Іменем України
23 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2246/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Державної служби геології та надр України до Колективного підприємства Збагачувальна фабрика «Центральна» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
26.04.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної служби геології та надр України (далі - позивач, Держгеонадра) до Колективного підприємства Збагачувальна фабрика «Центральна» (далі - відповідач, КП ЗФ «Центральна»), в якому позивач просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4388 від 27.09.2007 наданого Колективному підприємству Збагачувальна фабрика «Центральна».
Позовну заяву обґрунтовано тим, що відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4388 від 27.09.2007 з метою видобування вугілля, строком на 18 років до 27.09.2025. З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у надрокористувача виникли права та обов'язки, передбачені Дозволом, Угодою про умови користування надрами, Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами. Але відповідач взятих на себе зобов'язань не виконує.
У відповідності до вимог законодавства між Держгеонадра та Надрокористувачем укладено Угоду №4388 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 27 вересня 2007 року, яка є не від'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 4388 від 27.09.2007.
Відповідач взятих на себе зобов'язань не виконує, що призвело до складання оспорюваного позивачем припису та підтверджується таким.
Відповідно до п. 3 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами №4388 від 27.09.2007 та ст. 13 Угоди 4388 надрокористувач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин.
08.04.2015 на адресу Держгеонадр надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») стосовно суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які станом на 19.07.2017 не направили до ДНВП «Геоінформ України» щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік.
За результатами опрацювання вищевказаних листів встановлено, що відповідач в порушення вимог Угоди про умови користування надрами, п. 3 Особливих умов спеціального дозволу на користування надрами, ст. 13 Угоди про умови користування надрами №4388 від 27.09.2007 та ст. 24 Кодексу України про надра не подано до ДНВП «Геоінформ України» щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин, за 2014 рік.
Спеціальний дозвіл на користування надрами містить Особливі умови відповідно до п. 12 Порядку 615, дотримання яких є обов'язковим.
Наказом Держгеонадр від 19.05.2015 № 122 зупинено дію спеціального дозволу Колективного підприємства збагачувальна фабрика «Центральна» та встановлення термінів 30 календарних дні для усунення порушень, про що повідомлено в газеті «Урядовий кур'єр» від червня 2015 року.
У встановлений строк відповідач порушення не усунув.
03.07.2020 на адресу Держгеонадр надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») за № 03/303-1826 (вх. Держгеонадр 9261/02/07-20 від 03.07.2020) стосовно суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами які станом на 03.07.2020 не направили до ДНВП «Геоінформ України» щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік.
За даними ДНВП «Геоінформ України» Колективне підприємство збагачувальна фабрика «Центральна» не подало щорічну звітність за формою 5-гр.
Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 № 346 Колективному підприємству збагачувальна фабрика «Центральна» надано 30 днів на усунення порушень, про що Державна служба розмістила на офіційному веб-сайті оголошення, в якому доводила до відома наказ Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 № 346.
Надрокористувач у встановлені терміни не усунув порушення.
11.11.2020 надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») №03/303-3539 (вх. Держгеонадр від 11.11.2020 № 20/07-6574), стосовно суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП «Геоіфнорм України» щодо балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, 7-гр, 6-гр.
Відповідно до переліку надрокористувачів Колективне підприємство збагачувальна фабрика «Центральна» повторно не подало вищевказану звітність.
Отже, в зазначені строки відповідач так і не усунув порушення законодавства в сфері надрокористування.
Спеціальний дозвіл на користування надрами містить Особливі умови відповідно до п.12 Порядку 615, дотримання яких є обов'язковим.
Пунктом 23 Порядку 615 визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Оскільки вищезазначені порушення є порушенням вимог, передбачених спеціальним дозволом, наявні підстави для анулювання Дозволу згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку № 615.
Тому Держгеонадра направило лист №19234/01/07-20 від 18.12.2020 з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк з моменту отримання листа власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушення вимог, передбачених спеціальними дозволами.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Ухвалою від 30.04.2021 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач не скористався правом подати відзив на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, суд встановив таке.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань КП ЗФ «Центральна», ідентифікаційний код 32226023, зареєстроване як юридична особа з 11.03.2003, у стані припинення не перебуває, місцезнаходження юридичної особи: 93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вулиця Леніна (Дружби Народів), будинок 1 Г (арк. спр. 26).
Держгеонадрами 27.09.2007 видано КП ЗФ «Центральна» спеціальний дозвіл на користування надрами № 4388 строком на 18 років (арк. спр. 8).
Дослідженням копії спеціального дозволу від 27.09.2007 № 4388 на користування надрами встановлено, що однією з особливих умов цього дозволу є щорічна звітність перед ДНВП «Геоінформ» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр. (пункт 3 особливих умов).
Невід'ємною частиною спеціального дозволу від 27.09.2007 № 4388 є Угода про умови користування надрами, статтею 13 якої визначений обов'язок надрокористувача в установленому порядку подавати до ДНВП “Геоінформ України” щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр (арк. спр. 9-12).
Листом від 07 квітня 2015 року № 02/302-0972 ДНВП “Геоінформ України” повідомило Держгеонадра, що інформація від надрокористувачів Донецької та Луганської областей, зокрема й від КП ЗФ «Центральна», щодо руху запасів (форма 5-гр) за 2014 рік не надходила (арк. спр. 13-14).
Наказом від 19 травня 2015 року № 122 відповідно до пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, у зв'язку з невиконанням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами, а саме щорічного звітування перед ДНВП “Геоінформ України” щодо руху запасів за формами № № 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014 рік, зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами, у тому числі й дозволу від 27.09.2007 № 4388, виданого КП ЗФ «Центральна». Надано надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень (арк. спр. 15).
Перелік надрокористувачів, яким наказом Держгеонадр від 19 травня 2015 року № 122 надано строк для усунення порушень, оприлюднений в офіційному друкованому виданні “Урядовий кур'єр” від 09.06.2015 № 101 (арк. спр. 16).
Дослідженням оголошення від 09.06.2015 № 101 встановлено, що до переліку надрокористувачів за номером 148 включено КП ЗФ «Центральна» (арк. спр. 16).
Листом ДНВП “Геоінформ України” від 03.07.2020 № 08/303-1826 надано позивачу інформацію щодо переліку надрокористувачів, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які станом на 03.07.2020 не направили до ДНВП “Геоінформ України” щорічну статистичну звітність за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік, в якому поряд з іншими зазначено КП ЗФ «Центральна» (арк. спр. 14).
Наказом від 14.08.2020 № 346 відповідно до пункту 21 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (в редакції згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 124), у зв'язку з порушенням надрокористувачами особливих умов спеціальних дозволів на користування надрами в частині наданні звітних балансів запасів корисних копалин за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр (листи ДНВП “Геоінформ України” від 03.07.2020 № 03/303-1826, від 05.08.2020 № 03/303-2217 та від 11.08.2020 № 03/303-2302) та враховуючи пропозиції робочої групи з питань надрокористування, протоколом від 13 серпня 2020 року № 8-РГ/2020 внесено зміни до пункту 3 додатка до наказу від 17.10.2017 № 447 в частині доповнення підстав зупинення дії дозволу; надано надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень (арк. спр. 18).
Про зазначений наказ повідомлено через офіційний сайт Державної служби геології та надр України «geo.gov.ua» (арк. спр. 19).
Листом ДНВП “Геоінформ України” від 11.11.2020 № 03/303-3539 надано позивачу інформацію щодо надрокористувачів на території Луганської та Донецької областей, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП “Геоінформ України” щодо балансу запасів корисних копалин за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2016-2019 роки, в якій поряд з іншими зазначено КП ЗФ «Центральна», яким в 2018, 2019 роках звітність не надано (арк. спр. 20).
Листом від 18.12.2020 19234/01/07-20 було доведено до відома відповідача, що Робочою групою з питань надрокористування (протокол від 04.12.2020 №13-РГ/2020) розглянуто питання щодо подальшої дії спеціальних дозволів на користування надрами. Запропоновано відповідачу в 15-денний строк надати власну позицію на припинення права користування надрами (арк. спр. 21).
З матеріалів справи встановлено, що жодної відповіді від відповідача не надходило.
Доказів усунення відповідачем допущених ним порушень у визначений Держгеонадрами строк, а також, що КП ЗФ «Центральна» повідомило Держгеонадра про своє ставлення (згоду чи незгоду) на припинення права спеціального користування надрами, суду не надано.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174 (в редакції від 01.10.2020).
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Згідно з частиною другою статті 24 Кодексу України “Про надра” користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, поновлення дії, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, в редакції в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 124 (далі - Порядок № 615).
Згідно з пунктом 22 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України “Про нафту і газ” та “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.
Відповідно до абзаців першого, одинадцятого та дванадцятого пункту 24 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення дії, поновлення дії, переоформлення, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про надання, переоформлення, продовження строку дії, внесення змін до дозволу, зупинення дії, поновлення дії, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу розміщуються протягом п'яти робочих днів на офіційному веб-сайті відповідного органу. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про надання, переоформлення, продовження строку дії, внесення змін до дозволу, зупинення дії, поновлення дії, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
З вищевикладеного слідує, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра.
Судом установлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 27.09.2007 № 4388 та статтею 13 Угоди про умови користування надрами, є подання ДНВП “Геоінформ України” щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
З вищеописаних наявних в матеріалах справи письмових доказів судом встановлено, що КП ЗФ «Центральна» не виконало перед ДНВП “Геоінформ України” обов'язку подання щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр, про необхідність подання яких визначено у особливих умовах спеціального дозволу на користування надрами від 27.09.2007 № 4388.
Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
За приписами частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховним Судом України у постановах від 25.06.2011 у справі № 21-36а11, від 19.09.2011 у справі № 21-164а11 та від 10.12.2013 у справі № 21-450а13 та постановах Верховного Суду від 10.10.2018 у справі № 802/4846/13-а, від 26.06.2018 у справі № 802/923/14-а та від 10.10.2018 у справі № 812/1735/17 зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.
Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом обмеження суб'єкта владних повноважень, у визначених законом випадках, приймати рішення про припинення права користування надрами в межах адміністративної процедури. Таким чином, законом встановлюється судовий порядок позбавлення права користування надрами, як додаткова гарантія захисту прав надрокористувачів, яка реалізується під час звернення суб'єкта владних повноважень із позовом до суду.
Крім того, наявність чи відсутність згоди надрокористувача на припинення права користування надрами обумовлює лише виникнення права звернення з позовом до суду, однак не може свідчити про його обґрунтованість та не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
З огляду на те, що відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Державна служба геології та надр України у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Державної служби геології та надр України (місцезнаходження: 03680, місто Київ, Шевченківський район, вулиця Антона Цедіка, будинок 16, код за ЄДРПОУ 37536031) до Колективного підприємства Збагачувальна фабрика «Центральна» (місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Дружби Народів, будинок 1 Г, код за ЄДРПОУ 32226023) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами задовольнити повністю.
Припинити право користування надрами Колективного підприємства Збагачувальна фабрика «Центральна» шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 27.09.2007 № 4388.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.О. Свергун