Рішення від 24.06.2021 по справі 140/4133/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/4133/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління ДПС у Волинській про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.03.2021 №0052184-2403-0316.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Головним управлінням ДПС у Волинській області винесено податкове повідомлення-рішення від 03.03.2021 №0052184-2403-0316, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем - транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 25000,00 грн. за 2021 рік на об'єкт оподаткування - транспортний засіб марки, модель LEVANTE, тип - загальний легковий універсал-В, 2017 року випуску, тип пального: В, об'єм двигуна 2979 куб. см. Позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 03.03.2021 №0052184-2403-0316 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки транспортний засіб позивача відсутній в Переліку транспортних засобів, розміщеного на офіційному вебсайті Мінекономрозвитку, а також середньоринкова вартість такого транспортного засобу є меншою ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач у відзиві на позовну заяву від 12.05.2021 просив суд в задоволенні позову відмовити, оскільки транспортний засіб марки, модель LEVANTE, зазначений у наявній базі даних переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2021 році, розміщеному на офіційному веб-сайт Мінекономрозвитку. Транспортний засіб у відповідності до п.п.267.2.1, п. 267.2, ст.267 Податкового кодексу України є об'єктом оподаткування, а позивач згідно п.п.267.1.1, п. 267.1, ст.267 ПК України - платником транспортного податку.

У відповіді на відзив від 26.05.2021 позивач позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві та просила їх задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 23.06.2021 відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником транспортного засобу марки, модель LEVANTE, тип - загальний легковий універсал-В, 2017 року випуску, тип пального: В, об'єм двигуна 2979 куб. см., що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу. (а.с.11)

03.03.2021 Головним управлінням управління ДПС у Волинській винесено податкове повідомлення-рішення №0052184-2403-0316, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2021 рік в сумі 25000,00 грн. (а.с.21)

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає 267 Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Підпунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Базою оподаткування у відповідності до пп. 267.3.1 ст. 267 ПК України є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Відповідно до пунктів 267.5 та 267.6 статті 267 ПК України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року. Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року) (п.п.267.6.2 п.267.6 статті 267 ПК України). Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Згідно статті 10 Податкового кодексу України, транспортний податок належить до місцевих податків.

Постановою КМ України №66 від 18.02.2016 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів та внесення змін у додатки 1 і 2 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів. Ця Методика встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - автомобілі) для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Пунктами 13, 14 Методики визначення середньо-ринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України за №66 від 18.02.2016 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньо-ринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального. Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального.

Пунктом 2 Методики визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 року № 403.

Згідно з пункту 4 Методики інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством Держзовнішінформ до Мінекономрозвитку.

Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що належний їй транспортний засіб в 2021 році не є об'єктом оподаткування відповідно до статті 267 Податкового кодексу України, оскільки транспортний засіб позивача відсутній в Переліку транспортних засобів, розміщеного на офіційному вебсайті Мінекономрозвитку та його середньоринкова вартість становить менше 375 розмірів мінімальної заробітної плати.

Як встановлено судом, позивач є власником автомобіля марки MASERATI, модель LEVANTE, тип загальний легковий - універсал - В, з об'ємом двигуна 2979 куб. см.

В свою чергу, у розміщеній на офіційному вебсайті Мінекономрозвитку інформації про автомобілі, які є об'єктом оподаткування транспортним податком, станом на 01.01.2021, віднесено, зокрема, Maserati Levante S GranSport (2019) до 2 років, об'єм двигуна 3,0, Maserati Levante GTS (2020) - Grigio Maratea - Cuoio до 3 років, об'єм двигуна 3,0, Maserati Levante GTS (2020) - Blu Emozione - Rosso with Amman stitching до 4 років, об'єм двигуна 3,0, Maserati Levante Trofeo до 5 років, об'єм двигуна 3,0.

У переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2021 році, автомобіль марки MASERATI, модель LEVANTE, тип загальний легковий - універсал - В, з об'ємом двигуна 2979 куб.см. - відсутній.

Таким чином, даний транспортний засіб не може вважатися об'єктом оподаткування транспортним податком в розумінні пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України.

Щодо вартості даного транспортного засобу, суд зазначає наступне.

Як зазначалося судом вище, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Згідно Закону України “Про Державний бюджет на 2021 рік“ мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2021 визначена у розмірі 6000,00 грн.

Таким чином, об'єктом оподаткування у 2021 році є легкові автомобілі, середньо-ринкова вартість яких станом на 01.01.2021 становить понад 2250000 грн. (375х6000).

Позивач, на підтвердження своїх позовних вимог, надала суду копію договору купівлі-продажу транспортного засобу №5950/21/001766 від 20.01.2021, п.3 якого визначено, що ціна транспортного засобу складає 400 000, 00 грн.

Таким чином, з урахуванням викладених законодавчих положень та встановлених в ході розгляду справи обставин справи, суд приходить висновку, що належний позивачу транспортний засіб марки, модель LEVANTE, тип загальний легковий - універсал - В, з об'ємом двигуна 2979 куб.см. не є об'єктом оподаткування, оскільки транспортний засіб позивача відсутній в Переліку транспортних засобів, розміщеного на офіційному вебсайті Мінекономрозвитку та середньоринкова вартість такого транспортного засобу є меншою ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави для винесення податкового повідомлення-рішення від 03.03.2021 №0052184-2403-0316, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25000,00 грн., внаслідок чого спірне податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.

Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Частиною першою статті 139 КАС України обумовлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суд задовольняє позов повністю, то на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Волинській області необхідно стягнути судові витрати по сплаті судового збору у сумі 908,00 грн.

Керуючись статтями 9, 14, 72 - 74, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 03.03.2021 №0052184-2403-0316.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області, адреса: 43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 43143484.

Суддя Ю.Ю. Сорока