24 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/4025/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ) про визнання дій щодо відмови в призначенні пільгової пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» протиправними, зобов'язання зарахувати до страхового стажу та пільгового стажу періоди роботи: з 24.11.1999 - 19.04.2000 на посаді командира загону у 6-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничо-рятувальної служби вугільної промисловості України; з 01.07.2012 по 28.11.2012 на посаді головного інженера на дільниці апарату управління у ТОВ «Воскресенськвугілля»; з 28.11.2012 по 25.09.2013 на посаді майстра гірничого дільниці вентиляції та техніці безпеки та з 26.09.2013 по 18.08.2014 на посаді майстра дільниці видобутку вугілля у ДП «Сніжнеантрацит»; з червня 2018 року по лютий 2021 року у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля», зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з врахуванням зарахованого стажу роботи та виплачувати пенсію по віку відповідно до ст .8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з лютого 2021 року.
23.06.2021 року позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, де просив зобов'язати зарахувати до страхового стажу та пільгового стажу період роботи з червня 2018 року по лютий 2021 року у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач в лютому 2021 року звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Листом від 04.03.2021 року №1724-809/Г-02/8-0300/21 ГУ ПФУ у Волинській області відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про призначення пільгової пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки у нього наявний необхідний стаж для призначення пільгової пенсії.
На підставі вищенаведеного позивач просить позов задовольнити повністю.
В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач проти позову заперечив, вважає його безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню, у зв'язку з чим підстави для призначення пільгової пенсії відсутні.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення, враховуючи наступне.
Частина 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначає, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист.
Судом встановлено, що 02.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Листом від 04.03.2021 №1724-809/Г-02/8-0300/21 ГУ ПФУ у Волинській області відмовлено в призначенні пільгової пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та повідомлено, що до пільгового стажу не зараховано періоди з 24.11.1999 по 19.04.2000 - на посаді командира загону у 6-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничо-рятувальної служби вугільної промисловості України; з 01.07.2012 по 28.11.2012 на посаді головного інженера на дільниці апарату управління у ТОВ «Воскресенськвугілля»; з 28.11.2012 по 25.09.2013 на посаді майстра гірничого дільниці вентиляції та техніці безпеки та з 26.09.2013 по 18.08.2014 на посаді майстра дільниці по видобутку вугілля у ДП «Сніжнеантрацит» по причині уточнюючих довідок та документального підтвердження проведення атестації робочих місць.
Крім того, з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування форми ОК-5, вбачається, що ОСОБА_1 не зараховано до страхового та пільгового стажу період роботи з червня 2018 по лютий 2021 у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» у зв'язку з тим, що роботодавцем не сплачено єдиний соціальний внесок.
Як вбачається із трудової книжки НОМЕР_1 та довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній слідує, що ОСОБА_1 працював з 24.11.1999 - 19.04.2000 на посаді командира загону у 6-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничо-рятувальної служби вугільної промисловості України; з 01.07.2012 по 28.11.2012 на посаді головного інженера на дільниці апарату управління у ТОВ «Воскресенськвугілля»; з 28.11.2012 по 25.09.2013 на посаді майстра гірничого дільниці вентиляції та техніці безпеки та з 26.09.2013 по 18.08.2014 на посаді майстра дільниці видобутку вугілля у ДП «Сніжнеантрацит»; з 04.09.2014 року прийнятий на роботу по строковому трудовому договорі у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та з 01.10.2014 року зарахований в штат постійних працівників.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV застосовується з 01 жовтня 2017 року).
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV визначено право на призначення пільгової пенсії працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Згідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як їж років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до| страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_1 майже 16 років працював на посаді гірничого майстра з повним робочим днем під землею.
Щодо періоду роботи 04.09.2014 гірничим майстром підземним у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля».
Відповідно до положень Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442, передбачено, що атестація робочих місць за умовами праці проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж раз на 5 років:
- витяг з наказу по ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» від 26.01.2010 №10-к;
- витяг з наказу по ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» від 24.01.2020 №25;
- витяг з наказу по ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» від ] 26.01.2015 №24.
Крім того, до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 - якщо у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Відповідно до Довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №21 від 26.01.2021, виданої ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» вбачається, що:
- за період з 19.05.1992 (наказ № 46 від 19.05.1992) по 25.04.1994 (наказ №35к від 25.04.1994) виконував керівництво гірничими підземними роботами за посадою майстер гірничий (що передбачено Списком №1, розділі, підрозділ 1, пункт 10101006), відповідно до постанови КМУ №162 від 11.03.1994;
- за період з 04.09.2014 (наказ №125 від 03.09.2014) по час звернення з заявою - виконує керівництво гірничими підземними роботами на посаді майстра гірничого (що передбачено Списком №1, розділі, підрозділ 1), відповідно до постанови КМУ №461 від 24.06.2016 (що в загальному підсумку становить 5 р. 4 м. 20 д.).
Щодо періоду роботи з 24.11.1999 - 19.04.2000 - на посаді командира загону у 6-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничо-рятувальної служби вугільної промисловості України, позивачем було надано наступні документи:
- довідку про підтвердження пільгового трудового стажу для нарахування пенсії №08/60 від 03.03.2017, виданої Державним воєнізованим гірничо-рятувальним загоном м.Торез (проте дана довідка засвідчена органами ДНР, а тому не була взята до уваги при обрахунку пільгового стажу);
- довідку про заробітну плату за вказаний період №06/46 від 02.03.2017 виданої Державним воєнізованим гірничао-рятувальним загоном м.Торез (проте дана довідка засвідчена органами ДНР, а тому не була взята до уваги при обрахунку пільгового стажу);
- копію наказів про результати атестацій робочих місць № 28-л від 14.03.1995 та №49 від 14.03.2000 (проте дана довідка засвідчена органами ДНР, а тому не була взята до уваги при обрахунку пільгового стажу).
В загальному підсумку даний період пільгового стажу становить 0 р 04 м 25 дн.
Щодо періоду роботи з 01.07.2012 по 28.11.2012 на посаді головного інженера на дільниці апарату управління у ТОВ «Воскресенськвугілля» позивачем було надано наступні підтверджуючі документи:
- довідку №2604-02 від 26.04.2017, видану ТзОВ «Воскресенськвуглля», про те, що він дійсно працював головним інженером в даний період;
- довідку про заробітну плату для обрахунку пенсії за 2012 р., яка видана на підставі особових рахунків (проте дана довідка засвідчена органами ДНР, а тому не була взята до уваги при обрахунку пільгового стажу також окремо слід зазначити, що відомості про заробітну плату відображені в довідці ОК-5, виданій ГУ ПФУ у Волинській області;.
В загальному підсумку даний період пільгового стажу становить 0 р. 04 м. 09 дн.
Щодо періоду роботи з 28.11.2012 по 25.09.2013 на посаді майстри і гірничого дільниці вентиляції та техніці безпеки та з 26.09.2013 по 18.08.2014 на посаді майстра дільниці видобутку вугілля у ДП «Сніжнеантрацит», позивачем було подано наступні документи:
- довідку №01-18-27/1102 від 18.04.2017, видану підрозділом Шахти «ЗАРЯ», про те, що позивачем дійсно виконувались підземні гірничі роботи в період з 28.11.2012 по 18.08.2014 на посаді гірничого майстра» підземного з повним робочим днем під землею (проте дана довідка засвідчена органами ДНР, а тому не була взята до уваги при обрахунку пільгового стажу);
- копію витягу з наказу про проведення атестації робочого місця №11/к1 від 12.01.2010 (проте дана довідка засвідчена органами ДНР, а тому неї була взята до уваги при обрахунку пільгового стажу);
- довідку про нараховану та виплачену заробітну плату №01-18-08/11761 від 24.04.2017, видану на підставі особових рахунків за 2012 -2014 р.р. (проте дана довідка засвідчена органами ДНР, а тому не була взята до уваги при обрахунку пільгового стажу), також слід зазначити, що відомості про заробітну плату відображені в довідці ОК-5, виданій ГУ ПФУ у Волинській області;
В загальному підсумку даний період пільгового стажу становить 1 р. 08 м. 20 дн.
Щодо неприйнняття пенсійним фондом документів виданих підприємствами, які знаходяться на тимчасово окупованій території суд зазначає наступне.
Розпорядженням КМУ від 07.11.2014 р. №1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасового не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» м. Донецьк, віднесено до населеного пункту, на території якого державна влада не здійснює свої повноваження.
Загальновідомою є та обставина, що усі органи, організації, установи державної форми власності, в тому числі і органи Пенсійного фонду України, були евакуйовані з території проведення АТО ще наприкінці 2014 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 N 595 на підконтрольну Українській державі територію і продовжили свою роботу за місцем евакуації. При цьому, «ДНР» та «ЛНР» є терористичними організаціями і не визнаються Україною як державні утворення. Відповідно, органи державної влади України, включно із Пенсійним фондом України, не мають права здійснювати листування, робити запити та будь-яким іншим способом взаємодіяти із представниками самопроголошених «республік», а тому Пенсійний фонд України не має правової підстави для використання наданої представниками так званих «ДНР» та «ЛНР» інформації.
Законами України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» та «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» визначено порядок регулювання правочинів та реалізації прав суб'єктів, названих Законів, з урахуванням необхідних змін на тимчасово окуповані території України у Донецькій та Луганській областях. Так, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та Законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. При цьому згідно ч. 2 ст. 9 цього Закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Відповідно ч. 3 ст. 9 зазначеного Закону також передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Тобто, документи, видані державними органами та органами місцевого самоврядування так званої "Донецької народної республіки", згідно законодавства України є недійсним та не можуть створювати правових наслідків.
Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані намібійські винятки: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
У рішенні Європейського суду з прав людини Мозер проти Республіки Молдови та Росії від 23.02.2016 ЄСПЛ констатував, що Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defacto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами.
Поряд з цим, суд звертає увагу на такі обставини.
З урахуванням того, що надані позивачем архівні документи щодо підтвердження пільгового стажу відповідають записам в трудовій книжці позивача, суд бере до уваги відомості, які зазначені у вказаних документах, враховуючи, що вони не спростовані відповідачем, з огляду на фактичну неможливість позивачу в інший спосіб отримати відомості, зазначені в них.
Разом з тим, суд звертає увагу, що пільговий трудовий стаж також позивач набув працюючи в Донецькій області.
Пункт 20 Порядку №637 доповнено 7 абзацом згідно з постановою КМУ №1028 від 09.12.2015 наступного змісту: у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
З даних, наявних в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а саме з індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 у розділі «Відомості по спеціальному стажу» міститься інформація про те, що спірні періоди з 24.11.1999 - 19.04.2000 на посаді командира загону у 6-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничо-рятувальної служби вугільної промисловості України; з 01.07.2012 по 28.11.2012; з 28.11.2012 по 25.09.2013 та з 26.09.2013 по 18.08.2014 зараховуються до спеціального (пільгового) стажу позивача за Списком №1 (а.с.32-35).
Суд не бере до уваги посилання представника відповідача на те, що позивачем не подано уточнюючих довідок про зайнятість на роботах із шкідливими та важкими умовами праці за Списком №1, оскільки, згідно з пунктом 20 Порядку №637 уточнюючі довідки підприємств або організацій для підтвердження спеціального трудового стажу подаються лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників.
Разом з тим, у трудовій книжці позивача наявні відповідні записи про його зайнятість у спірні періоди на роботах із шкідливими та важкими умовами праці за Списком №1 з повним робочим днем.
Таким чином, суд дійшов висновку, що документами наданими позивачем повністю підтверджується його пільговий стаж за періоди роботи з з 24.11.1999 - 19.04.2000 на посаді командира загону у 6-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничо-рятувальної служби вугільної промисловості України; з 01.07.2012 по 28.11.2012 на посаді головного інженера на дільниці апарату управління у ТОВ «Воскресенськвугілля»; з 28.11.2012 по 25.09.2013 на посаді майстра гірничого дільниці вентиляції та техніці безпеки та з 26.09.2013 по 18.08.2014 на посаді майстра дільниці видобутку вугілля у ДП «Сніжнеантрацит», тому у відповідача відсутні підстави не зараховувати вказані періоди роботи позивача до страхового (пільгового) стажу за Списком №1.
Щодо періоду з червня 2018 року по лютий 2021 року у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» за який, як встановлено судом роботодавцем, не сплачено суми нарахованого ЄСВ, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону № 1058-IV).
Як передбачено частинами четвертою - шостою, дев'ятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб'єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
З матеріалів справи слідує, що позивачу з червня 2018 року по лютий 2021 року у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески.
При цьому, відсутність за даними системи індивідуальних відомостей про застраховану особу про сплату страхових з червня 2018 року по лютий 2021 року у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» не може бути підставою для не зарахування цих періодів до страхового стажу під час перерахунку пенсії позивачу
Відтак, на думку суду, відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні до страхового стажу періоду його роботи з червня 2018 року по лютий 2021 року у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля».
Проаналізувавши вищенаведене суд зазначає, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
При цьому, на думку суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв'язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені, а у разі їх наявності - сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Таким чином, оскільки з наявних у справі письмових доказів вбачається, що з червня 2018 року по лютий 2021 року у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески, тому у відповідача були відсутні підстави не зараховувати до страхового стажу позивача вказані періоди його роботи та відмовляти в проведененні перерахунку пенсії.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 245 КАС України. Як встановлено частиною другою вказаної статті, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відтак, з наведених вище підстав позовні вимоги про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії належить задовольнити шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зобов'язання ГУ ПФУ у Волинській області зарахувати до страхового та пільгового за списком №1 стажу періодів роботи з 24.11.1999 - 19.04.2000 на посаді командира загону у 6-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничо-рятувальної служби вугільної промисловості України; з 01.07.2012 по 28.11.2012 на посаді головного інженера на дільниці апарату управління у ТОВ «Воскресенськвугілля»; з 28.11.2012 по 25.09.2013 на посаді майстра гірничого дільниці вентиляції та техніці безпеки та з 26.09.2013 по 18.08.2014 на посаді майстра дільниці видобутку вугілля у ДП «Сніжнеантрацит»; з червня 2018 року по лютий 2021 року у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та здійснити перерахунок та виплату пенсії на пільгових умова за списком № 1 згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням вказаного пільгового страхового стажу.
Оскільки, позивач із заявою про перерахунок пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області звернувся 02.02.2021, на виконання якої відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку пенсії позивача з врахування спірного періоду, перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за Списком №1 згідно з Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням спірних періодів слід проводити з 02.02.2021.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 908 грн, сплачений відповідно до квитанції №97 від 13.04.2021 року.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового та пільгового за списком №1 стажу періоди роботи з 24.11.1999 по 19.04.2000 на посаді командира загону у 6-му воєнізованому гірничорятувальному загоні Державної воєнізованої гірничо-рятувальної служби вугільної промисловості України; з 01.07.2012 по 28.11.2012 на посаді головного інженера на дільниці апарату управління у ТОВ «Воскресенськвугілля»; з 28.11.2012 по 25.09.2013 на посаді майстра гірничого дільниці вентиляції та техніці безпеки та з 26.09.2013 по 18.08.2014 на посаді майстра дільниці видобутку вугілля у ДП «Сніжнеантрацит»; з червня 2018 року по лютий 2021 року у ВП «Шахта Бужанська» ДП «Волиньвугілля» та здійснити перерахунок та виплату пенсії на пільгових умова за списком № 1 згідно зі статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням вказаного пільгового страхового стажу з 02.02.2021 року.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 908 грн. (дев'ятсот вісім гривень). Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ).
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22В, ідентифікаційний код 13358826).
Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич