Справа № 420/13673/20
29 червня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
07.12.2020 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить суд:
1) визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 31.01.2020, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 31.01.2020 основного розміру його пенсії;
2) зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 31.01.2020 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб””, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови Кабінеті Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 31.01.2020, перерахунку основного розміру його пенсії;
3) визнати протиправні дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки із обов'язковим зазначенням включення до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії індексації грошового забезпечення з 31.01.2020 основного розміру його пенсії;
4) зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із обов'язковим зазначенням включення до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії індексації грошового забезпечення з 31.01.2020 основного розміру його пенсії.;
5) визнати протиправні дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови ОСОБА_1 щодо включення в розрахунок пенсії пільгову вислугу років 06 років 09 і місяців 06 днів за участь в бойових діях;
6) зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України врахувати пільгову вислугу років 6 років 09 місяців 06 днів ОСОБА_1 в розрахунок пенсії.;
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 14.12.2020 року судом залишено без руху адміністративний позов ОСОБА_1 і надано позивачу строк для усунення недоліків.
У вказаній ухвалі суддею роз'яснено, що виявлені недоліки мали бути усунені шляхом надання до суду уточненої позовної заяви (з копією для відповідача).
21.12.2020 року до суду від позивача надійшла заява разом із уточненим позовом ОСОБА_1 , в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України, щодо відмови, що відображена в листі від 12.11.2020 за № 12/П-14125;
- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 31.01.2020, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 31.01.2020 перерахунку основного розміру його пенсії.
- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку грошового забезпечення ОСОБА_1 із обов'язковим зазначенням включення до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії індексації грошового забезпечення з 31.01.2020 основного розміру його пенсії;
- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України врахувати пільгову вислугу років 6 років 09 місяців 06 днів ОСОБА_1 в розрахунок пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 проходив військову службу в Державній прикордонній службі України. 30 січня 2020 року був звільнений та виключений зі списків особового складу наказом Начальника Донецько-Луганського регіонального управління від 28 січня 2020 року №20-ос, яке знаходиться в зоні OOC.
У позові вказано, що ОСОБА_1 приймав участь у захисті Суверенітету держави України на сході від російської агресії та є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 17.11.2015 року, є пенсіонером військової служби за вислугою років, що підтверджується пенсійним посвідченням серія НОМЕР_2 від 22.07.2020, перебуває на обліку в Головному пенсійному фонді України в Одеській області (пенсійна справа № 1510024578) та отримує пенсію за вислугою років призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Як зазначає позивач, після перерахунку відповідно до Постанови № 103 пенсія йому виплачувалася в таких розмірах: з 31 січня 2020- 5779,10 грн. Звернувшись до Адміністрації Державної прикордонної служби України з проханням надати оновлену довідку до Управління пенсійного фонду України в Одеській області з урахуванням преміювання додаткового, індексації та винагороди відповідно до ПКМУ № 18 від 20.01.2016 року, так як вони носили постійний характер, а саме виплачувались кожний місяць, позивач отримав відповідь з якою не згоден.
Позивач вважає, що у зв'язку із прийняттям рішення по справі №826/3858/18 до складу грошового забезпечення з якого підлягає перерахунку його пенсія повинні бути включені як основні, так і додаткові види грошового забезпечення.
Також, на думку позивача, до складу грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років включається і індексація.
Щодо неврахування пільгової вислуги років до загального стажу у відповідності до пп.1 та 3 Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 року, у позові вказано, що відповідно до наказу начальника Донецько-Луганського регіонального управління ДПСУ № 20-ос від 28.01.2020 року, яке знаходиться в зоні ООС позивача було звільнено в запас за підпунктом «а» пункту 2 частини 5 статті 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу». Станом на 30.01.2020 року вiдповiдно до вищезгаданого наказу вислуга років становила: календарна: 12 років 08 місяців 25 днів; пільгова: 06 років 09 місяців 06 днів; трудовий стаж: 13 років 06 місяців 04 дня; всього: 26 років 03 місяці 04 дні. Позивач вказує, що з не відомих підстав не було зараховано пільгову вислугу років до загального стажу у відповідності до пп.1 та 3 Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 року, а саме 6 років 09 місяців 06 днів за безпосередню участь в зоні АТО/ООС. Так, як загальна вислуга років позивача з урахування пільгової вислуги років за безпосередню участь в АТО/ООС становить у відповідності до вищезгаданого наказу становить 33 років 4 місяців 7 днів.
Як стверджує позивач, адміністрація Державної прикордонної служби України при розглядi звернення ОСОБА_1 про оформлення та подання документів до відповідного органу Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії позивача взяла до уваги лише вислугу в календарному обчисленні та не врахувала час служби в пільговому обчисленні за період участі ОСОБА_1 в АТО/ООС.
Ухвалою суду від 31.12.2020 року судом прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 (з урахуванням уточнень) та відкрито провадження по справі.
Ухвалою суду від 01.03.2021 року:
- доручено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду у п'ятнадцятиденний строк від дати отримання даної ухвали належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .
- доручено Адміністрації Державної прикордонної служби України надати до суду у п'ятнадцятиденний строк від дати отримання даної ухвали належним чином засвідчені копії: заяви позивача у відповідь на яку складено лист від 12.11.2020 за № 12/П-14125; послужного списку ОСОБА_1 ; грошового атестату ОСОБА_1 .
Вказаною ухвалою судом зупинено провадження по справі №420/13673/20 до надходження відповідей на доручення.
За вх.№14132/21 від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву разом із додатками (а.с.86-105).
У відзиві вказано, що Адміністрація Держприкордонслужби вимоги, викладені у позові вимоги не визнає і вважає, що вони не ґрунтуються на законі, є безпідставними та не підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Щодо позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Адміністрації Держприкордонслужби підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 31.01.2020 iз обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 31.01.2020 перерахунку основного розміру його пенсії, відповідач вказує, що позивач виключений зі списків Донецько-Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України 28.01.2020, а отже підстав для видачі нової довідки саме для перерахунку йому пенсії немає, оскільки Урядом було прийнято рішення про перерахунок на умовах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» лише тих військових пенсій, які були призначені до 1 березня 2018 року.
Відповідач вказує, що на адресу Адміністрації Держприкордонслужби списків від ГУ ПФУ в Одеській області з приводу надання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 чи будь-яких інших колишніх військовослужбовців для перерахунку пенсії не надходило.
Також, у відзиві вказано, що починаючи з 01.03.2018 i на цей час не відбулося підвищення грошового забезпечення в частині збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням відповідних категорій військовослужбовців усіх силових структур, у т. ч. військовослужбовців прикордонного відомства, що є обов'язковою умовою для перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям. Таким чином, за відсутності з 01.03.2018 і на цей час факту підвищення грошового забезпечення в частині збільшення розмірів посадових окладів та окладів за військовим званням діючим військовослужбовцям, відсутні підстави для перерахунку пенсій військовослужбовцям за відповідною або аналогічною посадою.
Як вказує відповідач, згідно повідомлення про призначення пенсії (пенсійна справа № 1510024578) та грошового атестату (копія додається) для призначення пенсії позивачу були враховані основні складові грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військове звання та процентна надбавка за вислугу років), додаткові види грошового забезпечення (надбавка за умову режимних обмежень, надбавка за спеціальні умови проходження служби) та премія у розмірі 150%, тобто всі складові, які згідно Закону № 2262-XII враховуються для призначення пенсії.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання Адміністрації Держприкордонслужби включити для обчислення пенсії індексацію грошового забезпечення, відповідач вказує, що складові саме місячного грошового забезпечення, які визначені в пункті 1.2. Інструкції, узгоджуються з визначенням складу місячного грошового забезпечення, що вказано в частині 3 статті 43 Закону № 2262-ХII та в пункті 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членiв їх сімей». Тому, такі одноразові додаткові види грошового забезпечення, як: грошова допомога на оздоровлення; матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань; суми індексації не відносяться до складу місячного грошового забезпечення і є одноразовими виплатами. В свою чергу, в розумінні частини 3 статті 43 Закону № 2262-XII, ці виплати не враховуються при обчисленні розміру пенсії.
Як стверджує відповідач, індексація грошового забезпечення є саме одноразовою виплатою, яка не має постійного та/або щомісячного характеру.
У відзиві вказано, що відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262 та абзацу першого пункту 7 Порядку № 393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Оскільки з 2007 року і на цей час законодавством не передбачено сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із нарахованих та виплачених військовослужбовцям сум індексації грошового забезпечення, то відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262 та абзацу першого пункту 7 Порядку № 393 відсутні підстави для включення сум індексації до розміру грошового забезпечення, з якого військовослужбовцям обчислюється пенсія.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання Адмiнiстрації Держприкордонслужби врахувати пільгову вислугу років 6 років 09 місяців 06 днів в розрахунок пенсії, відповідач вказує, що Законом №2262-ХІІ чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається саме за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба. Період служби, зарахований позивачу на пільгових умовах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсiй i грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їх сімей», у розумінні частини 2 статті 17 Закону № 2262-XII не може бути зарахований до календарної вислуги років. Вимоги пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 суперечать вимогам пункту «а» статті 12 Закону № 2262-XII, отже, застосуванню підлягає саме Закон № 2262-ХII, оскільки він має вищу юридичну силу. Крім того, зазначає відповідач, законодавцем розмежовано такі поняття як «вислуга років» та «календарна вислуга років». До вислуги років можливо зарахувати стаж роботи у пільговому обчисленні і цей стаж також враховується при призначенні пенсії. Однак, для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі, до якої не передбачено зарахування стажу у пільговому обчисленні.
Зважаючи на вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
За вх.№14409/21 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшли визначені судом докази (а.с.106-116).
18.06.2021 року (вх.№ЕП/16682/21) від позивача до суду надійшло клопотання про поновлення провадження по справі.
Ухвалою суду від 29.06.2021 року судом поновлено провадження по справі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позов, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що позивач проходив військову службу на посаді старшого розвідника (помічника оперуповноваженого) другого сектору оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації н.п Курахівка) оперативно-розшукового управління.
Позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 17.11.2015 року (а.с.24).
Наказом начальника Донецько-Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України від 28.01.2020 року №20-ОС (по особовому складу) (а.с.23, 97-98, 111) відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29 грудня 2009 року №1115/2009 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення старшого прапорщика ОСОБА_1 (П-009723), старшого розвідника (помічника оперуповноваженого) другого сектору оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації н.п Курахівка) оперативно-розшукового управління, з 30 січня 2020 року, звільненого з військової служби в запас наказом начальника Донецько-Луганського регіонального управління від 26 грудня 2019 року № 406-ОС, за підпунктом «а» (у зв'язку із закінченням строку контракту) пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону.
Згідно вказаного наказу вислуга років позивача станом на 30 січня 2020 року становить:
- календарна: 12 років 08 місяців 25 днів;
- пільгова: 06 років 09 місяців 06 днів;
- трудовий стаж: 13 років 06 місяців 19 днів;
- всього: 26 років 03 місяці 04 дні.
Наказом начальника Донецько-Луганського регіонального управління Державної прикордонної служби України №74-ОС від 31.03.2020 року внесено зміни до наказу від 28.01.2020 року №20-ОС, а саме а абзац 2 пункту наказу викласти в наступній редакції:
«Вислуга років станом на 30 січня 2020 року становить:
календарна: 12 років 08 місяців 25 днів;
пільгова: 06 років 07 місяців 04 дні;
трудовий стаж: 12 років 04 місяці 01 день;
всього: 25 років 00 місяців 26 днів».
Листом Адміністрації Держприкордонслужби від 06.04.2020 за вих. № 0.11-3684/0/6-20 (а.с.108-зворотній бік) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області було надіслано: подання про призначення пенсії (із наявним станом на 30.01.2020 страховим стажем 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба) (а.с.109); розрахунок вислуги років для призначення пенсії (у т.ч. із наявним станом на 30.01.2020 страховим стажем та вислугою років у календарному та пільговому обчислені) (а.с.112-звороній бік, 113-114; витяги з наказів про звільнення з військової служби та виключення зі списків особового складу військової частини (у т.ч. із наявним станом на 30.01.2020 страховим стажем та вислугою років у календарному та пільговому обчисленні); копію військового квитка; копію трудової книжки; архівну довідку Одеського державного політехнічного університету та індивідуальні відомості про застраховану особу (Ф. ОК-5).
В наданому до суду грошовому атестаті №60 (а.с.99, 115), зокрема, зазначено, що вислуга років позивача станом на 30.01.2020 року складає 12 років 8 місяців та 25 днів, а відсоткова надбавка за вислугу років - 35%.
Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 31.01.2020 року призначено ОСОБА_1 пенсію за вислугу років (а.с.107).
При обчисленні пенсій враховано грошове забезпечення:
- посадовий оклад - 3080,00 грн;
- оклад за військове звання - 1020,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 35% - 1435,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, - 5121,19 грн, у т.ч.
- надбавка за умови режим. Обмежень, допуск ф.2 15%
- надбавка за специфічні умови проходження служби 60%;
- премія 150%
Всього 10659,19 грн.
Основний розмір пенсії позивача склав 50% грошового забезпечення (вислуга років 25, з урахуванням трудового стажу) у розмірі 5329,60 грн.
З урахуванням підвищення та надбавок до пенсії (учасник АТО учасник бойових дій (ст.6), учасник бойових дій) підсумок пенсії позивача з надбавками склав 5779,10 грн.
З матеріалів пенсійної справи позивача судом встановлено, що при призначенні пенсії ОСОБА_1 пенсійним органом для визначення додаткових видів грошового забезпечення, що враховують для призначення пенсії було використано довідку №31 від 17.02.2020 року, яка видана Державною прикордонною службою України ОСОБА_1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.116).
Так, згідно довідки №31 від 17.02.2020 року додаткові види грошового забезпечення позивача за період з 01.03.2018 року по 31.12.2019 року складалися з надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії.
При цьому, в грошовому атестаті позивача, серед іншого, вказано, що позивачу виплачувалась індексація та винагорода за участь в ООС.
Як вказано у позові, позивач звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України з проханням надати оновлену довідку до Управління пенсійного фонду України в Одеській області з урахуванням преміювання додаткового, індексації та винагорода відповідно до ПКМУ № 18 від 20.01.2016 року, так як вони носили постійний характер.
До суду представником відповідача надано копію скарги позивача, яка зареєстрована Адміністрацією Державної прикордонної служби України 23.10.2020 року за №П-14125 (а.с.103-104), в якій ОСОБА_1 просив включити йому в розрахунок пенсії пільгову вислугу 06 років 09 місяців 06 днів за участь в бойових діях та включити в розрахунок пенсії преміювання додаткове, індексацію, винагороду відповідно до ПКМУ № 18 вiд 20.01.2016 року.
12.11.2020 року Адміністрацією Державної прикордонної служби України на адресу позивача складено листа №12/П-14125 (а.с.55-56), в якому за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 повідомлено, що листом Адміністрації Держприкордонслужби від 06.04.2020 за вих. № 0.11-3684/0/6-20 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області було надіслано: подання про призначення пенсії (із наявним станом на 30.01.2020 страховим стажем 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба); розрахунок вислуги років для призначення пенсії (у т.ч. із наявним станом на 30.01.2020 страховим стажем та вислугою років у календарному та пільговому обчислені); витяги з наказів про звільнення з військової служби та виключення зі списків особового складу військової частини (у т.ч. із наявним станом на 30.01.2020 страховим стажем та вислугою років у календарному та пільговому обчисленні); копію військового квитка; копію трудової книжки; архівну довідку Одеського державного політехнічного університету та індивідуальні відомості про застраховану особу (Ф. ОК-5).
Щодо невключення до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, винагороди за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції (далі - винагорода АТО), одноразових премій та iндексації грошового забезпечення у листі повідомлено, що оскільки серед переліку основних та додаткових видів грошового забезпечення, з розмірів яких обчислюються пенсії, визначеного статтею 43 Закону № 2262 та пунктом 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення тa виплати пенсiй i грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (далі - Порядок №393), не передбачено врахування розмірів таких видів грошового забезпечення, як винагорода, допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку, інші разовi премії та заохочення, то для включення до розміру грошового забезпечення, з якого ОСОБА_1 з 31.01.2020 обчислено пенсію, сум вищеперерахованих видів грошового забезпечення, навіть за наявності факту сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, підстав немає.
Щодо включення до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії індексації грошового забезпечення, у листі повідомлено, що відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262 та абзацу першого пункту 7 Порядку № 393 визначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Оскільки з 2007 року і на цей час законодавством не передбачено сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із нарахованих та виплачених військовослужбовцям сум індексації грошового забезпечення, то відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262 та абзацу першого пункту 7 Порядку № 393 відсутні підстави для включення сум iндексації до розміру грошового забезпечення, з якого військовослужбовцям обчислюється пенсія.
Вважаючи дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови, викладеної в листі від 12.11.2020 за № 12/П-14125 протиправними, а також вважаючи, що у відповідача наявний обов'язок підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 31.01.2020, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 31.01.2020 перерахунку основного розміру його пенсії, підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку грошового забезпечення ОСОБА_1 із обов'язковим зазначенням включення до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії індексації грошового забезпечення з 31.01.2020 основного розміру його пенсії; врахувати пільгову вислугу років 6 років 09 місяців 06 днів ОСОБА_1 в розрахунок пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ст.43 вказаного Закону пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Особам із числа військовослужбовців строкової служби, які до призову на строкову військову службу та після звільнення з військової служби не працювали і не перебували на військовій службі за контрактом, та членам їх сімей пенсії встановлюються у мінімальних розмірах, передбачених відповідно статтями 22 і 37 цього Закону.
Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пенсії особам з числа резервістів, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством для військовослужбовців відповідних прирівняних посад на день звільнення зі служби у військовому резерві, загибелі, смерті або оголошення резервіста померлим.
Схеми відповідності посад резервістів та військовослужбовців затверджуються центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями.
Обчислення пенсій окремим категоріям військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які були відряджені для виконання службових обов'язків до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших цивільних установ, організацій і підприємств, у тому числі у довготермінові закордонні відрядження, здійснюється за переліком посад і в порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Особам, які займали командні посади, що відповідають посадам офіцерського складу, у партизанських загонах і з'єднаннях, підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, у складі 1-го Чехословацького армійського корпусу під командуванням Л. Свободи, пенсії обчислюються незалежно від того, чи мають вони офіцерські звання, виходячи з посадового окладу, встановленого на день призначення їм пенсії, за аналогічною посадою для осіб офіцерського складу, а тим особам, які мали в той період офіцерські звання, - з окладу за військовим званням і процентної надбавки за вислугу років, обчислених із цих окладів.
Особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, зазначеним у пункті "д" статті 12 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом і одержували перед звільненням зі служби персональні (збережені) посадові оклади за службу у високогірних або віддалених місцевостях держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав, пенсії обчислюються з персональних (збережених) окладів, якщо інше не встановлено відповідними міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які звільнені зі служби у зв'язку із засудженням або притягненням до кримінальної відповідальності, стосовно яких за відсутністю події або складу кримінального правопорушення чи за недоведеністю їхньої участі у вчиненні кримінального правопорушення були винесені відповідно виправдувальний вирок або ухвала суду про закриття щодо них кримінального провадження, а також членам сімей військовослужбовців, інших осіб, щодо яких ухвала суду про закриття кримінального провадження винесена посмертно, пенсії обчислюються за наявності в них права на пенсію за цим Законом із розміру існуючих на день призначення пенсії окладів грошового забезпечення, встановлених законодавством для відповідних категорій військовослужбовців, інших зазначених осіб. У разі одночасного поновлення та звільнення таких осіб зі служби пенсія їм обчислюється з посадового окладу, який вони отримували до незаконного звільнення.
Особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, переведеним за станом здоров'я або за віком з льотної роботи, підводних човнів (підводних крейсерів), атомних надводних кораблів і мінних тральщиків на посади з меншим посадовим окладом, пенсії обчислюються, за бажанням пенсіонера, виходячи з посадового окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, чи з указаних у цій частині посад, які вони займали до переведення, якщо на день переведення вони мали право на пенсію за вислугу років. У такому ж порядку обчислюються пенсії особам офіцерського складу та особам начальницького складу з військовим званням полковника або спеціальним званням полковника поліції (міліції) чи внутрішньої служби, полковника Служби судової охорони, полковника податкової міліції, полковника Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також їм рівних і вище, якщо вони за таких обставин та умов переведені в інтересах служби з посад, які ці особи займали не менше трьох років до переведення і на день переведення мали право на пенсію за вислугу років.
Особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейських, співробітників Служби судової охорони та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Особам офіцерського складу, звільненим з військової служби до вступу на штатну посаду після закінчення військового навчального закладу або після призову із запасу, пенсії обчислюються в порядку, передбаченому цією статтею, із сум грошового забезпечення, сплачених їм на день звільнення.
Мічманам і військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, переведеним з атомних підводних крейсерів, атомних підводних човнів та дизельних підводних човнів, обладнаних атомними енергетичними установками, на відповідні рівнозначні посади на інші кораблі, судна або в берегові військові частини Військово-Морських Сил із збереженням одержуваного ними до дня переведення посадового окладу, пенсії обчислюються в порядку, передбаченому цією статтею, виходячи з виплачуваного на день звільнення з військової служби збереженого посадового окладу.
При обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій.
Особи з числа військовослужбовців, поліцейських, співробітників Служби судової охорони та атестованих працівників органів внутрішніх справ України, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України, органів і підрозділів цивільного захисту, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших правоохоронних органів, які обрані народними депутатами України, при досягненні ними під час строку депутатських повноважень віку або вислуги років, установлених цим Законом, мають право на пенсію, що обчислюється відповідно до статті 20 Закону України "Про статус народного депутата України".
Особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2, пенсія обчислюється відповідно до частини третьої цієї статті з розміру грошового забезпечення, яке вони мали на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ.
У разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частинами 2 та 3 статті 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей” (в редакції від 24.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктом 1 якої зобов'язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови № 704.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:
з 1 січня 2018 року - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з положеннями пунктів 1 - 5 Порядку № 45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103 (тут і далі - у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивача), пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
ПФУ після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Судом встановлено, що Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 позов ОСОБА_4 до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , про визнання постанови протиправною та нечинною в частині задовольнив: визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45; зобов'язав Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним і нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Відповідно до частини другої статті 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
Суд зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45.
Проте, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Водночас алгоритм дій, які повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.
При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10 жовтня 2019 року у справі №553/3619/16-а.
Як було зазначено вище, 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Зокрема, постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:
- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).
При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Таким чином, з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Суд звертає увагу на те, що висновки щодо застосування вищезазначених норм матеріального права відповідають висновкам, викладеним у постанові Верховного Суду від 04.02.2019 року, прийнятої за наслідками розгляду зразкової справи № 160/8324/19, у якій предметом спору є відмова позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 року основного розміру пенсії та зобов'язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-XII та з врахуванням положень постанови №704.
Так, позивач просить суд зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 31.01.2020, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та з врахуванням положень постанови кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 31.01.2020 перерахунку основного розміру його пенсії.
В той же час, як вже встановлено судом, пенсію позивачу призначено з 31.01.2020 року та при обчисленні пенсій враховано грошове забезпечення:
- посадовий оклад - 3080,00 грн;
- оклад за військове звання - 1020,00 грн;
- процентна надбавка за вислугу років 35% - 1435,00 грн;
- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, - 5121,19 грн, у т.ч.
- надбавка за умови режим. Обмежень, допуск ф.2 15%
- надбавка за специфічні умови проходження служби 60%;
- премія 150%
З вказаного вбачається, що при призначенні пенсії до складу його грошового забезпечення було включено, в тому числі, відомості про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премію.
При цьому зі змісту позовних вимог в цій частині вбачається, що позивач просить суд зобов'язати відповідача видати довідку про розмір його грошового забезпечення саме для перерахунку пенсії, а не для її призначення.
Позивачем не зазначено, а судом не встановлено, що з дати призначення позивачу пенсії (з 31.01.2020 року) виникли законодавчо визначені підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зі змісту наданих до суду доказів, судом встановлено, що при призначенні пенсії до складу грошового забезпечення з якого виплачується пенсія ОСОБА_1 не увійшли індексація грошового забезпечення та винагорода за участь в ООС, які згідно грошового атестату отримував позивач.
Порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту (далі - військовослужбовці) за безпосередню участь у воєнних конфліктах, в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (далі - заходи ЗНБО) чи в антитерористичній операції (далі - АТО), інших заходах в умовах особливого періоду (станом на дату призначення позивачу пенсії) визначені Інструкцією про розміри і порядок виплати винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах, в заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації чи в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, затвердженою наказом МО України від 10.02.2016 №67, відповідно до якої розмір винагороди визначається пропорційно дням безпосередньої участі у воєнних конфліктах, в заходах ЗНБО чи в АТО, інших заходах в умовах особливого періоду.
Отже, винагорода за участь в антитерористичній операції (виплата ООС) є додатковою виплатою військовослужбовцям, яких залучено до участі у ній.
При цьому виплата винагороди залежить від певних умов та лише в означений період, а також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні після отриманих у такий період поранень (контузії, травми, каліцтва). Тобто, така виплата не є постійною і не має систематичного характеру, а її розмір залежить як від днів участі в антитерористичній операції, так і від виконаних завдань, що визначається наказом командира.
За таких обставин, винагорода за участь в антитерористичній операції не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, який є складовим елементом грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відповідно достатті 43 Закону № 2262-ХІІ.
Наведена позиція суду відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним у постанові від 02.06.2021 у справі № 240/11441/19 та у постанові від 17.06.2021 року у справі №423/2139/17.
Що стосується вимог про зобов'язання Адміністрації Державної прикордонної служби України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку грошового забезпечення ОСОБА_1 із обов'язковим зазначенням включення до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії індексації грошового забезпечення з 31.01.2020 основного розміру його пенсії, суд зазначає наступне.
Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05 жовтня 2000 р. № 2017-ІІІ (далі - Закон № 2017-ІІІ) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч. 2 ст. 19 Закону № 2017-ІІІ).
Статтею 9 Закону № 2011-XII передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ).
Відповідно до ст. 1, 2 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого стаття 9 Закону №2011-ХІІ містить відсилочну норму, колегія суддів вважає, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону № 2011-XII або Закону № 2262-ХІІ.
Верховний Суд у складі суддів Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду, розглянувши справу № 638/9697/17 при вирішенні питання включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, отриманої військовослужбовцем індексації грошового забезпечення, у постанові від 03 квітня 2019 року відступив від раніше висловленої з цього питання правової позиції Верховного Суду у справах № 522/11262/16-а та № 522/7855/17 та сформулював наступний правовий висновок.
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262-ХІІ та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2011-ХІІ, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, вони не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Тому при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ, Закону № 1282-ХІІ, та Порядку № 1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Аналогічні висновки викладені у поставної Верховного суду від 30.11.2020 справа №638/2019/17.
Тому, до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, має бути включена сума виплаченої індексації грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби, що передували звільненню, як передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (далі Порядок №393)
Суд звертає увагу, що законодавство України розрізняє процедуру розрахунку розміру пенсії при її призначенні, що передбачено ст.43 Закону №2262 й реалізується відповідно положень Порядку №393 та перерахунок пенсій з підстав передбачених ст.ст.43, 63 Закону №2262.
Наведені вище постанови Верховного Суду є застосовними до першого випадку й зобов'язання здійснити відповідний перерахунок пов'язано саме з не включенням до складу грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія суми індексації, яка сплачувалась чи мала сплачуватись особі за час служби.
Водночас для перерахунку пенсій з підстав передбачених ст.63 Закону №2262 законодавець сформулював такі необхідні умови: «Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.».
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає, що дії Адміністрації Державної прикордонної служби України, щодо відмови підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії індексації грошового забезпечення є протиправними та про наявність підстав для зобов'язання Адміністрації Державної прикордонної служби України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із обов'язковим зазначенням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії з 31.01.2020 року індексації грошового забезпечення.
Щодо вимог позивача про зобов'язання Адміністрації Державної прикордонної служби України врахувати пільгову вислугу років 6 років 09 місяців 06 днів ОСОБА_1 в розрахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту «б» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Статтею 17-1 Закону №2262-XII визначено, що порядок обчислення вислуги років встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, яка визначає, які саме види служби зараховуються до вислуги років, та які саме види служби і в яких коефіцієнтах зараховуються на пільгових умовах.
Верховний Суд у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17, від 10 липня 2019 року у справі № 1840/3347/18, від 22 серпня 2019 року у справі №295/7220/16-а, від 30 вересня 2019 року у справі №360/1432/19 та від 27 березня 2020 року у справі №569/727/17, від 23 червня 2020 року у справі №750/10827/16-а, від 20 січня 2021 року у справі №620/509/19 викладав висновок про те, що задля отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.
Водночас Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 у справі 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі №725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі №295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону № 2262-XII у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон N2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Вказана позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі №480/4241/18.
У вищезазначеній постанові Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду сформувала наступні правові висновки:
«В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.
При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.
Згідно розрахунку вислуги років, позивач перебував, зокрема, на наступних посадах:
- з 26.10.2015 року по 24.03.2016 року - Інспектор прикордонної служби 1 категорії - начальник 1 вiддiлення інспекторів прикордонної служби прикордонної застави (мicце дислокацiї н.п. Солідар) оперативно-бойової прикордонної комендатури «Лисичанськ» 3 прикордонного загону (I категорії) Державної прикордонної служби України (календарна вислуга років 04 місяці 28 днів, коефіцієнт 3, пільгова вислуга 09 м. 26 дні);
- з 24.03.2016 року по 06.09.2016 року - Інспектор прикордонної служби 1 категорії - начальник 4 вiддiлення інспекторів прикордонної служби прикордонної служби відділу прикордонної служби «Золоте» (тип А) (з місцем дислокації н.п. Золоте) оперативно-бойової прикордонного комендатури прикордонної «Лисичанськ» 3 прикордонного загону (I категорії) Східного регіонального управління (I категорії) Державної прикордонної служби України (календарна вислуга років 05 місяців 12 днів, коефіцієнт 3, пільгова вислуга 10 місяців 24 дні);
- з 16.09.2016 року по 05.12.2017 року - Інспектор прикордонної служби 1 категорії - начальник групи молодших інспекторів прикордонної службт відділення інспекторів прикордонної служби «Кароліно-Бугаз» IV категорів (тип В) 26 прикордонного загону (І категорії) Південного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України (календарна вислуга років 1 рік 02 місяці 29 днів, коефіцієнт 1,5, пільгова вислуга 07 місяців 14 днів);
- з 15.12.2017 року по 18.01.2018 рік - старший розвідник (помічник оперуповноваженого) другого сектору оперативно-розшукового відділу (з місцем дислокації н.п. Курахівка) оперативно-розшукового управління Східного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України (календарна вислуга років 01 місяць 3 дні, коефіцієнт 3, пільгова вислуга 02 місяці 06 днів);
- 18.01.2018 року по 01.02.2018 року - у розпорядженні начальника Донецько-Луганського регіонального управління (з місцем дислокації н.п.Кухарівка Донецької області) (календарна вислуга років 13 днів, коефіцієнт 3, пільгова вислуга 26 днів);
- з 01.02.2018 року по 30.01.2020 року - старший розвідник (помічник оперуповноваженого) другого сектору оперативно-розшукового відділу (з мiсцем дислокацiп н.п. Курахівка) оперативно-розшукового управління Донецько-Луганського регіонального управління (I категорії) Державної прикордонної служби України (календарна вислуга років 1 рік 11 місяців 28 днів, коефіцієнт 13, пільгова вислуга 3 роки 11 місяців 26 днів);
Суд зазначає, що у послужному списку визначені коефіцієнти стажу для пільгового обчислення вислуги років визначені:
- відповідно до пп. ІІ п.1 Переліку посад і умов служби в органах Державної прикордонної служби України (Прикордонних військ України), служба в яких військовослужбовцям зараховується до вислуги років, що дає право для призначення пенсії на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.02.2017 № 139, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 березня 2017 р. за № 362/30230 (період роботи позивача з 16.09.2016 року по 05.12.2017 року);
- відповідно до п.3 пп. № «а» постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (решта вищевказаних періодів).
Як вже встановлено судом згідно наказу від 28.01.2020 року №20-ОС зі змінами, внесеними наказом №74-ОС від 31.03.2020 року вислуга років позивача станом на 30 січня 2020 року становить:
календарна: 12 років 08 місяців 25 днів;
пільгова: 06 років 07 місяців 04 дні;
трудовий стаж: 12 років 04 місяці 01 день;
всього: 25 років 00 місяців 26 днів.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачами, вислуга років позивача станом на час звільнення зі служби становила, без урахування пільгового стажу, 12 років 08 місяців 25 днів.
Саме вказану вислугу років зазначено відповідачем у поданні про призначення пенсії позивачу та, відповідно, позивачу призначено пенсію з її врахуванням.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що у поданні про призначення пенсії позивачу Адміністрація Державної прикордонної служби України зобов'язана була зарахувати у пільговому обчисленні до вислуги років для призначення пенсії вищевказані періоди роботи ОСОБА_1 з 26.10.2015 року по 06.09.2016 року, з 16.09.2016 року по 30.01.2020 року.
Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23 лютого 2006 року №3477-IV “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі “Міллер проти Австрії”, де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні “Гайгузус проти Австрії” від 16 вересня 1996 року, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі “Кечко проти України” (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні “Великода проти України” від 03 червня 2014 року зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу “належного урядування”. Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах “Беєлер проти Італії” [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява №33202/96, пункт 120, ECHR 2000, “Онер'їлдіз проти Туреччини” [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява №48939/99, пункт 128, ECHR 2004-XII, “Megadat.com S.r.l. проти Молдови” (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява №21151/04, пункт 72, від 8 квітня 2008 року, і “Москаль проти Польщі” (Moskal v. Poland), заява №10373/05, пункт 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах “Лелас проти Хорватії” (Lelas v. Croatia), заява №55555/08, пункт 74, від 20 травня 2010 року, і “Тошкуце та інші проти Румунії” (Toscuta and Others v. Romania), заява №36900/03, пункт 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.
У рішенні від 31 липня 2003 року у справі “Дорани проти Ірландії” Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття “ефективний засіб” передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі “Салах Шейх проти Нідерландів”, ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи “Каіч та інші проти Хорватії” (рішення від 17 липня 2008 року) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Отже, враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача є такими, що підлягають задоволенню з урахуванням положень ч.2 ст.9 КАС України шляхом:
- визнання протиправними дій Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії індексації грошового забезпечення та щодо відмови зарахувати у пільговому обчисленні до вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 періоди його служби з 26.10.2015 року по 06.09.2016 року, з 16.09.2016 року по 30.01.2020 року.
- зобов'язання Адміністрації Державної прикордонної служби України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із обов'язковим зазначенням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії з 31.01.2020 року індексації грошового забезпечення.
- зобов'язання Адміністрації Державної прикордонної служби України зарахувати у пільговому обчисленні до вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 періоди його служби з 26.10.2015 року по 06.09.2016 року, з 16.09.2016 року по 30.01.2020 року;
- зобов'язання Адміністрації Державної прикордонної служби України, оформити та подати до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення пенсії ОСОБА_1 з зарахуванням пільгового обчислення вислуги років для призначення пенсії а саме: періоди служби з 26.10.2015 року по 06.09.2016 року, з 16.09.2016 року по 30.01.2020 року.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі “Серявін та інші проти України” від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “РуїсТоріха проти Іспанії” від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії індексації грошового забезпечення та щодо відмови зарахувати у пільгову обчисленні до вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 періоди його служби з 26.10.2015 року по 06.09.2016 року, з 16.09.2016 року по 30.01.2020 року.
Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із обов'язковим зазначенням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії з 31.01.2020 року індексації грошового забезпечення.
Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України зарахувати у пільговому обчисленні до вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 періоди його служби з 26.10.2015 року по 06.09.2016 року, з 16.09.2016 року по 30.01.2020 року.
Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України оформити та подати до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення пенсії ОСОБА_1 з зарахуванням пільгового обчислення вислуги років для призначення пенсії а саме: періоди служби з 26.10.2015 року по 06.09.2016 року, з 16.09.2016 року по 30.01.2020 року.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 ).
Відповідач - Адміністрації Державної прикордонної служби України (вул.Володимирська, 26, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00034039).
Третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385).
Суддя С.М. Корой