Справа № 203/2134/21
3/0203/1627/2021
29.06.2021 року Кіровський районний суд м.Дніпропетровська у складі: судді Казака С.Ю., при секретарі Биченковій Г.С., за участю прокурора Карпенка Р.І., розглянувши матеріали адміністративної справи, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Кролевець Сумської області, громадянина
України, працюючого в Комунальному підприємстві «Міська інфраструктура» Дніпровської міської
ради на посаді заступника керівника підрозділу парку Зелений Гай, зареєстрованого та проживаючого:
АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, -
До Кіровського районного суду м.Дніпропетровська надійшли матеріали справи з протоколом про адміністративне правопорушення, складеним за ч.1 ст.172-6 КУпАП відносно заступника керівника підрозділу парку Зелений Гай Комунального підприємства «Міська інфраструктура» Дніпровської міської ради ОСОБА_1 , який, будучі посадовою особу юридичної особи публічного права та суб'єктом декларування відповідно до ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» та згідно з п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3, ч.1 ст.45 вказаного Закону суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 даного Закону, п.2 ч.1 розділу ІІ рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.20216 року №2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за №958/29088, із змінами, внесеними згідно з рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №1 від 18.08.2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.08.2016 року за №1153/29283, несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію за 2020 рік о 16-37 г. 08.04.2021 року.
За вказаним фактом стосовно ОСОБА_1 27.05.2021 року було складено протокол №483 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 посилався на те, що щорічну декларацію за 2020 рік своєчасно не подав, оскільки не був попереджений, що є суб'єктом декларування.
Прокурор в судовому засіданні вважав доведеним факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, просив визнати його винним у вчиненні останнього та застосувати адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу, передбаченого санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Згідно термінів, наведених в ст.1 Закону України «Про запобігання корупції»:
- правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність;
- суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до пп.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» до суб'єктів, на яких поширюється дія вказаного Закону, віднесено посадових осіб юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, члени Ради Національного банку України (крім Голови Національного банку України), особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку, господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.
Частиною 1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Згідно ч.2 ст.81 ЦК України юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.
Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Під час розгляду справи встановлено, що згідно п.1.1 статуту Комунального підприємства «Міська інфраструктура» Дніпровської міської ради останнє є комунальним унітарним комерційним підприємством, створеним відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 26.02.2003 року №35/7, зі змінами та доповненнями, на базі відокремленої частини комунальної власності територіальної громади міста Дніпра.
Пунктом 1.2 статуту визначено, що підприємство в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, відповідними рішеннями Дніпровської міської ради, її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, іншими нормативно-правовими актами України та цим статутом.
Відповідно до п.1.3 статуту власником підприємства є територіальна громада міста Дніпра, в особі Дніпровської міської ради.
Таким чином, відповідно до порядку створення та в розумінні положень ч.2 ст.81 ЦК України, Комунальне підприємство «Міська інфраструктура» Дніпровської міської ради є юридичною особою публічного права.
Згідно долученої до протоколу копії наказу №466-к від 05.11.2018 року вбачається, що ОСОБА_1 був переведений з посади електрика підрозділу парку Зелений Гай на посаду заступника керівника підрозділом парку Зелений Гай з 06.11.2018 року, яку займає безперервно по теперішній час.
Відповідно до посадової інструкції заступника керівника підрозділом Комунального підприємства «Міська інфраструктура» Дніпровської міської ради вбачається, що займана ОСОБА_1 посада, пов'язана із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Тобто, ОСОБА_1 , будучі посадовою особу юридичної особи публічного права, є суб'єктом декларування відповідно до ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» та згідно з п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3, ч.1 ст.45 вказаного Закону суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
З матеріалів справи вбачається, в порушення строків, визначених ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», щорічна декларація за 2020 рік ОСОБА_1 була подана лише 08.04.2021 року.
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 посилався на те, що несвоєчасно подав декларацію, оскільки не знав, що є суб'єктом декларування та відповідна інформація до його відома на підприємстві не доводилась.
Поряд з цим, з матеріалів справи вбачається, що в січні 2021 року Дніпровською міською радою на адресу керівників виконавчих органів та комунальних підприємств направлялись листи з повідомленням про початок з 01.01.2021 року чергового етапу подання щорічних декларацій за 2020 рік, а також повідомлялось, що суб'єктами декларування серед працівників комунальних підприємств є директор, його заступники, керівники та заступники структурних підрозділів.
З огляду на це та оскільки ОСОБА_1 займає посаду заступника керівника структурного підрозділу, суд критичного ставиться до його показань щодо необізнаності про те, що він відноситься до суб'єктів декларування. При цьому, суд враховує, що згідно письмових пояснень, долучених до протоколу, ОСОБА_1 підтвердив його ознайомлення із вимогами закону України «Про запобігання корупції», а також посилався на те, що несвоєчасно подав щорічну декларацію за 2020 рік в зв'язку із тим, що був заклопотаний власними справами та забув.
Будь-яких обставин, які б об'єктивно свідчили про неможливість своєчасного подання останнім декларації в період з 01.01.2021 року по 31.03.2021 року, під час розгляду справи не встановлено.
При цьому, суд враховує, що суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а відповідальність настає лише за умови, що особа усвідомлювала протиправний характер своїх дій і мала прямий умисел, спрямований на ухилення від подання чи несвоєчасне подання декларації, керуючись при цьому особистим інтересом чи інтересами третіх осіб, або мала непрямий умисел, свідомо допускаючи наслідки у вигляді неподання або несвоєчасного подання декларації.
З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 щодо подачі щорічної декларації за 2020 рік поза межами строку, визначеного ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», утворюють в його діях склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та його вина у вчинені вказаного правопорушення підтверджуються матеріалами справи, дослідженими судом.
В зв'язку з цим, ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та враховуючи характер вчиненого правопорушення та особу правопорушника, відсутність обставин, що обтяжують його відповідальність, застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді мінімального штрафу в сумі 850 грн.
Відповідно до ст.ст.40-1,283 КУпАП та ст.4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника на користь держави також слід стягнути судовий збір в сумі 454 грн.
Керуючись ст.ст.9,33,36,40-1,124,245,251,283,284 КУпАП, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850 грн. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір в сумі 454 грн.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до апеляційного суду через Кіровський районний суд м.Дніпропетровська особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя С.Ю.Казак
Постанова набрала чинності ___________ 202__ року.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.