Рішення від 23.06.2021 по справі 640/17115/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2021 року місто Київ №640/17115/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві

про визнання дій протиправними, визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просить суд:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) при перерахунку з 1 січня 2018 року раніше призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), які полягають у зменшенні відсоткового розміру основної пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення, - протиправними;

- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368), яка полягає в неперерахунку, ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії: в розмірі 90% грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром з 01 січня 2018 року; в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 25.11.2019 року № 11/18079, у зв'язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 20 грудня 2019 року, з 15 січня 2019 року; в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 06.04.2020 року № 11/18097, у зв'язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 15 квітня 2020 року, з 1 січня 2020 року, - протиправною;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-Х1І, з урахуванням її розміру, визначеного як 90 відсотків від загальної суми основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, за відповідною посадою, без обмеження максимальним розміром, починаючи з 01 січня 2018 року, з урахуванням фактично проведених пенсійних виплат;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІ1, з урахуванням її розміру, визначеного як 90 відсотків від загальної суми основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження її максимального розміру, з 15 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року, відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 25.11.2019 року № 11/18079 та виплатити різницю між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії за 2018-2020 роки; подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням суду законної сили, звіт про виконання судового рішення в порядку статті 382 КАС України;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням її розміру, визначеного як 90 відсотків від загальної суми основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження її максимального розміру, з 1 січня 2020 року відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 06.04.2020 року № 11/18097, до наступного перерахунку пенсії на умовах та відповідно до законодавства, та виплатити різницю між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії з 01.01.2020 року; подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням суду законної сили, звіт про виконання судового рішення в порядку статті 382 КАС України.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач вважає, що згідно з законодавством йому гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів (основного виду - посадового окладу) грошового забезпечення осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Позивач звертався до Голови Правління Пенсійного фонду України (колективний лист від січня 2020) з проханням досудового врегулювання своїх порушених прав та законних інтересів, в т.ч. посилався на рішення у зразкових справах Верховного Суду. Однак, всі спроби досудового врегулювання вичерпані, спір не вирішили - позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку його пенсії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 31 липня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження у справі № 640/17115/20 та запропоновано відповідачу в п'ятнадцятиденний строк з дня одержання цієї ухвали надати суду відзив на позовну заяву.

Відповідач у письмовому відзиві на позовну заяву стверджує про відсутність підстав для задоволення позову. Зазначає, що нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими проводилися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262, після дати набрання рішенням Окружного адміністративного суду України від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 законної сили не приймалося. У зв'язку з цим, а також з урахуванням пункту 4 постанови № 103, виплата пенсій продовжується у встановлених на цей час розмірах. У зв'язку із скасуванням пунктів І, 2 постанови № 103 неможливо здійснити жодні перерахунки. Па час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача, діяла вже інша редакція Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р., а саме редакція Закону № 2262-ХІІ від 13.03.2018 р., згідно якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувані 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 13). Таким чином, виповідач з врахуванням положень Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 р. в редакції Закону з 13.03.2018 р. перерахував з 01.01.2018 р. позивачу пенсію виходячи із розрахунку вже 70 % грошового забезпечення. Крім того слід зазначити, що до вищезазначеного перерахунку позивач отримував пенсію у розмірі 11979,36 гри. (виходячи з розміру 90 % грошового забезпечення). Після перерахунку пенсія становить (виходячи з розміру 70 % грошового забезпечення). з 01.01.2018 розмір пенсії склав 12222,13 гри; з 01.01.2019 розмір пенсії збільшився до 12368,83 гри.; з 01.01.2020 пенсія виплачується в повному обсязі у розмірі 12479,36 гри. Права позивача в частині виплати йому пенсії без обмеження розміру на даний час не порушені, оскільки при здійсненні перерахунку пенсії у квітні 2018 році сума пенсії не обмежувалась максимальним розміром, визначеним у ст. 43 Закону № 2262. Отже, існує єдиний законодавчий порядок перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення військовослужбовців на підставі Постанови № 704.

Справу розглянуто після отримання судом інформації щодо повідомлення належним чином сторін про відкриття спрощеного позовного провадження у справі.

Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Адміністрацією Державною прикордонної служби позивачу видано довідку від 25.11.2019 № 11/18079 про розмір грошового забезпечення за посадою першого заступника начальника Департаменту прикордонної розвідки Державного комітету у справах охорони державного кордону України (першого заступника керівника розвідувального органу) - з 15 січня 2019 року.

Позивач завернувся до відповідача із заявою від 20.12.2019 року про перерахунок йому з 15 січня 2019 року пенсії у зв'язку зі зміною розмірів одного з видів (основного виду) грошового забезпечення - окладу за посадою (заступник керівника розвідувального органу), яку він займав до звільнення з військової служби, та надав довідку від 25.11.2019 № 11/18079, а також - про перерахунок пенсії у зв'язку із протиправним обмеженням розміру пенсії під час її перерахунку граничним розміром в 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідач листом від 10.01.2020 № 5522/03 відмовив позивачу в перерахунку раніше призначеної йому пенсії у зв'язку з відсутністю повідомлень від Міністерства соціальної політики України про підстави для проведення перерахунку пенсій станом на дату звернення.

Адміністрацією Державною прикордонної служби України, як уповноваженим органом, видано позивачу довідку від 06.04.2020 № 11/18097 про розмір грошового забезпечення за посадою першого заступника начальника Департаменту прикордонної розвідки Державного комітету у справах охорони державного кордону України (першого заступника керівника розвідувального органу) - з 1 січня 2020 року.

Позивач завернувся до відповідача із заявою від 15.04.2020 року про перерахунок йому з 1 січня 2020 року пенсії у зв'язку зі зміною розмірів одного з видів (основного-виду) грошового забезпечення - окладу за посадою (перший заступник керівника розвідувального органу), яку він займав до звільнення з військової служби, та надав довідку від 06.04.2020 № 11/18097, а також про перерахунок пенсії у зв'язку із протиправним обмеженням відповідачем розміру пенсії під час її перерахунку граничним розміром в 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідач листом від 06.05.2020 № 2600-0312-8/55082 відмовив позивачу в перерахунку раніше призначеної йому пенсії у зв'язку з відсутністю повідомлень від Міністерства соціальної політики України про підстави для проведення перерахунку пенсій станом на дату таких звернень.

Згідно автоматизованого розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі СБ-1 8850 основний розмір, який використовувався відповідачем для розрахунку пенсії позивача складав 90% грошового забезпечення. Відповідно до наявних в матеріалах справи автоматизованих розрахунків пенсії вбачається, що 01.01.2018 перерахунок пенсії позивача проведено з урахуванням основного розміру пенсії 70 % грошового забезпечення.

Позивач, вважаючи такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його законні права та інтереси, звернувся до суду із даним позовом.

Досліджуючи наявні у матеріалах справи докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх у сукупності, суд бере до уваги наступне.

Частиною третьою статті 46 Конституції України проголошено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ), яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Щодо позовних вимог визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) при перерахунку з 1 січня 2018 року раніше призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), які полягають у зменшенні відсоткового розміру основної пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення, - протиправними; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-Х1І, з урахуванням її розміру, визначеного як 90 відсотків від загальної суми основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, за відповідною посадою, без обмеження максимальним розміром, починаючи з 01 січня 2018 року, з урахуванням фактично проведених пенсійних виплат, суд зазначає наступне.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18, зазначено: 1) ознаки типових справ; 2) обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм; 3) обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі. Це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до статті 63 указаного Закону на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач; в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 01 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.

Отже, за ознаками типової справи, які наведені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року за результатами розгляду зразкової справи №240/5401/18, дану справу необхідно визнати типовою щодо вказаної, та в силу приписів частини 3 статті 291 КАС України при ухваленні рішення у цій справі враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у зазначеній постанові.

Судом встановлено, що Позивачу пенсія була призначена у 2003 році, на момент її первинного розрахунку її розмір складав 90 % від грошового забезпечення.

Стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідачем є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Таким чином при перерахунку пенсії Позивача з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині - визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368), яка полягає в неперерахунку, ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії: без обмеження максимальним розміром з 01 січня 2018 року; в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 25.11.2019 року № 11/18079, у зв'язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 20 грудня 2019 року, з 15 січня 2019 року; в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 06.04.2020 року № 11/18097, у зв'язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 15 квітня 2020 року, з 1 січня 2020 року, - протиправною; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІ1, без обмеження її максимального розміру, з 15 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року, відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 25.11.2019 року № 11/18079 та виплатити різницю між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії за 2018-2020 роки; подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням суду законної сили, звіт про виконання судового рішення в порядку статті 382 КАС України; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, без обмеження її максимального розміру, з 1 січня 2020 року відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 06.04.2020 року № 11/18097, до наступного перерахунку пенсії на умовах та відповідно до законодавства, та виплатити різницю між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії з 01.01.2020 року; подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням суду законної сили, звіт про виконання судового рішення в порядку статті 382 КАС України, суд зазначає наступне.

На час проведення перерахунку пенсії позивачу пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 було встановлено проводити виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

- з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

- з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

- з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Так, під час проведення перерахунку пенсії позивача та встановлення поетапності виплати підвищення пенсії Головне управління Пенсійного фонду в місті Києві діяло у відповідності до приписів Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, яка на той час була чинною.

Отже, на час проведення перерахунку пенсії позивачу відповідач керувався чинними на той час приписами законодавства.

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019.

Відтак, дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії за рахунок виплати 50 % суми підвищення пенсії з 01 січня 2018 року та 75 % з 01 січня 2019 року до 05 березня 2019 року не можуть вважатися протиправними, оскільки такий перерахунок за вказаний період проведено на виконання постанови № 103, чинної до 05 березня 2019 року.

Отже, з 05.03.2019 пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 11.03.2020 по справі № 160/3586/19.

На думку позивача, перерахунок та виплату його пенсії було здійснено без урахування з 15 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року, довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 25.11.2019 року № 11/18079 та з 1 січня 2020 року відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 06.04.2020 року № 11/18097.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Відповідно до вимог частин 1, 2, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На виконання частини 4 статті 63 вказаного Закону, Кабінетом Міністрів України 13 лютого 2008 року прийнято Постанову № 45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Порядок № 45).

Пунктами 1-3 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Отже, аналіз вказаних вище норм законодавства свідчить про те, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій Пенсійним фондом проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію на підставі повідомлення відповідними органами (п. 1 Порядку № 45) та надання вказаними органами відповідних довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи.

Тобто перерахунок пенсій у визначеному вище порядку здійснюється виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

При цьому, згідно висновку Верховного Суду України (постанова від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13) про правильне застосування статей 49 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) щодо підстав для повідомлення про відмову в перерахунку пенсії вказує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України.

Разом з цим, відповідно до частини 1 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Отже, у разі відсутності у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів.

Виходячи з системного аналізу наведених норм права, суд зазначає, що головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.

Так, судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що позивачем отримано та подано до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відповідні довідки з зазначенням видів грошового забезпечення, визначених частиною 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ.

Таким чином, у відповідача був наявний обов'язок для здійснення перерахунку пенсії позивачу відповідно до наданих останнім довідок, оскільки законодавством чітко визначено процедуру, за якою провадиться перерахунок розміру пенсії, відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Щодо вимоги в частині зобов'язання виплачувати пенсію до наступного перерахунку пенсії на умовах та відповідно до законодавства, та виплатити різницю між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії з 01.01.2020 року, подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання рішенням суду законної сили, звіт про виконання судового рішення в порядку статті 382 КАС України, суд зазначає наступне.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно із частинами 1 та 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Тобто, вказаною нормою Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Проте, судом на теперішній час не встановлено, що загальний порядок виконання судового рішення не дасть очікуваного результату, або що відповідач створить перешкоди для виконання цього рішення.

Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Що стосується повернення судового збору, то слід зазначити, що позивачем сплачено 4 204,00 грн за квитанцією, яка знаходиться в матеріалах справи.

Беручи до уваги часткове задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати у сумі 3 500,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) при перерахунку з 1 січня 2018 року раніше призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), які полягають у зменшенні відсоткового розміру основної пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення, - протиправними.

3. Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368), яка полягає в неперерахунку, ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії: в розмірі 90% грошового забезпечення з 01 січня 2018 року; без обмеження максимальним розміром з 05.03.2019, в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 25.11.2019 року № 11/18079, у зв'язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 20 грудня 2019 року, з 15 січня 2019 року; в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення, зазначеному у довідці Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 06.04.2020 року № 11/18097, у зв'язку із наданням додаткових документів із заявою про перерахунок пенсії від 15 квітня 2020 року, з 1 січня 2020 року, - протиправною.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-Х1І, з урахуванням її розміру, визначеного як 90 відсотків від загальної суми основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, за відповідною посадою з 01 січня 2018 року, без обмеження максимальним розміром з починаючи 05.03.2019, з урахуванням фактично проведених пенсійних виплат.

5. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІ1, з урахуванням її розміру, визначеного як 90 відсотків від загальної суми основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження її максимального розміру починаючи з 05.03.2019, з 15 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 25.11.2019 року № 11/18079 та виплатити різницю між фактично отриманим та перерахованим розміром пенсії за 2018-2020 роки.

6. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, з урахуванням

її розміру, визначеного як 90 відсотків від загальної суми основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, без обмеження її максимального розміру починаючи з 05.03.2019, з 1 січня 2020 року відповідно до довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення від 06.04.2020 року № 11/18097.

7. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

8. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3500,00 грн (три тисячі п'ятсот гривень).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Іщук І.О.