23 червня 2021 року м. Житомир справа № 240/9433/21
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черняхович І.Е., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про залучення третьої особи до участі в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статтей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із обов'язковим заначенням всіх відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу за посадою, окладу за військовим (спеціальним) званням (полковник), надбавки за вислугу років (40 %), надбавки за виконання особливо важливих завдань (50 %), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15 %), премії (33,3 %).
Ухвалою від 23 червня 2021 року відкрито провадження у справі №240/9433/21 за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Одночасно з позовною заявою, ОСОБА_1 подав до суду заяву, в якій просив залучити ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області до участі в справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
В обґрунтування поданої заяви позивач зазначив, що з огляду на положення наказу МВС України від 25.02.2019 №129 "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій" Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України є уповноваженим структурним підрозділом, який здійснює підготовку та подання до органів Пенсійного фонду України документів, в тому числі й довідок про складові грошового забезпечення, для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При цьому, ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області позбавлена повноважень на видачу будь-яких документів для органів Пенсійного фонду України, з огляду на що відповідачем по справі є Міністерство внутрішніх справ України. Однак, враховуючи те, що його 30.11.2006 було звільнено з посади начальника відділу роботи з персоналом УМВС в Житомирській області, ОСОБА_1 вважає, що з метою об'єктивного та всестороннього розгляду справи необхідно залучити ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області до участі в справі в якості третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору.
Суд, розглянувши вказану заяву ОСОБА_1 , зазначає наступне.
Частиною другою статті 49 КАС України встановлено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
Згідно з частиною четвертою статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Відповідно до частини п'ятої статті 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства, суд зазначає, що передумовою залучення до участі у справі третіх осіб є встановлення факту, що рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
ОСОБА_1 до заяви про залучення ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області до участі в справі в якості третьої особи не надано належних доказів на підтвердження факту, що судове рішення за результатами розгляду даної справи може вплинути на права та обов'язки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заява про залучення ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області до участі у справі в якості третьої особи є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 49, 241-243, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні заяви від 20.05.2021 (вх.№26908/21) про залучення ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області до участі в адміністративній справі №240/9433/21 в якості третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та у відповідності до положень статей 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України оскарженню не підлягає.
Суддя І.Е.Черняхович