вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
10.06.2021м. ДніпроСправа № 904/2275/21
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Бєлік В.Г. за участю секретаря судового засідання Єпік А.М., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні справу:
за позовом 2 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області з охорони об'єктів, м. Кам'янське, Дніпропетровська область
до Приватного акціонерного товариства "ЮЖКОКС", м. Кам'янське, Дніпропетровська область
про стягнення заборгованості у розмірі 236 708,30 грн. за договором про охорону від пожеж № 12-15/19 від 12.12.2019 року.
Представники:
від позивача: Булан-Ситник Н.О., довіреність № 319/17-21 від 30.03.2021 року, представник;
від відповідача: Короба Ю.А., довіреність № 99-1250/ЮР/Д від 23.11.2020 року, адвокат.
2 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області з охорони об'єктів звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Приватного акціонерного товариства "ЮЖКОКС" заборгованість у розмірі 236 708,30 грн. за договором про охорону від пожеж № 12-15/19 від 12.12.2019 року.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором про охорону від пожеж № 12-15/19 від 12.12.2019 року, а саме в частині оплати вартості наданих позивачем послуг.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 15.03.2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, та призначено підготовче судове засідання на 06.04.2021 року о 11:20 год.
29.03.2021 року від відповідача до канцелярії Господарського суду Дніпропетровської області надійшов відзив на позовну заяву вих. № б/н.
05.04.2021 року від позивача до канцелярії Господарського суду Дніпропетровської області надійшла відповідь на відзив вих. № 335/09-21 від 02.04.2021 року.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 06.04.2021 року в підготовчому судовому засіданні оголошено перерву до 05.05.2021 року о 11:20 год.
15.04.2021 року від позивача до канцелярії Господарського суду Дніпропетровської області надійшло клопотання вих. № 376/17-21 від 14.04.2021 року про долучення документів до матеріалів справи.
19.04.2021 року від відповідача до канцелярії Господарського суду Дніпропетровської області надійшли письмові заперечення вих. № 360 від 16.04.2021 року.
05.05.2021 року у підготовчому судовому засіданні представниками сторін зазначено, що ними було надано всі можливі та допустимі докази по справі.
Судом були визначені всі необхідні обставини у справі та зібрані відповідні докази, що є підставою для закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 05.05.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 03.06.2021 року о 15:30 год.
У призначеному судовому засіданні з розгляду справи по суті 03.06.20201 року оголошувалася перерва до 10.06.2021 року.
В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 10.06.2021 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -
Позиція позивача
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що між позивачем та відповідачем було укладено договір про охорону від пожеж № 12-15/19 від 12.12.2019 року.
Відповідно до п. 3.3. Договору Замовник зобов'язався здійснювати виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", однак Відповідач виплату одноразової грошової допомоги у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби ОСОБА_1 в сумі 236 708,30 грн. не здійснив.
Позиція відповідача
Відповідач вважає позовну заяву необґрунтованою, а заявлені в ній вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню оскільки, у ПРАТ "ЮЖКОКС" Зазначає, що відсутня будь-яка заборгованість перед 2 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області з охорони об'єктів за Договором № 12-15/19 від 12.12.2019 року. Всі рахунки отримані в межах договору сплачені ним, загальна сума таких рахунків дорівнює ціні договору.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ
Предметом доказування у даній справі є встановлення обставин, пов'язаних з укладенням договору, встановлення факту надання послуг, встановлення факту невиконання відповідачем умов договору в частині виплати одноразової грошової допомоги.
Як вбачається з матеріалів справи, що відповідно до пункту 7 частини другої статті 17 Кодексу цивільного захисту постановою Кабінету Міністрів України від 14 серпня 2019 р. №716 затверджений Порядок організації та забезпечення охорони від пожеж підприємств, установ, організацій та інших об'єктів на підставі договорів (далі - Постанова № 716).
Зазначеною Постановою № 716 визначений механізм організації та забезпечення охорони від пожеж підприємств, установ, організацій та інших об'єктів суб'єкта господарювання незалежно від форми власності на підставі договору з метою запобігання виникненню пожеж, їх своєчасного виявлення, локалізації, ліквідації та мінімізації збитків від них.
12.12.2019 р. між Приватним акціонерним товариством "ЮЖКОКС" (далі - Замовник) та 2 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області з охорони об'єктів (далі - Виконавець) був укладений Договір № 12-15/19 про охорону від пожеж (далі - Договір).
Відповідно до п. 1.1. Договору Виконавець взяв на себе зобов'язання надавати послуги для забезпечення будівель, споруд та територій Замовника охороною від пожеж, а Замовник - прийняти та оплатити такі послуги.
Відповідно до п. 3.1. ціна Договору на рік склала 6 879 000 (шість мільйонів вісімсот сімдесят дев'ять тисяч) гривень 00 коп. без ПДВ, щомісяця 573 250 грн. 00 коп. Протягом дії Договору Сторони встановили, що ціна Договору може змінюватися у відповідності зі змінами чинного законодавства.
Перелік і склад статей калькулювання, що включаються до вартості послуг з охорони від пожеж, визначається Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку в державному секторі 135 "Витрати" (затвердженим наказом Мінфіну від 18.05.2012 р. № 568).
За приписами п. 3.3. Договору Замовник зобов'язався здійснювати виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови КМУ від 30.08.2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до п. 3.4. Договору Замовник зобов'язався утримувати та матеріально-технічно забезпечувати 22 державну пожежно-рятувальну частину 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області з охорони об'єктів (далі - 22 ДПРЧ 2 ДПРЗ).
Наказом Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області від 09.12.2020 р. № 440 (з кадрових питань (особового складу), згідно з пунктом 12 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, виключений з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій полковник служби цивільного захисту ОСОБА_1, начальник 22 ДПРЧ 2 ДПРЗ.
11.12.2020 (вих. № 898/17-20) 2 ДПРЗ звернувся з листом до Відповідача стосовно виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби ОСОБА_1 , тобто суму у розмірі 236 708 (двісті тридцять шість тисяч сімсот вісім) гривень 30 коп.
Відповідь на лист відповідачем не надана.
13.01.2021 (вих. № 30/17-21) 2 ДПРЗ повторно звернувся з листом до Відповідача стосовно виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 236 708 (двісті тридцять шість тисяч сімсот вісім) гривень 30 коп., та укладення відповідної додаткової угоди до Договору.
03.02.2021 (вх. 131/01-21) на адресу 2 ДПРЗ надійшла відповідь Відповідача на лист від 13.01.2021 р., в якій було повідомлено про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту ОСОБА_1 .
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ
Щодо правовідносин сторін
З огляду на предмет договору та характер робіт Позивача, суд дійшов висновку, що правовідносини сторін пов'язані з наданням послуг, що регулюється ст.ст.901-907 ЦК України.
За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ч.1 ст. 901 ЦК України).
Щодо суми основного боргу
Згідно ст. 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України, майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Стаття 193 ГК України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч.1 ст. 903 ЦК України).
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до пункту 3.3 Договору виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги здійснюються відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.
На виконання пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" наказом Міністерства внутрішніх справ від 20.07.2018 № 623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція).
Вищезазначена Інструкція, визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу.
Пунктами 2-4 розділу І Інструкції встановлено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.
Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Грошове забезпечення виплачується особам рядового і начальницького складу, які займають посади осіб рядового і начальницького складу, передбачені штатами в апараті Державної служби України з надзвичайних ситуацій, її територіальних органах та підрозділах Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, навчальних закладах цивільного захисту, наукових установах та інших підрозділах, в яких особи рядового і начальницького складу проходять службу цивільного захисту.
Відповідно до п. 10. постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" від 17.07.92 № 393, військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, які звільняються із служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Позивач, відповідно до Положення про 2 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління ДСНС України у Дніпропетровській області з охорони об'єктів, затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 24.05.2013 р. № 301 (у редакції наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 08.02.2018 р. № 95) (далі - Положення), є пожежно-рятувальним підрозділом зі статусом державної аварійно-рятувальної служби.
2 ДПРЗ утворено за рішенням Голови ДСНС з метою запобігання, реагування та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, гасіння пожеж, що обслуговується на підставі договорів.
2 ДПРЗ безпосередньо підпорядковується Головному управлінню ДСНС України у Дніпропетровській області.
Пунктом 1.15. Положення передбачено, що 2 ДПРЗ є бюджетною установою та утримується за рахунок коштів, що надходять за охорону об'єктів від пожеж та постійне і обов'язкове аварійно-рятувальне обслуговування на договірній основі.
Повне грошове утримання (забезпечення), виплати одноразових грошових допомог державним пожежно-рятувальним підрозділам здійснюється виключно за рахунок коштів суб'єктів господарювання, яким відповідно до договору надаються послуги з охорони від пожеж.
Відповідно до п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України №716 від 14.08.2019 «Про затвердження Порядку організації та забезпечення охорони від пожеж підприємств, установ, організацій та інших об'єктів на підставі договорів» передбачено, що утримання та матеріально-технічне забезпечення державних пожежно-рятувальних підрозділів здійснюється за рахунок коштів суб'єктів господарювання, яким відповідно до договору надаються послуги з охорони від пожеж.
Зазначене спростовує доводи відповідача, що виплата одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу здійснюється за рахунок коштів ДСНС.
Що стосується заперечень відповідача, що ним сплачені в повному обсязі грошові кошти, визначені сторонами у Додатку №3 до договору № 12-15/19 від 12.12.2019 та відсутності у нього укладати додаткову угоду до договору після закінчення строку його дії.
Відповідно до п. 10.1., 10.2. Договору, він діє до 31.12.2020 та може бути продовжений за згодою Сторін, що оформлюється Додатковою угодою.
Представниками сторін підтверджено, що додаткова угода про продовження строку дії договору не укладалась.
Отже, Договір про охорону від пожеж № 12-15/19 від 12.12.2019 припинив дію 31.12.2020.
Полковник служби цивільного захисту ОСОБА_1 був звільнений 09.12.2020, що підтверджено наявною у матеріалах справи копією витягу з наказу Головного управління ДСНС у Дніпропетровській області.
Отже підстави для виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 236 708,30грн. у зв'язку зі звільненням зі служби цивільного захисту ОСОБА_1 виникли під час дії договору.
Позивач звернувся до відповідача з листом про необхідність такої виплати 11.12.2020, тобто в межах дії договору.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем сплачені в повному обсязі рахунки за протипожежне обслуговування.
Сума одноразової грошової допомоги у розмірі 236 708,30грн. у зв'язку зі звільненням зі служби цивільного захисту ОСОБА_1 дійсно не передбачена окремо у Додатку № 3 «Статті калькулювання, що включаються до вартості послуг з охорони від пожеж ПрАТ «Южкокс»
В той же час, сума одноразової грошової допомоги при звільненні є частиною грошового утримання осіб рядового і начальницького складу, що визначено як у Постанові КМУ № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців. Осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», так і в пункті 3.3. Договору, та про що йшлося вище.
За таких обставин, укладення додаткової угоди щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку зі звільненням особи зі служби цивільного захисту не є обов'язковим
Відповідно, до ч.2. ст. 188 Господарського кодексу України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінить або розірвати договір, повинна надіслати пропозицію про це другій стороні за договором.
Відповідач отримав лист про сплату суми одноразової грошової допомоги при звільненні 11.12.2020.
Отже, у відповідача було достатньо часу до закінчення дії договору для ініціювання внесення змін в частині збільшення суми договору.
На час розгляду справи, відповідачем позовні вимоги належними та допустимими доказами не спростовані, суму боргу не сплачено.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (частина 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).
За частиною 2 статті 74 Господарського процесуального кодексу України у разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (частина 4 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).
Обов'язок доказування, а отже, і подання доказів відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України покладено на сторони та інших учасників справи, однак, не позбавляє суд, у випадку, передбаченому статтею 74 Господарського процесуального кодексу України, витребувати у сторони ті чи інші докази.
На підставі статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, встановивши наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачеві у захисті.
Враховуючи викладене, вимоги позивача в частині стягнення виплати одноразової грошової допомоги у сумі 236 708,30 грн. є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо судового збору
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ЮЖКОКС" (51909, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Вячеслава Чорновола, буд. 1; код ЄДРПОУ 05393079) на користь 2 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області з охорони об'єктів (51909, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул.. Горобця, буд. 1; код ЄДРПОУ 08681755) заборгованості з виплати одноразової грошової допомоги у розмірі 236 708,30 грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 550,62 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили у відповідності до статті 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення суду може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано - 22.06.2021 року.
Суддя В.Г. Бєлік