Постанова від 05.07.2021 по справі 600/1409/20-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 600/1409/20-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Григораш В.О.

Суддя-доповідач - Сапальова Т.В.

05 липня 2021 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сапальової Т.В.

суддів: Смілянця Е. С. Капустинського М.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

у вересні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання незаконною відмови Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області виплатити ОСОБА_1 при призначенні пенсії за віком грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій станом на 05.04.2020 року - день призначення пенсії за віком, як працівнику охорони здоров'я зі стажем роботи на посаді фармацевта понад 30 років.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року позов задоволено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначає про те, що згідно з Переліком №909 до спеціального стажу, який дає право на пенсію за вислугу років зараховуються періоди роботи на посадах провізора, фармацевта (незалежно від найменування посад), лаборанта в аптеках, аптечних кіосках, аптечних магазинах, контрольно-аналітичних лабораторіях. Таким чином, період роботи фармацевтом в ОКНП "Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни" не зараховано до спеціального стажу, оскільки вказана посада не передбачена Переліком №909.

Позивачка у відзиві на апеляційну скаргу заперечила проти її доводів і зазначила, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 виданий 12.06.1996 року Першотравневим РВ УМВС України в Чернівецькій області (а.с. 9).

Згідно з дипломом серії НОМЕР_3 від 03.07.1979 року позивачка закінчила повний курс Житомирського фармацевтичного училища за фармацевтичною спеціальністю (а.с. 23).

Відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_4 ОСОБА_1 працювала на наступних посадах:

- з 01.08.1979 по 01.12.1979 - ручнист аптеки №9 м. Чернівці;

- з 01.12.1979 по 02.06.2008 - фармацевт аптеки №9 м. Чернівці (перейменована на МКП "УРА №17");

- з 10.07.2008 по даний час - фармацевт ОКУ "Чернівецький обласний госпіталь ІВВ" (перейменовано на ОКНП "Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни") (а.с. 10-11).

З 02.04.2020 позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні як одержувач пенсії за віком, призначеної за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV (а.с. 9).

05.04.2020 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як працівнику закладу охорони здоров'я, що має спеціальний стаж понад 30 років.

Листом від 24.04.2020 року №626-570/Ф-02/8-2400/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомило позивачку про те, що відповідно до записів в трудовій книжці та наданих документів її спеціальний стаж, що визначає право на призначення грошової допомоги, становить 28 років 11 місяців. Зазначено, що період роботи фармацевтом в ОКНП "Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни" з 10.07.2008 року по 31.03.2020 року не зараховано до спеціального стажу, оскільки вказана посада не передбачена Переліком №909 в даній установі. Враховуючи вищенаведене, у зв'язку з відсутністю за наявними документами необхідного страхового стажу на посадах, що дають право на пенсію за вислугу років, немає законних підстав для призначення позивачу одноразової грошової допомоги згідно з пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону (а.с. 12-13)

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом у даній справі.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що стаж роботи позивачки на посаді, яка відноситься до середньою медичного персоналу, станом на 05.04.2020 року (звернення із заявою про виплату грошової допомоги) становить 40 років 7 місяців 20 днів, тому наявні підстави для виплати їй грошової допомоги, передбаченої пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону від 09.07.2003 № 1058-IV

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Згідно з п.7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1191 затверджено Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати (далі - Порядок № 1191).

П.2 Порядку №1191 передбачено, що до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені, зокрема, переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".

Згідно з п.5 Порядку №1191 грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 р. призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

Відповідно до п. "е" ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років.

Таким чином, для отримання грошової допомоги, передбаченої п.7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, у ОСОБА_1 має бути 30 років спеціального стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років п. "е" ст. 55 Закону №1788-XII

Відповідно до листа відповідача від 24.04.2020 №626-570/Ф-02/8-2400/20 спеціальний стаж позивачки складає 28 років 11 місяців. При цьому період роботи фармацевтом в ОКНП "Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни" з 10.07.2008 року по 31.03.2020 року не зараховано до спеціального стажу, оскільки вказана посада не передбачена Переліком №909 в даній установі.

Оцінюючи доводи апеляційної скарги про правомірність вказаного рішення відповідача, колегія суддів виходить з наступного.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04 листопада 1993 року № 909 затверджено Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (далі - Перелік №909).

Відповідно до розділу 2 "Охорона здоров'я" Переліку №909 право на призначення пенсії за вислугу років мають, зокрема:

- у лікарняних закладах - лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад);

- у аптеках, аптечних кіосках, аптечних магазинах, контрольно-аналітичних лабораторіях.

П.4 Порядку №1191 передбачено, що страховий стаж, передбачений пунктами 2 і 3 цього Порядку, враховується в календарному обчисленні. При цьому допускається підсумовування страхового стажу за періоди роботи, які дають право на призначення пенсії відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Таким чином, спеціальний стаж на різних посадах та в різних закладах охорони здоров'я може підсумовуватися для визначення права на отримання грошової допомоги відповідно до п.7-1 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV.

Відповідно до п.10 розділу ІІІ додатку №1 до наказу Міністерства охорони здоров'я України №195 від 25.12.1992 року "Про затвердження Переліку вищих і середніх спеціальних навчальних закладів, підготовка отримання звання, в яких дають право займатися медичною і фармацевтичною діяльністю" набута спеціальність за напрямком "фармація" у середньому спеціальному медичному, фармацевтичному навчальному закладі дає право обіймати посаду "фармацевта", яка відноситься до середнього медичного персоналу.

При цьому посади середнього фармацевтичного персоналу також визначені в Розділі ІV вказаного вище наказу.

Отже, посада фармацевта відноситься одночасно і до посад середнього медичного персоналу, і до посад середнього фармацевтичного персоналу.

Згідно з Приміткою 1 до додатку №1 до Наказу №195 фахівці з середньою спеціальною освітою, що допущені до роботи в установах охорони здоров'я до 1 січня 1993 року відповідно на посадах середніх медичних і фармацевтичних працівників, в порядку, передбаченому наказами МОЗ СРСР від 9 вересня 1964 р. № 496, від 21 жовтня 1974 р. №990 і від 13 липня 1989 р. №418, зберігають право на допуск до роботи на посадах, які вони обіймали на 01.01.93 р. - подальший перехід на інші посади можливий тільки у відповідності з вимогами даного наказу.

Таким чином, оскільки ОСОБА_1 прийнято на роботу до ОКНП "Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни" 10.07.2008, на неї поширюються положення Наказу №195.

Відповідно до штатних розписів ОКНП "Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни" за період з 01.04.2008 по 01.01.2012 в складі загальногоспітального персоналу передбачено одну посаду медичного фармацевта (а.с.14-18).

Крім того, згідно з відомістю про чисельність працюючих в установі спеціалістів та їх кваліфікаційні характеристики на 09.04.2012 фармацевт вказаний в числі атестованих молодших спеціалістів з медичною освітою разом з медичними сестрами (а.с.56).

З урахуванням вищенаведеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що посада медичного фармацевта в ОКНП "Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни" належить до посад середнього медичного персоналу, стаж роботи на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону №1788-XII.

Отже, період роботи ОСОБА_1 в ОКНП "Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни" з 10.07.2008 року по 31.03.2020 року підлягає зарахуванню до спеціального стажу як стаж роботи на посаді середньою медичного персоналу у лікарняному закладі.

Таким чином, страховий стаж позивачки, який дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. "е" ст. 55 Закону №1788-XII, станом на 05.04.2020 року (звернення із заявою про виплату грошової допомоги) становить понад 40 років.

Зважаючи на вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність передбачених Законом № 1058-IV для виплати ОСОБА_1 грошової допомоги, передбаченої пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-IV у розмірі десяти місячних пенсій.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області залишити без задоволення, а рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 28 грудня 2020 року - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття відповідно до ч.1 ст.325 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку з підстав, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Згідно з ч.1 ст. 329 КАС України касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий Сапальова Т.В.

Судді Смілянець Е. С. Капустинський М.М.