23 червня 2021 року Справа № 160/6322/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за заявою Державного підприємства «Кривбасшахтозакриття» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
21.04.2021 року Державне підприємство «Кривбасшахтозакриття» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення - рішення форми «Ш» від 24.12.2020 року № 0066250416 про зобов'язання сплати штрафної санкції у розмірі 138 014,64 грн. та № 0066230416 про зобов'язання сплати штрафної санкції у розмірі 154 245,69 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 11.01.2021 року позивачем отримані оскаржувані податкові повідомлення-рішення, що складені за результатами Акту про результати камеральної перевірки ДП «Кривбасшахтозакриття» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 30.07.2020 - по 20.11.2020 від 23.11.2020 року № 56800/04-36-04-16/32975178, яким встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов'язання, у зв'язку з чим, прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення, якими позивачу визначено штраф у розмірі 10% від суми податкового зобов'язання, що складає 138 014,64 грн. та визначено штраф у розмірі 20% від суми податкового зобов'язання, що складає 154 245,69 грн. Дії податкового органу щодо перерахування коштів з електронного рахунку в рахунок сплати податкового боргу без відповідної заяви ДП «Кривбасшахтозакриття» є протиправними. Таким чином, позивач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є необґрунтованим, складеним з порушенням вимог чинного законодавства, таким, що порушує права та законні інтереси позивача.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін з 26.05.2021 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.06.2021 року замінено відповідача у справі №160/6322/21 з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд.17-а, код ЄДРПОУ 44118658).
31.05.2021 року на адресу суду від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - Прохорова Сергія Сергійовича надійшов відзив на позов, в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог вказуючи на правомірність проведення камеральної перевірки та застосування штрафної санкції, посилаючись на пункт 87.9 статті 87 ПК України.
Також, 31.05.2021 року на адресу суду від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - Прохорова Сергія Сергійовича надійшло клопотання щодо продовження строку для надання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення та прийняття відзиву на адміністративний позов до розгляду.
Згідно з довідкою начальника відділу управління персоналом Шевченко А.В. від 31.05.2021 року за №101 суддя Серьогіна О.В. у період з 31.05.2021 року по 04.06.2021 року перебувала у щорічній відпустці.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 року продовжено відповідачу строк на подання відзиву на позов та відзив на адміністративний позов у даній справі прийнятий судом до розгляду.
Судом встановлено, що 23.11.2020 року головним державним ревізор-інспектором Криворізького південного управління ГУ ДПС у Дніпропетровській області Бабець О.А., на підставі підпункту 19-1.1.1 пункту 19-1.1 статті 19-1, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та п.п.75.1.1 п. 75.1 ст. 75 та ст.76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку Державного підприємства «Кривбасшахтозакриття» з питання своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість за період з 30.07.2020 року по 20.11.2020 року, за результатами якої складено Акт № 56800/04-36-04-16/32975178 від 23.11.2020 року.
За результатами перевірки встановлено порушення з боку позивача вимог пункту 57.1, пункту 57.3 статті 57 та пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість. Дані камеральної перевірки свідчать про несвоєчасну сплату позивачем узгодженої суми грошового зобов'язання з ПДВ. Відповідальність платника за порушення правил сплати (перерахування) податку на додану вартість передбачена пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України. Загальна сума штрафу 292 260,33 грн.
За результатами розгляду заперечень ДП «Кривбасшахтозакриття» від 23.12.2020 року №117900/10/04-36-04-16 на Акт перевірки ГУ ДПС у Дніпропетровській області, висновки Акту від 23.11.2020 року № 56800/04-36-04-16/32975178 податковим органом залишені без змін.
На підставі акту перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0066230416 від 24.12.2020 року, яким на підставі частини 2 пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 59 40 37 35 календарних днів сплати/за несплату грошового зобов'язання в сумі 771 228,45 грн. зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 154 245,69 грн. за платежем податок на додану вартість.
Також, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0066250416 від 24.12.2020 року, яким на підставі частини 2 пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України за затримку на 30 7 26 8 24 5 6 7 7 7 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 5 5 5 5 5 5 5 календарних днів сплати/за несплату грошового зобов'язання в сумі 1 380 146,40 грн. зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 138 014,64 грн. за платежем податок на додану вартість.
ДП «Кривбасшахтозакриття», в порядку ст.56 Податкового кодексу України звернулося зі скаргою від 21.01.2021 року № 52 до Державної податкової служби України на податкові повідомлення-рішення форми.
Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 02.04.2021 року № 7495/6/99-00-09-03-01-06, залишено без змін податкові повідомлення - рішення, а скаргу без задоволення.
Згідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 20.1.19 п.20.1 ст.20 Кодексу контролюючим органом надано право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених рим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно п. п. 14.1.39 п.14.1 ст. 14 Кодексу грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
На підставі пункту 36.1 статті 36 Кодексу податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в "порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
За нормою пункту 36.3 статті 36 Кодексу податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків,, передбачених законом.
Строки сплати грошових зобов'язань з податку на додану вартість визначені пунктами 57.1, 57.3 статті 57 та пунктом 203.2 статті 203 Кодексу.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Кодексу, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За умовою пункту 87.9 статі 87 Кодексу у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Кодексу у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Щодо питання правомірності проведення податковим органом камеральної перевірки в частині строку перевіряємого періоду, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Таким чином, камеральною перевіркою охоплюються лише ті показники документів, які належать до податкової звітності та мають значення для правильності обчислення платником об'єкта оподаткування та суми податку, що підлягає сплаті до бюджету. Перевірка будь-яких інших відомостей, витребування в платника додаткової інформації та документів, подання яких разом з податковою декларацією чинним законодавством не передбачено, камеральною перевіркою не охоплюється. Фактично предмет камеральної перевірки передбачає встановлення повноти, своєчасності подання платником податкової звітності, перевірку правильності оформлення документів податкової звітності (повноти заповнення всіх необхідних реквізитів, чіткості їх заповнення тощо), перевірку правильності складення розрахунків за податковими платежами (арифметичний підрахунок остаточних сум податків, правильність відображення показників, необхідних для обчислення бази оподаткування).
Водночас, необхідно зазначити, що, враховуючи внесені зміни до ПК України, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 року № 1797-VIII питання своєчасності нарахування та сплати податків та зборів можуть бути предметом камеральної перевірки з 01.01.2017 року.
Відповідно п. 2 розд. І та п. 1 розд. III Наказу Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422 «Про затвердження Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», зареєстрований в Мін'юсті 20.05.2016 №751/28881, облік нарахованих і сплачених сум податку відображається в інтегрованій картці платника (далі - ІКП). Де ІКП - форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджетів та єдиного внеску, що ведеться за кожним видом платежу та включає комплекс облікових показників з інформаційних систем органів ДПС та органів Казначейства, а саме відображення будь яких нарахувань та відомостей про зарахування та повернення коштів.
Згідно акту перевірки в порушення вимог пункту 57.1 статті 57 та пункту 203.2 статті 203 Кодексу платником податків несвоєчасно сплачено суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість зазначених в податкових деклараціях з ПДВ за квітень - вересень 2020 року та за податковим повідомленням - рішенням від 13.12.20218 року №0015165641.
За даними ІС “Податковий блок” станом на 01.06.2020 року в ІКП з ПДВ по ДП «Кривбасшахтозакриття» обліковувалась податкова заборгованість в сумі 1 032 631,20 грн.
30.07.2020 року у зв'язку з надходженням до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу/недоїмки в сумі 438840,99 грн. (платіжне доручення №2428 від 30.07.2020 року) в ІКП погашено залишок недоїмки по податковій декларації з ПДВ за квітень 2020 року (реєстраційний номер 9110078805 від 19.05.2020 року) у сумі 209 413,17 грн.
За даними ІКП з ПДВ кошти в погашення грошових зобов'язань з податку на додану вартість по вищезазначених деклараціях та податковим повідомленням - рішенням надійшли до бюджету згідно платіжних доручень з рахунку ДП «Кривбасшахтозакриття» в системі електронного адміністрування ПДВ.
Відповідно п. 200.4 ст. 200 Кодексу на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти: а) з поточного рахунку такого платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200.3 статті 200 цього Кодексу; б) з поточного рахунку такого платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку.
Відповідно п. 200.5 ст. 200 Кодексу - з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з податку на додану вартість, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з податку на додану вартість, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку.
Кошти сплачені ДП «Кривбасшахтозакриття» зараховувались в рахунок погашення податкового боргу згідно черговості його виникнення відповідно до пункту 87.9 статті 87 Кодексу.
Згідно абз. 6 п.п.1 п.1 розд. II Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 07.04.2016 року № 422, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.05.2016 року за № 751/28881 «Облік нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску відображається в ІКП окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням виду операції та дати її проведення”.
Таким чином, висновки викладені у акті від 23.11.2020 року №56800/04-36-04-16/32975178 щодо своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість ГУ ДПС у Дніпропетровській області правомірні та відповідають нормам чинного законодавства.
Щодо питання правомірності зарахування податковим органом сум ПДВ в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напрямку сплати, визначеного платником податків, згідно вимог пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України, суд виходить з наступного.
Підпунктом 87.9 статті 87 ПК України визначено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Здійснивши аналіз положень пунктів 87.1, 87.9, статті 87, статті 200 Податкового кодексу України, суд дійшов висновку, що кошти, спрямовані позивачем на сплату платежів до бюджету правомірно зараховані податковим органом у погашення сум податкового боргу у порядку календарної черговості його виникнення.
Доводи позивача про те, що кошти на рахунку платника податків в системі електронного адміністрування ПДВ не можуть бути джерелом погашення боргу з ПДВ суд не приймає з огляду на те, що друге речення пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України є окремою нормою і стосується випадків, коли погашення боргу здійснюється за рішенням суду відповідно до статті 95 цього Кодексу.
Слід зазначити, що друге речення пункту 87.9 статті 87 Податкового кодексу України є окремою нормою і стосується випадків, коли погашення боргу здійснюється за рішенням суду відповідно до статті 95 цього Кодексу. Крім того, згідно абзацу сьомого пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України, не можуть бути джерелом погашення податкового боргу, крім погашення податкового боргу з податку на додану вартість, кошти на рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Аналіз цієї норми свідчить про те, що джерелом погашення податкового боргу з податку на додану вартість можуть бути кошти на рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, що і було здійснено податковим органом в межах спірних правовідносин.
Суд не приймає доводи позивача, наведені у позові, оскільки вони ґрунтуються на помилковому тлумаченні норм податкового законодавства. Крім того, позивачем не оскаржувались дії податкового органу щодо неправомірного, на його думку, перерахування з електронного рахунку коштів в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість, що обліковується відповідно до ІКПП.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 24 квітня 2018 року по справі № 805/4337/16-а та 805/385/17.
Відповідно до приписів статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Згідно із ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст. 77, 90, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Кривбасшахтозакриття» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Серьогіна