Рішення від 22.06.2021 по справі 520/18766/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

22 червня 2021 року Справа №520/18766/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 23.12.2020 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії ГУ ПФ України в Харківській області щодо відмови врахувати при первинному зверненні за призначенням пенсій довідки про заробітну плату за період роботи в ООО "1692 УНР-Лифт";

- зобов'язати ГУ ПФ України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 30.09.2019 з урахуванням заробітної плати, отриманої за період 2008-2017 роки згідно довідки ООО "162 УНР-Лифт" від 03.09.2019, виплативши різницю між належною до сплати сумою пенсії та фактично виплаченої пенсії, без застосування будь-яких обмежень щодо виплати заборгованості.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача щодо відмови врахувати довідки про заробітну плату за період роботи в ООО "1692 УНР-Лифт" при первинному зверненні, а саме з 30.09.2019 є протиправними та такими, що порушують право позивача на належний розмір пенсії.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями 23.12.2020 справу передано на розгляд судді Ніколаєвій О.В.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у адміністративній справі №520/18766/2020.

Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідачем 25.01.2021 до суду надано відзив на позовну заяву, згідно з яким останній просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю з тих підстав, що при призначенні пенсії пенсійний фонд діяв в межах та на підставі наданих повноважень.

У період з 29.03.2021 по 02.04.2021, 05.04.2021 та з 06.05.2021 по 16.05.2021, 28.05.221, 10.06.2021 суддя перебувала у відпустці.

Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.

Судом з матеріалів справи встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про призначення пенсії за віком.

При зверненні до відповідача ОСОБА_1 надав, у тому числі, копії трудової книжки, довідки про заробітну плату за період роботи в ООО "1692 УНР-Лифт", диплому, військового квитка.

З 30.09.2019 ОСОБА_1 призначена пенсія за віком згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

З метою отримання інформації щодо пенсійного забезпечення позивач звернувся до пенсійного органу.

Листом від 27.10.2020 позивача повідомлено, що відповідно до заяви позивача проведено перерахунок пенсії відповідно до п. 4 ст. 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, в іншій частині відмовлено оскільки сплив термін подачі документів визначений п. 4.2 Порядку.

Не погоджуючись з діями пенсійного органу ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що у положеннях ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.

Призначення та виплата пенсій в Україні здійснюється згідно з Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058 (далі-Закон №1058), іншими законами і нормативно-правовими актами та міжнародними договорами (угодами), що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення.

Відповідно до ст. 24 Закону №1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Закону.

Так, заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Якщо ж особа працювала за межами України, зокрема в Російській Федерації, то заробітна плата для обчислення пенсії зараховується на підставі довідок про заробітну плату (про це зазначено в п. 3 ст.6 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД в сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (далі Угода): обчислення пенсії проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи які зараховуються у трудовий стаж. У випадку, якщо в державах-учасницях Угоди введена національна валюта, розмір заробітку (доходу) визначається виходячи з офіційного курсу на момент призначення пенсії). Пенсійне забезпечення держав-учасниць Угоди здійснюється за нормами законодавства держави, на території якої вояк проживають.

Частиною першою статті 40 Закону №1058 визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з і липня 2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

Зарахування страхового стажу з 01.01.2004 періодів роботи на території держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, у тому числі періодів роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, та врахування заробітної плати за періоди роботи на території держав-учасниць Співдружності Незалежних держав, на території яких провадилася трудова діяльність.

На виконання положень п. 4.2 розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1) органи Пенсійного фонду України при прийманні документів перевіряють правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж, зміст і належне оформлення наданих документів, перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності), має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлений у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно пункту 2.1 Порядку №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, відділом персоніфікованого обліку такі документи для підтвердження заробітної плати: індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 (додатки 1, 3 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

При цьому, як видно із затвердженої форми довідки (додаток 1) вона має містити інформацію про суму заробітної плати з розшифруванням (грн.); посилання на нарахування страхових внесків.

Згідно ч. 3 ст. 44 Закону №1058 органи пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Судом встановлено, що для підтвердження первинними документами довідок про заробітну плату за період з 2008 по 2017 та підтвердження сплати страхових внесків відповідачем зроблено до Російської Федерації запити від 20.09.2019 №3582/02.16-20, від 20.01.2020 №779/03.17-20 та від 04.08.2020 №2000-0317-8/50759.

На адресу відповідача 04.10.2020 року надійшов лист щодо нарахування внесків на страхову та накопичувальну частину по періодах звітного стажу.

У зв'язку з чим, після отримання відповідей на запити відділом з питань перерахунків пенсій №12 управління застосування пенсійного законодавства головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відповідно до заяви ОСОБА_1 від 19.10.2020 №6106 здійснено перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати, отриманої в ООО "1692 УНР-Лифт" з 01.11.2020 згідно норм п. 4 ст. 45 Закону №1058 (з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано заявником після 15 числа).

Таким чином, у даному випадку спір стосується питання вірного визначення дати, з якої має бути здійснено перерахунок пенсії позивача, з урахуванням заробітної плати, отриманої в ООО "1692 УНР-Лифт".

Положеннями статті 45 Закону №1058-ІV визначено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно положень п.1.1 Порядку №22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Відповідно до п.1.7 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Як передбачено приписами п.4.1. Порядку №22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.

Приписами п.4.3 Порядку №22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що підставою для проведення призначення (перерахунку) пенсії є заява встановленого зразка, а також додані до неї документи, які підтверджують право на такий перерахунок, надані до органу Пенсійного фонду України в установленому чинним законодавством порядку.

Вперше позивач звернувся до пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії вересні 2019. Пенсію призначено позивачу з 30.09.2019.

Вказана обставина не заперечується сторонами.

Як вказано вище, перерахунок позивачу здійснено з урахуванням заробітної плати, отриманої відповідачем в ООО "1692 УНР-Лифт" з 01.11.2020.

Надаючи оцінку вказаним обставинам, суд приходить до висновку про те, що позивач із заявою про призначення пенсії за віком первинно звернувся у визначені законодавством строки, проте у зв'язку з виникненням нових обставин, що унеможливлювали призначення йому пенсії був позбавлений можливості надати відповідачу достатній перелік документів.

Затримка у підтверджені стажу роботи позивача на території Російської Федерації відбулась через необхідність підтвердження органом Пенсійного фонду Російської Федерації певних обставин.

Враховуючи обставини справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 30.09.2019 з урахуванням заробітної плати, отриманої за період 2008-2017 роки згідно довідки ООО "162 УНР-Лифт" від 03.09.2019 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 30.09.2019 з урахуванням заробітної плати, отриманої за період 2008-2017 роки згідно довідки ООО "162 УНР-Лифт" від 03.09.2019, виплативши різницю між належною до сплати сумою пенсії та фактично виплаченої пенсії.

Щодо частини позовних вимог про здійснення виплати різниці пенсії без застосування будь-яких обмежень щодо виплати заборгованості, суд зазначає, що суд зазначає, що перерахунок та виплату позивачу пенсії, ще не проведено, права позивача у цій частині позову ще не порушено, а тому зазначена вимога заявлена на майбутнє, у зв'язку із чим суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог і в цій частині позову.

Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З приписів наведеної норми процесуального закону слідує, що ті вимоги позивача, які заявлені наперед і стосуються можливих обставин майбутніх відносин, що виникнуть у подальшому (а саме: щодо зобов'язання виплачувати перераховану пенсію) задоволенню не підлягають.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги наведене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення адміністративного позову.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Оскільки адміністративний позов підлягає до задоволення частково, відтак судовий збір сплачений позивачем підлягає стягненню на його користь із відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, місто Харків, 61002, код ЄДРПОУ-14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 30.09.2019 з урахуванням заробітної плати, отриманої за період 2008-2017 роки згідно довідки ООО "162 УНР-Лифт" від 03.09.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 починаючи з 30.09.2019 з урахуванням заробітної плати, отриманої за період 2008-2017 роки згідно довідки ООО "162 УНР-Лифт" від 03.09.2019, виплативши різницю між належною до сплати сумою пенсії та фактично виплаченої пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 700,0 грн. (сімсот гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ - 41248021).

Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 22.06.2021.

Суддя О.В. Ніколаєва