23 червня 2021 року справа № 580/3073/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
19.05.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо виплати позивачу перерахованої пенсії з 01.01.2018 до 31.12.2019 у зниженому розмірі, шляхом невключення до перерахунку у 2018 році 50% підвищення, а у 2019 році - 75% підвищення, обчисленої на підставі довідки адміністрації ДПСУ від 31.03.2018 №11/7672 та нездійснення з 01.01.2018 підвищення пенсії на 100%;
зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату з урахуванням виплачених сум з 01.01.2018 до 31.12.2018, з 01.01.2019 до 04.03.2019, з 05.03.2019 до 31.12.2019 раніше призначеної пенсії з урахуванням її збільшення на 100% суми підвищення відповідно до Закону України №2262-ХІІ, постанов КМУ №45 та №103.
В обґрунтування позивач вказує, що всупереч вимог законодавства відповідач протиправно відтермінував виплату позивачу пенсії у повному обсязі та виплачував у вказаному періоді 50% та 75% її основного розміру.
Ухвалою суду від 24.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
10.06.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Стверджує, що не допустив порушення та звуження прав позивача, оскільки відтермінування виплати його перерахованої пенсії у період з 01.01.2018 відбулось на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (у редакції станом на час перерахунку позивачу пенсії) (далі - Постанова №103), а у період з 04.09.2019 до 31.12.2019 - на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” (далі - Постанова №804). При цьому, скасування постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 не впливає на розгляд цієї справи, оскільки алгоритм дій пенсійного органу під час виплати перерахованої пенсії не змінився. Також просить врахувати, що питання призначення, перерахунку та виплати пенсії є виключним дискреційним повноваженням відповідача.
15.06.2021 позивач подав суду відповідь на відзив з аналогічними позовній заяві доводами.
Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.
На звернення позивача від 30.04.2021 щодо перерахунку пенсії з 01.01.2018 до 04.03.2019, з 05.03.2019 до 03.09.2019 та з 04.09.2019 до 31.12.2019 у розмірі 100% суми підвищення, відповідач листом від 13.05.2021 №2996-2991/Б-03/8-2300/21 повідомив позивача про відсутність підстав для такого перерахунку.
Не погоджуючись з такою відмовою, позивач звернувся в суд з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, яка набрала чинності з 1 березня 2018 року (далі - Постанова №704), пунктом 1 якої затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 1 Постанови №103 (у редакції станом на час перерахунку позивачу пенсії) (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.
Пунктом 2 Постанови №103 доручено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року до 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Суд врахував, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункти 1, 2 Постанови №103 були визнані протиправними та нечинними.
Відповідно до ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Згідно з ч.1 ст.325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Оскільки пункти 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч.2 ст.265 КАС України, виплату позивачу 50% перерахованої пенсії у період з 01.01.2018 до 31.12.2018 та 75% її розміру з 01.01.2019 до 04.03.2019, суд вважає правомірною, а протилежні доводи позивача є необґрунтованими.
Водночас, виплата позивачу 75% розміру перерахованої пенсії з 05 березня 2019 року є неправомірною.
Аналогічні висновки викладені у поставної Верховного Суду від 06.08.2019 у справі №160/3586/19, які обов'язкові для врахування судами нижчих інстанцій на підставі ч.5 ст.242 КАС України.
Суд врахував, що Постановою №804 установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2020, визнано Постанову Кабінету Міністрів України №804 протиправною та нечинною. Вказане рішення суду набрало законної сили 31 березня 2020 року.
Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Згідно з ч.1 ст.325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Оскільки Постанова №804 втратила чинність з 31 березня 2020 року, виплата пенсії позивачу у період з 04 вересня 2019 року до 31 грудня 2019 року мала здійснюватися відповідачем у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії відповідно до вимог Постанови №804.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що виплата позивачу пенсії в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії протирічить нормативно-правовим актам лише в період з 05 березня 2019 року до 03 вересня 2019 року включно.
Отже, у спірних правовідносинах дії відповідача щодо виплати позивачу за період з 05.03.2019 до 03.09.2019 75% підвищення перерахованої з 01.01.2018 пенсії, замість 100% підвищення, є протиправними, а позовні вимоги обґрунтовані у цій частині.
Тому для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку зобов'язати відповідача в порядку, межах, спосіб та строки, визначені законодавством, здійснити з 05.03.2019 до 03.09.2019 нарахування та виплату позивачу пенсії з розрахунку 100% підвищення і виплатити позивачу різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за відповідний період.
Водночас, як установлено вище відсутні підстави для перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01.01.2018 до 04.03.2019 та з 04.09.2019 до 31.12.2019 у розмірі 100% суми підвищення.
Тому у цій частині позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Тому суд дійшов висновку, що за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір пропорційно задоволеній частині позовних вимог на суму 302,67 грн.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд
1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо виплати пенсії ОСОБА_1 у період з 05.03.2019 до 03.09.2019 в розмірі 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.01.2018.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити у період з 05.03.2019 до 03.09.2019 нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з розрахунку 100% підвищення, визначеного станом на 01.01.2018, і виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за відповідний період.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул. Смілянська, буд.23, код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 302,67 грн. (триста дві гривні 67 коп.).
3. Копію рішення направити учасникам справи.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.
Суддя О.А. Рідзель