Справа № 555/1043/21
Номер провадження 3/555/614/21
24 червня 2021 року м.Березне
Суддя Березнівського районного суду Рівненської області Собчук А.Ю., при секретарі Лисенко О.Л., з участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора Березнівського відділу Здолбунівської окружної прокуратури Люшин Н.М., розглянувши матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, пенсіонерку, з середньою спеціальною освітою, раніше не судимої, до адміністративної відповідальності не притягувалася, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , -
- за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Про права, відповідно до ст. 63 Конституції України, ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повідомлений,-
Згідно протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією № 209 від 28 травня 2021 року, складеним оперуповноваженим 1-го сектору УСР в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, ОСОБА_1 , будучи особою, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, на посаді провідного спеціаліста відділу агропромислового розвитку Березнівської районної державної адміністрації, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи державним службовцем 7 рангу посад категорії "В", суб'єктом на яку поширюється дія цього Закону, порушила встановлені вимоги абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави, за 2020 рік, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua» ОСОБА_2 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік типу "після звільнення" о 18 год. 21 хв. 18.05.2021.
Тобто, ОСОБА_1 являючись суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчинені адміністративного правопорушення за обставин, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення визнала повністю, щиро розкаялася та просила суд звільнити її від адміністративної відповідальності і обмежитись щодо неї усним зауваженням. Додатково вказала, що умислу на вчинення правопорушення не мала, в 2020 році жодного дня не працювала, оскільки відповідно до наказу відділу агропромислового розвитку Березнівської РДА від 24.12.2019 № 13-к її з 02.01.2020р. було звільнено з посади, у зв'язку зі скороченням штату державних службовців. Вона фактично 02.01.2020р. свої службові обов'язки не здійснювала, на роботі не працювала.
Прокурор вказала, що у зв'язку із порушенням ОСОБА_1 вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відносно останньої складений протокол, в якому викладені всі обставини справи, що підтверджують її винуватість у вчиненні нею корупційного адміністративного правопорушення. Просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Суд, заслухавши особу, яка притягається до відповідальності, прокурора, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши наявні у матеріалах справи докази, дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, з огляду на наступне.
Вирішуючи справи цієї категорії, суди повинні керуватися Конституцією України, Конвенцією ООН проти корупції (Нью-Йорк, 31 жовтня 2003 року), Кримінальною конвенцією Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 27 січня 1999 року), додатковим протоколом до Кримінальної конвенції Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 15 травня 2003 року), Законом України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», Кодексом України про адміністративні правопорушення, іншими нормативно-правовими актами України, а також практикою Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є : всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом та інше.
Суть корупційного правопорушення, відповідальність за яке передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП полягає в порушенні вимог фінансового контролю, яке полягало у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до витягу з наказу по відділу агропромислового розвитку Березнівської районної державної адміністрації від 01.11.2016 № 4-к "Про переведення ОСОБА_1 ", ОСОБА_1 переведено з посади головного спеціаліста відділу фінансово-господарського, кадрового забезпечення та економічного аналізу управління агропромислового розвитку районної державної адміністрації на посаду провідного спеціаліста відділу агропромислового розвитку районної державної адміністрації за згодою з 01 листопада 2016 року.
Відповідно до наказу відділу агропромислового розвитку Березнівської РДА від 24.12.2019 № 13-к "Про звільнення ОСОБА_3 ", ОСОБА_1 , з 02.01.2020 звільнено з посади провідного спеціаліста відділу агропромислового розвитку Березнівської обласної державної адміністрації, у зв'язку зі скороченням штату державних службовців.
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини 1 статті 3 Закону, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно підпункту 2 пункту 5 розділу II рішення НАЗК "Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" від 10.06.2016 № 3, яке зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 959/29089, декларація суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подається до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати в НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави, а саме за 2020 рік, у якому особа припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, в термін до 00:00 год. 01.04.2021.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини 1 статті 3 Закону, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua» ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік типу "після звільнення" о 18 год. 21 хв. 18.05.2021.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави, а саме за 2020 рік, у якому особа припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, в термін до 00:00 год. 01.04.2021р., несвоєчасно без поважних причин, що підтверджується матеріалами справи, поясненням останньої та витягом із сайту НАЗК.
Таким чином, ОСОБА_1 , являючись суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, будучи особою, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, на посаді провідного спеціаліста відділу агропромислового розвитку Березнівської районної державної адміністрації, відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи державним службовцем 7 рангу посад категорії "В", суб'єктом на яку поширюється дія цього Закону, порушила встановлені вимоги абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави, за 2020 рік, чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Часом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 18:21 год. 18.05.2021, коли ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подала до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності.
Порушення ОСОБА_1 , вимог фінансового контролю, передбачені абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» є доведеними, її дії вірно кваліфіковано за ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно вимог ч. 2 ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Призначаючи ОСОБА_1 , адміністративне стягнення за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення суд враховує характер та обставини вчиненого останньою адміністративного правопорушення, зокрема, те, що своїми діями не завдала збитків державним або суспільним інтересам, правам і свободам громадян, шкідливих наслідків внаслідок її вчинення не настало; дані про особу правопорушника, яка визнала свою вину, щиро розкаялася, до адміністративної відповідальності притягується вперше, є пенсіонеркою, отримує мінімальний розмір пенсійного забезпечення, що підтверджується довідкою про доходи № 9452 4241 3274 1442 від 16.06.2021р., а розмір штрафу передбачений за вказане порушення поставить її сім'ю у скрутне матеріальне становище.
Відповідно до характеристики ОСОБА_1 , з місця роботи, остання характеризується виключно позитивно, в роботі проявляла ініціативу, вміла раціонально та оперативно організовувати виконання визначених завдань, відповідальна. За період перебування на державній службі сумлінно ставилась до виконання своїх посадових обов'язків. Віддана своїй справі, чуйна, доброзичлива, готова завжди прийти на допомогу. За якісне виконання своїх посадових обов'язків неодноразово нагороджувалась грамотами райдержадміністрації та районної ради. У січні 2020 року була звільнена у зв'язку зі скороченням штату державних службовців.
Такі обставини свідчать про соціальне і майнове становище правопорушника (довідка про доходи ОСОБА_1 № НОМЕР_1 від 16.06.2021р., довідка про доходи ОСОБА_4 № НОМЕР_2 від 16.06.2021р.), позитивну характеристику останньої та в своїй сукупності є такими, що суттєво пом'якшують її відповідальність, при цьому будь-яких обставин, що обтяжують відповідальність останньої в судовому засіданні не встановлено.
За змістом ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
При цьому зазначена норма закону не містить будь-якого переліку умов або обставин, наявність яких дозволила би судити про малозначність правопорушення, а також застережень щодо неможливості її застосування до ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Малозначним є правопорушення, яке не становить великої суспільної шкідливості й не завдало значних збитків державним або суспільним інтересам або безпосередньо громадянам.
Крім того, Європейський суд з прав людини в своєму рішенні "Ісмаїлов проти Росії" від 6 листопада 2008 року зазначив, що згідно з принципом верховенства права однією з підвалин демократичного суспільства, який закріплений в усіх статтях ЄКПЛ , при розгляді справи та призначенні стягнення потрібно досягти справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи, щоб під час відповідного втручання був дотриманий принцип законності і воно не було свавільним, тобто стягнення повинне бути пропорційним, воно має відповідати тяжкості скоєного правопорушення, а також його наслідкам.
Враховуючи вищевикладене, конкретні обставини справи, вчинене адміністративне правопорушення не становить суспільної небезпеки та не завдало збитків державним чи суспільним інтересам, декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру вона подала ще до складання протоколу, що свідчить про свідоме виправлення особи, обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, в матеріалах справи не вбачається, а також в матеріалах справи відсутні дані про притягнення ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності, остання з 02.01.2020р. була звільнена у зв'язку зі скороченням штату державних службовців, відповідно до наказу від 24.12.2019 № 13-к, фактично 02.01.2020р. свої службові обов'язки не здійснювала, визнання вини, щире каяття, позитивну характеристику, враховуючи матеріальне становище особи, те, що вона є пенсіонером, значний стаж роботи в органах державної влади (з 1986 року), неодноразово нагороджувалась грамотами райдержадміністрації та районної ради, отримує мінімальний розмір пенсії, дії ОСОБА_1 належить розцінювати як малозначні, тобто, відповідно до ст. 22 КУпАП, такі, що дають достатньо підстав звільнити її від відповідальності за вчинення правопорушення, з проголошенням їй усного зауваження та закрити провадження у справі на підставі ч. 3 ст. 284 КУпАП.
На думку суду, застосування такого заходу, як усне зауваження буде достатнім для досягнення визначеної ст.23 КпАП України мети виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.
Інших фактичних даних, які мають значення для справи, немає.
Розглянувши справу відповідно до ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності, керуючись Законом України "Про запобігання корупції", Законом України "Про судовий збір", ст. 22, ч.1 ст. 172-6, ст.ст.283, 284, 294 КУпАП суд,-
Звільнити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись щодо неї усним зауваженням.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ч. 1ст.172-6 КУпАП закрити.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Березнівський районний суд Рівненської області.
Повний текст постанови виготовлений 25.06.2021р. о 14 год.00 хв.
Суддя Березнівського
районного суду А.Ю. Собчук