справа№380/6028/21
05 липня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про застосування заходів реагування,
Головне управління Держпраці у Львівській області (далі - позивач, ГУ Держпраці у Львівській області) звернулося до суду з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ), в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування підвищеної небезпеки ФОП ОСОБА_1 - до усунення зазначених у акті перевірки порушень.
Позовні вимоги мотивовані тим, що під час проведення позапланової перевірки в ФОП ОСОБА_1 було виявлено факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, які викладено в акті перевірки від 25.03.2021 №ЛВ 7050/820-410/АВ та які зумовили звернення до суду з позовом. Ряд виявлених порушень в частині виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування підвищеної небезпеки на АЗК ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , створюють загрозу життю та здоров'ю працівників та унеможливлюють у продовження виконання таких робіт та експлуатації такого устаткування, без усунення порушень законодавства у сфері охорони праці. Просить задовольнити позов в повному обсязі.
Ухвалою від 20.04.2021 позовну заяву, подану без додержання вимог встановлених Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), залишено без руху, позивачу надано час на усунення недоліків позовної заяви. Вимоги ухвали позивачем виконано.
Ухвалою від 05.05.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін, відповідачу запропоновано подати відзив на позов з посиланням на докази, якими такий обґрунтовується.
Відповідач не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.
Надіслана рекомендованою кореспонденцією відповідачу судова повістка на вказану у позовній заяві адресу, повернулася з відміткою поштового відділення «адресат відсутній за вказаною адресою». Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням відповідача є: с. Колоденці, Кам'янка-Бузький район, Львівська область, 80433.
Відповідно до положень статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відповідач вважається таким, що його повідомлено про дату, час і місце судового розгляду.
На виконання вимог частини першої статті 130 КАС України відповідача викликано в суд через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.
Відповідно до положень частини п'ятої статті 262 КАС України судом вирішено справу на підставі наявних у ній доказів.
Суд, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Дорученням Прем'єр-міністра України від 11.03.2021 №10033/1/-21 доручено в межах компетенції забезпечити проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці та оформлення трудових відносин, техногенної та пожежної безпеки, природоохоронного законодавства суб'єктами господарювання, закладами, установами, у сфері управління (володінні, користуванні) яких перебувають місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, а також перевірки об'єктів АЗС на наявність актів готовності об'єкта до експлуатації встановленої форми та сертифіката, яким засвідчується відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації та підтверджується готовність об'єкта до експлуатації.
На виконання доручення Прем'єр-міністра України від 11.03.2021 №10033/1/-21 та відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», окремим дорученням т.в.о голови Державної служби України з питань праці від 12.03.2021 №Д-124/1/5.3-21 начальникам Головних управлінь Держпраці доручено забезпечити проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері праці, промислової безпеки, гігієни праці та оформленням трудових відносин суб'єктами господарювання, закладами, установами, у сфері управління (володіння, користування) яких перебувають місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.
ФОП ОСОБА_1 як фізична особа-підприємець зареєстрована в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 10.05.2007, номер запису: 24000000000001145. Одним з видів діяльності ФОП ОСОБА_1 є інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (52.29).
Наказом начальника ГУ Держпраці у Львівській області від 18.03.2021 №0327-П визначено здійснення позапланової перевірки на предмет додержання законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці та оформлення трудових відносин у ФОП ОСОБА_1 . Позаплановий захід визначено провести в період з 19.03.2021 по 25.03.2021.
Начальником ГУ Держпраці у Львівській області видано направлення від 18.03.2021 №0323 для проведення позапланової перевірки ФОП ОСОБА_1 ..
Уповноваженими посадовими особами ГУ Держпраці у Львівській області відповідно до наказу від 18.03.2021 №0327-П та направлення про проведення перевірки від 18.03.2021 №0323 у присутності уповноважених осіб відповідача ФОП ОСОБА_1 в період з 19.03.2021 по 25.03.2021 проведено позапланову перевірку щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду на АЗК ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
За результатами перевірки складено акт від 25.03.2021 №ЛВ 7050/820-410/АВ.
Як вбачається із акта перевірки АЗК ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , заборона експлуатації якої є предметом позову, позаплановою перевіркою встановлено ряд порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників, зокрема:
- не проведена ідентифікація об'єктів підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин (стаття 13 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII (далі - Закон №2694-XII), пункт 3 Порядку ідентифікації та обліку об'єктів підвищеної небезпеки, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 (далі - Порядок №956));
- суб'єктом господарювання не складено повідомлення про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки за формою ОПН-1 (додаток 1) і не надіслано його у двотижневий термін відповідному територіальному органу Держпраці (стаття 13 Закону №2694-XII, пункт 18 Порядку №956);
- відсутній план локалізації і ліквідації аварій (стаття 13 Закону №2694-XII, стаття 11 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» від 18.01.2001 №2245-III (далі - Закон №2245-III));
- не отримано дозвіл на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки (резервуара зберігання дизельного палива паливороздавальної колонки) після встановлення заправного пункту дизельного палива на АЗК за адресою: АДРЕСА_1 (стаття 13 Закону №2694-XII);
- не організовано навчання осіб відповідальних за безпечну експлуатацію обладнання, що працює під тиском (стаття 18 Закону №2694-XII, пункт 5.5 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 №15 (далі - НПАОП 0.00-4.12-05));
- на АЗК відсутні графіки технічного обслуговування та ремонту технологічного обладнання (стаття 13 Закону №2694-XII);
- не проведено опосвідчення стану безпеки електроустановок 0,4 кВ. (статті 13 та 14 Закону №2694-XII, пункт 8.1 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.1998 №4 (далі - НПАОП 40.1-1.21-98));
- відсутній паспорт резервуару, не проведено технічний огляд, експертне обстеження (стаття 13 Закону №2694-XII);
- не розроблена декларація безпеки (стаття 10 Закону №2245-III, пункт 3 Порядку №956);
- декларація безпеки АЗК разом з позитивним висновком експертизи не подана відповідному територіальному органу Держпраці (стаття 10 Закону №2245-III, пункт 8 Порядку №956);
- відсутні засоби індивідуального захисту (частина перша статті 8 Закону №2694-XII);
- не проведена класифікація робочих приміщень залежно від імовірності виникнення вибухонебезпечного середовища і не розподілено їх за зонами з урахуванням класифікації вибухонебезпечних сумішей повітря з газами або з парою і відповідного вибухонебезпечного обладнання (стаття 13 Закону №2694-XII, пункт 2.7 Вимог до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 05.06.2013 №317 (далі - НПАОП 0.00-7.12-13)).
Акт від 25.03.2021 №ЛВ 7050/820-410/АВ отримано ФОП ОСОБА_1 без зауважень та заперечень, про що свідчить її особистий підпис.
Підставою звернення до суду з позовом є порушення ФОП ОСОБА_1 вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, здійснення державного гірничого нагляду, без усунення яких виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатація устаткування підвищеної небезпеки ФОП ОСОБА_1 становить загрозу життю та здоров'ю працівників.
При вирішенні спору, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоровця, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Статтею 1 Закону № 877-V визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частин першої та четвертої статті 4 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу У країни з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (далі - Положення №96), Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з пунктом 7 Положення №96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до Положення №96 управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Статтею 4 Закону України “Про охорону праці” від 14.10.1992 № 2694-XII передбачено, що державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням та базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з частиною п'ятою статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Судом встановлено, що підставою звернення до суду з даним позовом стали виявлені на АЗК ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , порушення, без усунення яких виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатація устаткування підвищеної небезпеки становить загрозу життю та здоров'ю працівників.
Матеріалами справи підтверджується наявність порушення ФОП ОСОБА_1 вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, здійснення державного гірничого нагляду.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ГУ Держпраці у Львівській області щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ФОП ОСОБА_1 у вигляді заборони виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування підвищеної небезпеки на АЗК ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , до усунення зазначених у акті перевірки порушень є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення повністю.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління Держпраці у Львівській області (пл. Міцкевича, бул. 8, м. Львів, 79005, код ЄДРПОУ 39778297) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (с. Колоденці, Кам'янка-Бузький район, Львівська область, 80433, РНОКПП НОМЕР_1 ) про застосування заходів реагування, - задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (с. Колоденці, Кам'янка-Бузький район, Львівська область, 80433, РНОКПП НОМЕР_1 ) та заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування підвищеної небезпеки на АЗК Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 - до усунення зазначених у акті перевірки порушень.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.П. Хома