22.06.2021 Справа № 920/51/21
м. Суми
Господарський суд Сумської області у складі судді Котельницької В.Л., за участю секретаря судового засідання Чепульської Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Сумської області матеріали справи №920/51/21
за позовом Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Сумигаз” (40021, м. Суми, вул. Лебединська, 13, код ЄДРПОУ 03352432),
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Преміум Стар” (40022, м.Суми, вул. Чехова, буд. 9А, код ЄДРПОУ 35172222),
про стягнення 271936,92 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: Сіденко Л.В. (довіреність від 28.12.2020 № 007.2Др-104-1220),
від відповідача: Кравченко П.А. (ордер серії ВМ № 1012714 від 08.02.2021),
справа розглядається у порядку загального позовного провадження
установив:
15.01.2021 позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача 271936,92 грн. вартості необлікованого (донарахованого) природного газу, а також 4097,05 грн судового збору.
Ухвалою суду від 20.01.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 920/51/21, справу постановлено розглядати у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін; встановлено сторонам строки для подання до суду заяв по суті справи.
02.02.2021 позивачем подане клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін, відповідно до якого позивач просить суд здійснювати розгляд справи №920/51/21 у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалю суду від 05.02.2021 задоволено клопотання позивача про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін у справі №920/51/21; постановлено справу розглядати у порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін; призначено розгляд справи по суті у судове засідання на 04.03.2021.
08.02.2021 представником відповідача подана заява з запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження (вх № 746к/21 від 08.02.2021), відповідно до якої зазначений представник просить суд справу № 920/51/21 розглядати за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання.
08.02.2021 представником відповідача також поданий відзив на позовну заяву (вх №1137/21), відповідно до якого відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та просить суд в задоволені позову відмовити.
23.02.2021 представником відповідача подана заява про долучення до матеріалів справи копії листа НКРЕКП від 29.01.2021 № 947/10.3.1-7/21, а також у поданій заяві представник відповідача зазначає, що у відзиві на позовну заяву ТОВ “Преміум Стар” зауважувало про своє звернення до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, із заявою від 13.11.2020 з приводу неправомірного донарахування AT “ОГС “Сумигаз” об'єму необлікованого природного газу за період з 11.05.2020 по 28.05.2020. За результатами розгляду вказаної заяви НКРЕКП направлено на адресу Товариства листа від 29.01.2021 №947/10.3.1-7/21 (вх.№17 від 22.02.2021), згідно якого AT “ОГС “Сумигаз” має скасувати нарахування необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 07 год.00 хв. 11.05.2020 по 07 год.00 хв. 28.05.2020, який склав 108634,08 куб.м. на загальну суму 271936,92 грн. та повідомити про це НКРЕКП в місячний строк.
У судовому засіданні 04.03.2021 судом постановлено в порядку ч. 5 ст. 233 ГПК України протокольну ухвалу, якою задоволено усне клопотання представника позивача про поновлення строку для надання доказів, поновлено відповідачу строк для надання доказів, долучено до матеріалів справи заяву представника відповідача (вх№746к/21 від 08.02.2021) разом із доданими до неї доказом.
Ухвалою суду 04.03.2021 задоволено заяву представника відповідача про розгляд справи в порядку загального позовного провадження (вх № 746к/21 від 08.02.2021); постановлено подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження зі стадії відкриття провадження у справі; замінено засідання з розгляду справи по суті підготовчим засіданням; відкладено підготовче засідання у справі №920/51/21 на 08.04.2021.
22.03.2021 позивачем подана відповідь на відзив (вх№2850/21), в якій позовні вимоги позивач підтримав та просив суд позов задовольнити.
29.03.2021 відповідачем подані заперечення (вх№3171/21), відповідно до яких відповідач заперечував щодо задоволення позовних вимог.
Разом з тим, 08.04.2021 суддя Котельницька В.Л. перебувала на лікарняному, а тому розгляд зазначеної справи не відбувся.
Ухвалою суду від 27.04.2021 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів - до 04.06.2021 та призначено підготовче судове засідання на 03.06.2021.
У підготовчому судовому засіданні в порядку ч. 5 ст. 233 ГПК України судом постановлено протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення розгляду справи №920/51/21 по суті в судове засідання на 22.06.2021.
У судовому засіданні 22.06.2021 судом встановлено:
Представник позивача у судове засідання прибув, позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання прибув, підтримав подані відзив на позовну заяву та заперечення, просив суд в задоволенні позову відмовити.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для підготовки та подання заяв по суті справи, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені пунктом 4 частини третьої статті 129 Конституції України, статтями 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, сторонам були створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи по суті за наявними у ній матеріалами.
Судовий процес на виконання статті 222 ГПК України фіксувався за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до статті 233 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих учасниками справи.
В судовому засіданні з розгляду справи по суті 22.06.2021 на підставі статті 240 ГПК України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським судом встановлені наступні обставини:
26.01.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі Трейд Груп» (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Преміум Стар» (споживач) укладено договір №С/2018 постачання природного газу, відповідно до п. 1.1. якого постачальник зобов'язується передати у власність споживачу природний газ в обсягах, за ціною та у порядку, передбачених договором, а споживач, зобов'язується прийняти газ та оплатити постачальнику його вартість у розмірах, строки порядку та на умовах, передбачених цим договором. 28.12.2019 між даними сторонами укладено додаткову угоду №2020-1 до договору постачання природного газу №С/2018-3 від 26.01.2018.
Водночас, Акціонерне товариство «Сумигаз» (далі - позивач) є оператором газорозподільних систем та здійснює свою діяльність з розподілу природного газу в межах території міста Суми, Сумської області та села Мойка Краснокутського району Харківської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації на підставі ліцензії на розподіл природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ, виданої за рішенням НКРЕКП №814 від 19.06.2017.
Відповідно до Статуту AT «Сумигаз» предметом діяльності Товариства, зокрема, є: надання послуг з розподілу природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ; розподіл природного, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ; створення, технічне обслуговування і експлуатація газових мереж, споруд, обладнання і приладів для газопостачання природного і скрапленого газу; виконання ремонтів газопроводів, газових приладів і пристроїв; локалізація і ліквідація аварійних ситуацій.
Відповідно до вимог глави 3 розділу V Кодексу, договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ (відповідачем) з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.
Взаємовідносини, що виникли між AT "Сумигаз" та ТОВ «Преміум Стар» регулюються договором розподілу природного газу та Кодексом газорозподільних систем затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494 (далі - Кодекс ГРМ).
01 січня 2016 року між Акціонерним товариством "Сумигаз" (далі - позивач) і Товариством з обмеженою відповідальністю «Преміум Стар» (далі - відповідач, споживач) було укладено договір розподілу природного газу шляхом підписання Заяви-приєднання №09420Z4S66AP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) на умовах Типового договору, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498. Цей Договір укладається на невизначений строк (п. 12.1 Договору).
Договір розподілу природного газу, який є договором приєднання та у відповідності до п. 1.1 якого зазначений типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Вищевказаним Договором сторони наділені взаємними правами та обов'язками.
Так, пунктом 1.3 Договору розподілу природного газу від 01.01.2016 передбачено, що цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документальне підтвердження споживання природного газу.
Пунктом 7.2. Договору визначено, що оператор ГРМ має право перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.
Таким чином, споживання природного газу ТОВ «Преміум Стар» з січня 2018 року здійснюється на підставі договору постачання природного газу №С/2018-3 від 26.01.2018, укладеного з ТОВ «Енерджі Трейд Груп», а послуги з розподілу природного газу надаються відповідачу AT «ОГС «Сумигаз» на підставі договору розподілу природного газу, укладеного шляхом підписання заяви-приєднання 09420Z4S66AP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) на умовах Типового договору.
Обов'язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. У споживача (ТОВ «Преміум Стар») встановлено комерційний вузол обліку газу (лічильник Курс - 01G160Б2 №6228, міжповірочний інтервал якого становить 2 роки).
Відповідно до інформації про повірку лічильника №6228, повірка останнього була здійснена 11.05.2018.
21.05.2019 за результатами повірки коректора зав. №07877, останній визнаний приданим, про що зроблено відмітку в Таблиці 4 Розділу 10 паспорту ГРИС.408843.005 ПС Коректор об'єму газу ВЕГА-1.01-ВБ-0.7-40-0,5-НЧ заводський №07877.
01.05.2020 відповідачем складено звіт за період з 01.04.2020 по 01.05.2020 коректора об'єму газу BEГA 1.01. №07877, лічильника газу КУРС-01 G 160 Б2 №6228, відповідно до якого показники лічильника на початок періоду склали 73279,0 м.куб., а на кінець періоду - 73808,0 м.куб.
27.05.2020 відповідач надіслав позивачу лист №479, в якому просив позивача опломбувати ввідну засувку до наступного опалювального сезону, у зв'язку із зняттям газового лічильника для повірки і відсутністю потреби в газі в літній період. Також - для планової повірки манометрів, встановлених в ВОГ, розпломбувати їх. На період опломбування ввідної засувки позивач також просив дозволу звіти по газу не подавати.
28.05.2020 представником AT «ОГС «Сумигаз» було проведено перевірку комерційного вузла обліку природного газу ТОВ «Преміум Стар», який складається з лічильника газу КУРС-01 G 160 Б2 заводський №0006228 та коректора об'єму газу BEГA 1.01. ВБ 07-40-0.5-НЧ заводський номер №07877.
За результатами обстеження, складено Акт контрольного огляду вузла обліку природного газу, в якому, зафіксовано наступне: покази лічильника 73808; покази коректора 235346; перевірено цілісність захисних пломб; перевірено на несанкціоновані врізання в газопроводі та герметичність елементів з'єднань, вузлів на виявлення витоків газу; під час огляду газоспоживання не ведеться, вхідна засувка у закритому положенні та неопломбована.
У ході обстеження було встановлено пропуск відповідачем строку періодичної повірки засобу вимірювальної техніки (ЗВТ) - лічильника газу, останній строк повірки якого був 11 травня 2018 року.
Наявність пропущеного строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що є не побутовим була зафіксована у Акті про порушення від 28.05.2020 №03/3428, який був складений у присутності представника споживача, про що свідчить підпис останнього у зазначеному акті. Також у даному акті визначено, що дата та час проведення комісії Оператора ГРМ з розгляду цього акту буде повідомлена додатково у зв'язку з карантинними заходами в Україні.
28.05.2020 сторонами спору підписано акт №б/н пломбування комерційного вузла обліку, згідно з яким комерційний вузол обліку газу: лічильник газу КУРС-01 G 160 Б2 №6228, показники 73808,0 м.куб та коректора об'єму газу BEГA 1.01. №07877, покази W73808, Vст255346, встановлений за адресою: м. Суми, вул. Чехова, 9-а, опломбовано в місцях - вхідна засувка в закритому положенні № пломби С55140297.
01.06.2020 відповідачем складено звіт за період з 01.05.2020 по 01.06.2020 коректора об'єму газу BEГA 1.01. №07877 лічильник газу КУРС-01 G 160 Б2 №6228, відповідно до якого показники лічильника на початок 01.05.2020 склали 73808,0 м.куб., на кінець періоду - 73808,0 м.куб.
05.06.2020 позивач надіслав відповідачу лист із запрошенням на засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду акту про порушення №03/3438 від 28.05.2020, що мало відбутися 25.06.2020 о 11.55 за адресою: м. Суми, вул. Лебединська, 13 (учбовий клас).
Відповідно до витягу з протоколу №149 засідання постійно діючої комісії АТ «Сумигаз» (м. Суми) з розгляду актів про порушення, 25.06.2020 зазначеною комісією за участю представника ТОВ «Преміум Стар» проведено засідання з розгляду акту про порушення №03/3438 від 28.05.2020 щодо пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим з адресою: м. Суми, вул. Чехова, буд.9А. За результатами розгляду комісією було прийняте рішення, яким задоволено акт про порушення від 28.05.2020 №03/3438 щодо споживача ТОВ «Преміум Стар» повністю та визначено об'єм необлікованого природного газу за номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання споживача ТОВ «Преміум Стар», починаючи з 07:00 11.05.2020 по 07:00 28.05.2020. Вартість природного газу прийнято згідно вимог Кодексу ГРМ за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.
25.06.2020 позивачем складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, за яким відносно ТОВ «Преміум Стар», позивачем було проведено нарахування необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 07 год. 00 хв. 11.05.2020 по 07 год. 00 хв. 28.05.2020, який склав 108634,08 м куб на загальну суму 271936,92 грн.
06.07.2020 позивач надіслав відповідачу лист, яким направив відповідачу акт розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 25.06.2020 та рахунок на оплату №60014679 від 06.07.2020.
13.11.2020 відповідач звернувся до НКРЕКП з заявою №599, в якій просив прийняти до розгляду дану заяву про порушення законодавства та прав ТОВ «Преміум Стар» з боку АТ «Сумигаз» та провести перевірку викладених в ній обставин відповідно до вимог Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та Правил розгляду звернень споживачів щодо дій суб'єктів господарювання , що проводять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та врегулювання спорів, затверджених Постановою НКРЕКП від 02.07.2019 №1333.
22.02.2021 відповідач отримав відповідь від НКРЕКП від 29.01.2021, відповідно до якого Національна комісія виклала висновок, що AT «Сумигаз» має скасувати нарахування необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 07 год. 00 хв. 11.05.2020 по 07 год. 00 хв. 28.05.2020, який склав 108634,08 м куб, на загальну суму 271936,92 грн. та повідомити НКРЕКП, а також сектор НКРЕКП у Сумській області в місячний строк. Разом з тим, Національною комісією було звернуто увагу споживача - ТОВ «Преміум Стар», на дотримання вимог чинного законодавства, зокрема в частині своєчасного проведення періодичної повірки власного ЗВТ для уникнення подібних ситуацій в майбутньому.
У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості, позивач звернувся до суду з даним позовом, зазначаючи, що станом на час звернення з позовною завою до суду, ТОВ «Преміум Стар» не зверталось до суду щодо оскарження об'єму та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу позивачем.
Відповідно до статті 3 Закон України «Про ринок природного газу», ринок природного газу функціонує на засадах вільної добросовісної конкуренції, крім діяльності суб'єктів природних монополій, та за принципами:
1) забезпечення високого рівня захисту прав та інтересів споживачів природного газу, у тому числі забезпечення першочергового інтересу безпеки постачання природного газу, зокрема шляхом диверсифікації джерел надходження природного газу;
2) вільної торгівлі природним газом та рівності суб'єктів ринку природного газу незалежно від держави, згідно із законодавством якої вони створені;
3) вільного вибору постачальника природного газу;
4) рівності прав на ввезення та вивезення природного газу на/з території України;
5) невтручання держави у функціонування ринку природного газу, крім випадків, коли це необхідно для усунення вад ринку або забезпечення інших загальносуспільних інтересів, за умови що таке втручання здійснюється у мінімально достатній спосіб;
6) забезпечення рівних прав на доступ до газотранспортних та газорозподільних систем, газосховищ, установки LNG;
7) недопущення та усунення обмежень конкуренції, спричинених діями суб'єктів ринку природного газу, у тому числі суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання державної форми власності;
8) додержання встановлених технічних норм та стандартів безпеки;
9) захисту навколишнього природного середовища та раціонального використання енергоресурсів;
10) відповідальності суб'єктів ринку природного газу за порушення правил діяльності на ринку природного газу та умов договорів.
Постановою від 30.09.2015р. №2494 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг затверджено Кодекс газорозподільних систем (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015р. за N1379/27824), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Одночасно, правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу та здійснення контролю за використанням ресурсів імпортованого природного газу і природного газу власного видобутку визначаються Законом України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".
Відповідно до п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Згідно зі статтею 18 Закону «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання. Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб'єктів ринку природного газу.
Вимоги до складових частин вузла обліку природного газу, правил експлуатації приладів обліку, порядку вимірювання обсягів та визначення якості природного газу визначаються технічними регламентами та нормами, правилами і стандартами, що встановлюються і затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в нафтогазовому комплексі (ч.2 ст.18 Закону).
Обов'язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. У споживача (ТОВ «Преміум Стар») встановлено комерційний вузол обліку газу (лічильник Курс - 01 G 160 Б2 №6228, міжповірочний інтервал якого становить 2 роки).
Відповідно до положень частини першої статті 1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність»:
періодична повірка засобів вимірювальної техніки - повірка, що проводиться протягом періоду експлуатації засобів вимірювальної техніки через встановлений проміжок часу (міжповірочний інтервал);
суб'єкт господарювання - зареєстрована в установленому законодавством порядку юридична особа (підприємство, установа, організація) незалежно від організаційно-правової форми і форми власності (далі - підприємства та організації) та фізична особа - підприємець, які провадять діяльність на території України.
Відповідно до положень статті 17 Закону законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки за категоріями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.
Суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.
Відповідно до положень пункту 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 розділу X Кодексу ГРМ, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Відповідно до положень глави 7 розділу X Кодексу ГРМ власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.
Для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен:
1) завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму веб сайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ, Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати;
2) забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам Оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта роз пломбування;
3) у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити Оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ.
Таким чином, відповідно до положень Закону про метрологію та Кодексу власник ЗВТ мас забезпечувати належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та своєчасно проводити його періодичну повірку за власний рахунок. Оскільки власником ЗВТ є споживач, що не є побутовим, то саме він зобов'язаний забезпечити своєчасне проведення повірки за власний рахунок, з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів.
Пункт 8 цього розділу встановлює, що у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу XI цього Кодексу.
Пункт 2 гл.2 розд. XI Кодексу ГРМ, відносить до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, зокрема - пропущений строк періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.
Згідно з положеннями підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого, зокрема при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Відповідно до абз.2 п.2 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
За приписами п.8 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ, зокрема, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення.
При складанні акта про порушення представник оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:
1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;
2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
Пунктом 8 гл.5 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Пунктом 10 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ, споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з огляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
У відповідності до п. 5.1 Типового договору облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Пунктом 5.2 Типового договору передбачено, що визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором.
Пунктом 5.3. Типового договору визначено, що за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем.
Згідно з п. 5.4. Типового договору, порядок визначення об'єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та з урахуванням вимог цього Договору.
Відповідно до п.1 глави 1 розділу XI Кодексу ГРМ норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу.
Згідно з пунктом 12 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
За змістом п.11 гл.5 розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Проаналізувавши наведені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що в наведених нормах йде мова про зміну встановленого режиму нарахування саме розподілених (спожитих) та переданих (прийнятих) об'ємів природного газу, тобто у випадках, коли природний газ постачається (передається), споживається (приймається) та, відповідно, розподіляється.
Судом в ході розгляду справи було встановлено, що постачання природного газу відповідачу за договором постачання в травні 2020 року не передбачено та постачальником ТОВ «ЕНЕРДЖІ ТРЕЙД ГРУП» не здійснювалося. Споживання відповідачем природного газу у травні 2020 року, в тому числі в період з 11 по 28 травня, було відсутнє. Факту несанкціонованого відбору газу не встановлено.
28.05.2020 до Оператора ГРМ надійшов лист від ТОВ «Преміум Стар» від 27.05.2020 № 479 щодо опломбування «ввідної засувки». При виїзді на об'єкт Споживача 28.05.2020 під час контрольного огляду вузла обліку природного газу було виявлено недотримання строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача, що не є побутовим, та складено Акт про порушення від 28.05.2020 №03/3438 у присутності представника ТОВ «Преміум Стар» ОСОБА_1 та проведено опломбування вхідної засувки в закритому положенні захисною пломбою AT «Сумигаз» № С55140297, про що свідчить Акт пломбування комерційного вузла обліку газу № б/н від 28.05.2020.
В акті контрольного огляду вузла обліку природного газу від 28.05.2020 зафіксовано: покази лічильника 73808; покази коректора 73808; перевірено цілісність захисних пломб; перевірено на несанкціоноване врізання в газопроводі та герметичність елементів з'єднань, вузлів на виявлення витоків газу; під час огляду газоспоживання не ведеться, вхідна засувка у закритому положенні та неопломбована.
Крім того, відповідно до показань коректора ТОВ «Преміум Стар» за період з 01.05.2020-01.06.2020 показання лічильника на 01.05.2020 - 73808 м. куб, та показання на 01.06.2020 - 73808 м. куб. Отже, вбачається, що Споживачем -ТОВ «Преміум Стар», за період травня 2020 року споживання природного газу не здійснювалось.
Отже, при здійсненні перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу AT «Сумигаз» не взято до уваги те, що споживачем ТОВ «Преміум Стар» протягом травня 2020 року не здійснювалось споживання природного газу.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу ТОВ «Преміум Стар», проведений Оператором TPM (AT «Сумигаз») за період з 07 год. 00 хв. 11.05.2020 по 07 год. 00 хв. 28.05.2020, який склав 108634,08 м куб, на загальну суму 271936,92 грн., за умови відсутності фактичного розподіленого /спожитого) природного газу, не відповідає положенням пункту 4 глави 4 розділу XI Кодексу, в частині перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу.
Отже, здійснення перерахунку об'єму розподіленого (спожитого) природного газу є безпідставним, в зв'язку з чим суд відмовляє в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до частини першої, третьої статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до частини першої статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно частин першої, третьої статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною першою статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності до статті 78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. (стаття 79 ГПК України).
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до частини п'ятої статті 236 ГПК України обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивачем не було доведено належними та допустимими доказами тих обставин, на які він посилався , як на підставу позову, в зв'язку з чим суд дійшов висновку про відмову в позові.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів сторін та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, яких дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 у справі “Проніна проти України”, в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Поряд з цим, за змістом пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень та висновків Європейського суду з прав людини, викладених у рішеннях у справах “Трофимчук проти України”, “Серявін та інші проти України” обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент на підтримку кожної підстави. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Судом були досліджені всі документи, які надані сторонами у справі, аргументи сторін та надана їм правова оцінка. Стосовно інших доводів сторін, які детально не зазначені в рішенні, то вони не підлягають врахуванню, оскільки суперечать встановленим судом фактичним обставинам справи та не стосуються предмета доказування по даній справі.
При ухваленні рішення в справі, суд, у тому числі, вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами.
Статтею 123 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору. Якщо інше не передбачено законом, у разі залишення позову без задоволення, закриття провадження у справі або залишення без розгляду позову позивача, звільненого від сплати судового збору, судовий збір, сплачений відповідачем, компенсується за рахунок держави в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, судовий збір в сумі 4079,05 грн покладається на позивача.
Керуючись статтями 123, 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Відмовити у задоволенні позову.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч.1 ст. 256 ГПК України).
Повний текст рішення складено та підписано 30.06.2021.
Суддя В.Л. Котельницька