Рішення від 22.06.2021 по справі 813/1792/16

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2021 року справа №813/1792/16

зал судових засідань №7

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Середа О-В.І.,

за участю сторін:

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Бруха А.О.,

представника відповідача Тереха І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним і скасування наказу, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з вказаним позовом, в якому просив:

-визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції у Львівській області (далі - ГУ НП у Львівській області) від 30 листопада 2015 року № 105 о/с “Про встановлення стажу служби у поліції та посадових окладів особам молодшого, середнього складу поліції” в частині встановлення стажу для виплат відсоткової надбавки за вислугу років полковнику поліції ОСОБА_1 ;

-зобов'язати ГУ НП у Львівській області зарахувати до загального стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років весь термін перебування на службі в органах податкової міліції з 28 листопада 2005 року по 1 лютого 2010 року та з 9 серпня 2010 року по 7 червня 2012 року та провести перерахунок та виплату грошового забезпечення та одноразової допомоги;

-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФ України у Львівській області) здійснити перерахунок розміру та виплату пенсії з врахуванням проведеного ГУ НП у Львівській області перерахунку розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 8 грудня 2016 року, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано наказ ГУ НП у Львівській області від 30 листопада 2015 року № 105 о/с “Про встановлення стажу служби у поліції та посадових окладів особам молодшого, середнього складу поліції” в частині встановлення стажу для виплат відсоткової надбавки за вислугу років полковнику міліції ОСОБА_1 . Зобов'язано ГУ НП у Львівській області зарахувати до загального стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років весь термін перебування ОСОБА_1 на службі в органах податкової міліції з 28 листопада 2005 року по 1 лютого 2010 року та з 9 серпня 2010 року по 7 червня 2012 року та провести перерахунок та виплату грошового забезпечення та одноразової допомоги при звільненні зі служби. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Постановою Верховного Суду від 04.03.2021 року касаційні скарги Головного управління Національної поліції у Львівській області та Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області задоволено частково. Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 8 грудня 2016 року у справі №813/1792/16 скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

У постанові Верховного Суду від 04.03.2021 колегія суддів зазначила, що судами попередніх інстанцій не вирішено питання дотримання позивачем строку звернення до суду.

Після автоматизованого розподілу для розгляду цієї справи визначеного головуючу суддю Братичак У.В.

Ухвалою від 30.03.2021 адміністративну справу №813/1792/16 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним і скасування наказу, зобов'язання вчинити дії прийнято до провадження.

11.05.2021 протокольною ухвалою суду виключено з числа відповідачів Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області та прийнято до справи заяву позивача про зменшення позовних вимог, в якій останній просить:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції у Львівській області від 30 листопада 2015 року № 105 о/с “Про встановлення стажу служби у поліції та посадових окладів особам молодшого, середнього складу поліції” в частині встановлення стажу для виплат відсоткової надбавки за вислугу років полковнику поліції ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області зарахувати до загального стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років весь термін перебування на службі в органах податкової міліції з 28 листопада 2005 року по 01 лютого 2010 року та з 09 серпня 2010 року по 07 червня 2012 року та провести перерахунок та виплату грошового забезпечення та одноразової допомоги.

Ухвалою суду від 31.05.2021 заяву позивача про поновлення строку звернення до суду - задоволено. Визнано поважними причини пропуску позивачем строку звернення до суду. Поновлено ОСОБА_1 пропущений строк звернення до суду у справі за його позовом до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним і скасування наказу, зобов'язання вчинити дії.

Протокольною ухвалою від 31.05.2021 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.

Позивач та його представник під час нового судового розгляду позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в позовній заяві. Зазначили, що винесений відповідачем наказ № 105 о/с від 30.11.2015 року “Про встановлення стажу служби у поліції та посадових окладів особам молодшого, середнього складу поліції” в частині встановлення вислуги років не враховує стажу роботи позивача в податковій міліції, а, отже, є протиправним. При цьому, наголошують, що його вислуга років станом на час звільнення становить 26 років 08 місяців 19 днів, що підтверджується наказом ГУ НП у Львівській області № 96 о/с від 28.03.2016 року. Окрім того, зазначає, що на підставі оскарженого наказу № 105 о/с від 30.11.2015 року відповідачем помилково розраховано грошове забезпечення позивача у нижчому розмірі, а також в меншому розмірі обчислено одноразову грошову допомогу при звільненні.

Представник відповідача під час нового судового розгляду позовні вимоги заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Додатково зазначив, що зарахування стажу до стажу роботи в поліції визначається у відповідності до ст. 72 Закону України “Про Національну поліцію”. Враховуючи те, що вказаною статтею не передбачено включення до стажу служби в поліції стажу роботи в податковій міліції, відповідач не включив позивачу до стажу служби період його роботи в податковій міліції та, відповідно, обчислив грошове забезпечення та розмір одноразової грошової допомоги при звільненні виходячи зі стажу 18 років 03 місяці 28 днів. Також, зазначає, що у відповідності до ч. 2 ст. 17 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (з наступними змінами та доповненнями), особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах “б”-”д” статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії, серед іншого зараховуються служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. Відповідно були внесені зміни і до постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей та деяких інших осіб”. Так, на підставі внесених 02.03.2016 року змін, відповідачем було видано наказ № 96 о/с від 28.03.2016 року в доповнення до наказу № 150 о/с від 30.12.2015 року в частині звільнення полковника поліції ОСОБА_1 , в якому зазначено, що вислуга років для призначення пенсії становить 26 років 08 місяців 19 днів. Враховуючи наведене, зазначає, що всі дії відповідачем вчинялися на підставі чинного на той час законодавства та в межах наданих йому повноважень. Тому, підстав для перерахунку грошового забезпечення позивача та розміру одноразової грошової допомоги при звільненні виходячи з вислуги 26 років 08 місяців 19 днів немає.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті з урахуванням висновків Верховного Суду, суд встановив таке.

ОСОБА_1 з 03.07.1987 року по 15.05.1989 року проходив службу у Збройних силах України, з 13.07.1993 року по 28.11.2005 року - в органах внутрішніх справ.

Надалі, наказом заступника начальника УМВС у Львівській області за № 653 о/с від 21.11.2005 року з 28.11.2005 року по 01.02.2010 року був відряджений на службу в державну податкову адміністрацію, де проходив службу в податковій міліції.

З 01.02.2010 року по 09.08.2010 року проходив службу в УМВС у Волинській області.

У період з 07.06.2012 року по 06.11.2015 року проходив службу в податковій міліції ДПА у Львівській області.

З 07.06.2012 року по 06.11.2015 року проходив службу в ГУ МВС України у Львівській області, а з 07.11.2015 року по 30.12.2015 року прийнятий на службу в ГУ НП України у Львівській області.

Згідно з послужного списку № С-645943 ОСОБА_1 вбачається, що станом на 25.03.2014 року вислуга років для виплати надбавки за вислугу років та для визначення тривалості чергової відпустки становила 25 років 00 місяців 00 днів.

Відповідно до наказу ГУ МВС України у Львівській області № 940 о/с від 06.11.2015 року відповідно до п. 9 розділу XI Закону України “Про Національну поліцію” та Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справи, позивач звільнений з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу у Національну поліцію.

Наказом НП України у Львівській області № 77 о/с від 07.11.2015 року позивача було призначено як такого, що прибув з МВС України, на посаду начальника Червоноградського відділу поліції ГУ НП України у Львівській області.

У відповідності до наказу ГУ НП України у Львівській області № 105 о/с від 30.11.2015 року “Про встановлення стажу служби у поліції та посадових окладів особам молодшого, середнього складу поліції” позивачу було визначено вислугу років як 18 років 02 місяці 05 днів, встановлено посадовий оклад в розмірі 3600,00 грн. та надбавку за стаж служби у поліції у розмірі 35 %.

На підставі вказаного наказу, позивачу було нараховано надбавку за вислугу років у розмірі 35 % та встановлено розмір грошового забезпечення в сумі 8100,00 грн.

30.12.2015 року позивача було звільнено зі служби в ГУНП України у Львівській області про що було винесено наказ № 150. У вказаному наказі також було визначено вислугу років - 18 років 03 місяці 28 днів.

В подальшому, відповідачем здійснено розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні, і теж виходячи з 18 років 03 місяці 28 днів (8100,00 грн. * 50% * 18 років = 72900,00 грн.).

На думку позивача, його загальний стаж роботи становить 26 років 08 місяців 19 днів, тобто як для обчислення надбавки за вислугу років, так і для обчислення розміру одноразової грошової допомоги при звільненні, повинен братись стаж служби з врахуванням служби в податкові міліції, чого зроблено не було. Неправильний розрахунок вислуги років позивача, на його думку, призвів до зменшення розміру грошового забезпечення за грудень 2015 року, зменшення розміру пенсії та одноразової грошової допомоги при звільненні, що стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини у даній адміністративній справі врегульовані Законом України “Про Національну поліцію” № 508-VIII від 02.07.2015 року, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” та іншими нормативно - правовими актами.

У відповідності до ст. 78 Закону України “Про Національну поліцію”, стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

Так, у відповідності до ч. 2 наведеної вище статті, до стажу служби в поліції зараховуються:

1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду;

2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту;

3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду;

4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції;

5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих;

6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Частиною 3 ст. 78 Закону України “Про Національну поліцію” передбачено, що під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 Закону України “Про Національну поліцію”, порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Згідно п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Приписами п.п. 3-6 ч. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про Національну поліцію” зобов'язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.

Однак, Кабінетом Міністрів України в місячний строк не прийнято нормативно-правових актів, що випливають із Закону України “Про національну поліцію” та не приведено своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом, не вжито заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.

Разом з тим, держава не має права посилатись на відсутність певного нормативного акту, що визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії при врегулюванні спірних правовідносин.

Згідно з п. 353.1 ст. 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Пунктом 356 ст. 356 Податкового кодексу встановлено, що держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України “Про міліцію” та Законом України “Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист”.

Отже, до вислуги років в органах внутрішніх справ зараховується служба в податковій міліції.

Факт проходження ОСОБА_1 служби у податковій міліції у відповідні періоди сторонами не заперечується.

Таким чином, суд вважає, що позивач станом на момент звільнення з органів внутрішніх справ набув право на вислугу років в розмірі більше 26 років, ніж передбачено оскаржуваним наказом № 105 о/с від 30.11.2015 року “Про встановлення стажу служби у поліції та посадових окладів особам молодшого, середнього складу поліції”, тобто з урахуванням його служби в податковій поліції.

Звідси, наказ № 105 о/с від 30.11.2015 року “Про встановлення стажу служби у поліції та посадових окладів особам молодшого, середнього складу поліції” в частині встановлення стажу для виплат відсоткової надбавки за вислугу років полковнику міліції ОСОБА_1 є протиправним і підлягає скасуванню.

Статтею 102 Закону України “Про Національну поліції” передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Вказаний Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які, зокрема, перебували на службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції.

Частиною 1 ст. 9 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” встановлено, що особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України “Про Національну поліцію” проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України “Про державну службу”, а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. У разі звільнення зі служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, а також у зв'язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 16 років, одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби виплачується за наявності вислуги 10 років і більше.

Таким чином, розмір грошового забезпечення, складовою частиною якого є і надбавка за вислугу років, напряму пов'язаний із розміром одноразової грошової допомоги при звільненні.

Тому, обираючи механізм захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області зарахувати до загального стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років весь термін перебування на службі в органах податкової міліції з 28 листопада 2005 року по 01 лютого 2010 року та з 09 серпня 2010 року по 07 червня 2012 року та провести перерахунок та виплату грошового забезпечення та одноразової допомоги.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ч.3 ст.139 КАС України, такі належить присудити на користь позивача.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції у Львівській області від 30 листопада 2015 року № 105 о/с “Про встановлення стажу служби у поліції та посадових окладів особам молодшого, середнього складу поліції” в частині встановлення стажу для виплат відсоткової надбавки за вислугу років полковнику поліції ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області зарахувати до загального стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років весь термін перебування на службі в органах податкової міліції з 28 листопада 2005 року по 01 лютого 2010 року та з 09 серпня 2010 року по 07 червня 2012 року та провести перерахунок та виплату грошового забезпечення та одноразової допомоги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення виготовлено 02 липня 2021 року.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна