Справа № 740/3322/21
Провадження 3/740/1254/21
30 червня 2021 року м.Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі судді Гагаріної Т.О., за участі секретаря судового засідання Філоненко О.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
яка притягується за ст.173 КУпАП, -
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 15.05.2021 Серії АПР18 №368405 25.05.2021 о 20 год. 30 хв. в АДРЕСА_2 гр. ОСОБА_1 перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння у громадському місці, висловлювалася нецензурною лайкою на адресу гр. ОСОБА_2 , чим порушила громадський порядок і спокій громадян.
При розгляді справи ОСОБА_3 вказувала, що дійсно перебувала в стані алкогольного сп'яніння, але конфлікт із сусідкою стався на подвір'ї будинку, оскільки остання чинить перешкоди її матері у користуванні спільним сараєм.
Дослідивши матеріали даної справи, заслухавши пояснення ОСОБА_3 , суд дійшов висновку, що справа підлягає закриттю з наступних підстав.
З диспозиції статті 173 КУпАП вбачається, що особа визнається винною у разі вчинення нею дрібного хуліганства, тобто нецензурної лайки в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Відповідно до абз. 2 ст.1 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення» - громадське місце - частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони.
Згідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до абз.1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Таким чином подвір'я будинку не є громадським місцем в розумінні закону, при цьому форма власності на земельну ділянку не є визначальною для визначення наявності чи відсутності статусу місця як громадського. Оскільки користуватись вказаним подвір'ям можуть лише тільки особи які мешкають в зазначеному вище будинку, який є спорудою на декількох власників, тобто подвір'я будинку не є доступним або відкритим для населення вільно і не є громадським місцем в розумінні ст.173 КУпАП.
З огляду на викладене слід дійти до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення відповідальність за яке, передбачена ст.173 КУпАП.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, дана справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 247, 251, 256, 283, 284 КУпАП, суддя -
постановив:
справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП закрити за відсутністю в її діях складу правопорушення.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Скарга, на постанову подається до Чернігівського апеляційного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області.
Суддя Т.О.Гагаріна