Справа № 638/18100/19
Провадження № 3-в/638/37/21
01 липня 2021 року суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Цвірюк Д.В., розглянувши подання начальника Шевченківського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області Ковалець Т.О. стосовно ОСОБА_1 про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови суду від 19.12.2019 року, -
встановив:
Начальник Шевченківського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області Ковалець Т. звернулась до суду з поданням, в якому просить вирішити питання, пов'язаного з виконанням постанови Дзержинського районного суду м.Харкова від 19.12.2019 року стосовно ОСОБА_1 .
В обґрунтування подання зазначає, що 12.02.2020 року на адресу Шевченківського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області надійшла постанова Дзержинського районного суду м.Харкова від 19.12.2019 року стосовно ОСОБА_1 , якого за ч.1 ст.183-1 КУпАП накладене адміністративне стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт. 09.04.2020 року ОСОБА_1 з'явився до уповноваженого органу з питань пробації, з ним була проведена бесіда, в ході якої було роз'яснено порядок і умови відбування адміністративного стягнення, а також видано направлення до місця відбування стягнення. 13.04.2020 року до органу пробації надійшов лист з КП «Благоустрій», в якому зазначалось, що станом на 10.04.2020 року на підприємстві відсутня можливість забезпечення відбування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт через відсутність вакантних робочих місць відповідної кваліфікації. Протягом 2020 року КП «Благоустірй» не мало можливості працевлаштувати правопорушника ОСОБА_1 27.04.2021 року до органу пробації надійшло рішення виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області від 14.04.2021 року №259, в якому об'єктом для відбування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт було визначене спеціалізоване комунальне підприємство «Харківзеленбуд» та його структурні підрозділи. Тому 27.04.2021 року на адресу, зазначену у постанові суду на ім'я правопорушника направлено виклик до уповноваженого органу з питань пробації на 05.05.2021 року. У встановлений день до органу пробації Махонін Д.В. не прибув, тому йому направлено повторний виклик на 12.05.2021 року, однак він також не прибув. Проведеними заходами встановити місцезнаходження правопорушника не виявилось можливим та станом на 14.06.2021 року до органу пробації він не з'явився.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про розгляд повідомлявся.
Представник органу пробації в судове засідання не з'явився, про розгляд повідомлявся, причини неявки суду не повідомив.
Розглянувши подання та додані до нього документи, оглянувши матеріали особової справи, суд дійшов до наступного висновку.
Згідно з постановою Дзержинського районного суду м.Харкова від 19.12.2019 ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт, стягнуто в дохід держави судовий збір у розмірі 384,20 коп.
Дана постанова суду набрала законної сили.
При вирішенні подання по суті судом враховується, що згідно з положеннями статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 31-1 КУпАП, суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день. Суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
З матеріалів особової справи не встановлено будь-яких відомостей, які б свідчили про те, що правопорушник ОСОБА_1 є особою, якій не можуть бути призначені суспільно корисні роботи.
Згідно з ч. 1 ст. 300 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ст. 325-1 КУпАП, постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування.
Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт регламентований наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 року №474/5 «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» (далі - Порядок).
Так, згідно розділу 11 Порядку, виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІ Порядку.
Відповідно до пункту 12.1 Порядку, при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.
Усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до ст. 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вирішуються судом, який виніс постанову.
Разом з цим, ані КУпАП, ані Порядком не врегульовано питання щодо подальших дій суду, в разі неможливості виконати постанову уповноваженим органом з питань пробації, якщо неможливо встановити місце знаходження правопорушника.
Відповідно до положень КУпАП, неможливість встановлення місцезнаходження порушника не є підставою для припинення виконання постанови по справі про адміністративне правопорушення.
Слід зазначити, що пунктом 13.13 «Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт», затвердженого наказом Міністерства юстиції України №474/5 від 19.03.2013 року передбачено, що якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місце перебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Однак, оскільки сам по собі факт того, що місце проживання чи перебування порушника невідоме, не є підставою звернення до суду з поданням щодо вирішення питань пов'язаних з виконанням постанови, оскільки звернення до суду з вказаним поданням знаходиться в причинному зв'язку з наявністю об'єктивних обставин, що унеможливлюють виконання постанови суду.
Статтею 325-4 КУпАП передбачені наслідки ухилення особи від відбування суспільно корисних робіт, де зазначено, що у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.
На теперішній час відсутній законодавчо визначений механізм щодо вжиття будь-яких заходів у випадку відсутності особи, яка притягнута до адміністративної відповідальності, за її місцем проживання та невідомим місцем перебуванням.
Разом з цим, орган пробації у своєму поданні взагалі не зазначив, які саме питання необхідно вирішити суду в зв'язку з виконанням постанови.
Також, статтею 36 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що у разі відсутності відомостей про місце проживання, перебування боржника - фізичної особи, а також дитини за виконавчими документами про відібрання дитини виконавець звертається до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника або дитини. Розшук боржника - юридичної особи, майна боржника організовує виконавець шляхом подання запитів до відповідних органів, установ або проведення перевірки інформації про майно чи доходи боржника, що міститься в базах даних і реєстрах, та перевірки майнового стану боржника за місцем проживання (перебування) або його місцезнаходженням.
Згідно зі статтями 299,303 КУпАП орган, який виносить постанову про накладення адміністративного стягнення, є відповідальним за звернення постанови до виконання.
Суд зауважує, що зміст діяльності після звернення постанови до виконання становить: своєчасне направлення постанови органу-виконавцю. Здійснення контролю за правильним виконанням постанови, припинення виконання постанови на підставах, передбачених ст. 302 КУпАП ( припинення виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у разі виникнення таких обставин: видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення п. 4 ст. 247 КпАП; скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність п. 6 ст. 247 КпАП; смерть особи, щодо якої розпочато провадження в справі - виконання постанови припиняється і п. 9 ст. 247 КпАП.) Під час здійснення цієї діяльності можуть виникати певні питання. Вони можуть стосуватися більш конкретного визначення термінів, строків, пояснень у тексті, якихось розбіжностей і т. д. У такому випадку до органу (посадової особи) мають право звернутися задля вирішення цих питань. Згідно з цією статтею орган (посадова особа) зобов'язані їх вирішити.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що суд здійснює контроль за правильним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення та під час цієї діяльності може вирішувати певні питання, а саме визначення строків, термінів та інше, тобто вирішує питання пов'язані з виконанням постанови та не вирішує питання про подальше виконання постанови, оскільки вирішення даного питання не входить в компетенцію суду при вирішення питань пов'язаних з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, внаслідок чого суд відмовляє у задоволенні клопотання органу пробації.
Вирішення питання щодо подальшого виконання даної постанови та прийняття рішення за результатами виконання даної постанови покладається виключно на орган, який здійснює виконання цієї постанови, що передбачено вищезазначеним Порядком, що є також підставою для відмови у задоволення подання органу пробації.
Крім того, суд не наділений правом самостійного ініціювання виду питання, яке необхідно вирішити у зв'язку з виконанням постанови, а в самому поданні не зазначено, яке саме питання необхідно вирішити у зв'язку з виконанням постанови суду.
Таким чином, суддя приходить до висновку, що правових підстав для задоволення подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови суду не має, а тому у задоволенні подання начальника Шевченківського відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області щодо вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови стосовно ОСОБА_1 , необхідно відмовити.
На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст.ст. 300 - 304, 325-1 КУпАП, судя,-
постановив:
В задоволенні начальника Шевченківського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області Ковалець Т.О. стосовно ОСОБА_1 про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови суду від 19.12.2019 року - відмовити.
Особову справу №02/2020 стосовно ОСОБА_1 повернути до Шевченківського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області для продовження виконання постанови Дзержинського районного суду м.Харкова від 19.12.2019 року.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Д.В.Цвірюк