Справа № 240/13662/20
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Лавренчук О.В.
Суддя-доповідач - Залімський І. Г.
05 липня 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Залімського І. Г.
суддів: Боровицького О. А. Матохнюка Д.Б. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в частині відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно Постанови КМУ від 30.08.2017 №657 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 30 серпня 2017 року перерахунок та виплату пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі представленої довідки військової прокуратури Центрального регіону України без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат;
- судові витрати покласти на відповідача, а також додатково стягнути на користь позивача витрати у сумі 300 грн на підготовку та подачу позову до суду, а саме: канцелярське приладдя, використання паперу, користування ксероксом, комп'ютером, принтером, проїзд, тощо;
- відповідно до ст.382 КАС України встановити судовий контроль за виконанням рішення.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 05.04.2021 закрити провадження у адміністративній справі в частині позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 30.08.2017 по 12.12.2019 перерахунок та виплату пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати на підставі представленої довідки військової прокуратури Центрального регіону України без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 06.04.2021 позов задоволено частково, ухвалено:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, щодо нездійснення із 13.12.2019 перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Військової прокуратури Центрального регіону України №18/112ПФвих-20 від 18.06.2020;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII на підставі довідки Військової прокуратури Центрального регіону України №18/112ПФвих-20 від 18.06.2020 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії;
- у задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням у частині відмови зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06.04.2021 скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що ОСОБА_1 з 2008 року отримує пенсію за вислугу років виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, а можливе зниження відсотку заробітку при перерахунку його пенсії на підставі довідки Військової прокуратури Центрального регіону України №18/112ПФвих-20 від 18.06.2020 безумовно порушить його право на отримання пенсії у належному розмірі, без обмеження її граничного розміру.
Відповідач не подав відзиву або письмових пояснень на апеляційну скаргу.
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2021, з урахуванням п.7 ч.1 ст.306, ст.307, 311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 з 2008 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії).
У червні 2020 року Військовою прокуратурою Центрального регіону України видано довідку №18/112ПФвих-20 від 18.06.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
У липні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ) 2019 від 13.12.2019 та постанови КМУ "Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури" №657 від 30.08.2017 з дотриманням вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.
У відповідь на вказану заяву відповідач повідомив позивача про те, що положення частини 20 ст.86 Закону України від 14.10.2014 №1697 "Про прокуратуру", які визнано неконституційними втрачають чинність 13.12.2019 та зворотної сили не мають. Право на перерахунок пенсії за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13 грудня 2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13 грудня 2019 року. Позивачем надана копія довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), яка видана військовою прокуратурою Центрального регіону України. При цьому вказана довідка видана про заробітну плату станом на 01.03.2018, виходячи з умов (розміру складових частин заробітної плати прокурорів), визначених у постанові Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури". Ураховуючи викладене, перерахунок пенсії за вислугу років згідно із Законом не проводиться із врахуванням заробітної плати за період до 13.12.2019.
Матеріали справи не містять доказів того, що з 13.12.2019 позивачу здійснено перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Військової прокуратури Центрального регіону України №18/112ПФвих-20 від 18.06.2020.
Позивач вважає протиправною відмову відповідачу у здійснення вказаного перерахунку, а тому звернувся до суду.
Відмовляючи у задоволенні позову в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, суд першої інстанції виходив з того, що такі вимоги є передчасними, адже відповідач ще не провів відповідного перерахунку, а тому відсутні підстави вважати, що такий перерахунок проведено з порушенням прав позивача, зокрема, й з безпідставним зниженням відсотку від суми місячної заробітної плати при обрахунку розміру пенсії.
Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.
Станом на дату призначення позивачу пенсії, особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (Закон №1789-ХІІ), згідно якої прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч.17 ст.50-1 Закону №1789 призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
14.10.2014 ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (Закон №1697).
Згідно ч.12 ст.86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Отже, первісна редакція ч.12. ст.86 Закону №1697 та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону №1789 містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
З 15.07.2015 втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (Закон №76-VIII), яким, серед іншого, внесено такі зміни: частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»; частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 та визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697 зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697 зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Окрім того, Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019: частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, з 13 грудня 2019 року особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону №1697-VII, мають право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури (зокрема, на підставі Постанови №657). Такі пенсії перераховуються з 13 грудня 2019 року.
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом 14.09.2020 у рішенні у зразковій справі №560/2120/20 щодо права пенсіонерів прокуратури на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657. Вказане рішення залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021.
Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має врахувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішення за результатами розгляду зразкової справи.
З урахуванням наведеного, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що має право на перерахунок пенсії із 13.12.2019 на підставі довідки Військової прокуратури Центрального регіону України №18/112ПФвих-20 від 18.06.2020, як наслідок, є протиправними дії відповідача щодо нездійснення із 13.12.2019 такого перерахунку.
Також апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції, що належним захистом порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки №18/112ПФвих-20 від 18.06.2020.
При цьому, суд колегія суддів вважає, що позовні вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, є передчасними, адже ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657. Питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
Також, відповідач ще не приймав рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені. Тому, відсутні підстави для задоволення позовних вимог у вказаній частині.
Вказаний висновок у повній мірі узгоджується із обов'язковим до застосування при вирішення даної справи рішення Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі №560/2120/20 у якому Верховний Суд вказав, що вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє).
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий Залімський І. Г.
Судді Боровицький О. А. Матохнюк Д.Б.