Рішення від 23.06.2021 по справі 600/2163/21-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2163/21-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. РУХ СПРАВИ

1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач або ГУ ПФУ в Чернівецькій області), в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, викладену в листі від 20.04.2021 р. № 1277-1128/К-17/8-2400/21, щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 05 березня по 31 грудня 2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести мені ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 05 березня по 31 грудня 2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, та виплатити її різницю із врахуванням раніше виплачених сум.

1.2. Ухвалою суду від 18.05.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

2.1. Відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” позивачу з 01.11.2005 року призначено пенсію за вислугу років у розмірі 65% від суми грошового забезпечення.

2.2. З 01.01.2018 року на підставі довідки №14/91 від 27.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка надійшла до відповідача від Управління ДСНС України у Чернівецькій області позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі - Постанова №103). Однак, виплата перерахованої пенсій здійснювалась не в повному обсязі, а тільки шляхом з доплат до попереднього розміру пенсії у розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків, а з 1 січня 2019 р. - 75 відсотків від підвищення.

2.3. Не погоджуюсь з діями відповідача, позивач звернувся до нього з письмовою заявою від 12.04.2021 року щодо виплати пенсії без будь-яких обмежень суми підвищення пенсії за період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року, на що листом від 20.04.2021 року №1277-1128/К-17/8-2400/21 отримав відмову.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

3.1. В обґрунтування позовних вимог, згідно позову, позивач зазначає наступне.

3.2. Так, позивач вказує, що 01.03.2018 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, якою затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Відповідно, з 01.03.2018 року відбулося підвищення розміру грошового забезпечення військовослужбовців.

3.3. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в тому числі на службі в органах державної безпеки, є Закон України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262- ХІІ).

3.4. Згідно з частиною 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

3.5. Відповідно до вимог пунктів 1 та 2 постанови № 103 у березні 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України Чернівецькій області йому було проведено перерахунок пенсійного забезпечення. Однак, відповідач здійснив перерахунок пенсії та обмежив у 2019 році розмір виплати в 75 % від суми підвищення.

3.6. Однак, зазначає, що на виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, від 14.05.2019 року по справі № 826/12704/18, постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 року №1088 пункти 1, 2, 3 Постанови № 103 були виключені.

3.7. Відтак, вказує, що після набрання законної сили, а саме 05 березня 2019 року, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18 у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок та щомісячно виплачувати йому пенсію з урахуванням 100% суми підвищення.

Позиція відповідача

3.8. 27.05.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначив, що 21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” у відповідності до якої передбачено проведення перерахунків та виплату перерахованих сум пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категорія осіб у порядку, визначеному даною постановою.

3.9. У березні 2018 року на адресу Головного управління надійшла довідка з Управління ДСНС України у Чернівецькій області про розмір грошового забезпечення позивача для здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.

3.10. З урахуванням вищезазначеної довідки, ГУ ПФУ в Чернівецькій області проведено перерахунок та виплату пенсії позивача, при цьому виплата перерахованої пенсії з 01.01.2018 року проводиться позивачу згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.

3.11. Представник відповідача вказував на те, що вимога позивача, щодо здійснення виплати пенсії у розмірі з урахуванням 100% суми підвищення пенсії є безпідставною, оскільки п. 2 Постанови № 103 передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 р. - 50 відсотків; з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. - 75 відсотків; з 01.01.2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 р. Постанова № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій. Зазначена позиція узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 02.05.2018 у справі №818/1076/18 (Пз/9901/32/18).

3.12. 14.08.2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 804 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” у відповідності до якої передбачено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом № 2262 до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

3.13. Враховуючи вищенаведені обставини, представник відповідача вважає, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача, ГУ ПФУ в Чернівецькій області проведено перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно вимог законодавства, що діяли на час вчинення відповідних дій.

IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

4.1. Заяв та клопотань від учасників справи до суду не надходило.

V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

5.1. Згідно матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII. Так зокрема, згідно висновку про призначення пенсії за вислугу років позивачу з 01.11.2005 року призначена пенсія за вислугу років в розмірі 65% від суми грошового забезпечення (а.с. 19).

5.2. Відповідно до Постанови №103 та довідки Управління ДСНС України у Чернівецькій області №14/91 від 27.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії згідно Постанови № 103, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням 65% від суми грошового забезпечення. При цьому, в протоколі про перерахунок пенсії зазначено, що згідно Постанови №103 від 21.02.2018 року підвищення складає 4154,8 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. щомісячно 50 % від підвищення: 2077,40 грн.; з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. щомісячно 75 % від підвищення: 3116,10 грн; з 01.01.2020 р. по 31.12.2020 р. щомісячно 100 % від підвищення: 4154,8 грн (а.с. 20-21).

5.3. З метою здійснення виплати пенсії без будь-яких обмежень суми підвищення пенсії за період з 05.03.2019 року по 31.12.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою від 12.04.2021 року (а.с. 24). Проте, ГУ ПФУ в Чернівецькій області листом від 20.04.2021 року №1277-1128/К-17/8-2400/21 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії. Зокрема, вказаним листом повідомлено позивачу наступне:

«…Порядок виплати перерахованих сум пенсії з 01.01.2018 чітко був визначений зазначеним вище рішенням Уряду. Згідно з даним нормативно-правовим документом з січня 2018 року щомісячно проводилась виплата 50 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з січня 2019 року - 75 % суми підвищення пенсії.

Зауважимо, що частиною 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 окремі положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, зокрема пункти 1 та 2, визнано нечинними.

Після дати набрання судовим рішенням законної сили Кабінетом Міністрів України врегульовано питання щодо порядку здійснення виплат пенсій окремим категоріям громадян з метою збереження рівня їх соціального захисту. Зокрема, 14.08.2019 прийнято постанову № 804 ''Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” та 24.12.2019 рішення № 1088 “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян”. На підставі даних нормативно-правових актів виплату Вашої пенсії у 2019 році забезпечено в розмірі 75 % суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, з січня 2020 року - у підвищеному розмірі з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018…(а.с. 25).

VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ

6.1. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ, відповідно до якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

6.2. Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

6.3. Частинами 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

6.4. Отже, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, пенсіонерам підлягає здійснювати перерахунки пенсії на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

6.5. Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби” (далі - Порядок №45 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

6.6. Відповідно до пункту 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

6.7. Пунктом 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

6.8. Відповідно до пункту 1 Постанови №103 (надалі у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) перерахунку підлягають пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

6.9. Згідно пункту 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р.

6.10. Однак, суд звертає увагу, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визнано протиправними та нечинними. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року залишено без змін.

6.11. Суд зазначає, що 30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 року, та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Відповідно, з 01.03.2018 року відбулося підвищення розміру грошового забезпечення військовослужбовців.

6.12. Як було зазначено вище, відповідно до пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

6.13. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

6.14. Судом встановлено, що Управління ДСНС України у Чернівецькій області на адресу відповідача спрямовувалась довідка про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсій відповідно до Постанови №103, видана на ім'я ОСОБА_1 . Зокрема у 2018 році до ГУ ПФУ надійшла зазначена довідка на ім'я ОСОБА_1 №14/91 від 27.03.2018 року, відповідно до змісту якої, до складу грошового забезпечення входило: посадовий оклад - 5640 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням (підполковник) - 1410 грн.; надбавка за вислугу років 50 - 3525 грн. (а.с. 20).

6.15. На підставі вказаних базових показників грошового забезпечення, які визначені у вказаній вище довідці відповідачем з 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії позивачеві. При цьому, в протоколі про перерахунок пенсії зазначено, що згідно Постанови №103 від 21.02.2018 року підвищення складає 4154,8 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. щомісячно 50 % від підвищення: 2077,40 грн.; з 01.01.2019 р. по 31.12.2019 р. щомісячно 75 % від підвищення: 3116,10 грн; з 01.01.2020 р. по 31.12.2020 р. щомісячно 100 % від підвищення: 4154,8 грн (а.с. 21).

6.17. Однак, суд звертає увагу на те, що Верховний Суд у постанові від 12.11.2019 року, ухваленій у справі № 826/3858/18 вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.

6.18. У наведеній вище справі Верховний Суд надавав оцінку на предмет правомірності пункту 2 Постанови №103, якою було передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

6.19. Зазначений пункт визнаний протиправним, оскільки не відповідає правовим актам вищої юридичної сили.

6.20. Разом з цим, 14.08.2019 року, Кабінет Міністрів України приймає постанову №804 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, яка набрала чинності 04.09.2019 року, якою постановлено: “Установити, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року”.

6.21. Тобто, фактично Кабінетом Міністрів України повторно продубльовано норму, яка була в нечинному пункті 2 Постанови №103 щодо здійснення виплати пенсії у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

6.22. При цьому варто зазначити, що положення статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-XII в частині наявності у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії, якій не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати - не змінювались.

6.23. З викладеного слідує, що постанова Кабінету Міністрів України №804, від 14.08.2019 року “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” не відповідає Закону № 2262-XII.

6.24. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 року у справі № 640/19133/19 постанову Кабінету Міністрів України №804 визнано протиправною та нечинною повністю.

6.25. Отже, відповідно до положень Закону № 2262-XII відповідач не має правових підстав здійснювати ОСОБА_1 виплати пенсії у таких розмірах: з 05.03.2019 року - 75 відсотків підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року, внаслідок чого Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії позивачеві з 05.03.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

6.26. Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.

6.27. Такий висновок зроблений Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 року по зразковій справі № 160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року.

6.28. Таким чином, суд у цій вважає вірним визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

6.29. При цьому суд зазначає, що відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

6.30. Так, відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції: кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

6.31. Право на пенсію підпадає під сферу дії статті 1 Протоколу першого Конвенції, якщо за національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках національної системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах доти, доки виплати передбачено законодавством.

6.32. Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України. Зазначена позиція суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, яка викладена у постанові від 12.11.2019 року, ухваленій у справі № 826/3858/18 та яку суд відповідно до частини 5 статті 242 КАС України застосовує до цих правовідносин.

6.33. Юридична природа соціальних виплат, в тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту "законних очікувань" (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами принципу правової держави (Rechtstaat) та верховенства права.

6.34. Так у справі "Суханов та Ільченко проти України" (Заява N 68385/10 та N 71378/10) Європейський суд з прав людини вказав, що якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є чинний Закон, який передбачає таке право, або є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування (пункт 35).

6.35. У справі "Кечко проти України" (Заява № 63134/00) Європейський суд з прав людини наголосив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними (пункт 23). Тобто коли соціальна чи інша подібна виплата закріплена законом, має виплачуватися на основі чітких і об'єктивних критеріїв і якщо людина очевидно підходить під ці критерії - це породжує у такої людини виправдане очікування в розумінні статті 1 Першого протоколу.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

7.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною 2 статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.

7.2. Дослідженням матеріалів справи судом встановлено, що з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсії позивача та її виплати з розрахунку 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

7.3. А тому, відповідач, відмовляючи позивачу в проведенні виплати пенсії з 05.03.2019 р. урахуванням 100 відсотків суми підвищення, діяв не на підставі Конституції та законів України.

7.4. Відтак, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність своїх дій, натомість з матеріалів справи вбачається порушення прав позивача.

7.5. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов підлягає задоволенню з підстав викладених у його мотивувальній частині.

7.6. При цьому, з метою логічності та зрозумілості рішення суду його резолютивна частина буде викладена дещо в іншому формулюванні ніж заявлені позовні вимоги, однак вказане не впливатиме на зміст останніх та обсяг їх задоволення.

VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

8.1. Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

8.2. З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., що підтверджується квитанцією №32333780 від 17.05.2021 року (а.с. 9).

8.3. Оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії з 05 березня 2019 року по 31 грудня 2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області витрати у вигляді сплаченого згідно квитанції №32333780 від 17.05.2021 року судового збору у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн. 00 коп.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58022, м. Чернівці, площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345).

Суддя О.В. Анісімов