Кіровоградської області
вул.В'ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,
тел/факс: 32-05-11/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua
16 червня 2021 рокуСправа № 912/805/21
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. за участі секретаря судового засідання Кравченка О.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 912/805/21
за позовом: Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград", 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 19
до: Центральноукраїнського національного технічного університету, 25006, м. Кропивницький, просп. Університетський, 8
про стягнення 301 571,37 грн
Представники:
від позивача - Протосовицька Н.В., довіреність № 515/01/7-21 від 03.03.21, адвокат;
від відповідача - Коцюрба О.Ю., самопредставництво.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Обласне комунальне виробниче підприємство "Дніпро-Кіровоград" (далі - ОКВП "Дніпро-Кіровоград", позивач) звернулось до господарського суду з позовною заявою з вимогами до Центральноукраїнського національного технічного університету (далі - ЦНТУ, відповідач) з вимогами про стягнення плати за понаднормативне забруднення стічних вод у розмірі 271 777,49 грн (заборгованість) та 13 215,45 грн 3% річних і 16 578,43 грн інфляційних втрат.
В обґрунтування позову зазначено, що за результатами лабораторного дослідження контрольних проб стічної води, відібраних на об'єкті відповідача, виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, внаслідок чого позивачем нараховано відповідачу плату за понаднормативний скид.
Ухвалою господарського суду від 17.03.2021 за поданим позовом відкрито провадження у справі № 912/805/21 за правилами загального позовного провадження. У справі призначено підготовче засідання, сторонам встановлено строк для подання заяв по суті справи.
В межах встановленого строку від ЦНТУ надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги заперечено повністю з підстав наступного: відібрання проби здійснено з порушенням додатку № 3 місцевих Правил приймання стічних вод; при складанні акта відбору проб порушено ДСТУ 4163 2003, оскільки в акті зазначено прізвище головного механіка ЦНТУ Буріки В, а підпис поставлено фахівцем ВГМ Коба В.; у складі об'єктів відповідача наявні гуртожитки, які не підпадають під дію Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами, затвердженими постановою КМУ від 25.03.1999 № 465; при укладанні договору відповідач виходив з того, що відносно гуртожитків не буде здійснюватись контроль якості стоків, тобто мала місце помилка з обставин, що законодавчо прямо не врегульовані, проте мають істотне значення відповідно до ст. 229 Цивільного кодексу України; рішенням Кіровоградської обласної ради від 12.06.2020 № 786 внесено зміни до місцевих Правил приймання стічних вод та виключено заклади, в яких забезпечується постійне проживання або перебування фізичних осіб, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження; до здійснення контрольного відбору ОКВП "Дніпро-Кіровоград" не відбирав попередньої проби; лист-вимога та рахунок позивача оформлені з порушенням вимог нормативно-правових актів, зокрема, Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (а.с. 64-108).
15.04.2021 розпочато підготовче засідання, в якому постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 19.05.2021.
19.05.2021 відкрито судове засідання з розгляду справи по суті, в якому оголошено перерву до 15.06.2021, позивачу надано можливим подати додаткові письмові пояснення з питань, які виникли при розгляді справи.
03.06.2021 від ОКВП "Дніпро-Кіровоград" надійшли відповідні пояснення з додатками (а.с. 123-235).
11.06.2021 ЦНТУ подано заперечення щодо пояснень позивача у справі (а.с. 237-239).
15.06.2021 продовжено судове засідання з розгляду справи по суті, в якому оголошено перерву до 16.06.2021, сторонам надано можливим подати додаткові письмові пояснення з питань, які виникли при розгляді справи.
16.06.2021 від ОКВП "Дніпро-Кіровоград" надійшли відповідні пояснення (а.с. 247-248).
16.06.2021 продовжено судове засідання з розгляду справи по суті.
В судовому засіданні представником позивача позовні вимоги, з урахуванням всіх наданих до справи пояснень та доказів, підтримано повністю, представником відповідача заперечено проти задоволення позовних вимог.
В судовому засіданні судом досліджено докази у справі та під час розгляду справи враховано всі надані пояснення і докази, враховуючи відсутність заперечень сторін щодо вказаного.
Розглянувши наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, які наведено в обґрунтування підстав позову і заперечень проти позовних вимог, дослідивши в судовому засіданні докази у справі, судом встановлено наступні обставини, які є предметом доказування у справ.
28.02.2019 року між ОКВП "Дніпро-Кіровоград" (Учасник) та ЦНТУ (Замовник) укладено договір № 3/150/2 на закупівлю послуг каналізаційних (централізоване водовідведення) (далі - Договір), відповідно до п.п.1.1.,1.2. якого Учасник зобов'язався у 2019 році надати Замовникові послуги з відведення стічних вод (централізоване водовідведення), а Замовник - прийняти і оплатити послуги (а.с. 6-11).
Згідно Договору (пункт 3.2.), ціна на послуги централізованого водовідведення встановлюються згідно із ствердженими тарифами, які на момент укладення Договору складають на послуги з централізованого водовідведення 11.532 гри, з ПДВ за 1 куб, м. Оплата наданих послуг здійснюється згідно банківських реквізитів зазначених у висіли юному рахунку на оплату послуг визначених цим Договором. При зміні тарифів оплата здійснюється за новими цінами, без зміни умов цього Договору. Виконавець повідомляє про зміну таких тарифів через засоби масової інформації у строки визначені Законом України "Про житлово-комунальні послуги".
Кількість стічних вод визначається за кількістю води, що надходить з мереж централізованого водопостачання та з інших джерел, а плата за надані послуги вноситься Замовником відповідно до показань засобів обліку питної води на підставі платіжного документа (пункт 4.5.).
Замовник зобов'язаний, зокрема: своєчасно та в повному обсязі сплачувати за надані послуги; забезпечити можливість проведення Учасником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, підбору проб стічних вод протягом 30 хвилин з моменту прибуття представника Учасника; скид стічних вод у каналізаційні мережі здійснювати відповідно до встановлених гранично 1допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах (додаток № 3 до цього Договору), які визначені відповідно до місцевих правил приймання стічних вод (підпункти 6.2.1., 6.2.2., 6.2.12. пункту 6.2.).
Учасник має право проведення у будь-який мас лоби контролю за скидом стічних вод, відбору проб стічних вод протягом 30 хвилин з моменту прибуття представника Учасника (підпункт 6.3.4. пункту 6.3.).
У разі перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, Споживач здійснює оплату за послуги водовідведення із застосуванням коефіцієнта кратності, визначеного відповідно до місцевих правил приймання стічних вод, згідно наданого Виконавцем рахунку-фактурою (пункт 9.8.).
Споживач на протязі 5 банківських днів здійснює оплату коштів у відповідності до рахунків-фактур за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень згідно місцевих правил приймання стічних вод (підпункт б) пункту 4.4.).
Строк дії Договору - 31.12.2019, але в будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов'язань, передбачених цим Договором та чинним законодавством України (пункт 12.1.).
Наведені вище та інші умови Договору погоджені між сторонами шляхом підписання Договору у формі єдиного документа та скріплення печатками.
До Договору підписано: "Схему експлуатаційної відповідальності" (додаток №1)" "Ліміт відпуску води та прийнятих стоків на 2019 рік" (додаток № 2); "Допустимі концентрації показників забруднюючих речовин у стічних водах Замовників при скиді у систему централізованого водовідведення м. Кропивницький" (додаток № 3) (а.с. 12, 76, 77).
15.05.2019 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з 11:30 годин до 12:00 годин з каналізаційного випуску відповідача на об'єкті за адресою: м. Кропивницький. Університетський проспект, 8 відібрано контрольну пробу стічної води, про що складено Акт № 100 відбору контрольної проби стічної води Споживача (далі - Акт № 100, а.с. 13).
За змістом Акта № 100 контрольна проба відібрана в присутності представника Споживача Буріка В.А., яким підписано вказаний акт. Проба відібрана у загальній кількості 3 літри (в тару зі скла 1 л. та пластику 2 л.).
Згідно Акта № 100 приймання-передачі контрольної стічної води на лабораторне дослідження відібрану пробу передано на лабораторне дослідження 15.05.2019 о 12:40 год (а.с. 14).
Згідно протоколу № 161 вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 15.05.2019, за результатами вимірювань стічна вода не відповідає встановленим значенням ДК по азоту амонійному, фосфатам, залізу, БСК-5, ХСК ,СПАР та жирам (а.с. 15-16).
ОКВП "Дніпро-Кіровоград" здійснено розрахунок № 100 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 15.02.2019 по 15.05.2019, яка склала 271 777,49 гри (а.с. 17).
20.05.2019 листом № 1144/23/07-21 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" повідомлено ЦНТУ про виявлення перевищення ДК забруднень, до якого додано копію протоколу вимірювань (а.с. 18, 19).
Вказаний лист отримано ЦНТУ 27.05.2019 (а.с. 19).
04.07.2019 листом № 619/22/к ОКВП "Дніпро-Кіровоград" направлено ЦНТУ рахунок-фактуру за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень та акт виконаних робіт на загальну суму 271 777,49 грн (а.с. 20-23).
Зазначений лист отримано ЦНТУ 16.07.2019 (а.с. 23).
На підставі викладеного та у зв'язку з відсутністю оплати, ОКВП "Дніпро-Кіровоград" звернулось з позовом у даній справі.
Норми права, які застосовано судом.
Закон України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" встановлює, що послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору. Згідно визначень, наведених у вказаному Законі, централізоване питне водопостачання - це господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води; централізоване водовідведення - це господарська діяльність із відведення та очищення стічних вод за допомогою системи централізованого водовідведення (ст. 1 Закону).
Законодавство у сфері питної води та питного водопостачання складається з цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у цій сфері (ст. 3 Закону).
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року N 316 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення (надалі - Правила № 316) та Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення (надалі - Порядок визначення розміру плати), які набрали чинності з 02.02.2018.
Відповідно до п. 2 розділу І Правил № 316 та п. 2 розділу 1 Порядку визначення розміру плати ці Правила та Порядок поширюються на суб'єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі).
Згідно з п. 1 розділу ІІ Правил № 316 виробники повинні, зокрема: здійснювати обстеження локальних очисних споруд і каналізаційної мережі споживачів; контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб; у разі виявлення порушень споживачами умов скидання стічних вод, вимог цих Правил, місцевих правил приймання та умов укладеного з виробником договору, вимагати їх усунення в установлені виробником строки та вживати заходів впливу, передбачених договором, цими Правилами та місцевими правилами приймання.
Відповідно до підпунктів 1, 6, 7, 9 п. 2 розділу ІІ Правил № 316 споживачі повинні: дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів; надавати працівникам виробника необхідну інформацію щодо своєї системи водовідведення та вільний доступ до неї, а також допомогу під час відбору проб стічних вод споживачів; визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виробника у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником; перевіряти розрахунки ДК забруднюючих речовин стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, виконані виробником, у разі незгоди звертатися щодо їх перегляду.
Кожен споживач скидає стічні води до системи централізованого водовідведення через окремий випуск з обов'язковим облаштуванням контрольного колодязя, розташованого у місці, погодженому з виробником (пункт 7 розділу І Правил № 316).
Пунктом 4 розділу І Правил № 316 передбачено, що на підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виробників та споживачів.
Рішенням Кіровоградської обласної ради № 600 від 18.12.2018 затверджено правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (далі - Місцеві правила № 600, а.с. 149-184).
Відповідно до пункту 1.3. Місцевих Правил №600, ці правила поширюються на ОКВП "Дніпро-Кіровоград", як на виробника послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод), а також на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які проводять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають свої січні води в системи каналізації ОКВП "Дніпро-Кіровоград" та які розташовані на адміністративних територіях місцевих рад визначених в п. 1.2. цих Правил.
Згідно пункту 1.5. Місцевих правил № 600, Споживач - це юридична особа, фізична оса-підприємець, фізична особа, яка проводить незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах, які скидають свої січні води в системи каналізації ОКВП "Дніпро-Кіровоград" та уклали договір з надання послуг водовідведення.
Місцевими правилами № 600 передбачено, що контроль за складом і властивостями стічних вод Споживачів (в тому числі за допомогою автоматичних пробовідбірників) здійснюється в контрольних з колодязях (КК), в приймальних відділеннях каналізаційних насосних станцій або ємностях-усереднювачах, які є місцями відбору проб (пункт 6.1.).
Контрольні колодязі улаштовуються і експлуатуються споживачами. (пункт 6.3.).
Виробник, не менше одного разу на три місяці, здійснює контроль якості стічних вод Споживача з метою визначення відповідності їх складу вимогам встановленим у п. 4.2 та додатках 1-К, 1-3, 1-0, 1-С та 1-См даних Правил відповідно до вказаного в них переліку забруднень (пункт 6.8.).
Виробник має право здійснювати раптовий (в будь-який час доби), не узгоджений з Споживачем заздалегідь, відбір контрольних проб стічних вод, що скидаються до систем централізованого водовідведення (пункт 6.9.).
Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення, повинні забезпечити можливість проведення Виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу, а також призначити дві відповідальні особи за організацію проведення контролю якості та кількості стічних вод з правом підпису акту відбору проб (пункт 6.10.).
Для визначення вмісту забруднень у стічних водах Споживачів використовують як дані лабораторії Виробника, так і результати лабораторного контролю, виконаного лабораторіями місцевих органів охорони здоров'я, охорони навколишнього природного середовища або іншими лабораторіями, акредитованими у даній галузі вимірювань (пункт 6.12.).
Плата за скид споживачем стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного Виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев'яноста днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об'єкта. (пункт 8.12.).
Плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення у разі порушення вимог, щодо якості і режиму їх скидання вноситься Споживачем на рахунок Виробника у порядку та в строки, що передбачені цими Правилами та/або договором (пункт 8.13.).
З метою контролю якості стічних вод Споживачів, Виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень (пункт 9.1.).
Згідно висновку Верховного Суду, викладеного у постановах по справах № 904/7776/17, № 911/2720/17 та № 920/730/16, очищення понаднормативних забруднень стічної води є однією з послуг, яку виконавець надає споживачу і яку останній повинен оплачувати відповідно до умов договору та чинного законодавства.
За приписами ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до частини 2 ст. 615 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.
Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Мотивована оцінка доводів сторін та поданих доказів.
ОКВП "Дніпро-Кіровоград" є підприємством централізованого водовідведення, яке здійснює експлуатацію об'єктів/систем централізованого водовідведення та надає послуги з централізованого водовідведення, відведення та очищення стічних вод, у тому числі для міста Кропивницький.
Отже, позивач наділений повноваженнями здійснення контролю якості стічних вод споживачів, які надходять до системи централізованого водовідведення міста Кропивницький, у відповідності до Правил № 316 та Місцевих правил № 600.
Центральноукраїнський національний технічний університет здійснює скид своїх стічних вод до централізованої системи водовідведення та є Споживачем у розумінні вимог Правил № 316 і Місцевих правил № 600.
Приймання стічних вод відповідача до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Договору № 3/150/2 від 28.02.2019, укладеного з ОКВП "Дніпро-Кіровоград".
Згідно схеми розподілу експлуатаційної відповідальності (додаток № 3 до Договору), відповідач має єдиний контрольний колодязь (місце приєднання) з єдиною системою відведення стічних вод, до якої приєднано всі об'єкти ЦТНУ, у тому числі гуртожитки, як єдине ціле.
Наведене спростовує доводи відповідача щодо відсутності підстав для застосування вимог наведених Правил № 316 та Місцевих правил № 600 щодо порядку скиду стічних вод та плати за понаднормативне забруднення стічних вод.
В даному випаду об'єкти відповідача не розташовані в житловому будинку, а тому посилання відповідача на п.п. 8 п. 1 розділу ІІ Правил № 316 є безпідставним. Як вже зазначено, ЦНТУ підпадає під поняття споживача, що наведено у вказаних Правилах.
Твердження відповідача про укладення Договору під впливом помилки (ст. 229 Цивільного кодексу України) не приймається судом, оскільки Договір не є оспореним в суді будь-якою стороною.
Згідно ст. 204 Цивільного кодексу України встановлено презумпцію правомірності правочину.
Положення ст. 215 Цивільного кодексу України розмежовують правочини, недійсність якого встановлена законом (нікчемний правочин) та правочини, які визнано судом недійсним (оспорюваний правочин).
Правочин, який вчинено під впливом помилки, згідно ст. 229 Цивільного кодексу України, може бути визнано судом недійсним. Тобто, за наведених підстав правочин є оспорюваним, недійсність якого потрібно доводити в суді під час розгляду вимоги про визнання недійсним такого правочину.
Зміни до Місцевих правил № 600, згідно яких передбачено, що такі Правила не застосовуються до закладів охорони здоров'я, освіти та об'єктів культурного призначення в яких забезпечується постійне проживання або перебування (проживання, лікування, навчання, оздоровлення) фізичних осіб, які не скидають стічні води технологічного та/або не побутового походження), внесено рішенням Кіровоградської обласної ради № 786 від 12.06.2020 (а.с. 185-199).
Даним рішенням передбачено, що воно вступає в дію з моменту його опублікування. Рішення не містить будь-яких положень щодо його зворотної дії на правовідносини, які виникли до внесення відповідних змін.
Отже, на момент відбору контрольних проб стічних вод ЦНТУ 15.05.2019 та здійснення розрахунку плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням і направлення рахунку для оплати зазначені зміни до Місцевих правил № 600 не діяли.
У відповідності до наведеного до спірних правовідносин підлягають застосуванню Місцеві правила № 600 в редакції, яка діяла на момент відбору проб і здійснення розрахунку.
Матеріалами справи підтверджено, що під час відбору контрольних проб стічних вод ЦНТУ 15.05.2019 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" складено Акт № 100 за формою, яка відповідає формі акта відбору, передбаченою додатком № 2 до Місцевих правил № 600 (а.с. 182).
В Акті № 100 зафіксовано, що відбір проб здійснено в присутності представника Споживача, який перевіряється, а саме - "гол. механіка Буріка В.А.". Акт містить підпис особи рядом з прізвищем "Буріка".
Отже, за змістом Акта № 100, проби відібрано в присутності представника ЦТНУ Буріка В, яким підписано зазначений Акт. Про вказане також стверджує представник позивача в засіданні суду.
Суд враховує, що за вимогами Місцевих правил № 600 Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення, повинні забезпечити можливість проведення Виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу, а також призначити дві відповідальні особи за організацію проведення контрою якості та кількості стічних вод з правом підпису акта відбору проб (пункт 6.10.).
Згідно з пунктом 9.4. зазначених Правил, у разі об'єктивної неможливості Споживача забезпечити явку відповідальних осіб в момент відбору проб (відрядження, лікарняний, відпустка тощо), участь у проведенні спільного відбору контрольних проб та підписанні акту може прийняти інший працівник Споживача, на якого покладено виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника Споживача, відповідального за вказані дії. В такому випадку, до акта відбору проб додається засвідчена Споживачем копія наказу/розпорядження про виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника.
Між тим, матеріали справи не містять доказів фактичної неможливості бути присутнім під час відбору проб особи Споживача, яка зазначена в Акті №100. Також відсутні докази покладення виконання обов'язків відповідальної особи на інших осіб, зокрема, на особу ОСОБА_1 .
Суд критично оцінює пояснення фахівця ВГМ В. Коба (а.с. 73) стосовно того, що Акт № 100 підписано саме ним, оскільки в матеріалах справи відсутні належні докази на підтвердження того, що підпис біля прізвища "Буріка" належить іншій особі. Виходячи з положень абзацу третього пункту 6 розділу VI Правил № 316, представник споживача міг відмовитись поставити свій підпис в Акті. Однак, Акт № 100 є підписаним зі сторони відповідача без будь-яких зауважень, приміток, дописок, виправлень тощо.
У відповідності до вищевикладеного суд вважає твердження відповідача щодо підписання Акта № 100 іншою особою Споживача такими, що не є доведеними та спростованими матеріалами справи.
Порядок проведення відбору та аналізу проб стічних вод Споживача визначено, зокрема, в розділі 9 Місцевих правил № 600.
В зазначеному розділі вказаних Правил передбачено, що відбір контрольних проб стічних вод Споживачів виконується уповноваженими представниками Виробника, що фіксується в акті відбору контрольних проб складеного у 2-х примірниках, які підписують як представник Виробника, так і представник Споживача в присутності якого проводиться такий відбір. Споживач при цьому зобов'язаний надавати представникам Виробника необхідну інформацію щодо своєї системи каналізації, допомогу при відборі проб стічних вод підприємства, вивченні режиму їх скиду, обстеженні си стеми каналізації підприємства та локальних очисних споруд. (пункт 9.3.).
Наведені положення узгоджуються з вимогами пункту 6 розділу VI Правил № 316.
Згідно з пунктом 9.7. Місцевих правил № 600, відбір кожної проби (контрольної чи арбітражної) проводиться в окремий скляний та/або поліетиленовий посуд, місткістю не менше 1 дм куб. Об'єм проби, що відбирається, залежить від кількості та виду інгредієнтів, по яких визначатиметься перевищення (додаток № 3 до цих Правил).
Перед відбором проб уповноважена особа Споживача оглядає обладнання, яке використовується Виробником для відбору проб, на предмет відсутності ознак стороннього забруднення або за власною ініціативою надає своє обладнання для проведення такого відбору (пункт 9.17.).
Кожна посудина з пробою стічних вод маркується. Маркування включає дані про номер посудини, дату, час відбору проби, спосіб консервування (якщо таке проводилось), підпис представника Виробника, що наніс маркування. (пункт 9.18.).
Матеріалами справи встановлено, що згідно Акта № 100 відбір проб виконано саме представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" - провідним інженером Зубенко В.М. та інженером І категорії Кулеба Л.А. з нанесенням на тару відібраної проби маркування (пункт 3 Акта).
Підписання Акта №100 представником ЦТНУ без будь-яких зауважень свідчить про підтвердження зафіксованих в Акті обставин.
За поясненням відповідача та що підтверджено позивачем, проби відбирались за допомогою пластикового відерця відповідача, з якого заповнювались ємності позивача.
Відповідач вважає, що такий відбір проб не відповідає вимогам додатку № 3 Місцевих правил № 600, оскільки має місце переливання проби, що вплинуло на результатами вимірювання.
Суд зазначає, що Додаток № 3 до Місцевих Правил № 600 передбачає, що проби на ХСК, жири, АПАр, БСК, хлориди беруться шляхом одноразового наповнення без переливу (а.с. 183).
Водночас, докладний опис відбирання проб побутових і промислових стічних вод описано у ДСТУ ISO 5667-10:2005 "Якість води. Відбирання проб" Частина 10. Настанови щодо відбирання проб стічних вод.
Положеннями зазначеного документа в розділі 4 "Обладнання для відбирання проб" передбачено: підпункт 4.1. - посуд для проб; підпункт 4.2. - типи пробовідбірників, які поділяються на засоби для ручного відбирання проб (п.п. 4.2.1.) та обладнання для автоматичного відбирання проб (п.п. 4.2.2.).
Згідно з підпунктом 4.2.1. пункту 4.2. зазначених вимог, як найпростіший засіб для відбирання проб можна використовувати цеберку, черпак або бутель із широкою шийкою, до яких можна прикріпити держак потрібної довжини. Засоби для ручного відбирання проб потрібно виготовляти з інертного матеріалу, що не впливає на склад проби, яку буде проаналізовано не відразу після відбирання проби.
Отже, за наведеним ДСТУ, передбачено, як два окремих поняття - посуд для проб та обладнання для відбирання проб.
Окрім того, відповідно до п.п.4.1.,4.2.,4.3. Керівного нормативного документа Міністерства навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України "Охорона навколишнього природного середовища та раціональне використання природних ресурсів", проби поділяються на разові та об'єднані. Разову пробу отримують однократним відбором усього необхідного для аналізу об'єму води у заданій точці місця відбору. Об'єднану пробу отримують злиттям декількох разових проб, що були відібрані одночасно у заданих місцях, або одержують об'єднанням разових проб, що взяті в одному місці через задані інтервали часу.
Відповідно до п.п.7.2.,7.7.,8.2. зазначеного КНД, матеріал пробовідбірного обладнання, що контактує з пробою, не повинен змінювати її склад або властивості. Відбір проб для визначення завислих речовин, нафтопродуктів, показників БСК та ХСк слід проводити в окремий посуд одноразовим наповнюванням без переливу. Посуд для відбору, зберігання, а також транспортування проб повинен мати маркіровку, що не зминається.
Зі змісту Акта № 100 слідує, що проби відібрано у загальній кількості 3 літри в тару зі скла - 1 літр та пластику 2 літри. Пробу відібрано засобом для ручного відбирання проб - пластиковим відерцем, з якого наповнено посуд для проб (скляна тара і тара з пластику) одноразово без переливу та без будь-якого змішування. За поясненням позивача, в скляну тару відібрано пробу у зв'язку з необхідністю аналізу на вміст нафтопродуктів і жирів.
З викладеного суд дійшов висновку про дотримання відповідних вимог під час відбору контрольних проб стічних вод 15.05.2019.
Згідно пункту 8.12. Місцевих правил №600, плата за скид споживачем стічних вод із перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного Виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев'яноста днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих споживачем за цей період з певного об'єкта.
Наведені положення відповідають вимогам згідно пункту 12 Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення.
За поясненням сторін, попередній відбір не здійснювався та на вказаному об'єкті ЦНТУ 15.05.2019 здійснено перший відбір за весь час взаємовідносин сторін.
Суд погоджується з твердженням позивача, що жодним нормативно-правовим документом не передбачено, що у випадку першого відбору проб та виявлення перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин - до споживача має застосовуватись попередження.
Розрахунок плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький здійснено за період з 15.02.2019 року по 15.05.2019 року, тобто за 90 днів, по фактичним об'ємам скинутих стічних вод та з урахуванням тарифу 9,610 грн за 1 куб.м., що затверджений постановою від 21.06.2018 року Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за № 539. Для здійснення розрахунку застосовано: коефіцієнт кратності, тариф та кількість спожитої послуги з водовідведення (м3) за період з 15.02.2019 року по 15.05.2019 року. Кіль кість куб. метрів спожитої послуги підтверджується рахунками та актами наданих послуг за пе ріод з лютого 2019 року по травень 2019 року (а.с. 223-235).
Суд встановив, що наведений розрахунок відповідає Порядку визначення розміру плати та Місцевим правилам № 600.
Щодо попереднього очищення, на що звертає увагу відповідач, суд зазначає наступне.
Пунктом 3 розділу 3 Правил №316 передбачено, що , у разі якщо на об'єктах споживачів здійснюються виробничі процеси, передбачені переліком виробничих процесів, при здійсненні яких споживач повинен мати локальні очисні споруди для попереднього очищення стічних вод перед їх скиданням до системи централізованого водовідведення та очищення стічних вод згідно з додатком 1 до цих Правил, а також при систематичному скиді понаднормативних забруднень, скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення без попереднього їх очищення на локальних очисних спорудах не допускається, крім випадку, визначеному у пункті 6 цього розділу та місцевими правилами приймання. Локальні очисні споруди споживача мають відповідати вимогам технічних умов, виданих виробником відповідно до Правил користування.
Отже, попереднє очищення стічних вод передбачено для певних категорій споживачів та які мають власні локальні очисні споруди.
Матеріалами справи підтверджено, що позивачем у відповідності Правил № 316 та Місцевих правил № 600 направлено ЦТНУ лист-повідомлення від 20.05.2019 № 1144/23/07-21 про виявлене перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах з результатами хімічного аналізу (копія протоколу вимірювань), а також рахунок за скид стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин з актом виконаних робіт.
Підписання вказаних документів не генеральним директором ОКВП "Дніпро-Кіровоград", а іншими особами, як вказує відповідач, не є порушенням порядку повідомлення споживача. За загальним правилом рахунок на оплату не є первинним документом, а є документом, який містить платіжні реквізити, на які потрібно перераховувати грошові кошти в якості оплати за надані послуги. В даному випадку плата за скид стічних вод із понаднормативним забрудненням є зобов'язанням, що виникає з норм Правил № 316, Місцевих правил № 600 та укладеного між сторонами Договору.
У відповідності до викладеного суд відхиляє посилання відповідача щодо зазначених ним порушень при оформлені документів на оплату.
На підставі викладеного в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення 271 777,49 грн плати за понаднормативне забруднення стічних вод є належним чином доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки, спірні правовідносини сторін є зобов'язальними, згідно з укладеним Договором та нормами чинного законодавства, то вимога позивача про стягнення інфляційних втрат і 3% річних на підставі ст. 625 Цивільного кодексу України є обґрунтованою, однак в межах іншого періоду нарахування 3% річних.
Так, позивачем при нарахуванні 3% річних не враховано встановлений пунктом 4.4. Договору строк розрахунку, який становить 5 банківських, а не календарних днів, як нарахував позивач.
Матеріалами справи встановлено, що рахунок на оплату отримано ЦНТУ 16.07.2019, а отже періодом нарахування 3% річних (в межах періоду розрахунку позивача) є з 24.07.2019 по 05.03.2021, що становить 13 179,35 грн 3% річних.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення 3% річних підлягають частковому задоволенню в сумі 13 179,35 грн. У задоволенні позовних вимог про стягнення 3% річних в іншій частині суд відмовляє.
Інфляційні втрати, які нараховано позивачем за період з серпня 2019 по січень 2021 в сумі 16 578,43 грн, розраховано правильно, а отже вказані нарахування підлягають стягненню з відповідача повністю.
З підстав викладеного, позовні вимоги ОКВП "Дніпро-Кіровоград" про стягнення заборгованості з ЦНТУ підлягають частковому задоволенню в сумі 271 777,49 грн заборгованості (плата за понаднормативне забруднення стічних вод), 13 179,35 грн 3% річних та 16 578,43 грн інфляційних. У задоволенні позовних вимог в іншій частині суд відмовляє.
Судові витрати.
За правилами ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, сплачений за подання позову, покладається на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Інших судових витрат сторони не заявляють.
Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позовні вимоги задовольнити частково.
Стягнути з Центральноукраїнського національного технічного університету (25006, м. Кропивницький, просп. Університетський, 8, ідентифікаційний код 02070950) на користь Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 19, ідентифікаційний код 03346822) 271 777,49 грн заборгованості, 13 179,35 грн 3% річних, 16 578,43 грн інфляційних, а також 4 523,03 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
У задоволенні позову в іншій частині відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Належним чином засвідчені копії рішення направити Обласному комунальному виробничому підприємству "Дніпро-Кіровоград" за адресою: 25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 19; Центральноукраїнському національному технічному університету за адресою: 25006, м. Кропивницький, просп. Університетський, 8.
Повне рішення складено 25.06.2021.
Суддя В.В.Тимошевська