328/1748/21
05.07.2021
3/328/876/21
іменем України
05 липня 2021 року м. Токмак
Суддя Токмацького районного суду Запорізької області Петренко Людмила Василівна, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з відділення поліції №3 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працює який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП,
встановила:
02 липня 2021 року до Токмацького районного суду Запорізької області з відділення поліції №3 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
11 червня 2021 року о 23-55 годині інспектором СРПП відділення поліції №3 Пологівського РВП капітаном поліції Швиденко Станіславом Юрійовичем був складений протокол серії ААБ № 160535 про адміністративне правопорушення відносно відповідальності ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП, в якому зазначено 11 червня 2021 року о 23-55 годині в м. Токмак по вул. Заливна ОСОБА_1 керував мопедом Вайпер Актив б/н з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння білків очей, млява мова). Від проходження медичного огляду на стан сп'яніння на місці за допомогою алкотестера «Драгер» та в Токмацькій БЛІЛ ТМР відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП.
До протоколу додано: копію протоколу серії ААБ № 160535 від 11 червня 2021 року, направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 11 червня 2021 року, світлокопія постанови про накладення адміністративного стягнення серії БАА № 843300 твід 11 червня 2021 року, письмові пояснення ОСОБА_2 від 11 червня 2021 року, незаповнений бланк пояснень.
Вивчивши матеріали справи, суддя дійшов до висновку про необхідність повернення справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення з наступних підстав.
Відповідно до положень ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Протокол про адміністративне правопорушення складається відповідно до статті 254 КУпАП та його зміст повинен відповідати вимогам статті 256 КУпАП.
Статтею 256 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, визначені ст.256 КУпАП, Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України від 07.11.2015 №1395, Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 №1376.
Відповідно до п. 9 розділу 2 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 №1376, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2015 р. за № 1496/27941 (далі - Інструкція) при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема:
у графі «місце складання протоколу» - населений пункт або географічна точка;
у графі «посада, найменування органу поліції, звання, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол» - прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол (повністю, без скорочень);
у графі «склав цей протокол про те, що громадянин(ка)» - прізвище, ім'я та по батькові особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (повністю, без скорочень);
у графі «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла));
у графі «чи притягався(лася) до адміністративної відповідальності» - інформація щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності впродовж року (за наявності);
у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол);
у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
В порушення вищезазначеного пункту в протоколі у графі особу встановлено «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» взагалі відсутні будь-які записи.
В протоколі зазначено, що транспортний засіб Viper Activ номерний знак б/н належить ОСОБА_1 , проте дані обставини жодним чином не підтверджені.
В протоколі інспектор, який склав протокол зазначає свідками правопорушення ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
В протоколі в графі «до протоколу додаються» зазначено «пояснення свідків, відеозапис».
До протоколу не додано письмових пояснень свідка ОСОБА_3 , а додано лише незаповнений бланк пояснень, відеозапису також не додано, що також підтверджується актом працівників канцелярії Токмацького районного суду Запорізької області про втрату документів або пере підшивання справи, відсутність вкладень або порушень цілісності, пошкодження конверта (пакування) від 02 липня 2021 року зазначено, що під час отримання від Токмацького ВП Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області, адреса: 71701, Запорізька область, вул. Центральна, 43, протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 160535 від 11 червня 2021 року, відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП, виявлено відсутність відеозапису та пояснень свідка ОСОБА_3 , про що зазначено в протоколі.
Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення, відтак без усунення зазначених недоліків розгляд справи є неможливим.
Верховним судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
Відповідно до статей 251, 254 КУпАП обов'язок надання доказів покладено на осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Враховуючи вищенаведені недоліки слідує, що адміністративний матеріал наданий до суду містить суттєві недоліки. Зібрані матеріали по справі про адміністративне правопорушення є неповними та підлягають поверненню для доопрацювання, оскільки суд не може усунути вказані недоліки, а не усунення зазначених вище недоліків виключає можливість розгляду справи по суті.
Таким чином, за вказаних обставин суд позбавлений можливості повно та об'єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення, а тому протокол та додані до нього матеріали підлягають поверненню до відділення поліції №3 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області для доопрацювання.
Керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП, суддя, -
постановила:
Протокол серії ААБ № 160535 від 11 червня 2021 року про адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 та додані до нього матеріали повернути до відділення поліції №3 Пологівського РВП ГУНП в Запорізькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: