Рішення від 17.06.2021 по справі 0740/862/18

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2021 рокум. Ужгород№ 0740/862/18

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої - судді Маєцької Н.Д.

при секретарі судового засідання - Кустрьо В.М.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - Фітас В.В.

представника відповідача - Заяць Р.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 17 червня 2021 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 22 червня 2021 року.

ОСОБА_1 в особі його представника ОСОБА_2 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, якою просить: 1) Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області щодо відмови у проведенні перерахунку раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії від 04.04.2014 року; 2) Зобов'язати відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, здійснити на користь позивача - ОСОБА_1 , перерахунок раніше призначеної йому пенсії від 04.04.2014 року, виходячи із розміру 80% від всієї суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне та соціальне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, який має бути обчислений відповідно до відомостей особового рахунку, викладених в архівних довідках - Галузевого державного архіву МО України № 9410 від 08.01.2014 року, архівних довідках Львівського територіального архівного відділу МО України № Г-1272/1556 від 05.07.2018 року та архівній довідці (витягу з наказів) № Г-1272/1557 від 05.07.2018 року, довідці про доходи ОСОБА_1 , виданої Ужгородським зональним відділом Військової служби правопорядку за січень-березень 2014 року перед звільненням від 14.05.2018 року, від всього отриманого ОСОБА_1 грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням, враховуючи з квітня 2012 року по березень 2014 року, до якого включити щомісячну грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, та провести виплату ОСОБА_1 вказаного перерахунку за 12 місяців з дня звернення та подання документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області для проведення перерахунку, тобто з 12.07.2018 року.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 червня 2019 року зупинено провадження у справі.

Ухвалою суду від 20 травня 2021 року поновлено провадження у справі.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при призначенні пенсії відповідачем не враховано всі нарахування і виплати грошового забезпечення, які позивач отримував за 24 місяці перед звільненням. 12 липня 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії, надавши архівні довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, Львівського територіального архівного відділу Міністерства оборони України, довідку про доходи, видану Ужгородським зональним відділом Військової служби правопорядку, якими підтверджено всі нарахування, і отримані позивачем виплати грошового забезпечення під час проходження ним військової служби, які він отримував за 24 місяці перед звільненням. Однак, відповідачем, листом від 24 липня 2018 року позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії, що й стало підставою звернення до суду.

В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали вимоги позовної заяви, просили суд їх задовольнити.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що пенсія позивачу була призначена підставі, поданих Закарпатським обласним військовим комісаріатом документів. Довідки про зміни грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія позивача повинні подаватись до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області уповноваженим органом - ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідач зазначає, що позивач вправі надавати додаткові документи, які дають право на підвищення його пенсії, а не щодо зміни грошового забезпечення з якого обчислюється така пенсія. В той же час, жодних матеріалів для проведення перерахунку пенсії позивачу від ІНФОРМАЦІЯ_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області не надходило.

В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечила з мотивів, зазначених у відзиві.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків:

Судом встановлено, що з 04 квітня 2014 року позивачу призначена пенсія за вислугу років, у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.

12 липня 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії від 04.04.2014 року, виходячи із розміру 80 % від всієї суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне та соціальне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, який має бути обчислений відповідно до відомостей особового рахунку, викладених в архівних довідках - Галузевого державного архіву МО України № 9410 від 08.01.2014 року, архівних довідках Львівського територіального архівного відділу МО України № Г-1272/1556 від 05.07.2018 року та архівній довідці (витягу з наказів) № Г-1272/1557 від 05.07.2018 року, довідці про доходи ОСОБА_1 , виданої Ужгородським зональним відділом Військової служби правопорядку за січень-березень 2014 року перед звільненням від 14.05.2018 року, від всього отриманого ОСОБА_1 грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням, враховуючи з квітня 2012 року по березень 2014 року, до якого включити щомісячну грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні, та провести виплату ОСОБА_1 вказаного перерахунку за 12 місяців з дня звернення та подання документів до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області для проведення перерахунку, тобто з 12.07.2018 року.

Листом від 24 липня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повідомило позивача, що для призначення пенсії надаються грошовий атестат і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби. Таким чином, враховувати для обчислення пенсії інші документи, що містять інформацію про грошове забезпечення військовослужбовця (зокрема, копії архівних довідок) не передбачено чинним законодавством.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон 2262-ХІІ).

Згідно із ч. 3 ст. 43 Закону № 2262 пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п.1 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262 подаються цими особами до Головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи. У випадку позивача це Закарпатський обласний військовий комісаріат.

Згідно з п. 7 Порядку № 3-1 для призначення пенсії за вислугу років подаються, зокрема такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Складові грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, визначені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294).

Згідно з абз. 1 п. 1 Постанови № 1294 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з ч. 2 ст. 63 Закону № 2262 якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 сі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Таким чином, вказаними нормами, передбачено проведення перерахунку пенсії у випадку зміни розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, та у випадку подання пенсіонером додаткових документів, які дають право на підвищення вже обчисленої пенсії.

При цьому, суд зазначає, що довідки про зміни грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія позивача повинні подаватись до Головного управління уповноваженим органом - ІНФОРМАЦІЯ_1 . В той же час, позивач вправі надавати додаткові документи, які дають право на підвищення його пенсії, а не щодо зміни грошового забезпечення з якого обчислюється така пенсія.

Як вже зазначалося судом, Порядком № 3-1 чітко визначено перелік документів для призначення пенсії за вислугу років, зокрема грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби.

В той же час, обчислення пенсії з врахуванням інших документів, що містять інформацію про грошове забезпечення військовослужбовця (листів, копій, архівних довідок) не передбачено чинним законодавством. Таким чином, надані позивачем архівні довідки не можуть бути взяті до уваги про перегляді первинного призначення пенсії позивача за вислугу років.

Суд звертає увагу на те, що орган Пенсійного фонду України не може самостійно, без наявності відповідної довідки, визначати розмір і види складових грошового забезпечення, з яких здійснюється обчислення розміру пенсії, оскільки пенсійний орган здійснює нарахування пенсії на підставі наданих йому відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а відтак розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що при призначенні йому пенсії відповідач виходив з розрахунків грошового атестату серії ЗУ № 021066 та довідки про додаткові види грошового забезпечення № 798 від 03.04.2014 року за 24 місяці перед звільненням позивача, у яких на думку позивача, відомості про грошове забезпечення є неповними.

Судом встановлено, що позивачу з 04 квітня 2014 року призначена пенсії за вислугу 30 років у розмірі 80 % грошового забезпечення, на підставі наданих Закарпатським обласним військовим комісаріатом документів: подання про призначення пенсії за вислугу років № 18; заяв пенсіонера про призначення пенсії, грошового атестату, довідки № 798, розрахунку вислуги років, витягу з наказу, копії свідоцтва про хворобу, копії посвідчення УБД.

В подальшому, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" Закарпатським обласним військовим комісаріатом направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку № ХР 16900 від 20.03.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача.

01 квітня 2018 року відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року.

В той же час, до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в період від первинного призначення пенсії до березня 2018 року жодних матеріалів для проведення перерахунку пенсії позивачу від ІНФОРМАЦІЯ_2 не надходило.

Враховуючи вищенаведене, суд виходить висновку про правомірність дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії та відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, довів правомірності своїх дій, у зв'язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими, суперечать вимогам закону та не відповідають обставинам справи, що підтверджується дослідженими судом належними та допустимими доказами та у задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).

СуддяН.Д. Маєцька