суму - 4 634,41 грн.

Стягнути ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства Комерційний Банк «ПриватБанк» витрат зі сплати судового збору у сумі 95,43 грн.

Позивач Акціонерне товариство Комерційний банк «Приватбанк», код ЄДРПОУ 14360570, місцезнаходження: м. Київ, вул. Грушевського, 1-Д.

Відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, РНОКПП: НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

На заочне рішення суду позивачем може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного суду безпосередньо або через Дарницький районний суд м. Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Позивач, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя В.М. Курічова

Попередній документ
98127646
Наступний документ
98127648
Інформація про рішення:
№ рішення: 98127647
№ справи: 753/157/21
Дата рішення: 26.04.2021
Дата публікації: 08.07.2021
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Дарницький районний суд міста Києва
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них; страхування, з них; позики, кредиту, банківського вкладу, з них
Розклад засідань:
17.02.2021 11:00 Дарницький районний суд міста Києва
17.03.2021 10:20 Дарницький районний суд міста Києва
26.04.2021 10:00 Дарницький районний суд міста Києва
Учасники справи:
головуючий суддя:
КУРІЧОВА В М
суддя-доповідач:
КУРІЧОВА В М
відповідач:
Шептуха Олексій Анатолійович
позивач:
АТ КБ "ПРИВАТБАНК"